Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Στάδια
 OAKA & νέα μέτρα!!!!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 8

dkoukou
Senior Forum-Runner

Greece
591 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/10/2015 :  13:50:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ακριβώς φίλε Νίκο.
Πριν μήνες κοπέλα που έκανε τζόκινγκ με το φίλο της στις πρώτες δυο διαδρομές μου έκλεισε το δρόμο σε flat-out 400αρια (κόντεψα να στραμπουληξω αςτραγαλο για να την αποφύγω) λέγοντας πως τρομάζω τους υπόλοιπους και όταν της είπα ότι οι εσωτερική είναι για ταχύτητες μου είπε ότι "εδώ δεν κάνουμε πρωταθλητισμό".


_____________________________________________________________________________________

"...κάποτε, με τον πατέρα σου, είχαμε σε δωδεκαρι πέρασμα 6'06" στο 2ο χιλιόμετρο. Θυμάσαι ρε; Τότε είμασταν καλοί..."

Edited by - dkoukou on 30/10/2015 13:51:58
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANGEL1
Elite Forum-Runner

Greece


1089 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/10/2015 :  15:19:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οι περισσότεροι που έρχονται για να περπατήσουν σ' έναν στίβο, δεν ξέρουν τους κανόνες που υπάρχουν. Σε πολλά στάδια δεν έχω δει πουθενά αναρτημένους κανόνες χρήσης του στίβου. Αποτέλεσμα όλων αυτών είναι να δημιουργούνται παρεξηγήσεις. Πιστεύω πως θα ήταν χρήσιμο να εξηγούμε στους άλλουν κάποια πράγματα με κόσμιο τρόπο, γιατί πολλές φορές έχω ακούσει δρομείς να εξηγούν στους περιπατητές τι ισχύει αλλά με απαράδεκτο τρόπο. Λογικό είναι σ' αυτή την περίπτωση ν' αντιδράσει ο άλλος.

"ΣΠΕΥΔΕ ΒΡΑΔΕΩΣ"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dkoukou
Senior Forum-Runner

Greece
591 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/10/2015 :  15:28:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν χρειάζεται γνώση των κανόνων παρά μόνο στοιχειώδης λογική στις περισσότερες περιπτώσεις.
Οι περισσότεροι φαντάζομαι έχουμε φάει "χεριά" από περιπατητή όπως αναφέρει ο trexantiris.
Προφανώς και η δικη μας συμπεριφορά πρέπει να είναι κόσμια, έχουμε δεν έχουμε δίκιο, αλλά υπάρχουν και κάτι γαϊδούρια...

_____________________________________________________________________________________

"...κάποτε, με τον πατέρα σου, είχαμε σε δωδεκαρι πέρασμα 6'06" στο 2ο χιλιόμετρο. Θυμάσαι ρε; Τότε είμασταν καλοί..."
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/10/2015 :  15:48:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μερικές φορές πάω στο γήπεδο με την κόρη μου (4 ετών) και της αρέσει να τρέχει.
Φυσικά της απαγορεύω να τρέχει οπουδήποτε εκτός από τον εξωτερικό διάδρομο γιατι θα ενοχλεί και μπορεί να χτυπήσει.
Είμαι και εγώ βέβαια δίπλα της ώστε να τη "διορθώνω" αλλά πιστεύω θα καταλάβει τους κανόνες.
Θέλω να πιστεύω οτι το κάνουν και άλλοι.Πολλοί.
Από την άλλη, ένα πρωινό, ενώ τρέχαμε μπουλούκι στις εξωτερικές, μας φώναζε ένας για να κάνουμε άκρη να περάσει γιατί πήγαινε πιο γρήγορα.
Τα συμπεράσματα δικά σας
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANGEL1
Elite Forum-Runner

Greece


1089 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/10/2015 :  15:51:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by dkoukou

Δεν χρειάζεται γνώση των κανόνων παρά μόνο στοιχειώδης λογική στις περισσότερες περιπτώσεις.
Οι περισσότεροι φαντάζομαι έχουμε φάει "χεριά" από περιπατητή όπως αναφέρει ο trexantiris.
Προφανώς και η δικη μας συμπεριφορά πρέπει να είναι κόσμια, έχουμε δεν έχουμε δίκιο, αλλά υπάρχουν και κάτι γαϊδούρια...

_____________________________________________________________________________________

"...κάποτε, με τον πατέρα σου, είχαμε σε δωδεκαρι πέρασμα 6'06" στο 2ο χιλιόμετρο. Θυμάσαι ρε; Τότε είμασταν καλοί..."


Δεν αναφέρομαι στους γάιδαρους, αλλά στους λογικούς. Ότι συμπεριφορά εισπράξεις, μπορείς να την ανταποδώσεις. Γάιδαροι υπάρχουν, δυχτηχώς, και στις δύο πλευρές.

"ΣΠΕΥΔΕ ΒΡΑΔΕΩΣ"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dkoukou
Senior Forum-Runner

Greece
591 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/10/2015 :  16:05:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Βεβαίως υπάρχουν και στις δυο πλευρές.
Όπως ορισμένοι "κύριοι" που είναι τοοοοοσο γρήγοροι που περνάνε μέσα από τους κώνους για να μη βγουν στην εξωτερική, εκεί που έχουν μαζεμένα τα παιδάκια των υποδομών και κάνουν ανοιγματακια, παιδάκια δευτέρας-τρίτης Δημοτικού το πολύ...

_____________________________________________________________________________________

"...κάποτε, με τον πατέρα σου, είχαμε σε δωδεκαρι πέρασμα 6'06" στο 2ο χιλιόμετρο. Θυμάσαι ρε; Τότε είμασταν καλοί..."
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

huskarl
Senior Forum-Runner



855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/10/2015 :  17:25:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ANGEL1

Οι περισσότεροι που έρχονται για να περπατήσουν σ' έναν στίβο, δεν ξέρουν τους κανόνες που υπάρχουν. Σε πολλά στάδια δεν έχω δει πουθενά αναρτημένους κανόνες χρήσης του στίβου. Αποτέλεσμα όλων αυτών είναι να δημιουργούνται παρεξηγήσεις. Πιστεύω πως θα ήταν χρήσιμο να εξηγούμε στους άλλουν κάποια πράγματα με κόσμιο τρόπο, γιατί πολλές φορές έχω ακούσει δρομείς να εξηγούν στους περιπατητές τι ισχύει αλλά με απαράδεκτο τρόπο. Λογικό είναι σ' αυτή την περίπτωση ν' αντιδράσει ο άλλος.

"ΣΠΕΥΔΕ ΒΡΑΔΕΩΣ"



+1

Μην νομίζετε ότι ο περιπατητής ξέρει συνήθως ότι δημιουργεί πρόβλημα. Ακριβώς επειδή είναι περιπατητής, συνήθως το κάνει εποχιακά, και δεν έχει ιδέα για την χρήση των κουλουαρ.
Σου λέει "έχει χώρο, θα περάσει από δίπλα" ή "τι να κάνω να βάλω μάτια και πίσω για να βλέπω αν κάποιος θέλει να περάσει;" ή "και τι πειράζει αν ο άλλος τρέξει στον 2 και όχι στον 1;"

Η λύση για εμένα είναι να πιέσουμε τους υπεύθυνους (που δυστυχώς πολλές φορές είναι άσχετοι) να βαλουν σε εμφανή σημεία 1-2 πινακίδες με 3-4 βασικούς κανόνες. Δεν είναι μεγάλη δουλειά.

Το είδα πρώτη φορά στο γήπεδο του Χαϊδαρίου και μου έκανε φοβερή εντύπωση. Σε γενικές γραμμές τηρούνταν, αλλά και όταν το έλεγες (ευγενικά) σε κάποιον ξεχασμένο έκανε αμέσως στην άκρη...





Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Ξανθό Άλογο
Advanced Forum-Runner

Greece
250 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/11/2015 :  15:00:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by xipolitos

Ολοι έχουν δικαίωμα για πρόσβαση σε αθλητικούς χώρους ανεξάρτητα αν τρέχουν ή πeρπατούν.
Ο αποκλεισμός δεν υφίσταται μέσα στα αθλητικά ιδεώδη τα οποία εκφράζουν πανανθρώπινες αξίες.
Θεωρώ ότι οι χαρακτηρισμοί "θείτσα" "ταβερνιάρηδες" παραλληλισμοί με "φώκιες" κ,λ,π. δεν αρμόζουν στο αθλητικό πνεύμα και ήθος το οπόίο υποτίθεται μας διέπει...
Θα μπορούσες ευγενικά να της εξηγήσεις ότι τον εσωτερικό διάδρομο τον χρησιμοποιούν οι δρομείς για να αναπτύξουν ταχύτητες. Τόσο απλά..!



Αδερφε καταρχην συγνωμη για την καθυστερημενη απαντηση αλλα σημερα μπορεσα να ξαναμπω.
Οσον αφορα τον παραλληλισμο με τις φωκιες ζητησα συγνωμη απο τα συμπαθεστατα ζωακια.
Δεν βρισκω καποιο κακο στον χαρακτηρισμο ''θειτσα''. Δλδ πως θα επρεπε να την πω?? Κοπελα? Δεσποινις??
Εχω ζητησει ευγενικα απειρες φορες και αλλες τοσες εχω εξηγησεις σε αυτους τους ανθρωπους πως δεν ειναι σωστο να περπατανε στον εσωτερικο διαδρομο. Δειχνει ελλειψη σεβασμου και φυσικα αθλητικης παιδειας (ή παιδειας γενικοτερα). Οπως εχω γραψει στο αλλο τοπικ για το γηπεδο της Πευκης, εκει μεσα εχω δει τα παντα τοσα χρονια. Παππουδια να περπατανε ολα μαζι κατα πλατος ολων των διαδρομων αδιαφορωντας για ολους τους αθλουμενους. Θειτσες να περπατανε με τζιν και γυναικεια τσαντα στον ωμο ενω μιλανε στο κινητο. Γονεις παιδιων που παιζουν ποδοσφαιρο να καμαρωνουν τα καμαρια τους οχι απο την εξεδρα αλλα απο το πρωτο και δευτερο διαδρομο!!! Παμπολες φορες εχω προσπαθησει και αρκετες εχω παρακαλεσει πολυ ευγενικα ολους αυτους τους παραπανω οτι αυτο που κανουν δεν ειναι σωστο. Μηδαμινο αποτελεσμα και αρκετες φορες πολλοι απο αυτους(κυριως τα παππουδια) παραξηγηθηκαν κιολας ενω εχω λαβει και απαντησεις του τυπου ''μη τρεχεις'' ή ''τρεξε αλλου''. Καταλαβαινεις?? Να τρεξω εγω αλλου για να περπατησει ο μπαρμπας με τον φιλο του σχολιαζοντας την επικαιροτητα ενω η θειτσα με τη λουι βιτον ακολουθει απο πισω. Σε αυτο το σταδιο γινονται αυτα ολες τις ωρες απο το πρωι μεχρι το βραδυ. Και αντε λοιπον εχουμε ανεχτει ολους αυτους στο συγκεκριμενο σταδιο και μερικους απο αυτους και στο Ζηρινειο. Πρεπει λοιπον τωρα αυτοι οι ιδιοι να πηγαινουν στα Κ στα οποια αθλουνται ως επι το πλειστον αθλητες και κατα δευτερον δρομεις σαν ολους εμας??? Λυπαμαι που δεν εκφραζω πανανθρωπινες αξιες για ατομα τα οποια δεν σεβονται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/11/2015 :  21:00:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αλέξανδρε όλοι έχουμε βρεθεί αντιμέτωποι με περιπατητές κ.λ.π. στα στάδια. Αν εξηγήσουμε ευγενικά την λειτουργία των διαδρόμων, τις περισσότερες φορές όσοι δεν γνωρίζουν τα περί "κουλουάρ" καταλαβαίνουν. Υπάρχουν βέβαια και κάποιες εξαιρέσεις όπου σηκώνεις τα χέρια ψηλά.
Ολοι έχουμε και κάποια θείτσα και πηγαίνουμε και στις ταβέρνες, αγαπάμε τις φώκιες και κάθε πλάσμα για να συνυπάρξουμε αρμονικά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Spartiatis
Elite Forum-Runner

Greece


1605 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/11/2015 :  21:55:25  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Spartiatis Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Επισης, άλλοι κάνουν διάλειμματικές στον εσωτερικό διάδρομο στο 3:30 κι άλλοι στο 5:00 πχ. Οποτε με καλη διάθεση ολα μπορούν να γίνουν.

" Άδακρυς Μάχη "
1ος χρόνος της 103ης Ολυμπιάδας.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

papako
Senior Forum-Runner

Greece
689 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/11/2015 :  08:41:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
τώρα που πιάνει κρύο αυτά τα φαινόμενα θα λιγοστέψουν μέχρι μηδενισμού,

________
Στέφανος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Ξανθό Άλογο
Advanced Forum-Runner

Greece
250 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/11/2015 :  12:43:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@xipolitos
@Spartiatis

Παιδια στο ποστ μου τονισα πως εχω εξαντλησει πλεον καθε προσπαθεια συννενοησης. Ειναι σαν να προσπαυω να πιασω σοβαρη συζητηση με την 1,5 ετων κορη μου. Οι τυποι ειναι σε παραλληλο συμπαν.

@papako

Αμην και ποτε! Αν και τα παππουδια δεν μασανε απο καιρους. Ντυνονται σαν κρεμμυδια και βγαινουν τσαρκα. Στο Συγγρου 10-10 τους βλεπω αλλα εκει δεν εχει διαδρομους για να ενοχλησουν.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ioma
Advanced Forum-Runner

295 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/11/2015 :  16:42:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
+1000 στο Ξάνθο άτι
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

pahos
Newbie Forum Runner

3 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/05/2017 :  09:08:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αφού δεν θέλουν να γυμναζεται ο δημότης τότε ας το κατεδαφίσουν
http://treximo.blogspot.com.cy/2017/05/to.html

https://www.facebook.com/GreekRunner/
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

unforgiven
Advanced Forum-Runner

Greece


339 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/07/2017 :  10:44:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γνωρίζουμε μέχρι ποια ώρα είναι ανοιχτά;
Είναι πάντα κάποιος στο γραφείο για να δώσουμε τον οβολό μας;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 8 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000