Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Χονδροπάθεια της επιγονατίδας
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

captain556
Forum-Runner

132 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 28/11/2011 :  21:29:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γεια σας.Σημερα επισκέφθηκα εναν ορθοπεδικό για την ενόχληση στο αριστερό μου γόνατο ,και μου είπε ότι πασχω απο χονδροπαθεια ,και όχι μόνο στο αριστερό που έχω τον πόνο αλλα και στο δεξί γόνατο.
Το πιθανότερο είπε ότι το έπαθα λόγο της δουλειάς μου που έχει πολυ καθισιο.Κατι που δεν ισχύει στην περίπτωση μου νομίζω ,ύστερα απο μερικά άρθρα που διάβασα στο Ίντερνετ.

Διάβασα αυτο το άρθρο http://www.runningnews.gr/?id=9265 και μάλλον το πιθανότερο είναι να το έπαθα στην προετοιμασία για το ΚΜΑ.
Έκανα υπερβολική αύξηση χιλιομέτρων απο 30-40 εβδομάδα σε 70-90.Και το μεγαλύτερο μέρος που έτρεχα ήταν άσφαλτος και πεζόδρομος,που αποσω ξέρω καταπονεί αρκετά τα γόνατα.

Ο γιατρός μου είπε να αποφεύγω να τρέχω σε ανηφορες-κατηφορες.Και να κάνω ασκήσεις ώστε να δυναμωσω τους τετρακεφαλους.

Ύστερα απο αυτο σκέφτομαι σοβαρά να γραφτω σε γυμναστήριο και να συνεχίσω στον διάδρομο την προπόνηση μου και να κάνω και τις ασκήσεις ενδυνάμωσης τετρακεφαλων στα όργανα.

Και πάμε στις ερωτήσεις τωρα.
-Ο διάδρομος ειναι καλή επιφάνεια να τρέξω για το πρόβλημα μου?
-Διαλιματικες και γενικά τρεξιμο σε ένταση επιτρέπεται?
-Χρειάζεται να πάρω καποιο ειδικό παπούτσι η κάποιον επιδεσμο να κρατάει σταθερό την επιγονατιδα?
Και οτιδήποτε άλλη διευκρίνηση δεκτή..

Ευχαριστώ έκ τον προτέρων όποιον απαντήσει 

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/11/2011 :  21:41:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by captain556

Γεια σας.Σημερα επισκέφθηκα εναν ορθοπεδικό για την ενόχληση στο αριστερό μου γόνατο ,και μου είπε ότι πασχω απο χονδροπαθεια ,και όχι μόνο στο αριστερό που έχω τον πόνο αλλα και στο δεξί γόνατο.
Το πιθανότερο είπε ότι το έπαθα λόγο της δουλειάς μου που έχει πολυ καθισιο.Κατι που δεν ισχύει στην περίπτωση μου νομίζω ,ύστερα απο μερικά άρθρα που διάβασα στο Ίντερνετ.

Διάβασα αυτο το άρθρο http://www.runningnews.gr/?id=9265 και μάλλον το πιθανότερο είναι να το έπαθα στην προετοιμασία για το ΚΜΑ.
Έκανα υπερβολική αύξηση χιλιομέτρων απο 30-40 εβδομάδα σε 70-90.Και το μεγαλύτερο μέρος που έτρεχα ήταν άσφαλτος και πεζόδρομος,που αποσω ξέρω καταπονεί αρκετά τα γόνατα.

Ο γιατρός μου είπε να αποφεύγω να τρέχω σε ανηφορες-κατηφορες.Και να κάνω ασκήσεις ώστε να δυναμωσω τους τετρακεφαλους.

Ύστερα απο αυτο σκέφτομαι σοβαρά να γραφτω σε γυμναστήριο και να συνεχίσω στον διάδρομο την προπόνηση μου και να κάνω και τις ασκήσεις ενδυνάμωσης τετρακεφαλων στα όργανα.

Και πάμε στις ερωτήσεις τωρα.
-Ο διάδρομος ειναι καλή επιφάνεια να τρέξω για το πρόβλημα μου?
-Διαλιματικες και γενικά τρεξιμο σε ένταση επιτρέπεται?
-Χρειάζεται να πάρω καποιο ειδικό παπούτσι η κάποιον επιδεσμο να κρατάει σταθερό την επιγονατιδα?
Και οτιδήποτε άλλη διευκρίνηση δεκτή..

Ευχαριστώ έκ τον προτέρων όποιον απαντήσει 



Να προτιμήσεις για τεραίν κοντοκουρεμένο γκαζόν ή χώμα.
Όχι εντάσεις,διαλειμματικές κλπ. μέχρι να συνέρθεις!
Όχι επιγονατίδα(ατροφεί ο τετρακέφαλος),παπούτσι ανάλογα με το πάτημα σου.
Προφανώς η απότομη αύξηση σε όγκο σου βγαλε το προβλημα,ηρέμησε για 6 εβδομάδες και μετά να θυμάσαι το χρυσό κανόνα του 10%(αύξηση του όγκου).

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mbair
Elite Forum-Runner

1233 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/11/2011 :  02:16:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παρε και καμμια γλυκοζαμινη.... Θελει κανα μηνα να δωσει αποτελεσμα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

vasilis dr
Senior Forum-Runner

Greece
1026 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/11/2011 :  08:57:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by mbair

Παρε και καμμια γλυκοζαμινη.... Θελει κανα μηνα να δωσει αποτελεσμα





Είναι γνωστό, και έχει ανακοινωθεί έπειτα απο μελέτες, ότι η γλυκοσαμίνη
είναι μια απάτη,και το ''μέσο'' για να τα αρπάζουν χοντρά οι φαρμακευτικές εταιρείες:

Α) http://grblogs.gr/post/anoikth-epistoli-e-mail-pros-ton-ipourgo-igeias-k-loberdo

Β)http://epirus-tv-news.blogspot.com/2011/07/2010_06.html
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mbair
Elite Forum-Runner

1233 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/11/2011 :  13:58:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν θα συμφωνησω Βασιλη, υπαρχουν αρκετες "αντιστροφες" μελετων απο αυτες που αναφερεις καθως και μεγαλος ογκος εμπειριων δρομεων που απτονται των κλινικων μελετων...
Δεν αναφερομαι στις αρχικες μελετετες των φαρμοκοβιομηχανιων που το προωθουσαν που επιστημονικα ειχαν τα θεματακια τους :) και ειχαν φυσικα και την αναλογη καχυποψια....
Οτι τελευταιο εχω διαβασει εγω πανω στο ζητημα, πλεον αμφιβαλλει για την αποδοτικοτητα της χονδροιτινης, παρα για την γλυκοζαμινη που οι ευεργετικες της επιδοσεις θεωρουνται οτι υπαρχουν κλινικα και σιγουρα ανεκδοτολογικα, πολυ πανω απο τον ορο ενος placebo..
Οσο για τον κυριο ορθοπεδικο των αρθρων σου, ως σωστος επιστημονας θα ξερει οτι για καθε μια μελετη που λεει το Α , υπαρχουν και μελετες που λενε το Β, σε εγκυρα peer-reviewed περιοδικα... Και εδω καπου ανοιγουμε αλλη κουβεντα για το ποσο σωστα εφαρμοζεται η εξελιξη της επιστημολογιας :)
Με εκτιμηση :)

Edited by - mbair on 29/11/2011 13:59:47
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

vasilis dr
Senior Forum-Runner

Greece
1026 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/11/2011 :  16:10:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by mbair

Δεν θα συμφωνησω Βασιλη, υπαρχουν αρκετες "αντιστροφες" μελετων απο αυτες που αναφερεις καθως και μεγαλος ογκος εμπειριων δρομεων που απτονται των κλινικων μελετων...
Δεν αναφερομαι στις αρχικες μελετετες των φαρμοκοβιομηχανιων που το προωθουσαν που επιστημονικα ειχαν τα θεματακια τους :) και ειχαν φυσικα και την αναλογη καχυποψια....
Οτι τελευταιο εχω διαβασει εγω πανω στο ζητημα, πλεον αμφιβαλλει για την αποδοτικοτητα της χονδροιτινης, παρα για την γλυκοζαμινη που οι ευεργετικες της επιδοσεις θεωρουνται οτι υπαρχουν κλινικα και σιγουρα ανεκδοτολογικα, πολυ πανω απο τον ορο ενος placebo..
Οσο για τον κυριο ορθοπεδικο των αρθρων σου, ως σωστος επιστημονας θα ξερει οτι για καθε μια μελετη που λεει το Α , υπαρχουν και μελετες που λενε το Β, σε εγκυρα peer-reviewed περιοδικα... Και εδω καπου ανοιγουμε αλλη κουβεντα για το ποσο σωστα εφαρμοζεται η εξελιξη της επιστημολογιας :)
Με εκτιμηση :)




Φίλε Ι.(mbair)ταλαιπωρήθηκα, όπως σου είχα πεί, για πάρα πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα απο την χονδροπάθεια στα γόνατα,έχω καταναλώσει πολλά χάπια Γλυκοζαμίνης χωρίς την παραμικρή βελτίωση(η οποία ήρθε στο τέλος με άλλο τρόπο).
Θα είχε ενδιαφέρον να μας μιλήσουν αν υπάρχουν φίλοι δρομείς με προβλήματα στις αρθρώσεις που να ένοιωσαν ανακούφιση παίρνοντας γλυκοζαμίνη σε χάπια,σε κρέμα κ.τ.λ.
Επίσης ενδιαφέρον θα είχε να μας πεί την άποψή του για το θέμα αυτό και ο ορθοπαιδικός του forum, o NIKOΣ, αν συνταγογραφεί ο ίδιος, και αν προτείνει στους ασθενείς του την γλυκοζαμίνη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/11/2011 :  17:56:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ρε παίδες, ο μόνος τρόπος για να δεις αν βοηθάει η γλυκοζαμίνη είναι να αποτελεί την μοναδική αγωγή που ακολουθείς κατά της όποιας πάθησης. Ούτε φυσιοθεραπεία, ούτε αντιφλεγμονώδη, ούτε παύση δραστηριοτήτων παρά μόνο γλυκοζαμίνη!
Υπάρχει παρίπτωση να το έχει κάνει κάποιος αυτό;
Αλλιώς πώς θα διαπιστώσεις αν και κατά πόσο αυτή βοήθησε;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/11/2011 :  20:39:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Προσωπικά δεν συνταγογραφώ τη γλυκοζαμίνη.
Παλαιότερα τη συνταγογραφούσα.
Σταμάτησα τη συνταγογράφηση εδώ και ένα χρόνο,όταν οι τελευταίες μελέτες από Μ. Βρετανία,με έπεισαν ότι δεν έχει σαν σκεύασμα τα προσδοκώμενα οφέλη.
Κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και στον ιατρικό κόσμο της Αγγλίας.
Μάλιστα, ακόμη και στην Ελλάδα,είναι πλέον εκτός της ενιαίας λίστας των συνταγογραφούμενων φαρμάκων.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

THANOS_KTM
Elite Forum-Runner

Greece


1765 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/11/2011 :  13:47:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by vasilis dr

Φίλε Ι.(mbair)ταλαιπωρήθηκα, όπως σου είχα πεί, για πάρα πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα απο την χονδροπάθεια στα γόνατα,έχω καταναλώσει πολλά χάπια Γλυκοζαμίνης χωρίς την παραμικρή βελτίωση(η οποία ήρθε στο τέλος με άλλο τρόπο).Θα είχε ενδιαφέρον να μας μιλήσουν αν υπάρχουν φίλοι δρομείς με προβλήματα στις αρθρώσεις που να ένοιωσαν ανακούφιση παίρνοντας γλυκοζαμίνη σε χάπια,σε κρέμα κ.τ.λ.
Επίσης ενδιαφέρον θα είχε να μας πεί την άποψή του για το θέμα αυτό και ο ορθοπαιδικός του forum, o NIKOΣ, αν συνταγογραφεί ο ίδιος, και αν προτείνει στους ασθενείς του την γλυκοζαμίνη.




Ποιός ήταν ο αλλος τρόπος?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

captain556
Forum-Runner

132 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/11/2011 :  18:49:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παντος εμένα ο ορθοπεδικός μου πρότεινε ένα φάρμακο δεν θυμάμαι όνομα όμως ,αλλα μου λέει να μην το πάρω.
Καλυτερα να δοκιμάσω μήπως περάσει με της ασκήσεις και την παγοθεραπεία,και αν δεν δω βελτίωση τότε μόνο.

Δηλαδή τον διάδρομο του γυμναστηρίου για κανα 3μηνο να μην το προτιμησω?
Είχα διαβάσει ένα άρθρο εδώ στο runningnews για το διάδρομο και είδα είχε πολλα θετικά στοιχεία..
Γιατί γκαζόν και χώμα είναι είδος υπο εξαφάνιση στην περιοχή μου...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

vasilis dr
Senior Forum-Runner

Greece
1026 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/12/2011 :  00:38:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by THANOS_KTM

quote:
Originally posted by vasilis dr

Φίλε Ι.(mbair)ταλαιπωρήθηκα, όπως σου είχα πεί, για πάρα πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα απο την χονδροπάθεια στα γόνατα,έχω καταναλώσει πολλά χάπια Γλυκοζαμίνης χωρίς την παραμικρή βελτίωση(η οποία ήρθε στο τέλος με άλλο τρόπο).Θα είχε ενδιαφέρον να μας μιλήσουν αν υπάρχουν φίλοι δρομείς με προβλήματα στις αρθρώσεις που να ένοιωσαν ανακούφιση παίρνοντας γλυκοζαμίνη σε χάπια,σε κρέμα κ.τ.λ.
Επίσης ενδιαφέρον θα είχε να μας πεί την άποψή του για το θέμα αυτό και ο ορθοπαιδικός του forum, o NIKOΣ, αν συνταγογραφεί ο ίδιος, και αν προτείνει στους ασθενείς του την γλυκοζαμίνη.




Ποιός ήταν ο αλλος τρόπος?




Κάποιες ειδικές οδηγίες,κατευθύνσεις,και φυσικά ασκήσεις που μου είπε ένας αθλίατρος στην Θεσσαλονίκη,τις οποίες και τηρώ ευλαβικά μέχρι σήμερα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

THANOS_KTM
Elite Forum-Runner

Greece


1765 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/12/2011 :  12:54:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δε μας λές και μας μπάς και βρούμε την υγειά μας?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

LoukasLk
Newbie Forum Runner

17 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/12/2011 :  13:19:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
μου εγινε διαγνωση χρόνοιας χονδροπαθειας στο αριστερο γονατο φέτος 3 μηνες πριν απο τον Μεγα Αλεξανδρο...και εγω ειχα ανεβασει λιγο παραπανω τα χιλιομετρα...σε συνδυασμό με εναν αγωνα βουνου που στις κατηφορες πηγα ολα μεσα...βλακεια μου...αλλα το εκανα... Ο γιατρός μου εδωσε ασκησεις για ενδυναμωση των τετρακεφαλων (μην φανταστειτε τρελα πραγματα...απλα...και στο σπιτι..δεν χρειαζεται γυμναστηριο απαραιτητα)...και πηρα γλυκοζαμινη...για 3 μηνες...το ποδι στην αρχη δεν το πατουσα...αρχισα σιγα σιγα σε γρασιδι και μετα σε ταρταν...με την συμφωνη γνωμη του γιατρου ετρεξα στην Θεσσαλονικη...με λιγο πονο μεχρι το 30...μετα τιποτα..ολα καλα...τερματισα χωρις πονο...λες και ο μαραθωνιος το εκανε να πατησει καλα...και μετα απο μια εβδομαδα σταματησα την γλυκοζαμινη. Ετσι και αλλιως θελεις 3 μηνες να παιρνεις και 1 οχι...αν συνεχιζεται το προβλημα... εγω δεν ξαναπηρα...και μεχρι σημερα...το γονατο σε αριστη κατασταση...συνεχιζω ομως που και που απλες ασκησεις ενδυναμωσης...και τα χιλιομετρα ανεβαινουν παντα με μετρο...

To make a long story short...εμενα με βοηθησε ο συνδυασμός γλυκοζαμινης και λιγης ενδυναμωσης...

ελπιζω να βοηθησα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/12/2011 :  13:58:26  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Τελικά ΝίκοΤ η Γλυκοζαμίνη βοηθάει ή είναι ιδέα αυτού που την παίρνει.
Δεν αναφέρομαι σε αυτά που πόσταρες Λουκά, αλλά σε μια γενικότερη απορία που έχω. Προσωπικά τα πέταξα τα χαπάκια.
Δεν είχα κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα. Τα έπαιρνα προληπτικά. Για τους τένοντες - Ιστούς - Μύες.


___________________
Run Natural... run Bare

Edited by - xipolitakos on 01/12/2011 13:59:44
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/12/2011 :  14:12:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by xipolitakos

Τελικά ΝίκοΤ η Γλυκοζαμίνη βοηθάει ή είναι ιδέα αυτού που την παίρνει.
Δεν αναφέρομαι σε αυτά που πόσταρες Λουκά, αλλά σε μια γενικότερη απορία που έχω. Προσωπικά τα πέταξα τα χαπάκια.
Δεν είχα κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα. Τα έπαιρνα προληπτικά. Για τους τένοντες - Ιστούς - Μύες.


___________________
Run Natural... run Bare


Προσωπικά έχω πεισθεί πως δεν έχει τα πολυδιαφημιζόμενα οφέλη....

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/12/2011 :  14:52:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μόλις έχω αναρρώσει από χονδροπάθεια δευτέρου βαθμού στο δεξί γόνατο. Μετά βίας περπατούσα. Ο πόνος ήρθε ξαφνικά, και ενώ δεν έκανα καθόλου χιλιόμετρα, μια και ανάρρωνα από θλάση στο άλλο πόδι (για απόσυρση είμαι)...

Κατ' αρχήν, η γλυκοζαμίνη είναι χάσιμο χρόνου και χρημάτων. Το δεύτερο που θέλω να πω είναι πως η χονδροπάθεια δε θεραπεύεται ποτέ. Ο χόνδρος δε θα επιδιορθωθεί ποτέ. Επίσης, όλοι νομίζουμε πως την πάθαμε αυξάνοντας τα χιλιόμετρα, όμως δεν είναι έτσι! Κρατάω ημερολόγιο με τις προπονήσεις μου και εκεί βρήκα πως τα πονάκια και οι περίεργες σουβλιές είχαν ξεκινήσει ένα χρόνο νωρίτερα. Εξάλλου, όπως ήδη είπα, εμένα με χτύπησε η οξεία φάση στα μηδέν εβδομαδιαία μίλια. Επίσης, συμβαίνει και στα δύο γόνατα (όχι ταυτόχρονα, αλλά είναι αναπόφευκτο). Η αιτία για την πάθηση είναι μεν τα πολλά χιλιόμετρα, είναι όμως και θέμα κληρονομικότητας. Ο μηχανισμός που προκαλεί τη φθορά του χόνδρου δεν είναι γνωστός. Λένε πως φταίει η αδυναμία του τετρακέφαλου, όμως προσωπικά θεωρώ πως αυτό δεν εξηγεί όλα τα περιστατικά, καθώς οι δικοί μου τετρακέφαλοι ήταν πολύ δυνατοί (πάντοτε τους "φρόντιζα" ιδιαίτερα). Μια άλλη αιτία που έχει σημειωθεί, είναι η καθιστική εργασία, όπου το πόδι είναι διπλωμένο για ώρες και η επιγονατίδα πιέζεται όλη την ώρα, οπότε φθείρεται ο χόνδρος.

Επιπλέον, η χονδροπάθεια επανέρχεται με τις απότομες αλλαγές του καιρού, κάθε φθινόπωρο και άνοιξη. Η χονδροπάθεια πρώτου βαθμού δεν είναι σοβαρή - αντιμετωπίζεται με ενδυνάμωση τετρακεφάλων και συναφή μέτρα. Είναι σημαντικό να διαγνωσθεί ο βαθμός της χονδροπάθειας, ώστε να υπάρξει και η κατάλληλη θεραπεία. Για χονδροπάθεια δευτέρου βαθμού, η μόνη αποτελεσματική λύση είναι ενέσεις υαλουρονικού στο γόνατο. Το έκανα, με καταπληκτικά αποτελέσματα. Δεν κρατάνε για πάντα - λογικά κάθε χρόνο θα πρέπει να επαναλαμβάνω τη θεραπεία. Τελευταία ένεση έκανα πριν 20 μέρες, ήδη από την δεύτερη ένεση (συνολικά γίνονται πέντε, μία την εβδομάδα) άρχισα πάλι να τρέχω, και τώρα έχω πια μπει κανονικά στις προπονήσεις (φτιάχνω βάση για την άνοιξη). Ο ΝΙΚΟΣ Τ δεν προτείνει επιγονατίδα - εδώ θα διαφωνήσω. Η επιγονατίδα με τρύπα με έχει σώσει. Ταυτόχρονα όμως κάνω και πρόγραμμα ενδυνάμωσης για τους τετρακέφαλους, με ισομετρικές ασκήσεις.

Τρία πράγματα "σκοτώνουν" στη χονδροπάθεια. Η πολύωρη ορθοστασία, το τρέξιμο στις κατηφόρες, και το σκι. Το τρέξιμο στην οξεία φάση δεν είναι εφικτό, είναι όμως απολύτως άνετο ο κάθε δρομέας να συνεχίσει την "καριέρα" του. Φίλοι τερμάτισαν μαραθωνίους ξανά και ξανά. Πολύς κόσμος συνεχίζει ασταμάτητος ενώ γνωρίζουν πως έχουν χονδροπάθεια (όπως λέει φίλος μου "απλά δεν πάω να κάνω μαγνητική για να μη δω πόσο χάλια είμαι και με πάρει από κάτω"). Η σωστή διάγνωση γίνεται με μαγνητική, αν και μπορεί να γίνει και με μια απλή εξέταση. Προσωπικά συνιστώ σε όσους παρουσιάσουν "θέμα" στα γόνατα να προσέχουν πολύ τους γιατρούς τους, γιατί είναι πολύ εύκολο ο ορθοπεδικός να μπερδέψει τα συμπτώματα της χονδροπάθειας με τενοντίτιδα επιγονατιδικού συνδέσμου, γιατί τα συμπτώματα μοιάζουν. Μου έχει συμβεί.

Οι δικές μου απαντήσεις στις ερωτήσεις του captain556 είναι:
- Ο διάδρομος είναι σκληρός, και οι φτηνοί διάδρομοι είναι πιο σκληροί και από το τσιμέντο. Όσο μπορείς απόφυγέ το. Το γρασίδι είναι η καλύτερη λύση.
- Το αν μπορεί κανείς να κάνει διαλειματικές εξαρτάται από το πόση ζημιά έχει πάθει το γόνατο. Προς το παρόν δεν έχω δοκιμάσει για να μπορώ να σου πω. Πάντως, όταν τρέχω πιο γρήγορα δεν πονάω περισσότερο. Αυτό που με ενοχλεί είναι η σκληρή επιφάνεια (τσιμέντο και πεζοδρόμιο - άσφαλτος όχι τόσο).
- Η ορθοπεδικός μου, πρότεινε να φοράω όσο πιο μαλακά παπούτσια γίνεται, με όσο το δυνατόν καλύτερο cushioning, και ίσως να πρέπει να βάζω και εξτρά σόλα. Δεν ξέρω! Εγώ συνεχίζω με τα Asics Kayano που είχα, περιστασιακά φοράω και ΝΒ 1063. Δε βλέπω διαφορά. Επιπλέον τρέχω με επιγονατίδα με τρύπα (αν και όχι πάντα, αφού πλέον πονάω ελάχιστα).
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000