Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Οι Εργομετρήσεις μας
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 29

Laga
Elite Forum-Runner



1698 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/10/2012 :  23:40:20  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Laga Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Οσον αφορά την πρόβλεψη και σε μένα το 2010 έπεσε μέσα 100%. Μου είχε βγάλει μαραθώνιο στο 3:55 +-3min και έκανα 3:57:15.

--------------------------------------------------------
When you cross that finish line -no matter how slow, no matter how fast- it will change your life forever



Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/10/2012 :  23:48:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Με 3.24 που είχα
το 2006 Ξαναέκανα 3.24

-Σε περίμενα ,μου λέει,να κάνεις 3.16-3.17

Πήγα λοιπόν πιο μυαλωμένος
και το έκανα ένα χρόνο αργότερα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

8avos
Senior Forum-Runner

Greece
589 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/11/2012 :  11:39:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
έχω κλείσει ραντεβού για τη δευτέρα
όχι οτι θα χει κάποια ιδιαίτερη σημασία,εννοώ δεν θα μπορέσω ν αλλάξω κάτι στην προπόνησή
μου εν όψει μαραθωνίου,αλλά είμαι περίεργος.η τιμή εκτός αυτού δεν ήταν απαγορευτική.
10 ευρώ κάτω Νίκο(echetlos) μόλις του πα τ όνομά σου
να σαι καλά
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/11/2012 :  11:41:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θάνο πολύ καλά κάνεις και την κάνεις.
Θα δεις πόσο καις και αν έχεις το 3ωρο,όχι μελλοντικά,αλλά άμεσα.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/11/2012 :  11:47:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και μελλοντικά θα σού χρειαστεί, να δεις αν θα μπορείς να ξεφεύγεις από τους κανίβαλους της Αφρικής!

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/11/2012 :  11:49:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μελλοντικά Νίκο θα του χρειαστεί μια εργομέτρηση της βέσπας.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"

Edited by - NIKOS T. on 02/11/2012 11:50:11
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/11/2012 :  11:53:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χαχαχα!!!

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/11/2012 :  11:54:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θάνε
στην Αττική θα γίνει ''αυτό'';;;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/11/2012 :  11:56:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στον Ζαχαρόγιαννη στο Αιγάλεω, Τίμο.

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/11/2012 :  12:00:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θανο τωρα θα μπορεις να βγαλεις οπως ειπε κι ο Νικος ασφαλη συμπερασματα για τον αν θα πρεπει να τρεξεις για 3 ωρες ή για ποιο κατω.
Να μας ποσταρεις τα αποτελεσματα.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

8avos
Senior Forum-Runner

Greece
589 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/11/2012 :  12:10:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Savvas Posted - 02/11/2012 : 12:00:10
--------------------------------------------------------------------------------
Θανο τωρα θα μπορεις να βγαλεις οπως ειπε κι ο Νικος ασφαλη συμπερασματα για τον αν θα πρεπει να τρεξεις για 3 ωρες ή για ποιο κατω.
Να μας ποσταρεις τα αποτελεσματα.



Σάββα,εγώ τη μ@λ@κία την έχω
την περασμένη κυριακή,ξεκίνησα απ τον Μαραθώνα(αφετηρία)
και έφτασα μέχρι το 19 της διαδρομής με μέση 4.20/χλμ(προπονητικά)
με φούλ αντίθετο αέρα(όχι σε όλη τη διαδρομή)και
τα πεζοδρόμια πάνω-κάτω σαν να παιζα κουτσό
τα συμπεράσματα μου τα χω βγάλει θέλω να πω.
απλά 40 ευρώ τα διαθέτω για εργομέτρηση,όπως επίσης
και εσάς που σας βρήκα να κάνουμε μετά καμμιά αναλυσούλα

Edited by - 8avos on 02/11/2012 12:12:03
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dejan
Master Forum-Runner

Greece


3884 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/11/2012 :  12:14:18  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Dejan Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Ivorman

quote:
Originally posted by Dejan

quote:
Originally posted by NIKOS T.

Είναι θέμα λογικισμικού αυτό Γιάννη ή κάτι άλλο?
Καλά δεν καταλαβαίνει πως εκτίθεται??


"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"


Κοίτα Νίκο, ο άνθρωπος έχει βγάλει σοβαρούς πρωταθλητές Ελλάδας όπως την Πρωτόπαπα κτλ με πανελλήνια ρεκόρ και ο ίδιος ήταν καλός 1500ρις. Κοινός ήταν ικανότατος προπονητής και φαίνεται η προπονητική του μέθοδος να δουλεύει. Αλλά ποτέ ή τουλάχιστον εγώ δεν γνωρίζω να είχε ασχοληθεί με τη προπόνηση μαραθωνίου ή να είχε βγάλει σοβαρούς αθλητές μαραθωνοδρόμους. Έχει και το θεωρητικό υπόβαθρο λόγω των σπουδών του μόνο που έχουν μείνει προφανώς σε αρκετά παλαιότερες δεκαετίες.

Όχι ότι βέβαια δεν ίσχυαν ή δεν γνώριζαν αρκετά πράγματα και παραμέτρους αλλά απλά δεν ήταν τόσο ξεκάθαρα τα όρια.

Κατ'εμέ είναι και θέμα λογισμικού και θέμα πρωτοκόλλου. Πλέον στα εργομετρικά φοράμε μάσκα ή αναπνέουμε μέσα από το σωλήνα καθ'όλη τη διάρκεια και όχι σποραδικά, γιατί με σποραδικές ενδείξεις έχεις και σποραδικά αποτελέσματα. Δεν γίνεται μέσα σε λιγότερο από μήνα να έχω 45 δευτερόλεπτα ταχύτερο κατώφλι σε διαφορετικές εργομετρήσεις.

Επίσης έχει πει και το ακατανόμαστο το οποίο πραγματικά απορώ πως δεν βρέθηκε ένας άνθρωπος να το συζητήσει μήπως και αναθεωρήσει: "Φυσικά και μπορείς να τρέξεις μαραθώνιο πάνω στο αναερόβιο κατώφλι σου και μπορεί και ταχύτερα με σωστή προπόνηση". Και δεν το έχει πει σε ένα μόνο άτομο. Μέλη του φόρουμ μπορούν να με επιβεβαιώσουν. ΌΧΙ ρε μεγάλε... δεν γίνεται, πας κατά μιας εργοφυσιολογικής παραμέτρου η οποία λέει ότι αναερόβιο κατώφλι ονομάζουμε τη μέση ταχύτητα με την οποία μπορεί να τρέξει ένας αθλητής μέσα σε διάστημα μίας (1) ώρας. Κάποιοι ενδεικτικά το ορίζουν στα 50 λεπτά γιατί είναι πραγματικά πολύ δύσκολο να πιεστείς για 1 ώρα all out.

E τι να κάνουμε. Δεν μπορείς να λες.... θα τρέξεις 3, 4 ώρες στο κατώφλι σου γιατί τότε ρε μεγάλε δεν είναι αναερόβιο κατώφλι... είναι κάτι άλλο πάντως όχι κατώφλι. Πόσο μάλλον όταν στις μετρήσεις σου οι αθλητές τρέχουν ταχύτερα από τα τυπομένα.

Τώρα μπορεί κάποιος να βγει και να πει ότι δεν πιέστηκες αρκετά. Οκ συμφωνώ αλλά... ο εξορθολογισμός της ταχύτητας μαραθωνίου που κάνει εκεί και πάλι δεν ευσταθεί.

Ειδικά αυτό που είπε στο Σάββα με βγάζει από τα ρούχα μου. Του λες αναερόβιο κατώφλι 4,30 και ότι μπορείς να τρέξεις μία ώρα με 4,00. Είναι σαν να πάω να κάνω πολλαπλασιασμό και αντί αυτού να βγάζω το ελάχιστο κοινό πολλαπλάσιο...

Δεν μπορώ να καταλάβω τι σκέφτεται ούτε έχω προσωπικά μαζί του. Απλά με ενοχλεί αυτή η λάθος αποτύπωση ορολογίας και εμένα μου αρέσει να "παίζω" by the book.

Το αν εκτίθεται πιστεύω θα έπρεπε να το είχε καταλάβει....

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”



Ρε Γιάννη, λίγο εύκολα πιστεύω κρίνεις (και απαξιώνεις...) την δουλειά ενός καταξιωμένου αθλητικού επιστήμονα. Εγώ έχω κάνει μόνο μια φορά εργομέτρηση στον Ζαχαρόγιαννη, αλλά ήταν πολύ επεξηγηματικός στα αποτελέσματα, τα οποία ήταν αρκετά ακριβή στις προβλέψεις τους, όσο ακριβή μπορούν να είναι για έναν μαραθώνιο, με τις τόσες παραμέτρους.

Έχω όμως δει και μελετήσει τουλάχιστον άλλες 15-20 εργομετρήσεις του φίλων και γνωστών και ήταν εξίσου ακριβείς και σωστές. Το επικυρώνω, γιατί πρόκειται για δρομείς που ξέρω προσωπικά καλά τις δυνατότητές τους, την πορεία βελτίωσής τους και τα μετέπειτα αποτελέσματά τους.

Μήπως θα ήταν καλύτερα να κρίνεις την (επιστημονική) δουλειά κάποιου, όχι σε σύγκριση με το τι έχεις εσύ διαβάσει και το ποιά πρωτόκολα εργοφυσιολογίας κρίνεις ότι είναι πιο σωστά/σύγχρονα, αλλά με αυτά που αυτός χρησιμοποιεί και παρουσιάζει την δουλειά του; Κρίνοντας πάντα το αποτέλεσμα και όχι την ονοματολογία του κάθε στοιχείου της εργομέτρησης; Πιστεύεις ότι έχεις εντρυφήσει τόσο πολύ στο θέμα και κατέχεις όλο το φάσμα των γνώσεων που απαιτούνται για να αμφιβάλεις την εγκυρότητα ενός καθηγητή πανεπιστημίου (αν δεν κάνω πολύ λάθος) στο αντικείμενο που διδάσκει;

Και εγώ έχω διαβάσει εργοφυσιολογία και κάθε κεφάλαιο και παράγραφος, είχε πάρα πολλές παραπομπές σε βιβλιογραφίες πανεπιστημιακών για τεκμηρίωση, πολλές από αυτές μάλιστα παρουσίαζαν αντικρουόμενες απόψεις και αποτελέσματα. Και αυτές οι δημοσιεύσεις, ήταν έργο ζωής για τους πιο πολλούς από αυτούς τους επιστήμονες, που υποστήριζαν τα γραφόμενά τους με εργαστηριακές μετρήσεις και πειράματα. Κάποιος που μιλάει για τέτοια θέματα, θα πρέπει να έχει συναίσθηση της βαρύτητας της άποψής του, ανάλογα με τις γνώσεις του και τον βαθμό εμπλοκής του με το θέμα.



IVORTEAM : 100 χρόνια δρομικής ιστορίας και επιτυχιών!


Γιάννη που την είδες την απαξίωση? Το ότι τον θεωρώ ικανότατο προπονητή ή ότι του αναγνωρίζω ότι έχει βγάλει πρωταθλητές κτλ. Ή ότι τον αναγνωρίζω και σαν αθλητή και σαν προπονητή? Ούτε αμφισβητώ τις ικανότητές του ως καθηγητή ή ως οραματιστή κτλ. Πάρε αυτό που έγραψα παράγραφο προς παράγραφο και θα καταλάβεις ποιος σφάλει και που και αν σφάλει.

Δυστυχώς όταν ασχολείσαι με κάτι οφείλεις να είσαι μέσα στην οριζόμενη ορολογία και όσο το δυνατόν μέσα στη τεχνολογία. Δεν μπορείς να πας σε ένα καρδιολόγο και να σου πει ότι έχεις πρόπτωση μυτρωειδούς ενώ έχεις προπτωειδή βαλβίδα. Ούτε να έχεις πάθει ισχαιμία και να σου πει ο γιατρός ότι έχεις πάθει εγκεφαλικό. Ακραία παραδείγματα το παραδέχομαι αλλά... κάπως έτσι είναι.

Επίσης το να πέσεις μέσα σε μία πρόβλεψη 4ων ή 5 ωρών είναι εύκολο όταν προκαθορίζεις στον άλλο με τι ρυθμό θα πάει από τη στιγμή που θα του πεις, αν πας πιο γρήγορα μπορεί να μη το βγάλεις. Απλά ο αθλούμενος ενδεχομένως να ήταν για κάτι καλύτερο. Ή ο φίλος μας παραπάνω που έκανε 3.24 έδωσε το 100%? Όχι τίποτα άλλο αλλά σχεδόν κανένας μας εδώ μέσα δεν έχει την ικανότητα να τρέξει έναν μαραθώνιο στο 100%. Δεν είναι 200ρι...

Δεν λέω ότι δεν μπορεί να πέσει μέσα. Σαφέστατα και έχει την ικανότητα να τα βγάλει αυτά. Δεν είναι άχρηστος, ούτε άσχετος. Ιδιαίτερα καλός είναι και ίσως από τους καλύτερους στην Ελλάδα. Απλά είναι εκτός ορολογίας με αποτέλεσμα να κάνει γκάφες.

Υ.Γ. για τις 20 εργομετρήσεις... ήταν λίγο άτοπο... τόσες έχω δει τη τελευταία εβδομάδα από συμφορουμίτες...
Υ.Γ.2. No hard feelings...

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/11/2012 :  12:16:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by 8avos

quote:
Savvas Posted - 02/11/2012 : 12:00:10
--------------------------------------------------------------------------------
Θανο τωρα θα μπορεις να βγαλεις οπως ειπε κι ο Νικος ασφαλη συμπερασματα για τον αν θα πρεπει να τρεξεις για 3 ωρες ή για ποιο κατω.
Να μας ποσταρεις τα αποτελεσματα.



Σάββα,εγώ τη μ@λ@κία την έχω
την περασμένη κυριακή,ξεκίνησα απ τον Μαραθώνα(αφετηρία)
και έφτασα μέχρι το 19 της διαδρομής με μέση 4.20/χλμ(προπονητικά)
με φούλ αντίθετο αέρα(όχι σε όλη τη διαδρομή)και
τα πεζοδρόμια πάνω-κάτω σαν να παιζα κουτσό
τα συμπεράσματα μου τα χω βγάλει θέλω να πω.
απλά 40 ευρώ τα διαθέτω για εργομέτρηση,όπως επίσης
και εσάς που σας βρήκα να κάνουμε μετά καμμιά αναλυσούλα




Μεχρι το 19 παμε ολοι μετα τι γινεται.
Που θα την κανεις στον Ζαχαρογιαννη ή πανω Θεσσαλονικη?

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/11/2012 :  12:17:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μία συμβουλή ΑΠΟ ΤΩΡΑ!
Απ' ό,τι θα σου πει ο Ηλίας για περάσματα
βάλε τουλάχιστον ΕΝΑ ΛΕΠΤΟ πιο αργά εσύ

Συνηθίζει να ΝΤΟΠΑΡΕΙ ψυχολογικά τους δρομείς
λεγοντάς τους κυρίως ΤΑ ΟΡΙΑ
με τα οποία ο καθένας μας
τη δεδομένη στιγμή ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΕΧΕΙ
και να κινδυνεύει να ''μείνει''
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

8avos
Senior Forum-Runner

Greece
589 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/11/2012 :  12:26:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Savva:όχι ρε συ,Αθήνα είμαι και μέχρι τον αγώνα

quote:
GERMANOS Posted - 02/11/2012 : 12:17:21
--------------------------------------------------------------------------------
Μία συμβουλή ΑΠΟ ΤΩΡΑ!
Απ' ό,τι θα σου πει ο Ηλίας για περάσματα
βάλε τουλάχιστον ΕΝΑ ΛΕΠΤΟ πιο αργά εσύ

Συνηθίζει να ΝΤΟΠΑΡΕΙ ψυχολογικά τους δρομείς
λεγοντάς τους κυρίως ΤΑ ΟΡΙΑ
με τα οποία ο καθένας μας
τη δεδομένη στιγμή ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΕΧΕΙ
και να κινδυνεύει να ''μείνει''


να σαι καλά Τίμο
΄θα το χω υπόψιν
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 29 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000