Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Οι Εργομετρήσεις μας
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 29

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/11/2012 :  00:47:24  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Ούτε εμείς είχαμε δει πουθενά τέτοιον ορισμό, αλλά έχει γίνει ολόκληρο θέμα, και μόνο έτσι εξηγούνται τα νούμερα που δίνει. Και μίλησε για διευκρίνηση και ο Σαββας, και το ξεκαθάρισε. Τώρα γιατί το ονομάζει έτσι, κάποιον λόγο θα έχει πιστεύω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/11/2012 :  07:13:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θανο τα αποτελεσματα δειχνουν οτι σε αυτη την φαση θα ηταν αυτοκτονικο να πας για 2,50 στην Κλασσικη και επραξες σωστα που την εκανες την εργομετρηση.
Επισης δειχνει οτι αν στο μελλον δουλεψεις λιγο μεθοδικα εισαι για κατω απο 3ωρες.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skakinen
Elite Forum-Runner

1234 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/11/2012 :  08:07:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Savvas

Θανο τα αποτελεσματα δειχνουν οτι σε αυτη την φαση θα ηταν αυτοκτονικο να πας για 2,50 στην Κλασσικη και επραξες σωστα που την εκανες την εργομετρηση.



Ακριβώς έτσι είναι. Για να ευλογήσουμε και τα γένια μας , επαληθευόμαστε και κάποιοι από εδώ μέσα οι οποίοι λέγαμε ότι η προπόνηση του Θάνου δεν υποστηρίζει με τίποτα τέτοιο χρόνο. Καλώς ή κακώς, η πρόπόνηση και η σωματική μας κατάσταση καθορίζουν τους στόχους μας διαφορετικά μιλάμε για ευσεβείς πόθους.
Το καλό της υπόθεσης είναι ότι ο Θάνος θα αποφύγει την μετωπική με τον Τοίχο.

------------------
Διονύσης
------------------
Αν είσαι φίλος της Μουσικής (Κλασσική, Jazz, Rock κλπ) πρέπει να επισκεφθείς τη Μουσική Κατηγορία του AvClub
http://www.avclub.gr/forum/forumdisplay.php?f=18
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

8avos
Senior Forum-Runner

Greece
589 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/11/2012 :  08:25:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
μ αυτές τις καιρικές συνθήκες δεν υπήρχε
περίπτωση να κάνω 2.50
αλλά έτσι από περιέργεια έκανα και την εργομέτρηση,
για να την δείτε και σεις που έχετε περισσότερο
γνώση στο χώρο.
οι δικές μου προπονήσεις γίνονται με το ένστικτό μου
και δύσκολα μπορώ να προσαρμοστώ σε κάποιο ύφος
προπόνησης για να κατεβάσω το χρόνο μου.επίσης
τζελάκια κλπ αν βρώ στην οργάνωση θα πάρω,αν όχι
δεν χρησιμοποιώ έξτρα.
όπως και να χει εγώ επλίζω γι αυτό που θα με
χαροποιούσε τρελά και θα προσπαθήσω
να δω αστεράκια όχι τοίχο
λίγες μέρες μείνανε,καλή επιτυχία σε όλους τους
συμφορουμίτες και να απολαύσουμε τον αγώνα,ο καθ ένας
με τον τρόπο του
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/11/2012 :  08:30:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν είναι ο ίδιος ο κ. Ζαχαρόγιαννης (Ηλίας) που νομίζω (με αυτο το ονομα είχα καθηγητή στους δρόμους στο πρώτο έτος) , δεν υπάρχει περίπτωση να εννοεί ως κατώφλι μαραθωνιου , το αναερόβιο. Από τους λίγους καθηγητές που θυμάμαι με θετικότατες εντυπώσεις!!!

Να το ξαναπουμε όμως, δύο είναι τα κατώφλια. Το αερόβιο και το αναερόβιο. Η περαιτέρω χρήση του όρου "κατωφλι" που αντιπροσωπεύει άλλον ρυθμό πχ αυτόν του μαραθωνίου , είναι ΑΝΕΠΙΣΗΜΗ ή ξέρω γω ΣΥΜΒΟΛΙΚΗ. Δεν χρειάζεται να γίνει μπερδεμα. Ουφ.

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Edited by - Fidelio on 07/11/2012 08:40:37
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/11/2012 :  08:32:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αυτός είναι.

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/11/2012 :  08:37:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Επίσης , σχετικά με το αναερόβιο κατώφλι και τον ρυμό μαραθωνίου. Υπάρχουν παμπολες μελέτες σε μαραθωνοδρόμους όπου ο συνολικός τους χρόνος αντιστοιχεί , παραδόξως, πάνω στο κατώφλι ή ακομα και ΠΙΟ ΠΑΝΩ από αυτό ! Προφανώς αναφερόμαστε σε ελιτ και για επιδόσεις που χρονικά δεν ξεφεύγουν πάνω από 2 ώρες και 1/4-1/3. Επίσης η εξήγηση που δίνεται είναι οτι ένα ελάχιστο ποσοτό εκρισης γαλακτικού (στα όρια των κλασικών 4ωρν mmols) διατηρεί ευνοική την καύση των λιπων. Αυτά για εγκυκλπαιδικούς λόγους. Για δρομείς που ΔΕΝ τους αρκούν οι 2,5 ώρες να τερματήσουν τον μαραθώνιο , προφανως ο ρυθμός καλύπτεται κατα μέσο όρο 5 με 10 δευτερόλετπα κάτω από το αναερόφιο κατώφλι. Οσο ο χρόνος μεγαλώνει, μεγαλώνει και η διαφορά ανάμεσα στο κατωφλι και αυτόν του Μαραθωνίου μέχρι που τελικά για ακόμα πιο αργους δρομείς θα φτάσει αυτήν των 20-30 δευτερολέπτων.

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Edited by - Fidelio on 07/11/2012 16:04:41
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skakinen
Elite Forum-Runner

1234 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/11/2012 :  09:00:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by 8avos

μ αυτές τις καιρικές συνθήκες δεν υπήρχε
περίπτωση να κάνω 2.50
αλλά έτσι από περιέργεια έκανα και την εργομέτρηση,
για να την δείτε και σεις που έχετε περισσότερο
γνώση στο χώρο.
οι δικές μου προπονήσεις γίνονται με το ένστικτό μου
και δύσκολα μπορώ να προσαρμοστώ σε κάποιο ύφος
προπόνησης για να κατεβάσω το χρόνο μου.επίσης
τζελάκια κλπ αν βρώ στην οργάνωση θα πάρω,αν όχι
δεν χρησιμοποιώ έξτρα.
όπως και να χει εγώ επλίζω γι αυτό που θα με
χαροποιούσε τρελά και θα προσπαθήσω
να δω αστεράκια όχι τοίχο
λίγες μέρες μείνανε,καλή επιτυχία σε όλους τους
συμφορουμίτες και να απολαύσουμε τον αγώνα,ο καθ ένας
με τον τρόπο του



Βρε Θάνο, ακόμη και ιδανικές να ήταν οι συνθήκες, δεν το έχεις τώρα το 2:50, σύμφωνα με την εργομέτρηση. Από εκεί και πέρα, χωρίς συστηματική και οργανωμένη προπόνηση και χωρίς κάποια βοηθήματα (gel,ηλεκτρολύτες κλπ) στον αγώνα δεν γίνεται το κάτι παραπάνω σε επίπεδο χρόνου.
Το πώς βλέπει ο καθένας βέβαια το τρέξιμο, τους στόχους και τον τρόπο για την επίτευξη αυτών είναι άλλο θέμα

------------------
Διονύσης
------------------
Αν είσαι φίλος της Μουσικής (Κλασσική, Jazz, Rock κλπ) πρέπει να επισκεφθείς τη Μουσική Κατηγορία του AvClub
http://www.avclub.gr/forum/forumdisplay.php?f=18
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

8avos
Senior Forum-Runner

Greece
589 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/11/2012 :  09:06:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Διονύση,ποτέ δεν είπα ότι το έχω.
ούτε και "έπαιξα" με τις γνώσεις σας.αλλοίμονο,μην παρεξηγηθώ κ όλας!
απλά είπα θα το παλέψω.και θα κάνω ότι μπορώ τελικά.

quote:
Το πώς βλέπει ο καθένας βέβαια το τρέξιμο, τους στόχους και τον τρόπο για την επίτευξη αυτών είναι άλλο θέμα

αυτό είναι η πιο σωστή προσέγγιση.

http://worldvespa.wordpress.com

Edited by - 8avos on 07/11/2012 09:07:43
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skakinen
Elite Forum-Runner

1234 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/11/2012 :  09:12:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν παρεξηγείσαι βρε Θάνο!
Προσπαθούσαμε να σου πούμε ότι είναι λίγο παράλογο να προσπαθήσεις για κάτι που είναι εκτός των δυνατοτήτων σου.
Όπως και να'χει, το ζητούμενο είναι να ευχαριστηθείς τον αγώνα σου.



------------------
Διονύσης
------------------
Αν είσαι φίλος της Μουσικής (Κλασσική, Jazz, Rock κλπ) πρέπει να επισκεφθείς τη Μουσική Κατηγορία του AvClub
http://www.avclub.gr/forum/forumdisplay.php?f=18
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dejan
Master Forum-Runner

Greece


3884 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/11/2012 :  11:41:41  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Dejan Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Φίλε μου Fidelio αναγκάζομαι να διαφωνήσω.....

Λοιπόν ΔΩΣΤΕ ΛΙΓΟ ΠΡΟΣΟΧΗ: Για όσους κάνουν εργομέτρηση στο Ζαχαρόγιαννη ας πάρουν τη λίστα με τις αυξανόμενες τιμές %. Ο μαραθώνιος τρέχεται μετάξύ του 80-83% επί της vo2max. Το αναερόβιο κατώφλι είναι στο 85%. O sugar όταν εννοεί κατώφλι... εννοεί αυό το 80-83%, ΔΗΛΑΔΗ τη τιμή κάτω του αναερόβιου κατωφλιού. Οπότε... αν πάρουμε ως παράμετρο το 80% και το θεωρήσουμε όριο επιτυχημένου μαραθωνίου το οποίο ο Sugar το ονομάζει κατώφλι μαραθωνίου, μπορεί να τρέξει και λίγο παραπάνω μεταξύ 81-83%...

Ευτυχώς ξεκαθαρίστηκε πριν ξεκινήσω τα lexotanil....

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”

Edited by - Dejan on 07/11/2012 11:44:22
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/11/2012 :  15:55:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θυμάμαι τον κ.Ζαχαρόγιαννη να μας αποσαφυνίζει τις έννοιες και την ορολογία εργο-φυσιολογίας με πάθος και με όρεξη, που σπάνια σε άλλο καθηγητή είδα. Το πόσο μεγάλη είναι η συσχέτηση αναερόβιου κατωφλιού με την επίδοση σε αγωνίσματα αντοχής είναι κάτι που το μαθαίνει ο φοιτητής του σχεδόν αμέσως.

Δεν ξέρω προσωπικά γιατί χρησιμοποιεί την έννοια κατωφλι μαραθωνίου, βάση κοινής λογικής είναι μια συμβολική χρήση της που θέλει να δείξει με αυτήν στον εξεταζομενό του τι ρυθμό πρέπει να τρέξει για την βέλτιστη απόδοση στον μαραθώνιο. Στην ουσία λέει το ίδιο πράγμα με διαφορετικά λόγια. Προσωπικά, αν και δεν είμαι εργοφυσιολόγος (ή ακόμα και αν ήμουνα)προτιμώ να μένω "υστερικός" με την διεθνή ορολογία. Επομένως μου αρέσει και μένα να ξεκαθαρίζω την έννοια Κατώφλι από την έννοια Ρυθμό ! και όταν αναφέρομαι στον ρυθμό του κατωφλιού να χρησιμοποιώ ολοκληρη την έκφραση. Το ίδιο θα ήθελα να γίνεται και στα θρεντ του παρόντος φόρουμ. Ελπίζω.

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/11/2012 :  17:10:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όπως είπε ο Θάνος διαβάζει το φόρουμ,οπότε καλό θα ήταν να μας απαντήσει ο ίδιος,παρά να κάνουμε εικασίες.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

8avos
Senior Forum-Runner

Greece
589 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/11/2012 :  17:30:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νίκο,εμένα μου είπε να τρέξω στους 172-178 παλμούς για να καταφέρω να βγώ αλλώβητος ως το σταυρό.
κατώφλι μου πε έχω 13,5 χλμ.
παραπέρα,τι να πω.δεν ξέρω και πολλά.
τα γραψα χθές.

http://worldvespa.wordpress.com
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sugar
Elite Forum-Runner

Greece


2249 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/11/2012 :  13:34:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Dejan

Φίλε μου Fidelio αναγκάζομαι να διαφωνήσω.....

Λοιπόν ΔΩΣΤΕ ΛΙΓΟ ΠΡΟΣΟΧΗ: Για όσους κάνουν εργομέτρηση στο Ζαχαρόγιαννη ας πάρουν τη λίστα με τις αυξανόμενες τιμές %. Ο μαραθώνιος τρέχεται μετάξύ του 80-83% επί της vo2max. Το αναερόβιο κατώφλι είναι στο 85%. O sugar όταν εννοεί κατώφλι... εννοεί αυό το 80-83%, ΔΗΛΑΔΗ τη τιμή κάτω του αναερόβιου κατωφλιού. Οπότε... αν πάρουμε ως παράμετρο το 80% και το θεωρήσουμε όριο επιτυχημένου μαραθωνίου το οποίο ο Sugar το ονομάζει κατώφλι μαραθωνίου, μπορεί να τρέξει και λίγο παραπάνω μεταξύ 81-83%...

Ευτυχώς ξεκαθαρίστηκε πριν ξεκινήσω τα lexotanil....

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”

.....Sugar ????? δεν λες εμενα???? χα πλακα κανω.....Γιαννη εχεις ενα FAX....Θελω να σουσ τειλω κατι να μου πεις την γνωμη σου...

"SUGAR"..TO ΑΡΓΑ ΔΙΟΡΘΩΝΕΤΑΙ ΤΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΠΟΤΕ!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 29 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000