Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Οι Εργομετρήσεις μας
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 29

asimakis
Forum-Runner



98 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/07/2013 :  16:44:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
που μπορω να κανω μετρησεις και ποσο θα στοιχησουν περιπου?

running makes me strong
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/07/2013 :  15:05:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Aroulio

Εκανα κι εγω την πρωτη μου μετρηση σε ιδιωτικο κεντρο που υποστηριζει τη «δρομικη μου παρεα». Με σφιχτα τη μασκα στο προσωπο για να μην υπαρχει διαρροη αερα. Αν καταλαβα καλα, εκανα στην αρχη μετρηση ηρεμιας, με τα ενα λεπτο με ταχυτητα 5 km/ωρα και μετα ανεβαινε η ταχυτητα 1km καθε λεπτο με τελευταιο λεπτο σε τχτ 15km/ ωρα.
Μετα ειπαμε για vo2max 49,98 και για κατωφλι 180+-/1 παλμους και ταχυτητα περιπου 13-14. Επισης μου ειπαν οτι ειμαι οικονομικος, οτι για να βελτιωθω θα πρεπει να κανω προπονηση πανω απο το κατωφλι (181 παλμοι), και στα διαλειμματα των διαλειμματικων να μην πεφτω κατω απο τους 170. Κατα τ αλλα μαλλον απογοητευτηκα. Ολη η ορολογια των δεικτων στα αγγλικα...καμια προβλεψη για χρονους....καμια αλλη προταση βελτιωσης, προπονησης, τροφοδοσιας....

ΥΓ εκτος κι αν λαβω κανενα mail με λεπτομερειες που μου φαινεται σχεδον απιθανο.


Να υποθέσω πως είμαστε στην ίδια "παρέα" ?
Αξίζει γενικά να πας εκεί για την εργομέτρηση ή όχι;
(αν δε θες να εκφραστείς ελεύθερα, στείλε μου μήνυμα)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

than
Senior Forum-Runner

Greece
474 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/07/2013 :  22:06:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by winarg

quote:
Originally posted by Aroulio

Εκανα κι εγω την πρωτη μου μετρηση σε ιδιωτικο κεντρο που υποστηριζει τη «δρομικη μου παρεα». Με σφιχτα τη μασκα στο προσωπο για να μην υπαρχει διαρροη αερα. Αν καταλαβα καλα, εκανα στην αρχη μετρηση ηρεμιας, με τα ενα λεπτο με ταχυτητα 5 km/ωρα και μετα ανεβαινε η ταχυτητα 1km καθε λεπτο με τελευταιο λεπτο σε τχτ 15km/ ωρα.
Μετα ειπαμε για vo2max 49,98 και για κατωφλι 180+-/1 παλμους και ταχυτητα περιπου 13-14. Επισης μου ειπαν οτι ειμαι οικονομικος, οτι για να βελτιωθω θα πρεπει να κανω προπονηση πανω απο το κατωφλι (181 παλμοι), και στα διαλειμματα των διαλειμματικων να μην πεφτω κατω απο τους 170. Κατα τ αλλα μαλλον απογοητευτηκα. Ολη η ορολογια των δεικτων στα αγγλικα...καμια προβλεψη για χρονους....καμια αλλη προταση βελτιωσης, προπονησης, τροφοδοσιας....

ΥΓ εκτος κι αν λαβω κανενα mail με λεπτομερειες που μου φαινεται σχεδον απιθανο.


Να υποθέσω πως είμαστε στην ίδια "παρέα" ?

Αξίζει γενικά να πας εκεί για την εργομέτρηση ή όχι;

(αν δε θες να εκφραστείς ελεύθερα, στείλε μου μήνυμα)



-Ναι!
-Όχι!

Edited by - than on 30/07/2013 22:07:18
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

vavoulis
Elite Forum-Runner

Greece


2137 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/07/2013 :  22:15:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Απαντάω εγώ για τον Aroulio

Δεν αξίζει, δίνεις +κατι ακόμα και πηγαινεις στην λυση την ενδεδειγμενη

Ηταν μια παροχη πολυ οικονομικη της γνωστης δρομικης ομαδας αλλα αυτος που στην κανει ειναι ενας υπάλληλος του ιδιωτικου νοσοκομειου... να τελειωνει θελει

Φιλη πηρε τηλεφωνο για να παει και της ειπαν οτι δεν ξερουν τιποτα για την προσφορα της γνωστης ομαδας, και οτι μετα τον 15γουστο που θα γυρισει ο υπευθυνος

Η διαφορα στην τιμη ειναι 25 ευρω... εεεε θα δωσω αλλα 25 ευρω και θα παω εκει που πανε ολοι (οι περισσοτεροι) και εχουν αποτελεσματα που τουλαχιστον τους τα ερμηνευουν

Σωστα λαθος εχουν γραφτει διαφορα

για τα δικα μας επιπεδα το ποσοστο λαθους ειναι ελαχιστο αρκει ο αλλος να να θελει να ασχοληθει μαζι σου...

Αυτα...

Run to Eat!!!
Γιώργος Κ.

Edited by - vavoulis on 30/07/2013 22:17:28
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/07/2013 :  10:14:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γιώργο για στείλε με μήνυμα το εργομετρικό κέντρο.
Πότε είναι καλή περίοδος να κάνω μία εργομέτρηση;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

vavoulis
Elite Forum-Runner

Greece


2137 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/07/2013 :  11:02:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by winarg

Γιώργο για στείλε με μήνυμα το εργομετρικό κέντρο.
Πότε είναι καλή περίοδος να κάνω μία εργομέτρηση;



Νομίζω χωρις να ειμαι ειδικός
απλα με τις κουβεντες που εχω κανει με παιδιά που το κατεχουν

κανεις μια πριν ξεκινησεις τον βασικο κορμο προετοιμασιας για την κλασσικη... (που με βασει τα προγραμματα που εχουμε μεσα στις επομενες 2 εβδομαδες) καλο θα ηταν να εχεις αποτελεσματα Τωρα για να δουλεψεις 12 εβδομαδες μεχρι την κλασσική πανω στα δεδομένα σου (ναι ναι τα τωρινα παροτι δεν θα εισαι σε φουλ φουρμα)

και αμα μπορεις κανεις και αλλη μια 20 μερες πριν τον αγωνα για να παρεις περισσοτερο ψυχολογια οτι με βαση τα νουμερα το εχεις το χρονο στοχο ή αλλιως να φας την κρυαδα και να αναπροσαρμόσεις

σου εστειλα στο φβ το εργομετρικο κεντρο

Run to Eat!!!
Γιώργος Κ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mbair
Elite Forum-Runner

1233 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/07/2013 :  12:17:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σωστα προειπε ο βαβουλης. Εγω παω την ερχομενη Δευτέρα για την πρωτη κρυαδα :)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/07/2013 :  12:52:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν προλαβαίνω πριν τις διακοπές οπότε θα το πάω για μετά (όπου και θα πέσει τρελό γέλιο)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mbair
Elite Forum-Runner

1233 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/07/2013 :  14:11:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
winarg σκεψου το καπως ετσι... Η δευτερη εξεταση ειναι καταδικασμένη να ειναι καλύτερη. Καλοκαιριατικα παντως προετοιμασία για μαραθώνιο δεν ξανακάνω με τέτοιες θερμοκρασίες...
Ελπίζω να έχουν κλιματιστικό το μέγιστο την Δευτέρα

Edited by - mbair on 31/07/2013 14:13:41
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/07/2013 :  16:01:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα έχεις ανεμιστήρα μπροστά σου, Iωσήφ.
Μην ανησυχείς...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Laga
Elite Forum-Runner



1698 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/07/2013 :  16:56:06  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Laga Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by mbair

winarg σκεψου το καπως ετσι... Η δευτερη εξεταση ειναι καταδικασμένη να ειναι καλύτερη. Καλοκαιριατικα παντως προετοιμασία για μαραθώνιο δεν ξανακάνω με τέτοιες θερμοκρασίες...
Ελπίζω να έχουν κλιματιστικό το μέγιστο την Δευτέρα




Ιωσήφ, πως σου φαίνεται η προπόνηση με τον Jack?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mbair
Elite Forum-Runner

1233 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/08/2013 :  13:19:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παραδόξως χτες, επειδη ειχε φυσήξει και απαομακρύνει την υγρασία, και παρα τα 31 C, έκανα ενα δεκάρι με πολύ γρήγροα ξεσπάσματα ταχύτητας για μένα. Τελικα η προπόνηση εχει αξία οσο και αν δεν φαινεται τωρα με την ζέστη. Οι ανεμιστήρες θα μου χρειαστουν στα σίγουρα!!!

Edited by - mbair on 01/08/2013 13:37:40
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mbair
Elite Forum-Runner

1233 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/08/2013 :  13:52:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γεια σου Laga. Η προπόνηση βγαινει σχετικά εύκολα (άσχετα με τις θερμοκρασίες που επιβραδύνουν κατα πολύ τις ταχύτητες αναλογα με τους καρδιακούς παλμούς).
Δυσκολεύομαι να βγάλω το interval γιατι ξεμένω απο κάματο λόγω θερμοκρασίας πολυ πριν μπορέσω να πιάσω τα 95% της HRmax και να τα διατηρήσω για 4-5 λεπτά.
Μετα το εργομετρικό την επόμενη Δευτέρα θα ειμαι και σε θέση να κάνω με μεγαλύτερη ακρίβεια την ενδεδειγμένη προπόνηση.
Για την συμπλήρωση του ογκου των χλμ, επέλεξα να κάνω ενα 18αρι συν 1-2 αλλα μικροτερα ελεύθερα παρά ισομηκή ελεύθερα.
Επέλεξα 70 χλμ ανα εβδομαδα ως μεγιστο αριθμο χλμ, και εαν δεν ηταν η ζέστη θα έλεγα οτι μάλλον είναι λίγα αφου δεν αισθάνομαι κουρασμένος παρά τα q1-q2.

Οι εντυπώσεις μεχι τώρα ειναι οτι ο Daniels φαινεται βατός και "εύκολος" . Ισως επειδή ειναι και η δεύτερη προετοιμασία μου, κάνω και λιγότερα προπονητικά και διατροφικά λάθη και ξέρω και το σώμα μου καλύτερα αλλα σίγουρα γιατι και ο Jack ξερει τι κάνει :).
Ο pfitzinger ηταν πιο δύσκολος αλλά ήταν και η πρώτη φορά
Δεν γνωρίζω αν ενδεικνυεται να ανεβάσω τον εβδομαδιαίο όγκο χλμ (συμφωνα με το ποσοστό) με το που κατέβει η θερμοκρασία σε πιο ανεκτά επίπεδα.
Ευχαριστώ για τις συμβουλές σου!

quote:
Originally posted by Laga



Ιωσήφ, πως σου φαίνεται η προπόνηση με τον Jack?

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/08/2013 :  11:11:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Με καλυψαν απολυτα ο thanκαι ο vavoulis
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mbair
Elite Forum-Runner

1233 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/08/2013 :  18:34:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μόλις γύρισα απο το εργομετρικό , η ανάλυση αύριο που θα δω τον Δρ Ζίωγα με την ανεση μας γιατι γιονταν χαμός απο εξεταζόμενους ποδοσφαιρικής ομάδος.
Μεχρι τωρα οι εντυπωσεις μου ειναι αριστες και απο την διαδικασία για το τεστ, και την αρχική συζήτηση που είχα με τον Δρ.

Edited by - mbair on 05/08/2013 18:35:27
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 29 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000