Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Οι Εργομετρήσεις μας
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 29

Vicky
Senior Forum-Runner



494 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2013 :  18:20:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα.
Mbair θα ήθελα να σε ρωτήσω αν ο Ζιώγας στον οποίο αναφέρεσαι είναι στη Θεσσαλονίκη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mbair
Elite Forum-Runner

1233 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2013 :  19:14:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θεσσαλονικη ειναι πράγματι, στην Πυλαία. http://www.sportsclinic.gr/ergometriko.html

quote:
Originally posted by Vicky

Καλησπέρα.
Mbair θα ήθελα να σε ρωτήσω αν ο Ζιώγας στον οποίο αναφέρεσαι είναι στη Θεσσαλονίκη.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Vicky
Senior Forum-Runner



494 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/11/2013 :  00:00:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σε ευχαριστω πολυ.


[Εquote]Originally posted by mbair

Θεσσαλονικη ειναι πράγματι, στην Πυλαία. http://www.sportsclinic.gr/ergometriko.html

quote:
Originally posted by Vicky

Καλησπέρα.
Mbair θα ήθελα να σε ρωτήσω αν ο Ζιώγας στον οποίο αναφέρεσαι είναι στη Θεσσαλονίκη.


[/quote]
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Trexalitsa78
Senior Forum-Runner

Greece


560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/11/2013 :  10:52:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
πότε είναι καλή εποχή να κάνει κανείς εργομέτρηση? δεν έχω κάνει ποτέ, είμαι νέος δρομέας, ξεκίνησα να τρέχω το Μάιο , και έτρεξα τον πρώτο μου μαραθώνιο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Vicky
Senior Forum-Runner



494 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/11/2013 :  11:46:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μίλησα πρόσφατα με κάποιον εργομέτρη επειδή το σκέφτομαι και εγώ.
Μου είπε ότι είναι καλύτερα όταν ετοιμάζεσαι να ακολουθήσεις κάποιο πρόγραμμα και έχεις θέσει κάποιον αγώνα στόχο.
Δεν ξέρω αν οι υπόλοιποι έχουν διαφορετική γνώμη
quote:
Originally posted by Trexalitsa78

πότε είναι καλή εποχή να κάνει κανείς εργομέτρηση? δεν έχω κάνει ποτέ, είμαι νέος δρομέας, ξεκίνησα να τρέχω το Μάιο , και έτρεξα τον πρώτο μου μαραθώνιο.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mbair
Elite Forum-Runner

1233 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/11/2013 :  15:29:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πριν αρχισεις προετοιμασία για οποιοδήποτε αγώνα η γενικότερα για την νέα αγωνιστική χρονια... Απαραίτητη δεν είναι, αλλά είναι ένα καλό βοηθητικό εργαλείο... Ταπεινωτικό πιθανώς αλλα χρήσιμο σε αυτόν που θα επιδειξει την θέληση να ακολουθήσει τις προπονητικές προτροπές βασισμένος σε αυτήν... Απο εκεί και μετά οι γνώμες ειναι όσες και τα ψάρια του ωκεανού.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Trexalitsa78
Senior Forum-Runner

Greece


560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/11/2013 :  15:44:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by mbair

Πριν αρχισεις προετοιμασία για οποιοδήποτε αγώνα η γενικότερα για την νέα αγωνιστική χρονια... Απαραίτητη δεν είναι, αλλά είναι ένα καλό βοηθητικό εργαλείο... Ταπεινωτικό πιθανώς αλλα χρήσιμο σε αυτόν που θα επιδειξει την θέληση να ακολουθήσει τις προπονητικές προτροπές βασισμένος σε αυτήν... Απο εκεί και μετά οι γνώμες ειναι όσες και τα ψάρια του ωκεανού.



οπότε προτείνεις να την κάνω άμεσα? η να αφήσω ένα μικρό διάστημα ως αποκατάσταση απτο μαραθώνιο? σαν εργαλείο προπόνησης για τη νέα χρονιά το θέλω.. Να ξέρω από που ξεκινάω για να μην έχω αυταπάτες. η αλή8εια πονάει, έχεις δίκιο, αλλά ο στρουθοκαμηλισμός δεν θα βοηθήσει πουθενά
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mbair
Elite Forum-Runner

1233 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/11/2013 :  16:22:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κανε αποκατάσταση και πάνε.. οπωσδήπoτε να κάνεις και την καμπύλη συσσώρευσης καματογόνων ουσιών με αιμοληψίες από το δάκτυλο σε όλο το φάσμα των εντάσεων [έτσι ώστε να βρούν το κατώφλι συσσώρευσης κάματου, το κατώφλι του Μαραθωνίου, και τις πραγματικές (και όχι ποσοστιαίες) προπονητικές ζώνες σου]... Απο εκει και μετά θα κάνεις προπόνηση σε συγκεκριμένους παλμούς που αρχικά δεν θα ταιρίαζουν απαραιτητα με προπονητικά προγράμματα που χρησιμοποιούν ρυθμό ανα χλμ...
Πρακτικά, όσοι έχουμε "μικρή" προπονητική ηλικία στο συγκεκριμένο άθλημα, πάσχουμε απο μη επαρκή ανάπτυξη του αερόβιου μηχανισμού οπότε η προπόνηση θα είναι και ανάλογη. Θελει κανα 5μήνο πάντως να προσαρμοσθεί ο οργανισμός αρχικά και να φανούν κάποια αποτελέσματα...
Αν εξαιρεσεις περιπτώσεις κλινικής ψυχολογίας που ακούν εσωτερικές φωνές και τους καταλαβαίνουν λίγοι , η ολη ιστορία είναι θέμα φυσιολογίας και μπορει να παραμετροποιηθεί και να καθοδηγηθεί επιστημονικά για βέλτιστα αποτελέσματα.

Edited by - mbair on 19/11/2013 16:41:08
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Trexalitsa78
Senior Forum-Runner

Greece


560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/11/2013 :  16:35:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Mbair σε ευχαριστώ πολύ!
απ΄οτι καταλαβαίνω η προπόνηση απο εδώ και μπρός θα είναι πολύ διαφορετική απο αυτή που έχω συνηθίσει.. θα κάνω όμως αυτό που πρέπει, και όχι του κεφαλιού μου. θα κανονίσω αρχές Δεκέμβρη να κάνω την εργομέτρηση, καλά δεν είναι? απότι έχω διαβάσει οι περισσότεροι έχουν κάνει σε έναν συγκεκριμένο εργομέτρη στο Αιγάλεω.. να πάω εκεί ή προτείνετε κάποιον άλλον?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mbair
Elite Forum-Runner

1233 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/11/2013 :  17:02:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Απο Αθήνα δεν ξέρω,δεν μπορώ να σου προτείνω κάτι. Θα σου προτείνω όμως να διαβάσεις την σχετικη βιβλιογραφία σχετικά με προπόνηση και για εργοφυσιολογία.
Πιθανότατα οι οδηγίες του εργομέτρη να σου φανούν ακαταλαβίστικες η βουνό. Καποια πράγματα και εγώ τα εννόησα μόλις τώρα, ενω σε άλλα κατάλαβα πόσο λάθος προπονιόμουν..
Πιθανότατα οι οδηγίες να συνοδεύονται απο πλουσια σε ορολογία σάλτσα που να μην βγάζει νόημα αλλά οι δυο μεγάλες αλήθειες , δινοντας τις μπακαλίστικα ειναι οι εξής δύο : α) Σε αγώνες αντοχής, οσο καλύτερα εχεις γυμνασει τον αερόβιο μηχανισμό σου, τοσο πιο γρηγορη θα είσαι (συνήθως υπερπροπονουμε τον αναερόβιο) , αφου με λιγότερους παλμούς θα πηγαίνεις γρηγορότερα και β) το κατώφλι σου, όπου το γαλακτικό οξύ αρχίζει και παράγεται περαν μιας συγκεκριμένης ποσότητας που είναι πιο δυσκολη απο τον οργανισμό να "ανακυκλωθεί", θα πρέπει να είναι όσο πιο δυνατόν πιο κοντά στο Vo2max σου, στην ταχύτητα της μέγιστης πρόσληψης οξυγόνου, μιλώντας για παλμούς πάντα. Το μεγάλο vo2max δεν φαινεται να αποτελεί αυτοσκοπό πλέον στην προπονητική βιβλιογραφία αφου υπάρχουν πολλοι άλλοι παράγοντες πιο κρίσιμοι στο να επηρεάσουν την επίδοση.
Έχοντας την εργομέτρηση ,ενας σύγχρονος προπονητής,μπορεί να σε βοηθήσει περισσότερο, αλλιως ακολουθεις τον γενικότερο μπουσουλα του εργομέτρη και ρουφάς οτι συμβουλές γραφονται εδώ κατα καιρούς. Οτι δουλευει για μένα δεν ειναι απαραίτητο οτι δουλεύει σε σένα οπότε δοκιμάζεις, κρατάς ή πετάς. Εγώ άρχισα φέτος με τον Daniels, είδα οτι δεν ημουν άξιος ακόμη, τον άφησα...
Οπως σου ειπαν και πολλοι εμπειροι δρομείς αλλού, προσέχουμε για να έχουμε.... Θα διαπιστώσεις πχ οτι το τρέξιμο γυμνάζει πολυ λιγοτερους μύες από οτι νόμιζες ή από ότι χρειάζεται για να μην τραυματιστείς άσκοπα...
Και ενα τελευταίο αφου καβάλησα το προπονητικό καλαμι: Η ξεκούραση ειναι κι αυτή μέρος της προπόνησης.

Edited by - mbair on 19/11/2013 17:07:22
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Trexalitsa78
Senior Forum-Runner

Greece


560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/11/2013 :  17:39:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους

WOW! ευχαριστώ για τις συμβουλές!
οπότε πάω για εργομέτρηση και με τις πολύτιμες συμβουλές σας εύχομαι να καταφέρω να την αποκωδικοποιήσω. όσο γι αυτό που λες ότι το τρέξιμο γυμνάζει λιγότερους μυς, το κατάλαβα και στην πράξη. οπότε φέτος όχι μόνο τρέξιμο αλλά και μυική ενδυνάμωση. με σωστό πρόγραμμα, σωστή διατροφή και την απαραίτητη ξεκούραση όπως σωστά επισήμανες, νομίζω καλά θα πάει! Με τη βοήθεια σας, ελπίζω να κάνω έξυπνη προπόνηση φέτος γιατί δεν θέλει κόπο, θέλει τρόπο

quote:
Originally posted by mbair

Απο Αθήνα δεν ξέρω,δεν μπορώ να σου προτείνω κάτι. Θα σου προτείνω όμως να διαβάσεις την σχετικη βιβλιογραφία σχετικά με προπόνηση και για εργοφυσιολογία.
Πιθανότατα οι οδηγίες του εργομέτρη να σου φανούν ακαταλαβίστικες η βουνό. Καποια πράγματα και εγώ τα εννόησα μόλις τώρα, ενω σε άλλα κατάλαβα πόσο λάθος προπονιόμουν..
Πιθανότατα οι οδηγίες να συνοδεύονται απο πλουσια σε ορολογία σάλτσα που να μην βγάζει νόημα αλλά οι δυο μεγάλες αλήθειες , δινοντας τις μπακαλίστικα ειναι οι εξής δύο : α) Σε αγώνες αντοχής, οσο καλύτερα εχεις γυμνασει τον αερόβιο μηχανισμό σου, τοσο πιο γρηγορη θα είσαι (συνήθως υπερπροπονουμε τον αναερόβιο) , αφου με λιγότερους παλμούς θα πηγαίνεις γρηγορότερα και β) το κατώφλι σου, όπου το γαλακτικό οξύ αρχίζει και παράγεται περαν μιας συγκεκριμένης ποσότητας που είναι πιο δυσκολη απο τον οργανισμό να "ανακυκλωθεί", θα πρέπει να είναι όσο πιο δυνατόν πιο κοντά στο Vo2max σου, στην ταχύτητα της μέγιστης πρόσληψης οξυγόνου, μιλώντας για παλμούς πάντα. Το μεγάλο vo2max δεν φαινεται να αποτελεί αυτοσκοπό πλέον στην προπονητική βιβλιογραφία αφου υπάρχουν πολλοι άλλοι παράγοντες πιο κρίσιμοι στο να επηρεάσουν την επίδοση.
Έχοντας την εργομέτρηση ,ενας σύγχρονος προπονητής,μπορεί να σε βοηθήσει περισσότερο, αλλιως ακολουθεις τον γενικότερο μπουσουλα του εργομέτρη και ρουφάς οτι συμβουλές γραφονται εδώ κατα καιρούς. Οτι δουλευει για μένα δεν ειναι απαραίτητο οτι δουλεύει σε σένα οπότε δοκιμάζεις, κρατάς ή πετάς. Εγώ άρχισα φέτος με τον Daniels, είδα οτι δεν ημουν άξιος ακόμη, τον άφησα...
Οπως σου ειπαν και πολλοι εμπειροι δρομείς αλλού, προσέχουμε για να έχουμε.... Θα διαπιστώσεις πχ οτι το τρέξιμο γυμνάζει πολυ λιγοτερους μύες από οτι νόμιζες ή από ότι χρειάζεται για να μην τραυματιστείς άσκοπα...
Και ενα τελευταίο αφου καβάλησα το προπονητικό καλαμι: Η ξεκούραση ειναι κι αυτή μέρος της προπόνησης.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

grgeorgios
Advanced Forum-Runner

Greece
341 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/11/2013 :  21:13:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Την έκανα την τρίτη και περιμένω τα αποτελέσματα .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

grgeorgios
Advanced Forum-Runner

Greece
341 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/11/2013 :  09:33:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ήρθαν τα αποτελέσματα αν πω ότι κατάλαβα και πολλά θα πώ ψέματα χαχαχχαα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/11/2013 :  09:56:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by grgeorgios

Ήρθαν τα αποτελέσματα αν πω ότι κατάλαβα και πολλά θα πώ ψέματα χαχαχχαα



Απλά πράγματα, Γιώργο...
Προτελευταία σελίδα στον πίνακα, στην στήλη που λέει VO2 δες το 90% της σε τι ταχύτητα αντιστοιχεί.
Με αυτήν θα τρέξεις αύριο!

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

grgeorgios
Advanced Forum-Runner

Greece
341 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/11/2013 :  10:19:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ηλικία 40
ύψος 1.80
Κιλά 73.5
Λίπος 14,8 (Στα 2 χρόνια που τρέχω έχω χάσει 17 κιλά αλλά σαβουριάζω τα πάντα)
Μεγιστη πρόληψη οξυγόνου 53,9
Ταχύτητα στην μεγιστη 17.1

ρυθμός 3.31
μέγιστη καρδιακή 191
Τιμές στην υπομέγιστη αερόβια άσκηση
κατανάλωση οξυγόνου 39,1
ταχύτητα 13
ρυθμος 4.37
καρδιακη συχνότητα 163
κατανάλωση υδατανθράκων το λεπτο 1.7
Αυτά είναι τα πρωτα που βλέπω

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 29 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000