Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Οι Εργομετρήσεις μας
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 29

Trexalitsa78
Senior Forum-Runner

Greece


560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/06/2014 :  22:36:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by echetlos

Ιωάννα, υποθέτω ότι σου είπε πως οι τιμές αυτές αφορούν επίπεδη διαδρομή και φυσιολογικές καιρικές συνθήκες.

"My sport is your sport's punishment"


Νίκο ακριβώς. Μου πε ότι o στόχος 3:45" είναι εφικτός , το πρόβλημα είναι η διαδρομή όμως...
Ευελπιστώ ότι μετά την προετοιμασία ,που θα ξανακάνω εργομέτρηση, τα αποτελέσματα να είναι πιο ενθαρρυντικά

Edited by - Trexalitsa78 on 05/06/2014 22:43:24
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Trexalitsa78
Senior Forum-Runner

Greece


560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/06/2014 :  22:39:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ztakis

Υπάρχει αυτός ο μαθηματικός τύπος: %HRmax = 0.64 × %VO2 max + 37

Στην παρακάτω σελίδα, προς το τέλος, έχει ένα calculator:
http://www.brianmac.co.uk/vo2max.htm

Οπότε 85% VO2max = 91.4% HRmax ή ~15km speed/pace.




Ότι δεν με σκοτώνει, μάλλον αστόχησε...


Στο 15 pace εμένα με έχει στο 100% της Vomax...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Trexalitsa78
Senior Forum-Runner

Greece


560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/06/2014 :  23:09:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Λοιπόν έστειλα mail με κάποιες απορίες.
Μου απάντησε και δεν με "χιόνισε" όπως είπε ο Than.
Μου πε ότι το 5:27" είναι το marathon pace, αλλά στην παρούσα φάση είναι οριακό. Δεν τρέχουμε συνήθως στο αναερόβιο κατώφλι, ειδικά όταν αυτό είναι στο 82%.. Οπότε τώρα πιο εφικτό είναι αυτό που γράφει ο Initiative.
Σχετικά με το αν το αναερόβιο κατώφλι, είναι η μέγιστη ταχύτητα που μπορούμε να τρέχουμε για μια ώρα, δεν το διευκρίνησε, αλλά όπως είπε ο Μανώλης, δεν είναι δυνατόν να ισχύει, αφού όχι μόνο το δεκάρι μου είναι στα 50 λεπτά , αλλά και έχω ημί με 5:06".
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Trexalitsa78
Senior Forum-Runner

Greece


560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/06/2014 :  00:36:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Peri330

quote:
Originally posted by Peri330

quote:
Originally posted by Trexalitsa78

Λοιπόν έστειλα mail με κάποιες απορίες.
Μου απάντησε και δεν με "χιόνισε" όπως είπε ο Than.
Μου πε ότι το 5:27" είναι το marathon pace, αλλά στην παρούσα φάση είναι οριακό. Δεν τρέχουμε συνήθως στο αναερόβιο κατώφλι, ειδικά όταν αυτό είναι στο 82%.. Οπότε τώρα πιο εφικτό είναι αυτό που γράφει ο Initiative.
Σχετικά με το αν το αναερόβιο κατώφλι, είναι η μέγιστη ταχύτητα που μπορούμε να τρέχουμε για μια ώρα, δεν το διευκρίνησε, αλλά όπως είπε ο Μανώλης, δεν είναι δυνατόν να ισχύει, αφού όχι μόνο το δεκάρι μου είναι στα 50 λεπτά , αλλά και έχω ημί με 5:06".


Καλησπέρα.
Με βάση τα δεδομένα σου που μας παρέθεσες(με τον πίνακα τιμών θα είχα πληρέστερη εικόνα)η πρόβλεψη για την κλασσική διαδρομή- σε ιδανικές συνθήκες( τα τελευταία έτη εκτός απ το 2011 οι συνθήκες δεν προσφέρονται για μαραθώνιο δρόμο) και σωστά προετοιμασμένη, είναι 4h.07'-4h.13' (αισιόδοξο) λόγω μικρής προπονητικής ηλικίας και πιθανόν αδυναμίας διαχείρησης μυοσκελετικής κόπωσης.
Γνώριμο θα ήταν να δουλέψεις στις ταχύτητες που αναφέρει η μέτρηση ή τις αντίστοιχες ζώνες και μερίμνησε το σχέδιο του ρυθμού που θα καταστρώσεις για εκείνη την ευλογημένη ημέρα να κυμαίνεται στο ρυθμό της προβλεψής μου, τουλάχιστον μέχρι το 33χλμ. Μην αμελείς τις διατάσεις σου και την μυική ενδυνάμωσή σου, εξίσου σημαντικά για την επίτευξη του στόχου σου.
Καλή επιτυχία στην προσπάθειά σου.
myrunner.gr





Ευχαριστώ για την απάντηση, αν και ομολογώ ότι δε μου άρεσε
Δηλαδή θα κάνω χειρότερο μαραθώνιο από πέρισυ ;
Νοιώθω ότι έχω κάνει μια κάποια πρόοδο απο το Νοέμβριο και δεν έχω σταματήσει να τρέχω έκτοτε.... Βέβαια δεν έχω κάνει και καμιά σούπερ συστηματική και εντατική προπόνηση, αλλά μια καλύτερη επίδοση θα την περίμενα ομολογουμένως
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Peri330
Forum-Runner

Greece
56 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/06/2014 :  01:07:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Trexalitsa78

quote:
Originally posted by Peri330

quote:
Originally posted by Peri330

quote:
Originally posted by Trexalitsa78

Λοιπόν έστειλα mail με κάποιες απορίες.
Μου απάντησε και δεν με "χιόνισε" όπως είπε ο Than.
Μου πε ότι το 5:27" είναι το marathon pace, αλλά στην παρούσα φάση είναι οριακό. Δεν τρέχουμε συνήθως στο αναερόβιο κατώφλι, ειδικά όταν αυτό είναι στο 82%.. Οπότε τώρα πιο εφικτό είναι αυτό που γράφει ο Initiative.
Σχετικά με το αν το αναερόβιο κατώφλι, είναι η μέγιστη ταχύτητα που μπορούμε να τρέχουμε για μια ώρα, δεν το διευκρίνησε, αλλά όπως είπε ο Μανώλης, δεν είναι δυνατόν να ισχύει, αφού όχι μόνο το δεκάρι μου είναι στα 50 λεπτά , αλλά και έχω ημί με 5:06".


Καλησπέρα.
Με βάση τα δεδομένα σου που μας παρέθεσες(με τον πίνακα τιμών θα είχα πληρέστερη εικόνα)η πρόβλεψη για την κλασσική διαδρομή- σε ιδανικές συνθήκες( τα τελευταία έτη εκτός απ το 2011 οι συνθήκες δεν προσφέρονται για μαραθώνιο δρόμο) και σωστά προετοιμασμένη, είναι 4h.07'-4h.13' (αισιόδοξο) λόγω μικρής προπονητικής ηλικίας και πιθανόν αδυναμίας διαχείρησης μυοσκελετικής κόπωσης.
Γνώριμο θα ήταν να δουλέψεις στις ταχύτητες που αναφέρει η μέτρηση ή τις αντίστοιχες ζώνες και μερίμνησε το σχέδιο του ρυθμού που θα καταστρώσεις για εκείνη την ευλογημένη ημέρα να κυμαίνεται στο ρυθμό της προβλεψής μου, τουλάχιστον μέχρι το 33χλμ. Μην αμελείς τις διατάσεις σου και την μυική ενδυνάμωσή σου, εξίσου σημαντικά για την επίτευξη του στόχου σου.
Καλή επιτυχία στην προσπάθειά σου.
myrunner.gr





Ευχαριστώ για την απάντηση, αν και ομολογώ ότι δε μου άρεσε
Δηλαδή θα κάνω χειρότερο μαραθώνιο από πέρισυ ;
Νοιώθω ότι έχω κάνει μια κάποια πρόοδο απο το Νοέμβριο και δεν έχω σταματήσει να τρέχω έκτοτε.... Βέβαια δεν έχω κάνει και καμιά σούπερ συστηματική και εντατική προπόνηση, αλλά μια καλύτερη επίδοση θα την περίμενα ομολογουμένως


Θα επιμείνω στην πρόβλεψη αυτή διότι
είναι ένα σενάριο "ασφάλειας" που σημαίνει οτι σκοπεύεις να ευχαριστηθείς τον αγώνα. Ο μαραθώνιος δρόμος επιφυλάσει εκπλήξεις,συνήθως δυσάρεστες και ο κάθε δρομέας θα πρέπει να μεριμνήσει να φτάσει ασφαλής στο Στάδιο όπως κι εσύ. Εξάλου μπορούν βελτιωθούν τα δεδομένα σου σε 5 περίπου μήνες. Πράγματι σου εύχομαι να "σπάσεις" αυτή τη πρόγνωση και να κάνεις ένα νέο ρεκόρ!
Τα extra δεδομένα μας δίνουν δυνατότητα να αξιολογούμε και καλύτερα.
Δηλ. Σωματομετρικά χαρακτηριστικά (βάρος, υψος) η περσινή σου επίδοση κτλ.(Τα 50' στα 10κμ δε σε αντιπροσωπεύουν διότι σίγουρα μπορείς παρακάτω).
Ενημερωτικά οι φίλοι συνομιλητές,όσο αυτό είναι εφικτό, κάνουν καλή συμβουλευτική δουλειά σχετικά με τις απορίες και τους προβληματισμούς σου.

myrunner.gr

Edited by - Peri330 on 06/06/2014 10:17:40
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/06/2014 :  12:52:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...επανέρχομαι στο θέμα:

1) Η Ιωάννα έχει ένα 4:10' στην περυσινή Κλασική και τώρα βρίσκεται σε καλύτερο προπονητικό επίπεδο, άρα είναι απόλυτα φυσιολογικό να θέλει κάτι καλύτερο στο φετινό Αυθεντικό (Λουμίδη) Μαραθώνιο!

2) Είναι αρκετά (έως πολύ) ενοχλητικό να χρησιμοποιούνται από τους εργομέτρες οι όροι "όπως-και-όπως"! Όταν λέμε λοιπόν ΑΤ (Αναερόβιο κατώφλι), δεν το μπερδεύουμε με το Ρυθμό Μαραθωνίου! Μάλιστα ο ορισμός "τρέξιμο στο ΑΤ = αγωνιστικό τρέξιμο για περίπου μια ώρα" είναι μια κοινώς αποδεκτή φόρμα σε παγκόσμιο επίπεδο και βέβαια αναφέρεται και από τον ίδιο τον Jack Daniels, βασικό εισηγητή (και μέντορα) της "προπόνησης κατωφλίου" (ή προπόνησης "τέμπο" στην οποία συχνά-πυκνά αναφερόμαστε και εμείς οι απλοί δρομείς!).

3) Με 5'27'' λοιπόν ρυθμό Μαραθωνίου που έβγαλε η εργομέτρηση της Ιωάννας (ας πούμε 5'30'' για να έχουμε και περιθώριο ασφάλειας), και με δεδομένο το υψομετρικό προφίλ του Αυθεντικού, τότε Ιωάννα με την κατάλληλη προπόνηση και με ευνοϊκό καιρό, μπορείς να "ακουμπήσεις" το 4ωρο στο 2ο Μαραθώνιο. Προφανώς εάν μιλούσαμε για "φλατ" Μαραθώνιο, τότε το 4ωρο θα το σύντριβες για πλάκα!

4) Ακόμα υπάρχουν πολλοί μήνες προετοιμασίας μπροστά, οπότε το εργομετρικό προφίλ της Ιωάννας θα αλλάξει σημαντικά και προς το καλύτερο! Οπότε "keep running" Ιωάννα!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Trexalitsa78
Senior Forum-Runner

Greece


560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/06/2014 :  13:22:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

...επανέρχομαι στο θέμα:

1) Η Ιωάννα έχει ένα 4:10' στην περυσινή Κλασική και τώρα βρίσκεται σε καλύτερο προπονητικό επίπεδο, άρα είναι απόλυτα φυσιολογικό να θέλει κάτι καλύτερο στο φετινό Αυθεντικό (Λουμίδη) Μαραθώνιο!

2) Είναι αρκετά (έως πολύ) ενοχλητικό να χρησιμοποιούνται από τους εργομέτρες οι όροι "όπως-και-όπως"! Όταν λέμε λοιπόν ΑΤ (Αναερόβιο κατώφλι), δεν το μπερδεύουμε με το Ρυθμό Μαραθωνίου! Μάλιστα ο ορισμός "τρέξιμο στο ΑΤ = αγωνιστικό τρέξιμο για περίπου μια ώρα" είναι μια κοινώς αποδεκτή φόρμα σε παγκόσμιο επίπεδο και βέβαια αναφέρεται και από τον ίδιο τον Jack Daniels, βασικό εισηγητή (και μέντορα) της "προπόνησης κατωφλίου" (ή προπόνησης "τέμπο" στην οποία συχνά-πυκνά αναφερόμαστε και εμείς οι απλοί δρομείς!).

3) Με 5'27'' λοιπόν ρυθμό Μαραθωνίου που έβγαλε η εργομέτρηση της Ιωάννας (ας πούμε 5'30'' για να έχουμε και περιθώριο ασφάλειας), και με δεδομένο το υψομετρικό προφίλ του Αυθεντικού, τότε Ιωάννα με την κατάλληλη προπόνηση και με ευνοϊκό καιρό, μπορείς να "ακουμπήσεις" το 4ωρο στο 2ο Μαραθώνιο. Προφανώς εάν μιλούσαμε για "φλατ" Μαραθώνιο, τότε το 4ωρο θα το σύντριβες για πλάκα!

4) Ακόμα υπάρχουν πολλοί μήνες προετοιμασίας μπροστά, οπότε το εργομετρικό προφίλ της Ιωάννας θα αλλάξει σημαντικά και προς το καλύτερο! Οπότε "keep running" Ιωάννα!

Free your feet...free your senses!



΄Ετσι!!!! Ευχαριστώ Μανώλη για το ψυχολογικό boost!!!
Η προετοιμασία τώρα θα ξεκινήσει, οπότε με συστηματική προπόνηση, πολλές παράμετροι θα βελτιωθούν[ 8D]. Λένε ότι η διαφορά μεταξύ ονείρου και στόχου είναι το deadline ... εμένα το δικό μου λήγει το Νοέμβριο
Στο κάτω κάτω μόλις ένα χρόνο τρέχω... Έχω να δώ βελτίωση μπροστά μου, άλλο τίποτα Προς το παρόν, δουλειά , δουλειά δουλειά!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trickster
Advanced Forum-Runner



211 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/06/2014 :  16:30:51  Εμφάνιση Προφίλ  Visit trickster Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris



2) Είναι αρκετά (έως πολύ) ενοχλητικό να χρησιμοποιούνται από τους εργομέτρες οι όροι "όπως-και-όπως"! Όταν λέμε λοιπόν ΑΤ (Αναερόβιο κατώφλι), δεν το μπερδεύουμε με το Ρυθμό Μαραθωνίου! Μάλιστα ο ορισμός "τρέξιμο στο ΑΤ = αγωνιστικό τρέξιμο για περίπου μια ώρα" είναι μια κοινώς αποδεκτή φόρμα σε παγκόσμιο επίπεδο και βέβαια αναφέρεται και από τον ίδιο τον Jack Daniels, βασικό εισηγητή (και μέντορα) της "προπόνησης κατωφλίου" (ή προπόνησης "τέμπο" στην οποία συχνά-πυκνά αναφερόμαστε και εμείς οι απλοί δρομείς!).





Έχω την εντύπωση και διορθώστε με αν κάνω λάθος πως βάση Daniels το AT (anaerobic threshold) και tempo μετριέται στο 20λεπτο και για συνεχόμενο τρέξιμο 1ας ώρας το νούμερο του pace ανεβαίνει σε ένα νούμερο που είναι κάτω από το marathon pace και περίπου ίδιο με του 10km pace.


Edited by - trickster on 06/06/2014 16:32:30
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Vicky
Senior Forum-Runner



494 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/06/2014 :  22:12:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπερα.
Με αφορμη την εργομετρηση της Ιωαννας θα ηθελα τη βοηθεια σας για να ξεκαθαρισω καποια πραγματα.
Το καλυτερο δεκαρι που εχω κανει ειναι (49 λεπτα, πετιπου 4:55 λεπτα/χιλ). Οι σφυγμοι μου ηταν 168-170. Με αυτο το ρυθμο καταλαβαινα οτι οντως μπορω να τρεξω καμια ωρα περιπου. Οταν ανεβαιναν για λιγο χρονο στους 172-174 οι σφυγμοι μου αντιλαμβανομουν οτι δεν μπορω να αντεξω πολλα λεπτα σε αυτον τον ρυθμο.
1ο Αρα το αναεροβιο κατωφλι μου ειναι εκει στους 168 σφυγμους;
2ο Το tempo να το κανω εκει κοντα; δηλαδη στους 165 σφυγμους;
3ο Τα χιλιαρια που κανω στις διαλλειματικες ποσο πιο γρηγορα (απο το 4:55) να τα δουλευω;
4ο Το long run με τι ρυθμο;
Το Φθινοπωρο εχω βαλει στο πλανο μου ημιμαραθωνιο. Με βαση το καλυτερο δεκαρι και συνεχιζοντας την προπονηση, τι ρυθμο μπορω να επιδιωξω στον ημιμαραθωνιο;
Πολλες ερωτησεις, μαζεμενες, αντιλαμβανομαι οτι μαλλον θα μπορουσα να κανω γρηγοροτερες προπονησεις για αυτο θα ηθελα τη γνωμη σας ωστε να ακολουθησω ενα προγραμμα που θα με βοηθησει να κανω εναν καλυτερο χρονο στον ημιμαραθωνιο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Peri330
Forum-Runner

Greece
56 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/06/2014 :  23:31:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα Vicky
Η έννοια αναερόβιο κατώφλι είναι "ελαφρώς παρεξηγημένη" κι έχει "διχάσει" δρομείς κι ερευνητές στη διεθνή βιβλιογραφία.
Οι ειδικοί έχουν κατασταλλάξει με πρακτική εφαρμογή και μελέτη ο καθένας με το δικό του αποτελεσματικό και παραδεκτό τρόπο.
Δε θα επιμείνω σε αυτού του είδους την τοποθέτηση διότι δεν είναι το θέμα μας και μάλλον θα μπερδευτούμε.
απάντηση: το Α.Κ δε θα σου πω ποιό είναι διότι για να εντοπιστεί πρέπει να δοκιμαστείς και να μετρηθείς.
Ενδεικτικά θα σου πω τις ζώνες αερόβιων κι αναερόβιων προσαρμογών σου.
Ίσως να είναι ένα εργαλείο για εσένα αν γνωρίζεις να το χρησιμοποιήσεις ορθά:
Longrun: -90'. HR 153-156/min
Temporun: -35' HR 166-169/min
Διαλειμματική: ΗR 172-176/min
Υπενθυμίζω ότι είναι ενδεικτικό κι έχω επιφυλάξεις διότι καλό το διαδίκτυο αλλά συνάμα επίφοβο.

Αυτό που απομένει είναι να το μεταφράσεις σε ταχύτητες.
Ο τρόπος που θα δουλεύεις διάρκεια, ένταση,συχνότητα...(εδώ μπαίνει η τέχνη του ειδικού) στους μικρόκυκλους και μακρόκυκλους δεν είναι του παρόντος.
Οι δυνατότητες σου για ημιμαραθώνιο δρόμο είναι από 1.46.23-1.48.08
Επεξήγηση: - εώς
Καλή συνέχεια
Μην ξεχνας διατάσεις κι ενδυνάμωση
Καλό βράδι.
myrunner.gr



Edited by - Peri330 on 06/06/2014 23:34:27
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Vicky
Senior Forum-Runner



494 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/06/2014 :  13:24:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.
Τα long run τα δουλευω στους 135-140 σφυγμους προσπαθωντας να διατηρησω το 65-70 % της μεγιστης καρδιακης συχνοτητας. Μου βγαινει με ρυθμο λιγο πανω απο 6 λεπτα το χιλ.
Το ιδιο το tempo το δουλευω πιο χαμηλα περιπου στους 155 σφυγμους και τις διαλλειματικες περιπου στους 165 σφυγμους. Αντιλαμβανομαι οτι πρεπει να ανεβασω τους ρυθμους μου.....Νομιζω οτι ειναι εφικτο, ευχαριστω πολυ.

quote:
Originally posted by Peri330

Καλησπέρα Vicky
Η έννοια αναερόβιο κατώφλι είναι "ελαφρώς παρεξηγημένη" κι έχει "διχάσει" δρομείς κι ερευνητές στη διεθνή βιβλιογραφία.
Οι ειδικοί έχουν κατασταλλάξει με πρακτική εφαρμογή και μελέτη ο καθένας με το δικό του αποτελεσματικό και παραδεκτό τρόπο.
Δε θα επιμείνω σε αυτού του είδους την τοποθέτηση διότι δεν είναι το θέμα μας και μάλλον θα μπερδευτούμε.
απάντηση: το Α.Κ δε θα σου πω ποιό είναι διότι για να εντοπιστεί πρέπει να δοκιμαστείς και να μετρηθείς.
Ενδεικτικά θα σου πω τις ζώνες αερόβιων κι αναερόβιων προσαρμογών σου.
Ίσως να είναι ένα εργαλείο για εσένα αν γνωρίζεις να το χρησιμοποιήσεις ορθά:
Longrun: -90'. HR 153-156/min
Temporun: -35' HR 166-169/min
Διαλειμματική: ΗR 172-176/min
Υπενθυμίζω ότι είναι ενδεικτικό κι έχω επιφυλάξεις διότι καλό το διαδίκτυο αλλά συνάμα επίφοβο.

Αυτό που απομένει είναι να το μεταφράσεις σε ταχύτητες.
Ο τρόπος που θα δουλεύεις διάρκεια, ένταση,συχνότητα...(εδώ μπαίνει η τέχνη του ειδικού) στους μικρόκυκλους και μακρόκυκλους δεν είναι του παρόντος.
Οι δυνατότητες σου για ημιμαραθώνιο δρόμο είναι από 1.46.23-1.48.08
Επεξήγηση: - εώς
Καλή συνέχεια
Μην ξεχνας διατάσεις κι ενδυνάμωση
Καλό βράδι.
myrunner.gr




Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

huskarl
Senior Forum-Runner



855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/06/2014 :  21:24:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trickster

quote:
Originally posted by trexantiris



2) Είναι αρκετά (έως πολύ) ενοχλητικό να χρησιμοποιούνται από τους εργομέτρες οι όροι "όπως-και-όπως"! Όταν λέμε λοιπόν ΑΤ (Αναερόβιο κατώφλι), δεν το μπερδεύουμε με το Ρυθμό Μαραθωνίου! Μάλιστα ο ορισμός "τρέξιμο στο ΑΤ = αγωνιστικό τρέξιμο για περίπου μια ώρα" είναι μια κοινώς αποδεκτή φόρμα σε παγκόσμιο επίπεδο και βέβαια αναφέρεται και από τον ίδιο τον Jack Daniels, βασικό εισηγητή (και μέντορα) της "προπόνησης κατωφλίου" (ή προπόνησης "τέμπο" στην οποία συχνά-πυκνά αναφερόμαστε και εμείς οι απλοί δρομείς!).




Έχω την εντύπωση και διορθώστε με αν κάνω λάθος πως βάση Daniels το AT (anaerobic threshold) και tempo μετριέται στο 20λεπτο και για συνεχόμενο τρέξιμο 1ας ώρας το νούμερο του pace ανεβαίνει σε ένα νούμερο που είναι κάτω από το marathon pace και περίπου ίδιο με του 10km pace.


Η ταχύτητα στο αναερόβιο κατώφλι είναι χοντρικά η μέγιστη ταχύτητα που μπορείς να κρατήσεις αγωνιστικά για 1 ώρα.
Στην αντίστοιχη προπόνηση (τέμπο στο γαλακτικό) αυτή είναι η ταχύτητα που θα πρέπει να την κρατήσεις όταν ο χρόνος της προπόνησης είναι 20 λεπτά. (Προφανώς έχεις την δυνατότητα να πας πιο γρήγορα αλλά δεν πρέπει!)
Ο ρυθμός θα πρέπει να είναι μεγαλύτερος (αργότερος) όσο ο χρόνος του τεμπο αυξάνεται και φτάνει σχεδόν το marathon pace αν τρέξεις 1 ώρα.

Αν πχ μπορείς αγωνιστικά να κρατήσεις έναν ρυθμό 5:06λ/χλμ για 1 ώρα τότε στην προπόνηση το τέμπο στο γαλακτικό πρέπει να γίνεται:
20' --> 5:06λ/χλμ
25' --> 5:10λ/χλμ
30' --> 5:13λ/χλμ
35' --> 5:15λ/χλμ
40' --> 5:17λ/χλμ
45' --> 5:18λ/χλμ
60' --> 5:22λ/χλμ



Υ.Γ Όντως πολύ ενοχλητικό να μπερδέυεται το αναερόβιο κατώφλι με τον ρυθμό μαραθωνίου!

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

huskarl
Senior Forum-Runner



855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/06/2014 :  22:08:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Vicky

Καλησπερα.
Με αφορμη την εργομετρηση της Ιωαννας θα ηθελα τη βοηθεια σας για να ξεκαθαρισω καποια πραγματα.
Το καλυτερο δεκαρι που εχω κανει ειναι (49 λεπτα, πετιπου 4:55 λεπτα/χιλ). Οι σφυγμοι μου ηταν 168-170. Με αυτο το ρυθμο καταλαβαινα οτι οντως μπορω να τρεξω καμια ωρα περιπου. Οταν ανεβαιναν για λιγο χρονο στους 172-174 οι σφυγμοι μου αντιλαμβανομουν οτι δεν μπορω να αντεξω πολλα λεπτα σε αυτον τον ρυθμο.
1ο Αρα το αναεροβιο κατωφλι μου ειναι εκει στους 168 σφυγμους;
2ο Το tempo να το κανω εκει κοντα; δηλαδη στους 165 σφυγμους;
3ο Τα χιλιαρια που κανω στις διαλλειματικες ποσο πιο γρηγορα (απο το 4:55) να τα δουλευω;
4ο Το long run με τι ρυθμο;
Το Φθινοπωρο εχω βαλει στο πλανο μου ημιμαραθωνιο. Με βαση το καλυτερο δεκαρι και συνεχιζοντας την προπονηση, τι ρυθμο μπορω να επιδιωξω στον ημιμαραθωνιο;
Πολλες ερωτησεις, μαζεμενες, αντιλαμβανομαι οτι μαλλον θα μπορουσα να κανω γρηγοροτερες προπονησεις για αυτο θα ηθελα τη γνωμη σας ωστε να ακολουθησω ενα προγραμμα που θα με βοηθησει να κανω εναν καλυτερο χρονο στον ημιμαραθωνιο.



1. Ναι στους 168-170 εφόσον μπορούσες να συνεχίσεις τρέξεις για ~10 λεπτά ακόμα σε αυτούς τους παλμούς + "τα έδινες όλα"
2. Το τέμπο στο γαλακτικό πρέπει να το κάνεις κοντά στο 4:55 εφόσον είναι μέχρι 20 λεπτά. Για 30 λεπτά 5:02, για 40λεπτά 5:05.
3. Τα χιλιάρια στο 4:30λ/χλμ με διάλειμμα αργό τρέξιμο 2:40-3:40 χοντρικά
4. Μεγάλη κουβέντα. Ανάλογα με την σχολή 30'' με 1 λεπτό πιο αργά από τον ρυθμό μαραθωνίου.
Αν στοχεύεις σε ημιμαραθώνιο τότε το λονγκ ραν σου θα είναι πιο μικρά οπότε υποθέτω μπορείς να κινηθείς προς το κάτω όριο.

Αν τώρα μπορείς να κάνεις 49 το 10άρι τότε με την κατάλληλη προπόνηση (όχι και πολύ διαφορετική από του 10αριού) ο ρυθμός στον ημί είναι περίπου 5:10λ/χλμ.
Προφανώς μέχρι το Φθινόπωρο η φυσική σου κατάσταση θα ανεβαίνει, οπότε μπορείς να ίσως κυνήγεις ιδανικά έναν ρυθμό στο 4:50.
Όλα βέβαια εξαρτώνται από την προπόνηση που θα κάνεις, πιθανούς τραυματισμούς, την ψυχολογική και σωματική κατάσταση την ημέρα του αγώνα, το πλάνο που θα ακολουθήσεις, το υψομετρικό προφίλ της διαδρομής, την θερμοκρασία, την ηλιοφάνεια, την ένταση και τη φορά του ανέμου, τα άστρα κτλ κτλ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Vicky
Senior Forum-Runner



494 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/06/2014 :  00:08:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα.
Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.
Χτες δοκίμασα ένα tempo 5 km, αφού έκανα πρώτα 3 km ζέσταμα, με 5 λεπτά ανά χιλιόμετρο (σφυγμοί 168-171) και μου βγήκε μια χαρά οπότε έχεις δίκαιο...
Τα χιλιάρια στο 4:30 είναι μια πρόκληση....θα τα έχω σαν στόχο κατεβάζοντας σιγά σιγά το χρόνο ώσπου να τον φθάσω.
Να είσαι καλά, ευχαριστώ πολύ.


quote:
Originally posted by huskarl

quote:
Originally posted by Vicky

Καλησπερα.
Με αφορμη την εργομετρηση της Ιωαννας θα ηθελα τη βοηθεια σας για να ξεκαθαρισω καποια πραγματα.
Το καλυτερο δεκαρι που εχω κανει ειναι (49 λεπτα, πετιπου 4:55 λεπτα/χιλ). Οι σφυγμοι μου ηταν 168-170. Με αυτο το ρυθμο καταλαβαινα οτι οντως μπορω να τρεξω καμια ωρα περιπου. Οταν ανεβαιναν για λιγο χρονο στους 172-174 οι σφυγμοι μου αντιλαμβανομουν οτι δεν μπορω να αντεξω πολλα λεπτα σε αυτον τον ρυθμο.
1ο Αρα το αναεροβιο κατωφλι μου ειναι εκει στους 168 σφυγμους;
2ο Το tempo να το κανω εκει κοντα; δηλαδη στους 165 σφυγμους;
3ο Τα χιλιαρια που κανω στις διαλλειματικες ποσο πιο γρηγορα (απο το 4:55) να τα δουλευω;
4ο Το long run με τι ρυθμο;
Το Φθινοπωρο εχω βαλει στο πλανο μου ημιμαραθωνιο. Με βαση το καλυτερο δεκαρι και συνεχιζοντας την προπονηση, τι ρυθμο μπορω να επιδιωξω στον ημιμαραθωνιο;
Πολλες ερωτησεις, μαζεμενες, αντιλαμβανομαι οτι μαλλον θα μπορουσα να κανω γρηγοροτερες προπονησεις για αυτο θα ηθελα τη γνωμη σας ωστε να ακολουθησω ενα προγραμμα που θα με βοηθησει να κανω εναν καλυτερο χρονο στον ημιμαραθωνιο.



1. Ναι στους 168-170 εφόσον μπορούσες να συνεχίσεις τρέξεις για ~10 λεπτά ακόμα σε αυτούς τους παλμούς + "τα έδινες όλα"
2. Το τέμπο στο γαλακτικό πρέπει να το κάνεις κοντά στο 4:55 εφόσον είναι μέχρι 20 λεπτά. Για 30 λεπτά 5:02, για 40λεπτά 5:05.
3. Τα χιλιάρια στο 4:30λ/χλμ με διάλειμμα αργό τρέξιμο 2:40-3:40 χοντρικά
4. Μεγάλη κουβέντα. Ανάλογα με την σχολή 30'' με 1 λεπτό πιο αργά από τον ρυθμό μαραθωνίου.
Αν στοχεύεις σε ημιμαραθώνιο τότε το λονγκ ραν σου θα είναι πιο μικρά οπότε υποθέτω μπορείς να κινηθείς προς το κάτω όριο.

Αν τώρα μπορείς να κάνεις 49 το 10άρι τότε με την κατάλληλη προπόνηση (όχι και πολύ διαφορετική από του 10αριού) ο ρυθμός στον ημί είναι περίπου 5:10λ/χλμ.
Προφανώς μέχρι το Φθινόπωρο η φυσική σου κατάσταση θα ανεβαίνει, οπότε μπορείς να ίσως κυνήγεις ιδανικά έναν ρυθμό στο 4:50.
Όλα βέβαια εξαρτώνται από την προπόνηση που θα κάνεις, πιθανούς τραυματισμούς, την ψυχολογική και σωματική κατάσταση την ημέρα του αγώνα, το πλάνο που θα ακολουθήσεις, το υψομετρικό προφίλ της διαδρομής, την θερμοκρασία, την ηλιοφάνεια, την ένταση και τη φορά του ανέμου, τα άστρα κτλ κτλ

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

huskarl
Senior Forum-Runner



855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/06/2014 :  01:50:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα και σε εσένα,

Το τέμπο στο γαλακτικό χαρακτηρίζεται ως "comfortable hard".
Είναι δηλαδή έντονο αλλά μπορείς να το κρατήσεις για αρκετή ώρα (οριακά 1 ώρα στον αγώνα)

Οι διαλειμματικές για αύξηση της μέγιστης πρόσληψης οξυγόνου (VO2max) - χοντρικά 5-6 1000άρια με διάλειμμα ενδιάμεσα - γίνονται στον ρυθμό του 3αριού (ή/και 5αριού για μαραθώνιο). Είναι δηλαδή "σχεδόν όλα μέσα". Ίσως να σου φαίνεται πολύ γρήγορο το 4:30, αλλά εκεί θα πρέπει να το κάνεις. Άλλωστε πας στο 4:55 για ολόκληρα 10χλμ. Δεν είναι παράλογο να κάνεις 1000άρι 25'' πιο κάτω.
Αν δεν είσαι συνηθισμένη στο "όλα μέσα", δοκίμασε αρχικά να κανεις 2-3χιλιάρια αναγνωριστικά σε αυτόν το ρυθμό και πράτεις ανάλογα.

quote:
Originally posted by Vicky

Καλησπέρα.
Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.
Χτες δοκίμασα ένα tempo 5 km, αφού έκανα πρώτα 3 km ζέσταμα, με 5 λεπτά ανά χιλιόμετρο (σφυγμοί 168-171) και μου βγήκε μια χαρά οπότε έχεις δίκαιο...
Τα χιλιάρια στο 4:30 είναι μια πρόκληση....θα τα έχω σαν στόχο κατεβάζοντας σιγά σιγά το χρόνο ώσπου να τον φθάσω.
Να είσαι καλά, ευχαριστώ πολύ.


quote:
Originally posted by huskarl

quote:
Originally posted by Vicky

Καλησπερα.
Με αφορμη την εργομετρηση της Ιωαννας θα ηθελα τη βοηθεια σας για να ξεκαθαρισω καποια πραγματα.
Το καλυτερο δεκαρι που εχω κανει ειναι (49 λεπτα, πετιπου 4:55 λεπτα/χιλ). Οι σφυγμοι μου ηταν 168-170. Με αυτο το ρυθμο καταλαβαινα οτι οντως μπορω να τρεξω καμια ωρα περιπου. Οταν ανεβαιναν για λιγο χρονο στους 172-174 οι σφυγμοι μου αντιλαμβανομουν οτι δεν μπορω να αντεξω πολλα λεπτα σε αυτον τον ρυθμο.
1ο Αρα το αναεροβιο κατωφλι μου ειναι εκει στους 168 σφυγμους;
2ο Το tempo να το κανω εκει κοντα; δηλαδη στους 165 σφυγμους;
3ο Τα χιλιαρια που κανω στις διαλλειματικες ποσο πιο γρηγορα (απο το 4:55) να τα δουλευω;
4ο Το long run με τι ρυθμο;
Το Φθινοπωρο εχω βαλει στο πλανο μου ημιμαραθωνιο. Με βαση το καλυτερο δεκαρι και συνεχιζοντας την προπονηση, τι ρυθμο μπορω να επιδιωξω στον ημιμαραθωνιο;
Πολλες ερωτησεις, μαζεμενες, αντιλαμβανομαι οτι μαλλον θα μπορουσα να κανω γρηγοροτερες προπονησεις για αυτο θα ηθελα τη γνωμη σας ωστε να ακολουθησω ενα προγραμμα που θα με βοηθησει να κανω εναν καλυτερο χρονο στον ημιμαραθωνιο.



1. Ναι στους 168-170 εφόσον μπορούσες να συνεχίσεις τρέξεις για ~10 λεπτά ακόμα σε αυτούς τους παλμούς + "τα έδινες όλα"
2. Το τέμπο στο γαλακτικό πρέπει να το κάνεις κοντά στο 4:55 εφόσον είναι μέχρι 20 λεπτά. Για 30 λεπτά 5:02, για 40λεπτά 5:05.
3. Τα χιλιάρια στο 4:30λ/χλμ με διάλειμμα αργό τρέξιμο 2:40-3:40 χοντρικά
4. Μεγάλη κουβέντα. Ανάλογα με την σχολή 30'' με 1 λεπτό πιο αργά από τον ρυθμό μαραθωνίου.
Αν στοχεύεις σε ημιμαραθώνιο τότε το λονγκ ραν σου θα είναι πιο μικρά οπότε υποθέτω μπορείς να κινηθείς προς το κάτω όριο.

Αν τώρα μπορείς να κάνεις 49 το 10άρι τότε με την κατάλληλη προπόνηση (όχι και πολύ διαφορετική από του 10αριού) ο ρυθμός στον ημί είναι περίπου 5:10λ/χλμ.
Προφανώς μέχρι το Φθινόπωρο η φυσική σου κατάσταση θα ανεβαίνει, οπότε μπορείς να ίσως κυνήγεις ιδανικά έναν ρυθμό στο 4:50.
Όλα βέβαια εξαρτώνται από την προπόνηση που θα κάνεις, πιθανούς τραυματισμούς, την ψυχολογική και σωματική κατάσταση την ημέρα του αγώνα, το πλάνο που θα ακολουθήσεις, το υψομετρικό προφίλ της διαδρομής, την θερμοκρασία, την ηλιοφάνεια, την ένταση και τη φορά του ανέμου, τα άστρα κτλ κτλ




Edited by - huskarl on 10/06/2014 01:53:48
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 29 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000