Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Οι Εργομετρήσεις μας
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 29

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/10/2014 :  08:53:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by saridis

πηγα για την καθιερωμενη ετησια εξεταση σημερα και με την ευκαιρια ανεβηκα στο δυναμομετρο

υψος 1.77μ
βαρος 74.6κιλα (μετρηση εγινε το απογευμα, το πρωι ειμαι στα 72.3)
ποσοστο λιπους: minimal

vo2max: 62.4
ταχυτητα στην vo2max: 19.2 km/h = 3.08 min/km

ταχυτητα στο αναεροβιο αναπνευστικο κατωφλι: 17.4 km/h = 3.27 min/km

μεγιστη καρδιακη συχνοτητα 190bpm

δεν ηταν προγραμματισμενο το εργομετρικο και εγινε αναμεσα σε δυνατες προπονησεις, δεν ξερω αν παιζει ρολο...





Σιγουρα επαιξε Παυλο, μου φαινεται χαμηλη η Vo2max και η μεγιστη ταχυτητα, πιστευω οτι μπορεις να φτασεις μεχρι το 21χλμ/ωρα.
Το αναεροβιο κατωφλι παντως αναμενομενο και εντυπωσιακο!!!
Αντε παμε τωρα για 33 10αρι και 2.40 Μαραθωνιο!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

saridis
Senior Forum-Runner

Greece
606 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/10/2014 :  09:04:41  Εμφάνιση Προφίλ  Visit saridis Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Σάββα, μέγιστη ταχύτητα έφτασα τα 20.8 , 21.4 έφτασε ο Ευαγγελιδης με το ίδιο πρωτόκολλο.

Όπως μου είπε κ ο καρδιολογος , μην δίνεις σημασία στην μέγιστη πρόσληψη τόσο πολυ.

Επίσης την ιδια vo2max κατέγραψε και ο ευαγγελιδης με μένα , οπότε σίγουρα δεν παίζει πρωταρχικό ρόλο στην κρίση των επιδόσεων 😄

Και όσον αφορά τις ίδιες τις επιδόσεις μου θα πρεπει να περιμένουν 2-3 χρονάκια ακομη 😔

Edited by - saridis on 04/10/2014 09:18:28
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/10/2014 :  09:23:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by saridis

Σάββα, μέγιστη ταχύτητα έφτασα τα 20.8 , 21.4 έφτασε ο Ευαγγελιδης με το ίδιο πρωτόκολλο.

Όπως μου είπε κ ο καρδιολογος , μην δίνεις σημασία στην μέγιστη πρόσληψη τόσο πολυ.

Επίσης την ιδια vo2max κατέγραψε και ο ευαγγελιδης με μένα , οπότε σίγουρα δεν παίζει πρωταρχικό ρόλο στην κρίση των επιδόσεων 😄

Και όσον αφορά τις ίδιες τις επιδόσεις μου θα πρεπει να περιμένουν 2-3 χρονάκια ακομη 😔




Καλα ναι το σημαντικοτερο ειναι το κατωφλι, που ειναι εντυπωσιακο και η μεγιστη ταχυτητα αναμενομενη, με μπερδεψε το 3.08/χλμ που εγραψες πριν.
Οσο για την Vo2max θυμαμαι οτι ειχες μεγαλυτερη τιμη και με περισσοτερα κιλα γι'αυτο μου εκανε εντυπωση.
Σου ειπε αν εισαι οικονομικος ή οχι σε ταχυτητα Μαραθωνιου 3.45/χλμ?
Γιατι θυμαμαι οτι ειχες ενα θεματακι με την οικονομια οσον αφορα τον Μαραθωνιο, που αν το λυσεις και αυτο θα σε ψαχνουμε με τηλεσκοπιο.
Θα τρεξεις Κλασικη?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

saridis
Senior Forum-Runner

Greece
606 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/10/2014 :  09:36:49  Εμφάνιση Προφίλ  Visit saridis Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Κλασσικη βεβαίως, πρεπει να σπάσω το περσινό 3.13 εξάλλου 😏

Στο 3,45 καίω 4.9γρμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/10/2014 :  09:56:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by saridis

Κλασσικη βεβαίως, πρεπει να σπάσω το περσινό 3.13 εξάλλου 😏

Στο 3,45 καίω 4.9γρμ



χαχαχα

4.9 ε? Ειναι πολυ ρε γαμωτο, αυτο ουσιαστικα σου μενει να φτιαξεις για να πετυχεις αναλογες επιδοσεις με τον Ημι σου, αν και μου φαινεται πολυ υψηλο ρε παιδι μου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tazi
Senior Forum-Runner



726 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/10/2014 :  16:24:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μόλις προχτες εκανα εργομέτρηση. Την εκανα με τη παροτρυνση ενος φίλου που θα τρέξει φετος για πρωτη φορα στον ΚΜΑ. Εγινε σε ποδήλατο και μου στοιχισε λογω βύσματος πολύ λιγα χρηματα. Ενα εχω να σας πω, αν τρεχετε και σας ενδιαφέρει το δρομικό κομματι της εργομέτρησης μη τη κανετε ποτέ σε ποδήλατο. Εγω σταμάτησα λόγω μυικης κόπωσης στου 170 παλμούς, δεν ειχα καν ιδρωσει αλλά ειχα γαλακτωσει γερα στα ποδια. Δεν επιτρεποτανε καν ορθοπεταλο γιατι θα δημιουργουνταν παρεμβολες στο μηχανημα!!. Επίσης το στροφαρισμα ήταν σε ρυθμό χαμηλό, που ετσι και αλλιώς δεν ειναι το ιδανικό. Τέλος πάντων, δεν έχω παρει ακομα τα αποτελέσματα. Πάντως στα καλά του όλου θέματος είναι οτι γινότανε καρδιογράφημα με πολλούς, πανω από έξι σενσορες καθόλη τη διάρκεια της μέτρησης. Επίσης η όλη διαδικασία της ιατρικής εξέτασης, το ιατρείο ήταν πανεπιστημιακό, πριν την εργομέτρηση κράτησε περίπου μία ωρα. Ο υπερηχος περίπου 35 λεπτά, τοσο εξονυχιστικό έλεγχο δεν έχω ξανακάνει, η γιατρός ήταν και πολύ όμορφη!!!!, τι άλλο να πω.
Οτι έκανα δεν είχε καμια σχέση με την εξέταση του Ζαχαρόγιαννη, αυτή ήταν πιο πολύ προσαρμοσμένη στο ιατρικό σκέλος της υπόθεσης, πραγμα σίγουρα πολύ ενδιαφέρον, ενώ του ζαχαρόγιαννη καθαρά προσανατολισμένη στην αγωνιστική συμπεριφορά του εξεταζόμενου. Μόλις έχω νεώτερα θα τα ποστάρω, Καλό Σαββατόβραδο!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/10/2014 :  12:07:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ποιο καλο παιδι θα μου δωσει το τηλ. του Ζαχαρογιαννη;

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
O σοφός παίρνει περισσότερα από τον εχθρό του από ότι ο χαζός από το φίλο του.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/10/2014 :  12:26:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σχετικά με τα αποτελέσματα των εργομετρήσεων. Μερικές φορές αντι να πιέζουμε τα νούμερα προς αλλαγή (με οτι αυτο μπορεί να σημαίνει), ίσως θα ήταν καλύτερο να προσαρμόσουμε το...Αγώνισμα (εφόσον μας ενδιαφέρει η αγωνιστική επίδοση βάθρου...)

Πολλοί αθλητές έχουν αλλάξει αγώνισμα, πχ να πάνε από μεγαλύτερες αποστάσεις στις μικρότερες και το αντίστροφο. Αυτό συμβαίνει για τον εξής λόγο. Τα ορια που δίνονται από τον γονοτυπο, (προσληψη οξυγόνου, ανοχή στον γαλακτικό κτλ ) ΔΕΝ μετατοπιζονται δραματικά. Οποτε; .... :)

Αλλάζεις αγώνισμα.

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nick F
Master Forum-Runner

Greece


2942 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/10/2014 :  12:51:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ναι,μάλιστα...

______________________
Βάφλα με παγωτό παρφέ σοκολάτα & κρέμα,με καραμελωμένους ξηρούς καρπούς και σιρόπι σοκολάτας...!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/10/2014 :  14:26:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Διευκρύνηση. Οταν αναφέρεται η αλλαγή αγωνισματος στην προπονητική των δρόμων , εννοείται η αλλαγή από τις μεγάλες αποστάσεις στην ημι-αντοχή ή το αντίστροφο. (δεν είπαμε να ασχοληθει ο δρομέας με το τέννις...)

ΣΠΑΝΙΑ ΟΜΩΣ θα δεις κάποιον να έχει προσανατολισμο από τα σπριντ στις μεγάλες αποστάσεις ( ο γόνοτυπος δεν το επιτρέπει) και να είναι νικητής βάθρου.

Η ανοχή τώρα στο γαλακτικό, που μπορεί να ερμηνευτεί και απο την ταχύτητα στο κατώφλι, μπορεί να αναδειξει ΠΟΥ θα έχει ο δοκιμαζόμενος μεγαλύτερες πιθανότητες για επιδοση βάθρου.



People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Edited by - Fidelio on 05/10/2014 14:30:20
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotos-marathon
Elite Forum-Runner

Greece
1737 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/10/2014 :  14:39:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by stratus

Ποιο καλο παιδι θα μου δωσει το τηλ. του Ζαχαρογιαννη;

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
O σοφός παίρνει περισσότερα από τον εχθρό του από ότι ο χαζός από το φίλο του.

6944721714 Ηλιας Ζαχαρογ.

Την ανοιξη αν δεν την βρεις,την φτιαχνεις!

Οδυσσεας Ελυτης
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/10/2014 :  14:44:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ζαχαρόγιαννης Ηλίας: 6944721714
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/10/2014 :  14:50:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μου θύμισες έναν παλιό φίλο
που έχει εξαφανιστεί
που ήταν αρκετά βαρύς
και δε νομίζω να απογειωνόταν από το έδαφος
αλλά ήθελε τους μαραθωνίους του

-Εάν σηκώναμε βάρη-του είπα
θα σήκωνες 50 κιλά
παραπάνω από μένα

-Ναι αλλά εγώ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΡΕΧΩ... μου απάντησε!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/10/2014 :  15:18:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
αυτό για τον Φιντέ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/10/2014 :  15:28:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το διευκρήνησα Τιμο. Αναφέρομαι στην περίπτωση που τον αθλητή τον ενδιαφέρει το Βάθρο.

Το άθλημα κατα κάποιον τρόπο μας επιλέγει όταν θέλουμε να είμαστε μπροστά.

Για να δουμε ποσο ισχυρός είναι ο γόνοτυπος, αυτός ο άνθρωπος ξεκινησε να κάνει πρωταθλητισμο στα 45 του :

http://www.enet.gr/?i=issue.el.home&date=27/12/2010&s=an8rwpina&c=ellada

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Edited by - Fidelio on 05/10/2014 15:31:41
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 29 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000