Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Οι Εργομετρήσεις μας
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 29

manolee
Forum-Runner

98 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/06/2015 :  14:33:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Eκανα κι εγω την πρωτη μου εργομετρηση και μπορω να πω οτι ηταν τα καλυτερα χρηματα που εχω δωσει απο οταν ξεκινησα το τρεξιμο...Για καποιον που εχει υπο σκεψη το αν αξιζει το προτεινω ανεπιφυλακτα
Μου ελυσε πολλες αποριες αλλα μου δημιουργησε και καποιες λιγες

Προς krevith :
εβγαλες ακρη με τα διαλειμματικα που σου προτεινε ο εργοφυσιολογος σου ?Αν δεν κανω λαθος στον προσφατο ημι μου εριξες καπου 11 λεπτα και εμενα μου προτεινει τα 1000ρια στο 4,13 για αρχη, μου φαινεται too much....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/06/2015 :  14:38:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν την έκανες στο Αιγάλεω, ξέχνα τις προτάσεις του για τα γρήγορα κομμάτια. Είναι για κομάντο!
Προκύπτουν από έναν γενικότερο μπούσουλα και δεν λαμβάνουν υπ' όψιν τόσο πολύ αν είσαι αθλητής ή ερασιτέχνης, πιτσιρικάς ή μεσήλικας κτλ...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

than
Senior Forum-Runner

Greece
474 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/06/2015 :  14:55:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλό είναι να δώσεις τα αποτελέσματα της εργομέτρησης σε έναν προπονητή, ο οποίος θα σου βγάλει τις προπονήσεις και τους ρυθμούς σε κάθε είδος προπόνησης.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

manolee
Forum-Runner

98 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/06/2015 :  17:16:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νικο εκει την εκανα...Γενικα εμεινα ευχαριστημενος απο τη διαθεση να ασχοληθει με εναν ερασιτεχνη χαμηλου επιπεδου σαν κι εμενα αλλα μου φαινεται οτι εχεις δικιο, τις εντασεις αυτες δεν νομιζω οτι τις εχω.Ζητησα διευκρινηση μαλιστα και μου ειπε οτι εχω υποεκτιμησει τον εαυτο μου και συμφωνα με την εργομετρηση τα εχω...Για την ιστορια , αυτη ειναι
Μου εβγαλε και προγραμμα προπονησης αρκετα αναλυτικο...

Α. Σωματομετρικά
Φύλλο : Αρρεν
Ηλικία : 38 ετών
Ύψος : 183 cm
Βάρος 93 Kg(91 πρωινα)
Ποσοστό σωματικού λίπους 14,9%

Β. Εργομετρικά
VO2max(ml/kgr/min) : 49,18
Ταχύτητα στην VO2max(km/h): 15,1
Ταχύτητα στο αναερόβιο αναπνευστικό κατώφλι-(ρυθμος μαραθωνιου) (km/h) 10,5
Καρδιακή συχνότητα στο αναερόβιο κατώφλι (π.α.λ.) 153
Μέγιστη καρδιακή συχνότητα (π.α.λ.) 185
Ρυθμός κατανάλωσης υδατανθράκων σε ρυθμο μαραθωνιου(gr/min) 3,00
Συγκέντρωση Γ.Ο. μετά την εργομέτρηση [mmol/L] : 12.4

Edited by - manolee on 23/06/2015 17:18:00
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

lemonidas1
Senior Forum-Runner

Greece


766 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/09/2015 :  15:07:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πηρα τα αποτελεσματα της εργομετρησης αλλα δεν καταλαβαινω και πολλα!Αυτα που καταλαβαινω,ηλικια 46,υψος 1,69,βαρος 62 κιλα,ποσοστο λιπους 5%.Μεγιστη καταναλωση οξυγονου 57,82.Ταχυτητα στην μεγ.καταν.οξυγ. 18,50.Ταχυτητα στο αναεροβιο αναπν.κατωφλι 14km/h.Mεγιστη καρδ.συχν.187,καρδ.συχν στο αναερ.κατωφλι 167.Δεν καταλαβαινω τα παρακατω:LT% ofvo2max:78,14.VO2 AT/LT(ml/kg/min)45,18.OBLA%HRM:89,3.BMI<25:22,2. Να πω πως εγινε με την μεθοδο που φορουσα την μασκα σε ολη την διαρκεια της εργομετρησης.Σε λιγες μερες θα μιλησω με τον εργομετρη αλλα οποιος ξερει μου λεει την γνωμη του.Ευχαριστω
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tazi
Senior Forum-Runner



726 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/09/2015 :  16:43:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by manolee

Νικο εκει την εκανα...Γενικα εμεινα ευχαριστημενος απο τη διαθεση να ασχοληθει με εναν ερασιτεχνη χαμηλου επιπεδου σαν κι εμενα αλλα μου φαινεται οτι εχεις δικιο, τις εντασεις αυτες δεν νομιζω οτι τις εχω.Ζητησα διευκρινηση μαλιστα και μου ειπε οτι εχω υποεκτιμησει τον εαυτο μου και συμφωνα με την εργομετρηση τα εχω...Για την ιστορια , αυτη ειναι
Μου εβγαλε και προγραμμα προπονησης αρκετα αναλυτικο...

Α. Σωματομετρικά
Φύλλο : Αρρεν
Ηλικία : 38 ετών
Ύψος : 183 cm
Βάρος 93 Kg(91 πρωινα)
Ποσοστό σωματικού λίπους 14,9%

Β. Εργομετρικά
VO2max(ml/kgr/min) : 49,18
Ταχύτητα στην VO2max(km/h): 15,1
Ταχύτητα στο αναερόβιο αναπνευστικό κατώφλι-(ρυθμος μαραθωνιου) (km/h) 10,5
Καρδιακή συχνότητα στο αναερόβιο κατώφλι (π.α.λ.) 153
Μέγιστη καρδιακή συχνότητα (π.α.λ.) 185
Ρυθμός κατανάλωσης υδατανθράκων σε ρυθμο μαραθωνιου(gr/min) 3,00
Συγκέντρωση Γ.Ο. μετά την εργομέτρηση [mmol/L] : 12.4




Κι εγω εκει την ειχα κανει πριν 3 χρονια, οι προπονησεις που μου εδινε οπωε λεει και ο Νικος δεν υπηρχε περιπτωση να βγουν, οι ρυθμοι ηταν στο θεο και στη περιπτωση που δοκιμαζα, ο τραυματισμος θα ηταν κατι περισσοτερο πο αμεσος. Παντως επεσε μεσα με μεγαλη ακριβεια στο μαραθωνιο και στα υπολοιπα, να σημειώσω πως τις επιδοσεις τις πετυχα με τη προπονηση που ηδη εκανα η οποία απειχα παρασαγγας απο τη προτεινομενη, οταν μαλιστα επιχειρησα να αυξησω λιγο την ενταση, για να φτασω λιγο τα προτεινομενα, αμεσως αρχισαν οι ενοχλησεις.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

manolee
Forum-Runner

98 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/09/2015 :  10:04:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους

[/quote]

Κι εγω εκει την ειχα κανει πριν 3 χρονια, οι προπονησεις που μου εδινε οπωε λεει και ο Νικος δεν υπηρχε περιπτωση να βγουν, οι ρυθμοι ηταν στο θεο και στη περιπτωση που δοκιμαζα, ο τραυματισμος θα ηταν κατι περισσοτερο πο αμεσος. Παντως επεσε μεσα με μεγαλη ακριβεια στο μαραθωνιο και στα υπολοιπα, να σημειώσω πως τις επιδοσεις τις πετυχα με τη προπονηση που ηδη εκανα η οποία απειχα παρασαγγας απο τη προτεινομενη, οταν μαλιστα επιχειρησα να αυξησω λιγο την ενταση, για να φτασω λιγο τα προτεινομενα, αμεσως αρχισαν οι ενοχλησεις.

[/quote]
Να σου πω , τα τεμπακια που μου εδωσε τα ψιλοβγαζω στον προτεινομενο ρυθμο , τα 1000αρια ομως με τιποτα ....Πλεον εκει στοχευω σε 5-10 ΄΄ πιο αργο ρυθμο
Επειδη δεν εχω προπονητη και τρεχω μονος , κρατησα το προγραμμα του σαν γενικο μπουσουλα και θα δουμε που θα καταληξουμε
Πολυ θα ηθελα να πεσει μεσα και σε μενα , αλλα το 3.45 -3.50 που μου ειπε για τον Αυθεντικο μου φαινεται απιθανο για μενα....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tazi
Senior Forum-Runner



726 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/09/2015 :  11:25:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by manolee





Κι εγω εκει την ειχα κανει πριν 3 χρονια, οι προπονησεις που μου εδινε οπωε λεει και ο Νικος δεν υπηρχε περιπτωση να βγουν, οι ρυθμοι ηταν στο θεο και στη περιπτωση που δοκιμαζα, ο τραυματισμος θα ηταν κατι περισσοτερο πο αμεσος. Παντως επεσε μεσα με μεγαλη ακριβεια στο μαραθωνιο και στα υπολοιπα, να σημειώσω πως τις επιδοσεις τις πετυχα με τη προπονηση που ηδη εκανα η οποία απειχα παρασαγγας απο τη προτεινομενη, οταν μαλιστα επιχειρησα να αυξησω λιγο την ενταση, για να φτασω λιγο τα προτεινομενα, αμεσως αρχισαν οι ενοχλησεις.

[/quote]
Να σου πω , τα τεμπακια που μου εδωσε τα ψιλοβγαζω στον προτεινομενο ρυθμο , τα 1000αρια ομως με τιποτα ....Πλεον εκει στοχευω σε 5-10 ΄΄ πιο αργο ρυθμο
Επειδη δεν εχω προπονητη και τρεχω μονος , κρατησα το προγραμμα του σαν γενικο μπουσουλα και θα δουμε που θα καταληξουμε
Πολυ θα ηθελα να πεσει μεσα και σε μενα , αλλα το 3.45 -3.50 που μου ειπε για τον Αυθεντικο μου φαινεται απιθανο για μενα....
[/quote]

Χρησιμοποίησε τα σα μπουσουλα αλλα αν δεις οτι κουραζεσαι η ακομη χειροτερα οτι αρχιζουν ενοχλήσεις η μια γενικοτερη κουραση, ριξε αμεσα το ρυθμο. Για το μαραθώνιο δωσε βαση στο μεγαλο αβιαστο τρεξιμο και στα LR. Οι ταχύτητες παιζουν σημαντικα μικροτερο ρολοο απο τα προηγούμενα και καταπονούν.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

hlias_3
Forum-Runner

Greece


117 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/09/2015 :  12:58:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πήγα και γω Νίκο εκεί που είπαμε. Λοιπόν :

Φύλλο : Αρρεν
Ηλικία : 44
Ύψος : 1.77
Βάρος 75
Λίπος 11,5%

Μεγίστη κατανάλωση οξυγόνου 52,58
Ταχύτητα στη μέγιστη κατανάλωση 15,5
Ταχύτητα στο αναερόβιο κατώφλι 11
Καρδιακή συχνότητα στα αναερόβια 140-145
Μεγίστη καρδιακή συχνότητα 176 ( Έχω γράψει 182 στον πρώτο μαραθώνιο το ’12 και 189 με το ποδήλατο από Κινέτα προς Λουτρόπυργο άνοιξη του ‘13. )
Ρυθμός μεταβολισμού υδατανθράκων 2,0
Ρυθμός κατανάλωσης υδατανθράκων γλυκογόνου σε ρυθμό περίπου μαραθωνίου 2,04
Συγκέντρωση γαλακτικού μετά από τη δοκιμασία μ.κ.ο. 11,7

Από τα λίγα που είπαμε από κοντά μιας και περισσότερα θα πούμε τις επόμενες μέρες, κατάλαβα ότι θα πάρουν φωτιά οι δρόμοι, οι χρόνοι και τα πόδια μου !!!
Δεν ξέρω, γιατί και λόγω μη μεγάλης δρομικής εμπειρίας και ενασχόλησης αλλά και λόγω ηλικίας κρατάω μικρό καλάθι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

manolee
Forum-Runner

98 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/09/2015 :  14:01:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
thx tazi ,κανω LR και ελευθερα καθε βδομαδα ,θα προσπαθησω να ανεβασω λιγο και τον εβδομαδιαιο ογκο με easy χλμ και θα δουμε τι ψαρια θα πιασουμε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

PEPE
Forum-Runner

Greece
98 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/09/2015 :  13:35:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ποιο ειναι το κοστος της εργομετρησης στο Αιγάλεω; Εχετε καποιο τηλέφωνο;

Ευχαριστώ

«Αν θέλεις να τρέξεις, τρέξε ένα μίλι. Αν θέλεις να ζήσεις μια εμπειρία, τρέξε έναν μαραθώνιο».
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

krevith
Advanced Forum-Runner

Greece


247 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/09/2015 :  23:07:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by manolee

thx tazi ,κανω LR και ελευθερα καθε βδομαδα ,θα προσπαθησω να ανεβασω λιγο και τον εβδομαδιαιο ογκο με easy χλμ και θα δουμε τι ψαρια θα πιασουμε



@manolee. Φίλε σόρυ που δεν σου απάντησα εδώ και πολύ καιρό..
Πάντως [έστω και καθυστερημένα] έχεις απόλυτο δίκιο...
Τις διαλειμματικές των 6x1000 σε 413 δεν τις βγάζω με τίποτα με ένα νορμαλ διάλειμμα 1-2 λεπτών..
Πλέον δεν κάνω διαλειμματικές γιατί :
Α. Δεν το έχω.
Β. Δεν μου αρέσουν.
Γ. Δεν έχω εύκολα προσβάσιμο στάδιο.
Και εγώ λοιπόν [σαν και εσένα] το έχω ρίξει σε τεμπάκια και easy 10-15Κ στον δρόμο..

too old to rock'n roll too young to die
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

manolee
Forum-Runner

98 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/09/2015 :  17:25:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
PEPE εγω ειχα δωσει 50 ευρω και το τηλ ειναι 6944721714

krevith , σκεψου αν δεν τα εχεις εσυ ποσο μαλλον εγω....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/09/2015 :  09:49:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έγινε πρώτη επίσκεψη στον ΗΖ
43, 174, 82.8 (2 παραπάνω από το σύνηθες), λίπος 18.9%
vo2max 51,07 και ΜΚΣ 196.

Ταχύτητα στη μέγιστη κατανάλωση οξυγόνου (km/h) 12,6 (@ 4:45)
Ταχύτητα στο αναερόβιο αναπνευστικό κατώφλι (km/h) 9 (@ 6:40)! ΚΣ 165-170
Κατανάλωση υδατανθράκων σε ρυθμό περίπου μαραθωνίου δρόμου (gr/min) 2,28

Πρόβλεψη φλατ μαραθωνίου 4:30-4:40, +8-10 λεπτά για κλασσική.
Σημείωση, εκτός από τον 1ο μου, στους υπόλοιπους 3 μαραθωνίους (2ΚΜΑ+Ναύπλιο) έχω κυμανθεί από 4:40-4:50, πάντα με τοίχο.

ΟΜΩΣ, η συγκέντρωση γαλακτικού μετά από 5 λεπτά ήταν μόλις 6,9mmol/lit (με αναμενόμενο το 9-13), άρα όπως αναφέρθηκε πιθανότατα υπήρξε υποεκτίμηση δεδομένων.

Προτάσεις
1)απώλεια στη μάζα του σώματος κατά 3-5kg, μπορεί να βελτιώσει την απόδοση και την αντοχή κατά 5-8%.
2)ενδυνάμωση δικεφάλων-τετρακεφάλων
3)2 διαλειμματικές ανά εβδομάδα για 12 εβδομάδες (3 επίπεδα δυσκολίας * 4 εβδομάδες)



5 μέρες μετά ακολούθησε επανάληψη του τελικού σταδίου της μέτρησης (ζέσταμα, 4 δυνατά ανοίγματα και 6min @ 4:17) που έδειξε:

vo2max 51,98, ΜΚΣ 196
Ταχύτητα στη μέγιστη κατανάλωση οξυγόνου (km/h) περίπου 13,5
Ταχύτητα στο αναερόβιο αναπνευστικό κατώφλι (km/h) 9,5-10
Και κατανάλωση περίπου στο 3.

Μετά από αυτή την αναθεώρηση προτάθηκε να ξεκινήσω κατευθείαν από το 3ο επίπεδο δυσκολίας διαλειμματικών, το οποίο έτσι κι αλλιώς έχει τους ρυθμούς στους οποίους κινούμαι.

Πιθανοί χρόνοι στο περίπου
5άρι 23:00 (@ 4:35)
10άρι 48:00-49:00 (@ 4:50- 4:55)
ΗΜΙ 1:55 (@ 5:25)
Φλατ Μαραθώνιος 4:13-4:15 (@6:00-6:05)

Σε 5άρι και ΗΜΙ είμαι ήδη οριακά σε αυτούς τους χρόνους.

Επόμενος στόχος 10άρι sub 50 (από 51:20)

Edited by - Aroulio on 22/09/2015 13:13:43
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Thessalonikios
Newbie Forum Runner

34 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/09/2015 :  18:53:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
σκεφτομαι οτι ηρθε η ωρα να περασω απο εργοφυσιολογο και να μαθω τις ΚΣ μου κλπ.
εχετε να προτεινετε καποιον στη Θεσσαλονίκη;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 29 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000