Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 νεος υποψηφιος δρομεας
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 3

jonnylo
Newbie Forum Runner

Greece


20 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 21/12/2011 :  08:50:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλημερα, ειμαι 39 ετων και σκεφτομαι στο πισω μερος του μυαλου μου να αρχισω σιγα σιγα να μπαινω στον κοσμο των συμμετοχων σε αγωνες. Ενα συντομο ιστορικο μου:
Εχω αθλητικη βαση καθως απο μικρος ασχολουμε με τον αθλητισμο, πριν 2 χρονια εκοψα τα βαρη μετα απο 2 δεκαετιες σε γυμναστηρια καθως αρχισαν σιγα σιγα να βγαινουν μυικοι τραυματισμοι . Ετσι μπηκα σιγα σιγα στο τρεξιμο. Τρεχω λοιπον εδω και 2 χρονια συστηματικα (3 φορες / εβδομαδα κατα μεσο ορο) σε αποστασεις που κιμαινονται μεταξυ 6-8 km σε επιπεδο εδαφος , κυριως σε στιβο, με πολυ χαλαρο ρυθμο 50 min /8 km . Εναλλακτικα κανω και αλλα πραγματα , οπως ποδηλασια και ορειβασια. Ειμαι 39 ετων 175 και 72 κιλα. Τον τελευταιο καιρο εχω ανεβει στα 10 km τα οποια διανυω σε 1 ωρα. Απλα καθε φορα για διαφορους λογους (ποτε καποιο κρυωμα και ποτε καποιος μικροτραυματισμος με φερνουν παλι πισω και ξαναγυρναω στα 6-8 km. Σκεφτομαι λοιπον πως αφου τρεχω που τρεχω γιατι οχι να μην βαλω και καποιον στοχο, να αρχισω να μπαινω και σε καποιους αγωνες? Δεν ξερω τι προγραματισμο να θεσω, σκεφτομαι απλα να μην ξεκινησω απο κατι εντελως χαμηλο (αγωνες 5-10 km) , αλλα αν βαλω στοχο να ειναι καποιος ημιμαραθωνιος , ομως δεν ξερω αν μπορω να τα καταφερω, τι προγραμμα πρεπει να ακολουθησω ,τι χρονικη διαρκεια κλπ . Οπως θα καταλαβατε,δεν με ενδιαφερουν προς το παρον χρονοι. Στο γηπεδο που τρεχω βλεπω αρκετα παιδεια που τρεχουν κ συμμετεχουν πιθανον σε μαραθωνιους, αλλα ειναι αρκετα μπροστα απο εμενα σε επιπεδο, απο την αλλη υπαρχει κ αρκετος κοσμος που τρεχει αλλα σε επιπεδο πολυ πισω απο εμενα :) .Καθε πληροφορια ,καθε βοηθεια ειναι πολυτιμη.

Edited by - jonnylo on 21/12/2011 09:08:49

internet_gr
Forum-Runner

179 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/12/2011 :  09:55:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ξέχνα το. προτείνω να σταματήσεις εντελώς το τρέξιμο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/12/2011 :  10:20:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλως ηρθες..εχεις μια καλη βαση ηδη.τοσο στο runnersworld.com, οσο και στο halhigdon.com μπορεις να δεις προγραμματα για τον καθε στοχο..απλως πηγαινε με μετρο,οπως σωστα ειπες,πρωτα εναν ημιμαραθωνιο κι υστερα πιο μεγαλα κομματια.αν ψαχτεις στο φορουμ εχει συμβουλες κι ιδεες για τα παντα..δωσε ιδιαιτερη βαση στα παπουτσια,μηπως αυτα επιφερουν τους μικροτραυματισμους; καλη συνεχεια..

http://marathon.yooblog.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

jonnylo
Newbie Forum Runner

Greece


20 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/12/2011 :  10:26:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
παπουτσια φυσικα τρεχω με running, μικροτραυματισμους στα γονατα κ μεση πονοι, εχουν να κανουν με τα χρονια και λιγοτερο με καταπονησεις στο τρεξιμο, απο ολους εσας που ειστε γνωστες του χωρου θα ηθελα πληροφοριες και συμβουλες για το τι πρεπει να κανω , παρα να καταφυγω σε τυποποιημενα προγραμματα γι αυτο κ εγραψα εδω , απλα απογοητευομαι λιγο μερικες φορες βλεποντας κ διαβαζοντας για αλλους που με πολυ λιγοτερο χρονο στον χωρο να κατεβαινουν σε μαραθωνιους ενω εγω με 2 κ πλεον χρονια κ να μην εχω καθολου ανεβει, τι φταιει? τι πρεπει να κανω? ή μηπως οπως εγραψε και ο φιλος παραπανω να εγκαταληψω εντελως καθε ιδεα κ σκεψη για κατι παραπανω?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GLOU GLOU
Master Forum-Runner

France


2585 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/12/2011 :  10:28:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλως ηρθες, γιάτι όχι ένα 5 ή 10?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

jonnylo
Newbie Forum Runner

Greece


20 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/12/2011 :  10:39:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
θεωρω πως τα 10 τα εχω χωρις να βαλω στοχο για κατι παραπανω , ειδη με αυτα που κανω
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/12/2011 :  10:46:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλα,πηρες στα σοβαρα το σχολιο να κοψεις τελειως το τρεξιμο;

δεν ειναι τοσο τυποποιημενα καποια απο αυτα..δηλ,βαζοντας στο runnersworld κιλα,ηλικια,τωρινη επιδοση,στοχο και βδομαδες ως το στοχο εχεις ενα καλο προφιλ..και τα 2 σαιτ εχουν βοηθησει πολυ κοσμο στο ξεκινημα.γενικα ισχυει ο κανονας της αυξησης 5-10% μαξιμουμ στα εβδομαδ χλμ.απο κει και περα 4 ή 5 προπονησεις/βδομαδα,μια λιγο πιο μεγαλη απο τις αλλες,λιγο τεμπο και διαλειμματικες,αλλα ολα αυτα αν δεις τα προγραμματα θα καταλαβεις τι εννοω.σωστη τροφοδοσια κι ετοιμος..απο κει και περα ειναι και θεμα προσπαθειας-ταλεντου-τυχης-χρονου κι αλλων ποσων να φτασεις στο μαραθωνιο...

http://marathon.yooblog.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

jonnylo
Newbie Forum Runner

Greece


20 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/12/2011 :  10:49:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
thanks για τις πρωτες πληροφοριες, ok xaxa δεν ειμαι τοσο ασχετος αλλωστε προερχομαι απο πολλα χρονια αθλητισμου στις πλατες, ξερω τι ειναι οι διαλειματικες κλπ , θα κοιταξω τα προγραμματα κ θα σας πω, και κατι ασχετο, απο που μαθαινουμε τους προσεχεις αγωνες εγκαιρα ωστε να ξεκινησουμε προετοιμασια?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

internet_gr
Forum-Runner

179 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/12/2011 :  10:54:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by jonnylo

ή μηπως οπως εγραψε και ο φιλος παραπανω να εγκαταληψω εντελως καθε ιδεα κ σκεψη για κατι παραπανω?



Δεν είπα να εγκαταλείψεις τη σκέψη για κάτι παραπάνω.. είπα να εγκαταλείψεις γενικά.. εχουμε μαζευτεί πολλοί και στους αγώνες πέφτει πολύ σπρώξιμο.. άντε να αραιώνουμε σιγά σιγά.


Σοβαρά τώρα.. Τον ημιμαραθώνιο με το τρέξιμο που κάνει μπορείς να τον κάνεις χαλαρά και αύριο το πρωί.. για μαραθώνιο σε βλέπω τον Νοέμβριο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

jonnylo
Newbie Forum Runner

Greece


20 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/12/2011 :  10:58:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
μα αυτο εννοω,δεν εννοω να κατεβω αυριο σε αγωνες, ουτε να παω κατ ευθειαν σε μαραθωνιο, μονο τρελος ή εντελως ασχετος θα ελεγε κατι τετοιο, απλα με καποιον προγραμματισμο να αρχισω να ανεβαινω ωστε να εχω βλεψεις για κατι παραπανω

Edited by - jonnylo on 21/12/2011 11:03:45
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

SKOTEINOS
Σκοτεινές Δυνάμεις

Greece


11053 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/12/2011 :  11:07:37  Εμφάνιση Προφίλ  Visit SKOTEINOS Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Για να σε ενθαρρύνω:η προπόνηση που κάνεις δεν έχει μεγάλη διαφορά από την δικιά μου ούτε σε χρόνο,ούτε σε χιλιόμετρα.Σε αγώνα πρωτοέτρεξα τον Ιούνιο που μας πέρασε-ήταν 22 χλμ.και κατέληξα να πάρω μέρος σε αγώνα πριν 10 μερες,που ήταν 63 χλμ.Οπότε έχεις καλή βάση για το κατι παραπάνω.
ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΠΟΝΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ ΩΣ ΠΡΟΣ ΑΥΤΟ.

Ο ΠΟΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΡΙΝΟΣ,Η ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΗ ΑΙΩΝΙΑ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

rallis
Newbie Forum Runner

Greece
40 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/12/2011 :  11:08:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ. ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΥΞΗΣΕΙΣ ΤΙΣ ΠΡΟΠΟΝΗΣΕΙΣ ΣΕ 4 ΤΗΝ ΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΣΤΑΘΕΡΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ 10 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΟΙΤΑΣ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ.
ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΓΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΑ ΓΟΝΑΤΑ ΚΑΙ ΚΟΙΛΙΑΚΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΣΗ.
ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΙΑΤΑΣΕΙΣ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΒΟΗΘΑΝΕ ΠΟΛΥ.
ΜΕ ΕΠΙΜΟΝΗ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ ΘΑ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ.
ΚΑΛΕΣ ΠΡΟΠΟΝΗΣΕΙΣ ΦΙΛΕ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

jonnylo
Newbie Forum Runner

Greece


20 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/12/2011 :  11:25:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
thanks βρε παιδεια πραγματικα μου δινεται κουραγιο τωρα γιατι αφ εnος κανω μονος μου προπονησεις χωρις παρεα για παροτρινση και ανταλλαγη αποψεων και αφ ετερου επειδη απογοητευομαι βλεποντας γυρο μου ανθρωπους με λιγοτερα χρονια προπονησεωμν αλλα και με σαφως χαμηλοτερη αθλητικη υποδομη, χονδρους κλπ και ανεβαινουν πολυ γρηγοροτερα και πολυ περισσοτερο απο εμενα
διατασεις φυσικα παιζουν παντα πριν και μετα ακομα κ σε αυτα τα λιγα που κανω, και παγοθεραπεια οχι σταθερα, αλλα καθε φορα που νιωθω ενοχλησεις. Κοιλιακους και ραχιαιους εχω δυνατους αφου εκανα πολλα χρονια βαρη (πλεον εχω χασει βεβαια ογκο και μεγαλο μερος του μυικου ιστου που ειχα ) αλλα κοιλιακους εξακολουθω να κανω 2 με 3 φορες την εβδομαδα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

SKOTEINOS
Σκοτεινές Δυνάμεις

Greece


11053 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/12/2011 :  11:30:35  Εμφάνιση Προφίλ  Visit SKOTEINOS Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Γιατί εγώ τι νομίζεις ότι κάνω;τα τελευταία 3 χρόνια που τρέχω εντατικά,όλες μα όλες τις φορές μόνος μου έτρεξα.Το τρέξιμο είναι ένα μοναχικό άθλημα να ξέρεις.

Ο ΠΟΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΡΙΝΟΣ,Η ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΗ ΑΙΩΝΙΑ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

jonnylo
Newbie Forum Runner

Greece


20 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/12/2011 :  11:34:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ξερω η μοναδικη συντροφια ειναι το mp3 kai to καρδιοσυχνομετρο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/12/2011 :  11:48:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η ερωτηση "πως να αρχήσω το τρέξιμο" δεν έχει και τόσο εύκολη απάντηση τελικά, ποιο εύκολο είναι να συζητήσει κανείς για τις διαλειμματικές ή τις τέμπο προπονήσεις παρα να πεις σε κάποιον ΠΩΣ να αρχήσεις..

Το πιο συνηθισμένο είναι οι υποψήφιοι να μην βρίσκουν ένα πιο "εσωτερικό" κίνητρο, θέλουν -όπως όλοι - μια καλύτερη υγεία. Αλλά αυτό δεν φτάνει για να συνεχίζεις να τρέχεις για πολύ.

Φίλε jonnylo καλως ήρθες , σε αυτό το φόρουμ θα βρεις πολλές χρήσιμες πληροφορίες καθώς και άρθρα για να σε βοηθήσουν να ξεκινήσεις. Εγώ πάντως όταν τρέχω , τις περισσότερες φορές και ενώ έχω μακροπρόθεσμους στόχους, δεν σκέφτομαι επιδόσεις , χρόνους ή παλμούς. Ναι το mp3 είναι καλό gadget , προσωπικά με εξυπηρετεί στην ατμοσφαιρικότητα που βιώνω όταν τρέχω στο πιο απλό ρυθμό για να ξεφεύγω. Τελευταία και ενώ κάνω μόνο easy runs (μετά τον πρώτο μου μαραθώνιο φέτος τον νοέμβριο) δεν ακούω μουσική, τώρα την βρίσκω με τους φυσικούς ήχους γύρω μου ή έχω feedback με την αναπνοή μου, τους κραδασμους μου και διάφορους άλλους ήχους- ερεθίσματα. :)

Καλή αρχή και καλές & έξυπνες προπονήσεις! :)

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000