Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Είμαι σούπερμαν;;;;;;;;;;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 4

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/12/2011 :  16:05:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
fidelio
μιλάς για τον "πόνο" από μυικό κάματο. Δεν είναι ίδιος με αυτόν της βλάβης. Ο 1ος περνάει μετά από λίγες μέρες, τον 2ο τον παντρεύεσαι. Φυσικά και θα πονέσεις στην προσπάθεια σου, όμως μπορείς να καταλάβεις πότε αυτός ο πόνος γίνεται ζημιά; Για μένα αυτή είναι η ουσία του πράγματος, να καταλαβαίνεις πότε θα πρέπει να σταματήσεις για να ακινητοποιηθείς όσο το δυνατόν λίγοτερο.

Αντώνη
δεν ξέρω στη περίπτωσή σου αν θα σου αφήσει "κουσούρι" στο μέλλον (στα έχω ξαναγράψει νομίζω και εύχομαι για το αντίθετο), σίγουρα όμως δεν είναι η τακτική που χαιρετίζω. Αυτή η τακτική (θα περάσει, είμαι σούπερμαν) άλλωστε, με έφερε εδώ πέρα. Είναι εφικτό για σένα (και σου βγάζω το καπέλο) να μπορείς να τρέχεις ή να ποδηλατείς για χλμ ακόμα και όταν πονάς, αυτό όμως δε σημαίνει ότι ισχύει γενικώς. Ακόμα περισσότερο αν αναλογιστείς ότι οι τραυματισμοί γενικώς δεν σχετίζονται μεταξύ τους. Με αυτό που έχεις μπορείς, με αυτό που έχω ή κάτι άλλο θα μπορούσες να συνεχίσεις; Δεν το ξέρουμε και ποτέ δεν θα το μάθουμε.
Χειρότερα πάντα θα υπάρχουν. Εδώ αυτοκτονεί ο κόσμος από την πίεση των προβλημάτων όχι να τρέξει.
Σκοπός μου είναι να διαβάσει το θέμα κάποιος αρχάριος (σαν και μένα) για να δεί ότι το τρέξιμο είναι αθώο όταν του φέρεσαι ανάλογα ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ. Σε άλλη περίπτωση μπορεί να βρεθεί να τραβάει τα μαλλιά του ή ότι άλλο εύκαιρο βρεθεί.

treximatakia
ευχαρίστως να μου δώσεις τα στοιχεία του και όταν κατέβω Αθήνα να κάνω 1 "μάταιη" προσπάθεια ακόμα. Αν δεν θέλεις να γράψεις το όνομα του στο φόρουμ, τότε: gargadua2003@yahoo.gr
Οπως σωστά μου είχε γράψει κάποιος, με τα λεφτά (περίπου χιλιάρικο) που έχω ξοδέψει μέχρι τώρα θα μπορούσα να πάω στη Γερμανία για να δώ αν θεραπεύεται!!!!
Μέχρι στιγμής έχω πληρώσει για να μάθω ότι απλά, δεν θεραπεύεται.
The end
http://www.youtube.com/watch?v=p2_tgNeLuY8

droulas
ορθοπεδικοί πάτοι;;;;; χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα μα μόνο με τέτοιους πάτους έτρεχα!!!!!!!!!!!



The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.

Edited by - gargadua on 24/12/2011 16:08:16
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/12/2011 :  16:27:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ρε μπιλη ψυχραιμια...θα γυρισει ο τροχος..

http://marathon.yooblog.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

treximatakias
Forum-Runner

Djibouti


56 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/12/2011 :  16:30:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
gargadua
Σου στειλα μήνυμα

"Our greatest glory is not in never falling, but in rising every time we fall."
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

vasilis dr
Senior Forum-Runner

Greece
1026 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/12/2011 :  17:24:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παρακολουθώ τον φίλο μας τον Βασίλη και τα λεγόμενά του γύρω απο το πρόβλημά του εδώ και ένα χρόνο,και η αλήθεια είναι,χωρίς να τον έχω γνωρίσει απο κοντά,οτι τον νοιώθω τόσο πολύ, που ώρες-ώρες είναι σαν να θέλω (αν γινότανε) να πάρω μέρος του τραυματισμού του πάνω στο δικό μου το πόδι,έτσι ώστε να ξεκινήσει ρε γαμώτο να τρέξει επιτέλους λίγο και αυτός .
Θυμάμαι την (υπερ)αισιοδοξία του όταν επισκεπτόταν τους ειδικούς,είτε τον πρακτικό στο Κιλκίς,είτε τον καθηγητή στην Αθήνα,τον ομοιοπαθητικό στην Αλεξανδρούπολη κτλ κτλ, και την απογοήτευση του οταν τελικά τα αποτελέσματα ήταν αρνητικά.
Προχθές σε μια συζήτηση με κάτι φίλους Δρομείς εδώ στην Λάρισα,μιλούσαμε για επιθυμίες,στόχους,ρεκόρ,χρόνους,αγώνες που έχει βάλει ο καθένας για το 2012.Όταν πήρα εγώ τον λόγο είπα ''εγώ επιθυμώ για το νέο έτος, να ξανατρέξει ο ''gargadua''!!!!!!!!! Ξαφνικά όλοι κόκαλο!! ένας με ρώτησε ''τι μακακίες λές;'' αλλα τα παιδιά δεν ξέρανε,και που να καθόμουνα να τους εξηγήσω περι τίνος πρόκειτε!!
Λοιπόν συνονόματε Βασίλη υπομονή, και πάλι υπομονή.
Παλαιότερα σου είχα προτείνει να επισκεφτείς και κάποιον αθλίατρο στο εξωτερικό,ειδικό σε προβλήματα ποδιού,που μπορεί να σε παραπέμψει κάποιος ορθοπαιδικός υπεύθυνος σε μεγάλη ομάδα(ΠΑΟΚ,Ολυμπιακού,ΠΑΟ,ΑΕΚ κτλ).
Σίγουρα ο Νικολάου στην Αθήνα,ο Ράλλης η ο Πανταζής στην Θεσσαλονίκη, θα γνωρίζουν (εαν αδυνατούν αυτοί να δώσουν λύση)κάποιον Γερμανό,Βέλγο,Φινλανδό,Άγγλο..... που είναι εξπέρ σε τέτοια θέματα.Δηλαδή αν το δικό σου πρόβλημα παρουσιαστεί στον Ρούνει,στον Τέβες,η στον Βιερίνια,Λέτο,Μιραλάς αυτό ήταν,δεν θα ξαναπαίξουν μπάλα;;
Φίλε είμαι σίγουρος οτι η ευχή μου θα βγεί αληθινή,και δεν ξέρω πότε μέσα στο 2012,αλλα θα σταθούμε κάποια μέρα δίπλα-δίπλα,να τρέξουμε σε αγώνα η σε προπόνηση.

Edited by - vasilis dr on 24/12/2011 17:27:08
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/12/2011 :  18:50:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
""Θυμάμαι την (υπερ)αισιοδοξία του όταν επισκεπτόταν τους ειδικούς,είτε τον πρακτικό στο Κιλκίς,είτε τον καθηγητή στην Αθήνα,τον ομοιοπαθητικό στην Αλεξανδρούπολη κτλ κτλ, και την απογοήτευση του οταν τελικά τα αποτελέσματα ήταν αρνητικά.""
-Ο πνιγμένος από τα μαλλιά του πιάνεται!!!!!!
Οπως έγραψα οι γιατροί δεν είναι θεοί!!! Και όπως λέει ο σοφός λαός: Καλός γιατρός είναι αυτός που σε γιατρεύει.


""Σίγουρα ο Νικολάου στην Αθήνα,ο Ράλλης η ο Πανταζής στην Θεσσαλονίκη, θα γνωρίζουν (εαν αδυνατούν αυτοί να δώσουν λύση)κάποιον Γερμανό,Βέλγο,Φινλανδό,Άγγλο..... που είναι εξπέρ σε τέτοια θέματα.""
-Κουράστηκα να το ψάχνω. Πλέον με ενδιαφέρει να μην πάθει και άλλος τα δικά μου στο όνομα των επιδόσεων!!!! Τουλάχιστον οι 2 ορθοπαιδικοί που επισκέφτηκα θεωρούνται πολύ καλοί στην ειδικότητά τους.


""Δηλαδή αν το δικό σου πρόβλημα παρουσιαστεί στον Ρούνει,στον Τέβες,η στον Βιερίνια,Λέτο,Μιραλάς αυτό ήταν,δεν θα ξαναπαίξουν μπάλα;""
-Αυτοί δεν είναι ερασιτέχνες και no name product όπως εγώ. Αμοίβονται αρκετά και έχουν ολόκληρα ιατρικές ομάδες για να διυλήζουν τον κώνωπα!!!!.

Καλά να είσαι αλλά δε νομίζω ότι θα ξανατρέξω τουλάχιστον όχι μέσα στο 2012 και βέβαια όχι όπως εννοείται εδώ στο φόρουμ.






The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.

Edited by - gargadua on 24/12/2011 18:53:25
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dimosthenis
Master Forum-Runner

Greece
4411 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/12/2011 :  20:25:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Υπομονή Βασίλη. Δεν μπορεί, το 12 θα βελτιωθούν τα πράγματα. Ψάξε για εναλλακτικά σχέδια. Δεν υπάρχει μόνο το τρέξιμο. Όποτε έρθει ο καιρός θα ξανατρέξεις.
Καλές γιορτές.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/12/2011 :  21:30:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παίδες ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια αλλά το θέμα δεν είμαι εγώ.
Το θέμα είναι να μην τη πατήσει και άλλος σαν και μένα.
Προσωπικά ξέρω τι κάνω, όμως δεν θα ήθελα να βρεθεί και άλλος στη θέση μου.

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

AMALIA
Mountain Runner

Greece


953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/12/2011 :  09:06:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gargadua

Παίδες ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια αλλά το θέμα δεν είμαι εγώ.
Το θέμα είναι να μην τη πατήσει και άλλος σαν και μένα.
Προσωπικά ξέρω τι κάνω, όμως δεν θα ήθελα να βρεθεί και άλλος στη θέση μου.

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.




Σου ευχομαι οτι καλυτερο.
Να'σαι καλα Βασιλη και μη σταματας να μας ταρακουνας .

------------------------------------------------
ΤΡΕΧΑΛΙΣΙΟΥΣ ΒΟΥΝΑΛΙΣΙΟΥΣ

------- JUST RUN -------
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

niktheo38
Newbie Forum Runner

10 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/12/2011 :  00:55:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΕΝΕΣΕΙΣ!!!!!!ΕΙΧΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟΝ ΑΧΙΛΛΕΙΟ..ΕΚΑΝΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ 10 ΕΝΕΣΕΙΣ ΕΝΖΥΜΩΝ ΚΑΙ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗΣ..ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΟΛΙΚΗ ΡΗΞΗ ΑΧΙΛΛΕΙΟΥ....ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΕΝΕΣΕΙΣ.....ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/12/2011 :  11:20:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εσύ δεν είσαι Βασίλη. Ούτε αυτός ήταν:
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/12/2011 :  14:26:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γιώργο
το θέμα είναι να πειστούν και άλλοι στο φόρουμ ότι δεν είναι!!!!!!
Εγώ πείστηκα με αρκετά άσχημο τρόπο.

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skakinen
Elite Forum-Runner

1234 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/12/2011 :  18:35:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Είναι γεγονός ότι η ενασχόλησή μας με το τρέξιμο, λαμβανομένων υπ'όψιν της ηλικίας πολλών από εμάς και της έντονης προπόνησης την οποία ακολουθούμε, είναι ενασχόληση ενεργού αθλητή. Τέτοιου βαθμού εμπλοκή είναι στατιστικά πιθανό (λιγότερο ή περισσότερο) να οδηγήσει σε τραυματισμούς μικρούς και μεγαλύτερους. Δυστυχώς η υποβάθμιση της σοβαρότητας ενός φαινομενικά μικροτραυματισμού μπορεί να οδηγήσει σε καταστάσεις όπως αυτή του συναθλητή μας.
Θεωρητικά πάρα πολλοί από εμάς είμαστε υποψήφιοι για ανάλογου βαθμού ταλαιπωρία από τραυματισμό αλλά το λαχείο κάθε φορά κληρώνει για άλλον. Ως πότε όμως; Μήπως είμαστε οι επόμενοι; Μήπως πρέπει να είμαστε περισσότερο προσεκτικοί; Πόσο όμως; Σε βαθμό υποχονδρίας; Αν ναι δεν θα ευχαριστιόμαστε τόσο πολύ και το τρέξιμο θα καταντήσει κουραστικό και βαρετό. Μήπως είναι στη ''φύση'' μας να κυνηγάμε τα ''όριά'' μας με κάθε τίμημα; Μήπως δεν μπορούμε να εναντιωθούμε στο εσώτερο ''είναι'' μας; Όπως ο σκορπιός που τσίμπησε το βάτραχο που τον περνούσε στην απέναντι όχθη του ποταμού και σε ερώτηση του αμφίβιου γιατί το έκανε αφού θα πνιγόταν και ο ίδιος, απάντησε ότι είναι στη φύση του να ''τσιμπάει''.
Η λογική λέει ότι ναι, πρέπει να είμαστε προσεκτικοί με το πόσο φορτώνουμε το σώμα μας αλλά που βάζει ο καθένας μας τη γραμμή που οριοθετεί το λογικό με το παράλογο; Το φυσιολογικό και το υπερβολικό;

Αγαπητοί, όλοι εμείς που κυνηγάμε αγώνες, χρόνους, επιδόσεις και όλα τα σχετικά, τρόπω τινά παίζουμε με τη φωτιά. Όποιος παίζει με τη φωτιά είναι στατιστικά πολύ πιθανό να καεί λίγο ή περισσότερο. Ο συναθλητής μας ''κάηκε'' και μάλιστα πολύ. Οι ευχές όλων μας για αποκατάσταση και επιστροφή είναι δεδομένες. Η εμπειρία του όμως θα πρέπει να αποτελέσει αφορμή ώστε να αναλογιστεί ο καθένας μας πόσο πολύ πατάει το ''γκάζι''...


------------------
Διονύσης
------------------
Αν είσαι φίλος της Μουσικής (Κλασσική, Jazz, Rock κλπ) πρέπει να επισκεφθείς τη Μουσική Κατηγορία του AvClub
http://www.avclub.gr/forum/forumdisplay.php?f=18

Edited by - Skakinen on 26/12/2011 19:11:37
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/12/2011 :  18:58:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Διονύση το έβαλες το θέμα στις σωστές του διαστάσεις.
Κάποιος δρομέας εδώ στα μέρη μου,μετά από τρία Σπάρταθλα,2 ανεπιτυχή και έναν τερματισμό,δεν μπορεί πλέον να τρέξει(προχωρημένη χονδροπάθεια στα γόνατα).
Πίστεψε όμως πως αν τον ρωτήσεις, αν θα έκανε κάτι διαφορετικό τότε,ώστε να μπορεί να τρέχει τώρα,θα σου απαντούσε πως θα έκανε ακριβώς τα ίδια!!
Είναι σκληρό ναρκωτικό το τρέξιμο.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/12/2011 :  19:15:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
gargadua
Bασίλη μην νομίζεις ότι σε έχουμε ξεχάσει!!
Είμαι σίγουρος πως οι περισσότεροι δρομείς στο φόρουμ,αν όχι όλοι,συμπάσχουν μαζί σου.
Και κανένας δεν μπορεί να καταλάβει καλύτερα, το τι περνάς,από έναν δρομέα!
Έχω βάσιμες υποψίες πως η μη καταπολέμηση της φλεγμονής τόσο καιρό,ίσως οφείλεται σε κάποιο πρόβλημα της άρθρωσης του μεταταρσίου, με τη πρώτη φάλαγγα του δαχτύλου,κοινώς της μετατάρσιοφαλαγγικής άρθρωσης.
Από μια αρχόμενη μετατραυματική αρθρίτιδα,μέχρι κάποιο υπεξάρθρημα της άρθρωσης.



"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"

Edited by - NIKOS T. on 26/12/2011 19:15:51
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/12/2011 :  21:45:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Διονύση
πραγματικά πολύ καλά το έγραψες. Το κακό είναι πάντα ότι αυτά τα μυοσκελετικά δεν ξέρεις πότε θα σε χτυπήσουν ή τι κουβαλάνε από το παρελθόν για να σου χτυπήσουν την πόρτα. Δε νομίζω όμως ότι χρειάζεται και προφύλαξη μέχρι τρέλλας. Απλά ακούμε το σώμα μας. Πιστεύω ότι όλοι αυτοί οι ιδιαίτεροι πόνοι που πρόκειται να ταλαιπωρήσουν για πολύ καιρό, έχουν διαφορετικό "άκουσμα" από 1 απλό μυικό πόνο. Εκεί και θα πρέπει να εστιαστεί η προσοχή του δρομέα. Κάτι κοντά σε άρθρωση σίγουρα δεν είναι τυχαίο ούτε και θα περάσει έτσι απλά. Αυτή η πελματιαία με το "καρφί" στη φτέρνα πόσους έχει ταλαιπωρήσει; Αμ, η λαγονοκνημιαία;;;;;

Νίκο
ότι και να είναι, σίγουρα κανένα μέχρι στιγμής φάρμακο ή θεραπεία δεν το πιάνει. Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο πολύ κουραστικό είναι αυτό το μάταιο ψάξιμο της θεραπείας. Σίγουρα οι γιατροί του Gebe δεν θα τον φτάνανε ποτέ μέχρι το έσχατο σημείο!!


The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 4 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000