Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Πόσο long είναι ένα Long Run?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 9

roxani
Advanced Forum-Runner

Greece


396 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/02/2012 :  21:20:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τώρα άμα γράψω πως βγάζω 70χλμ την εβδομάδα και φοβάμαι να πάω μαραθώνιο
θα με πείτε ηλίθια.Κάνω κάθε μέρα 10χλμ με μια μέρα διαλλειματικές,μια long run 16-17xλμ,και νομίζω πως ούτε το 20άρι του
ΣΔΥΑ δεν θα βγάλω όχι μαραθώνιο

Δέν υπάρχουν μοναδικές ευκαιρίες,η ζωή μας δίνει πάντοτε και άλλες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

konkarien
Senior Forum-Runner

Greece


740 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/02/2012 :  21:45:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by roxani

Τώρα άμα γράψω πως βγάζω 70χλμ την εβδομάδα και φοβάμαι να πάω μαραθώνιο
θα με πείτε ηλίθια.Κάνω κάθε μέρα 10χλμ με μια μέρα διαλλειματικές,μια long run 16-17xλμ,και νομίζω πως ούτε το 20άρι του
ΣΔΥΑ δεν θα βγάλω όχι μαραθώνιο

Δέν υπάρχουν μοναδικές ευκαιρίες,η ζωή μας δίνει πάντοτε και άλλες.








ΤΕΤΡΑΚΕΦΑΛΟΣ,στηρίζει την κίνησή σου
ΚΑΡΔΙΑ,στέλνει αίμα στο σώμα σου
ΑΝΑΣΑ,οξυγονώνει τα κυτταρά σου
αυτό όμως που σε κινεί ως το τέρμα είναι ένα.
Η ΨΥΧΗ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/02/2012 :  22:03:54  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Ηλίθια όχι.
Λίγο φοβιτσιάρα ίσως!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/02/2012 :  22:14:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και ένα ακόμα σχόλιο, συνήθως ή μάλλον πάντα οι προπονητές αναφέρονται σε ποσοστό επι του εβδομαδιαίου όγκου γιατί έτσι ανταποκρίνονται στην αρχή της προοδευτικής επιβάρυνσης. Μικρός εβδομαδιαίος όγκος, μικρά long run ~ μεγάλος εβδομαδιαίος όγκος , μεγαλύτερα long run κ.ο.κ. Το γεγονός οτι αναφέρουν το ανώτατο των 2,5 ωρών αντι του ποσοστού , οφείλεται στο οτι παραπάνω ώρες δεν προσφέρουν κάτι ουσιαστικότερο τόσο ωστε να αξίζει περαιτέρω συσώρευση κόπωσης.

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/02/2012 :  08:32:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Ηλίθια όχι.
Λίγο φοβιτσιάρα ίσως!



+1 πολυυυυυ φοβιτσιαρα

http://marathon.yooblog.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexalitsa
Advanced Forum-Runner

224 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/02/2012 :  10:36:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ρωξανη μου καλημερα...η διαφορα αναμεσα στον δειλο και τον φοβιτσιαρη ειναι οτι ο φοβιτσιαρης δοκιμαζει ενω ο δειλος οχι..ενα το κρατουμενο...2)με την λογικη να το παρουμε τι επιχειρηματα εχεις οτι δεν μπορεις να βγαλεις τον ημιμαραθωνιο?????παμε για να τα καταρριθουμε ενα προς ενα.....Παντως λιγο τρακ πριν την παρασταση κανει καλο αλλα οχι τοσο να μην πας καν στη παρασταση....
υγ και εγω φρικαρει και δεν θελω να παω στον ημιμαραθωνιο αλλα γιατι δεν εχω ταχυτητα δεν βρισκω ρυθμο δεν εχω τεμπο δεν εχω τρεξει σχεδον καθολου εξω κλπ....ολο δεν ειμαι και μονο πεισμα εχωω.....φιλακια ....τολμα ....γνωμη μου ....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

huskarl
Senior Forum-Runner



855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/02/2012 :  11:30:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by NIKOS T.

O Jack Daniels στο Running Formula,είναι πολύ σαφής.
Είναι το 25-30% του εβδομαδιαίου όγκου ή του εβδομαδιαίου χρόνου(συνολικού)τρεξίματος.
Μάλιστα τονίζει ότι η διάρκεια του πρέπει να ναι μέχρι 2,5 ώρες,όχι παραπάνω!
Αυτός ο ορισμός ισχύει για οποιονδήποτε δρομέα,μαραθωνοδρόμο ή όχι.

Άπειροι,λιγότερο προπονημένοι,με λιγότερο ταλέντο δρομείς,δεν θα έπρεπε να προκαθορίζουν μια συγκεκριμένη απόσταση,γιατί κινδυνεύουν να καταπονηθούν ιδιαίτερα.
Γι αυτούς ένα 32άρι μπορεί να διαρκέσει 3 ώρες ή και παραπάνω.

Τρεξίματα 3ωρα ή και περισσότερο,δεν είναι δημοφιλή στους elite,οπότε γιατί να τα κάνουν οι λιγότερο πεπειραμένοι;;



Φίλε Νίκο, έχω διαβάσει τι λέει o Daniels, όπως και πολλοί άλλοι γνωστοί στο χώρο.
Δέχομαι το 95+%.
Η ένστασή μου είναι ότι κάποια από τα λεγόμενά του απευθύνονται σε δρομείς που κάνουν σχετικά μεγάλο όγκο εβδομαδιαίων χλμ.
Χαρακτηριστικό παράδειγμα το όριο του 25% των εβδομαδιαίων χλμ για τη μέγιστη απόσταση του λονγκ ραν.
Όπως είπα και πριν, αν κάνεις 50-60χλμ την εβδομάδα (ΝΑΙ γίνεται να τερματίσεις πολύ αξιοπρεπως έτσι, για να προλάβω κάποιους ), το λανγ ραν σου θα είναι της τάξεως των 10-15χλμ! Δεν έχει νόημα αυτό. Για ποια λιπόλυση και για ποιες προσαρμογές να μιλήσουμε με αυτά τα χλμ για λονγ ραν;
Αν κάνεις όμως 100+χλμ/εβδομάδα (περισσότερο αυτό υπονοεί ο Jack) θα βγαίνει 25άρι+ για λονγ ραν (και παραπάνω για 1-2 που δεν έχει όριο το 25% αλλά μόνο τις 2.5 ώρες)

Θα συμφωνήσω περισσότερο με τον Fidelio.

Κόπωση = ένταση χ χρόνο προπονητικού ερεθίσματος
Στην παραπάνω σχέση στηρίζεται κυρίως η έννοια της κόπωσης και όχι μεμονομένα στον λεγόμενο όγκο (τα χιλιόμετρα).
Από την άλλη οι πιο γρήγοροι δρομείς σε δύο ώρες καλύπτουν 30 Plus χιλόμετρα γιατί είναι πιο οικονομικοί.
Κατα την γνώμη μου ο πρώτος παράγοντας που πρέπει να πάρουμε σαν καθοριστικό του Long run είναι η χρονική διάρκεια και όχι ο όγκος και από 2 μέχρι 2,5 ώρες είναι η πιο επισφλής. Τώρα αν κάποιος θέλει να κάνει και 3ς ώρες αυτό δεν σημαίνει οτι θα υπερ-προπονηθεί ή θα τραυματιστεί ,απλώς το 2,5ωρο είναι αρκετό για τους σκοπούς του long run.

Καλύτερα να φυλάγεσαι για να έχεις την ώρα που πρέπει, παρα να ξοδεύεσαι στα χιλιόμετρα χωρίς περαιτέρω κέρδος.

Edited by - huskarl on 29/02/2012 11:31:14
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/02/2012 :  11:45:01  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Συμφωνώ με τον προλαλίσαντα.

Μιλάει προφανώς για ένα επίπεδο και πάνω.
Και μιλάει στα πλαίσια ενός προγράμματος, όχι τρέξιμο όποτε τύχει (όπως οι περισσότεροι σε κάποιες περιόδους μας).

Δλδ εγώ, όταν τύχουν 2 βδομάδες που δεν ξεπερνάω τα 30χλμ/εβδ, τι θα πώ, έκανα long run, 7χλμ...? αστείο είναι.

15χλμ παρεπιπτώντως είναι long run, σε μερικούς πιο αργούς δρομείς, όμως το 25%*εβδ.όγκου, είναι περιγραφή που χρήζει διευκρινήσεων. Δεν στέκει μόνη της.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dejan
Master Forum-Runner

Greece


3884 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/02/2012 :  12:15:24  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Dejan Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Αυτές οι προπονητικές διαδικασίες Long runs, medium long runs, intervals, tempoo κτλ απευθύνονται σε δρομείς είτε αθλητές είτε αθλούμενους που κάνουν κάποια τουλάχιστον μίνιμουμ πράγματα. Το αν τρέχει κάποιος τα 20 km σε 2 ώρες όχι δεν θεωρείται Long run γιατί δεν είναι αυτή η προπονητική διαδικασία ούτε αυτό που έχει σκοπό αυτή η προπόνηση. Θεωρείται ένα Medium long run και έχει κάποιες x, y προσαρμογές που θα σε βοηθήσουν να φτάσεις στο longrun. Αν βγω για ένα 3ωρο-4ωρο περπάτημα δεν θεωρείται ότι έκανα long run γιατί δεν έχω καμία προσαρμογή από αυτές που θέλει να επιτύχει το Longrun. Για τον ίδιο λόγο αν κάποιος κάνει σε 1.5 ώρα τα 10km δεν θεωρείται longrun ούτε medium longrun απλά επειδή και μόνο έμεινε μεγάλο χρονικό διάστημα στο τρέξιμο. Όπως και τα 25-30 δευτερόλεπτα 100ρι δεν είναι σπριντ έτσι και τα 10-15-20 χιλιόμετρα δεν είναι longrun (το 20ρι θεωρείται medium longrun) όπως και οι 11 ώρες στο μαραθώνιο δεν είναι τρέξιμο μαραθωνίου. Longrun θεωρείται κάτι που είναι άνω των 25km και τα 25 είναι στο όριο και για κάποιος αθλητές ταχύτερους δεν είναι καν longrun και από εκεί και πάνω θεωρούμε ότι κάνουμε ένα αξιοπρεπέστατο longrun. Από άποψη χρόνου πρέπει να είναι πάνω από 1.5 ώρα ενώ για τους ταχύτερους η 1.5 ώρα είναι ένα medium longrun και για κάποιους elite που το βαράνε longrun. Σημειωταίον ότι κάποια περίοδο έτρεχα 2-3 φορές την εβδομάδα 1.5ωρα με 4.30 δηλαδή πάνω κάτω 20 km. Ε δεν έκανα κάθε μέρα longrun...

Γενικότερα όταν δεν υπάρχει κάποιος συνολικός όγκος φορτίου (όπως σωστά ανέφερε και ο Fidelio) και κάποια βασική ταχύτητα δεν μπορούμε να κάνουμε αναγωγές στο αν κάνουμε longrun ή όχι, αν κάνουμε σπριντ ή όχι ή στο αν κάνουμε κατώφλι ή όχι. Πρώτα γινόμαστε δρομείς και όχι joggers και μετά από κάποιο σημείο γινόμαστε αθλούμενοι ή και αθλητές.

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/02/2012 :  12:16:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν υπάρχουν μερικά πράγματα, που έχουμε μάθει να τα εκτελούμε λάθος,δεν πρέπει να αμφισβητούν κιόλας κάποιες θεμελιώδεις προπονητικές αρχές.
Ο δρομέας των 60 χλμ,είτε μας αρέσει είτε όχι,πρέπει να κάνει l.r των 18 χλμ.
Αυτός των 50 χλμ,15 χλμ.
Ξέρω ότι τα νούμερα Ηλία ακούγονται πολύ μικρά,αλλά είναι πολύ λίγα και τα συνολικά χλμ.
Αν κάποιος θέλει να κάνει μεγαλύτερα l.r,τότε πρέπει παράλληλα να αυξήσει σταδιακά και τον εβδομαδιαίο του όγκο.
Βέβαια υπάρχει και η άλλη λύση,κάνουμε το 30άρι,από τα συνολικά 50,σε μια προπόνηση,αλλά αυτό φλερτάρει έντονα με τραυματισμό και προπονητικά δεν στέκει.
Εγώ θα συμφωνήσω στο 2,5ωρο long run,αρκεί οι προπονητικές ώρες της εβδομάδας να είναι τουλάχιστον 8!

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/02/2012 :  13:30:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδιά στέκει "long" της μιας ώρας, αν ο συνολικός εβδομαδιαίος όγκος είναι μικρός στα πλαίσια ενός κύκλου προετοιμασίας ο οποίος λογικά θα είναι και απο τους πρώτους ενός συνολικου πλάνου τουλάχιστον 20 εβδομάδων χονδρικα. Αυτό αντανακλά την αρχή της προοδευτικής επιβάρυνσης, για αυτό δείνεται το long επι του ποσοστού, κοινώς για έναν αθλούμενο στο αρχικό στάδιο προετοιμασίας των 50 χιλ /βδομάδα ή των 6 ωρων τα 25αρια ή δύοωρα long run αντίστοιχα σημαίνουν και αυξημένο ρίσκο κάποιου τραυματισμου. Πρέπει ο δρομέας προοδευτικά να αυξήσει τα χιλιομετρά του, αρα σε αυτήν την φάση θα κάνει long της μιάςμισης ώρας, τα ποσοστά δίνονται γιατί είναι ένας πιο ασφαλής τρόπος εισαγωγης σε αυτο το μοντέλο προετοιμασίας.

Από την άλλη οι προσαρμογές που προκαλούνται με το αργό τρέξιμο αρχίζουν να λαμβάνουν χώρα μετά το πρώτο μισάωρο. Φυσικά τα 30 λεπτα δεν ειναι αρκετά για τον τελικό σκοπό ενός Long run , τα 60 λεπτά όμως είναι αρκετά για τον πρώτο κυκλο μιας στοιχειώδους περιοδικότητας και αυτό είναι ένα παράλληλο ζητούμενο όπως ανέφερα και πιο πάνω: ο δρομέας πρέπει να έχει ένα μακροπροθεσμο πλανο στο οποίο θα έχει φροντήσει να peakαρει (κορύφωση κόπωσης) ένα περίπου μήνα πριν τον μαραθώνιο, ώστε τα long run του να είναι της τάξεως των 2-2,5 ωρών προτίστως και αν είναι δυνατόν να ειναι πάνω από 25 χιλιόμετρα ~ αυτο εξαρτάται από την δρομική του οικονομία.Βάση της δικής του εκτίμησης , θα υπολογίσει τον όγκο χιλιομέτρων με τον οποίο θα ξεκινήσει την προετοιμασία του αφαιρώντας κάποιο ποσοστό από το συνολικό όγκο κορύφωσης.

[Η αποψή μου για να ξεκινήσει κάποιος προετοιμασία μαραθωνίου είναι οτι θα πρέπει να δουλέψει πολυ την τεχνική του διασκελισμου και με εξιδικευση αλλά και άσκηση για ενδυνάμωση του μυο-σκελετικού του. Με αυτό τον τρόπο μπαινει πιο ευχάριστα σε μια προετοιμασία και με λιγότερες πιθανότητες τραυματισμών. Στην ουσία μπαίνει στο πλάνο προετοιμασίας ως ένας πιο "οικονομικός" δρομέας, για αυτό και ο εκτιμώμενος όγκος θα είναι πιο ρελαιστικός για έναν ασφαλή τερματισμό μαραθωνίου και γιατί όχι και με καλή επίδοση.]


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Edited by - Fidelio on 29/02/2012 13:34:52
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

huskarl
Senior Forum-Runner



855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/02/2012 :  13:59:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by NIKOS T.

Αν υπάρχουν μερικά πράγματα, που έχουμε μάθει να τα εκτελούμε λάθος,δεν πρέπει να αμφισβητούν κιόλας κάποιες θεμελιώδεις προπονητικές αρχές.
Ο δρομέας των 60 χλμ,είτε μας αρέσει είτε όχι,πρέπει να κάνει l.r των 18 χλμ.
Αυτός των 50 χλμ,15 χλμ.
Ξέρω ότι τα νούμερα Ηλία ακούγονται πολύ μικρά,αλλά είναι πολύ λίγα και τα συνολικά χλμ.
Αν κάποιος θέλει να κάνει μεγαλύτερα l.r,τότε πρέπει παράλληλα να αυξήσει σταδιακά και τον εβδομαδιαίο του όγκο.
Βέβαια υπάρχει και η άλλη λύση,κάνουμε το 30άρι,από τα συνολικά 50,σε μια προπόνηση,αλλά αυτό φλερτάρει έντονα με τραυματισμό και προπονητικά δεν στέκει.
Εγώ θα συμφωνήσω στο 2,5ωρο long run,αρκεί οι προπονητικές ώρες της εβδομάδας να είναι τουλάχιστον 8!


Νίκο δεν είμαι σίγουρος ότι είναι βασική προπονητική αρχή που ισχύει ανεξαρτήτως εβδομαδιαίων χλμ. Η αίσθηση που έχω είναι πως οι προπονητές, όπως και οι περισσότερες ερευνες σχετικές με μαραθώνιο, ασχολούνται περισσότερο με αθλητές που κάνουν αρκετά χλμ/εβδομαδα και λιγότερο με "αθλούμενους" που λέει και ο Dejan.

Προφανώς υπάρχει όντως ένα κάτω όριο εβδομαδιαίων χλμ. Δεν μπορείς να κάνεις 20χλμ/εβδομάδα και 25χλμ λονγ ραν . Ούτε ότι τα 20χλμ/εβδομάδα αρκούν για μια σχετικά ασφαλή συμμετοχή στον μαραθώνιο.

Το ερώτημα είναι το εξής:
Ένας που κάνει 50χλμ/εβδομάδα κατά μέσο όρο σε ένα πρόγραμμα πχ 18 εβδομάδων είναι προτιμότερο να κάνει 10-15χλμ λονγκ ραν όπως αναφέρεις ή 20-25 (ίσως και 2-3 παραπάνω από από 25) -2.5ώρες- όπως υποστηρίζω εγω;
Εννοειται προοδευτικά και συντηρητικά.

Εκτός αν θεωρούμε ότι τα 50χλμ είναι υπερβολικά λίγα για προετοιμασία για μαραθώνιο με στόχο τη συμμετοχή ή μέτριες σχετικά επιδόσεις. Που μάλλον δεν ισχύει...

Υ.Γ. Εννοείται φιλικότατα...να βγάλουμε μια άκρη προσπαθούμε...

Edited by - huskarl on 29/02/2012 14:01:52
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dejan
Master Forum-Runner

Greece


3884 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/02/2012 :  14:48:17  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Dejan Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδιά δεν πιάσατε νομίζω το βαθύτερο νόημα. Τα 15 χιλιόμετρα δεν είναι long run όπως τα 1500μ δεν είναι σπριντ και όπως ο μαραθώνιος δεν είναι κατώφλι ή tempo run. Αν ο άλλος κάνει 50χλμ την εβδομάδα και του βγαίνει το long run του να είναι 12.5 km αυτό δεν είναι Long run. Αυτά τα ποσοστά είναι φτιαγμένα για ένα minimum αριθμό χιλιομέτρων. Δηλαδή ο άλλος που κάνει 20χλμ την εβδομάδα θα θεωρήσουμε ότι κάνει 5κμ Long run και 7χλμ υπεραπόσταση ενώ τα Interval του που πρέπει να είναι το 10% θα είναι 2κμ? Οι αναλογίες δεν ισχύουν για άτομα κάτω των 60-80χλμ γιατί πολύ απλά δεν είναι σωστά δομημένη προπόνηση για μαραθώνιο ασχέτως αν ένας άνθρωπος μπορεί να τερματίσει χωρίς να κάνει αυτόν τον όγκο ή να μη κάνει και καθόλου. Καλό είναι να διαβάζουμε τα βιβλία ρε παιδιά αλλά θέλουν και μία σωστή ερμηνεία. Λέτε ο Daniels να είχε στο μυαλό του μαραθωνοδρόμο των 30 χιλιομέτρων την εβδομάδα? Καλώς ή κακώς ο 50 χλμ την εβδομάδα δεν κάνει σωστή προπόνηση για μαραθώνιο, κοινώς δεν γυμνάζεται για μαραθώνιο. Απλά μπαίνει και τρέχει μαραθώνιο. Το γεγονός ότι μπαίνω στη θάλασσα και κάνω 2 μακροβούτια δεν με κάνει κολυμβητή. Για μπάνιο μπήκα και ο νοών νοεί τω.

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/02/2012 :  15:05:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
50 χιλιόμετρα για εβδομάδα κορύφωσης δεν επαρκούν για να πουμε οτι η προπονηση αυτή εντάσεται μέσα σε ασφαλή πλαίσια. 50 χιλιόμετρα για να ξεκινήσει κάποιος τον πρώτο περιοδικό κύκλο συζητήσιμο (εκει θα τρέξει για Long 15 χιλιόμετρα), φυσικά θα πρέπει να έχει υπολογήσει να κορυφώσει στην ανάλογη περίοδο ώστε να του βγαίνουν περίπου 25 χιλιόμετρα ως long αν είναι αργός δρομέας ~ αν είναι ακόμα πιο αργός τότε στην ουσία δεν τρέχει μαραθώνιο αλλά ultra :p Με 50 χιλιόμετρα ως όγκος κορύφωσης δεν είσαι ετοιμος.

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Edited by - Fidelio on 29/02/2012 15:10:38
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/02/2012 :  15:06:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Dejan

Παιδιά δεν πιάσατε νομίζω το βαθύτερο νόημα. Τα 15 χιλιόμετρα δεν είναι long run όπως τα 1500μ δεν είναι σπριντ και όπως ο μαραθώνιος δεν είναι κατώφλι ή tempo run. Αν ο άλλος κάνει 50χλμ την εβδομάδα και του βγαίνει το long run του να είναι 12.5 km αυτό δεν είναι Long run. Αυτά τα ποσοστά είναι φτιαγμένα για ένα minimum αριθμό χιλιομέτρων. Δηλαδή ο άλλος που κάνει 20χλμ την εβδομάδα θα θεωρήσουμε ότι κάνει 5κμ Long run και 7χλμ υπεραπόσταση ενώ τα Interval του που πρέπει να είναι το 10% θα είναι 2κμ? Οι αναλογίες δεν ισχύουν για άτομα κάτω των 60-80χλμ γιατί πολύ απλά δεν είναι σωστά δομημένη προπόνηση για μαραθώνιο ασχέτως αν ένας άνθρωπος μπορεί να τερματίσει χωρίς να κάνει αυτόν τον όγκο ή να μη κάνει και καθόλου. Καλό είναι να διαβάζουμε τα βιβλία ρε παιδιά αλλά θέλουν και μία σωστή ερμηνεία. Λέτε ο Daniels να είχε στο μυαλό του μαραθωνοδρόμο των 30 χιλιομέτρων την εβδομάδα? Καλώς ή κακώς ο 50 χλμ την εβδομάδα δεν κάνει σωστή προπόνηση για μαραθώνιο, κοινώς δεν γυμνάζεται για μαραθώνιο. Απλά μπαίνει και τρέχει μαραθώνιο. Το γεγονός ότι μπαίνω στη θάλασσα και κάνω 2 μακροβούτια δεν με κάνει κολυμβητή. Για μπάνιο μπήκα και ο νοών νοεί τω.

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”


+1

http://marathon.yooblog.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 9 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000