Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Πόσο long είναι ένα Long Run?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 9

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/03/2012 :  22:08:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by giorgosdelta

Δε μετράει ως μεγάλο τρέξιμο γιατί έχεις αναπληρώσει την χαμένη ενέργεια. Ή πας άλλη μερά ή το αφήνεις.


+1

http://marathon.yooblog.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nikraptor
Newbie Forum Runner

13 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/10/2019 :  08:12:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Elias_Run


Αγαπητοί φίλοι δρομείς, έχω μια απορία σχετικά με τα long run.

Ποιό είναι το σημείο όπου αρχίζει ένα τρέξιμο και χαρακτηρίζεται ως long? Πώς μετριέται? Με χλμ (π.χ. από 15 χλμ και πάνω), με χρόνο (π.χ. από 1 1/2 ώρα και πάνω) με ποσοστό επί των συνολικών εβδομαδιαίων χλμ?

Ηλίας Α.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nikraptor
Newbie Forum Runner

13 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/10/2019 :  08:13:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τρεξιμο ανω τών 10 μιλίων-16 χιλιομέτρων,θεωρειται long run.
quote:
Originally posted by Elias_Run


Αγαπητοί φίλοι δρομείς, έχω μια απορία σχετικά με τα long run.

Ποιό είναι το σημείο όπου αρχίζει ένα τρέξιμο και χαρακτηρίζεται ως long? Πώς μετριέται? Με χλμ (π.χ. από 15 χλμ και πάνω), με χρόνο (π.χ. από 1 1/2 ώρα και πάνω) με ποσοστό επί των συνολικών εβδομαδιαίων χλμ?

Ηλίας Α.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

denvas
Advanced Forum-Runner

Greece


258 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/10/2019 :  17:04:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Επίσης το long run για κάποιους δεν πάει με τα χιλιόμετρα αλλά με την ώρα που δεν πρέπει να ξεπερνάει τις 2.5 ώρες. Όπως και ότι μπορείς να συμπληρώνεις χιλιόμετρα εντός 24ώρου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ioma
Advanced Forum-Runner

295 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/10/2019 :  17:31:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Είμαι σίγουρος οτί μετά από 7 χρόνια θα έχει βρει την απάντηση .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giannis1970
Forum-Runner

137 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/10/2019 :  13:49:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
το χαβα σου εσυ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Chris44
Forum-Runner

Greece


121 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/02/2020 :  16:53:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για μαραθώνιο πάντα με βάση όσα εγώ γνωρίζω long run θεωρείται ότι ξεκινά από 23-34 μέχρι 3-34 χλμ. Δεν χρειάζεται κάθε εβδομάδα. Σε προπόνηση 12 εβδομάδων, τυπική για μαραθώνιο 5-6 long runs αρκούν. Βέβαια στον πρώτο μου μαραθώνιο αν εξαιρέσω τους ημιμαραθώνιους που έτρεξα ενδιάμεσα, πάνω από 16 χλμ( 10 μίλια για τους αμερικανόφιλους) δεν είχα τρέξει-για διάφορυς λόγους που δεν είναι επί του παρόντος και δεν πήγα και άσχημα(3:54). Αυτά λέει η επιστήμη, ωστόσο καλό είναι να τα τηρούμε και να μην λαμβάνουμε υπόψη την εξαίρεση ως κανόνα.

Edited by - Chris44 on 09/02/2020 20:25:10
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/02/2020 :  18:59:51  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Γενικά ως 2,5ώρες. Από εκεί και πάνω δεν υπάρχουν ιδιαίτερα μεγάλες προσαρμογές αλλά χρέωση (κάψιμο).
Το κάψιμο θα το φάς στον Μαραθώνιο έτσι κ αλλιώς, αλλά μετά θα πάρεις και 10 μέρες off. Ενώ στην προπόνηση καλό είναι να συνεχίσεις να τρέχεις.
Από εκεί και πέρα, εξαρτάται κ σε τι επίπεδο είσαι. Αν τα 2-3 "απλά" τρεξίματά σου στην εβδομάδα πχ δεν ξεπερνάνε τα 5χλμ (ναι υπάρχουν και αρκετοί που το βλέπουν πολύ χαλαρά), ένα 10αράκι είνια long run.

Εγώ στα "κακά" μου, 13-14χλμ το θεωρώ long. Στα νορμάλ/καλά μου τα 20+ .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/02/2020 :  19:59:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by tromeus

20+ μιλια, απο 32 εως 36 χιλιομετρα, τουλαχιστον 5 για Μαραθωνιο. Εως 3 ωρες για οσους στοχευουν για ενα χρονο κατω απο τεσσερις ωρες εως 3.45. Οι πιο γρηγοροι μπορουν να περιοριστουν στις 2,30' ωρες.
Τωρα αν ημουν προπονητης και επαιρνα τα λεφτα σου, θα σου ελεγα ναι μην κανεις μεγαλα long run γιατι θα τραυματιστεις, θα παθεις υπερκοπωση και αλλα διαφορα, εκ του ασφαλους δηλαδη.
Οταν ομως μου εχεις κανει 25km maximum και πεσεις στα βαθια μετα το 32 χωρις να εχεις ιδεα πως αντιδρα το σωμα σου και αρχισεις να περπατοτρεχεις, εχοντας κανει φανταστικο ημι στο 1,45' γιατι τοσο εβγαζε η προπονηση σου και τερματισεις 4,45' μαραθωνιο, μετα θα φταινε τα παπουτσια, οι κραμπες, οι τενοντες που πεταχτηκαν, τα τζελακια, ο καιρος, η δεν ξερω και γω τι αλλο.
Ναι, υπαρχουν εξαιρεσεις στον κανονα και αθληταραδες που τα καταφερνουν να τρεξουν μαραθωνιο χωρις καθολου προπονηση, εχοντας καπνισει δυο πακετα τσιγαρα, και πιει εξι μπυρες το βραδυ πριν τον αγωνα (ο Joe Strummer των Clash ), και αυτους εχουν για παραδειγμα οι προπονητες οταν σου λενε μην τρεχεις πολυ.
Εμεις οι υπολοιποι ας αναλαβουμε τις ευθυνες μας ο καθενας για τους χρονους μας.




Έχω τρέξει 10 μαραθωνίους με χρόνους από 3:55 μέχρι 4:03 ( έχω και μερικούς στο 4:20 αλλά δεν τους μετράω διότι έτρεχα με jet lag, άυπνη). Δεν ήξερα πως θα αντιδράσει το σώμα μετά το 32, αθληταρού δεν είμαι αλλά πιστεύω ότι αν δεν έχεις θράσος, δεν ξεκινήσεις με ρυθμό που αντιστοιχεί στο 1:45 "σου" του ημι, μια χαρά τερματίζεις, χωρίς κράμπες και με κάτω από 4 ώρες.


Και να απαντήσω στο ερώτημα του νήματος, για εμένα αυτή τη στιγμή, που έχω να τρέξω μήνες, τα 10χλμ είναι super extra long.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thesalos
Advanced Forum-Runner

220 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/02/2020 :  09:02:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
παντως δεν ειναι λιγοι αυτοι που δεν μπορουν να κρατησουν ουτε ενα χαλαρο τρεξιμο 7-7.30 /χιλ μετα το 30.πολλοι δδεν μπορουν καν να τρεξουν. δεν ειναι ολα -μου τελειωσε το γλυκογονο- ειναι και τα λογκ ραν που εμειναν χαμηλα.απο την 1 ωρα προπονηση αν πασ στις 4 στον αγωνα, ειναι καποια σοβαρη διαφορα,το σωμα δεν ειναι χαζο ,θα αντιδρασει.βαλε και ανηφορα,ζεστη,ηλιος,κανα σστομαχι ,που και αυτα ειναι στο αγωνα .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/02/2020 :  00:16:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@thesalos:οποιος παει με 1 ωρα προπονηση να τρέξει μαραθωνιο, το σίγουρο ειναι οτι θα υποφέρει.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/02/2020 :  07:02:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Tο κακό είναι ότι αναδυκνείονται κάτι χαζά που έτυχε να πετύχουν και έτσι αρκετοί την πατάνε. Γιατί μπορεί κάποιος με 0 χλμ(λέμε τώρα!) να έβγαλε μαραθώνιο και να αυτοπαινεύεται, όμως σπάνια έως ποτέ δεν θα δούμε συνεντεύξεις αθλητών που κατέρρευσαν ή εγκατέλειψαν σε αγώνες ή ακόμα χειρότερα είναι χρόνια τραυματισμένοι! Μπορεί και να "το΄χε" το παιδί θαύμα, όμως δεν σημαίνει ότι "το΄χουν" όλοι!
Η αλήθεια είναι όσο πιο πολλά χλμ τόσο πιο άνετα και ξεκούραστα θα βγει ένας αγώνας.
Η ελλειπής προπόνηση συνήθως σε βάζει αυτόματα στην κατηγορία "πάρε πόνο"!
Κατά την γνώμη μου η επιτυχία ψηλών στόχων άμεσα και η ελλειπής ενημέρωση ΠΟΝΑΝΕ!!!!

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.

Edited by - gargadua on 12/02/2020 07:10:37
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/02/2020 :  13:00:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gargadua

Tο κακό είναι ότι αναδυκνείονται κάτι χαζά που έτυχε να πετύχουν και έτσι αρκετοί την πατάνε. Γιατί μπορεί κάποιος με 0 χλμ(λέμε τώρα!) να έβγαλε μαραθώνιο και να αυτοπαινεύεται, όμως σπάνια έως ποτέ δεν θα δούμε συνεντεύξεις αθλητών που κατέρρευσαν ή εγκατέλειψαν σε αγώνες ή ακόμα χειρότερα είναι χρόνια τραυματισμένοι! Μπορεί και να "το΄χε" το παιδί θαύμα, όμως δεν σημαίνει ότι "το΄χουν" όλοι!
Η αλήθεια είναι όσο πιο πολλά χλμ τόσο πιο άνετα και ξεκούραστα θα βγει ένας αγώνας.
Η ελλειπής προπόνηση συνήθως σε βάζει αυτόματα στην κατηγορία "πάρε πόνο"!
Κατά την γνώμη μου η επιτυχία ψηλών στόχων άμεσα και η ελλειπής ενημέρωση ΠΟΝΑΝΕ!!!!

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.




ναι σε όλα!

Να προσθέσω, όμως, ότι και τα πολλά χλμ, μπορεί να σε φτάσουν πτώμα στην εκκίνηση.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nrun
Forum-Runner

175 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/02/2020 :  14:08:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εννοείται ότι χρειάζονται και 32αρια και 34αρια και 36αρια.
Αρκεί βέβαια ο ρυθμός να είναι στο 4:20-4:10.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/02/2020 :  15:57:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by tromeus

Πτωμα πως? Δεν θα κανεις tapering δυο βδομαδες πριν τον αγωνα?

Επειδη πολλα προγραμματα και προπονητες κυκλοφορουνε που λενε θα σε κανω Μαραθωνοδρομο σε εξι μηνες, χωρις να εχεις τρεξει ποτε στη ζωη σου..

Κανενας δεν πρεπει να επιχειρει να τρεξει Μαραθωνιο χωρις να εχει τουλαχιστον τα 3 προηγουμενα συνεχομενα χρονια σοβαρη ενασχοληση με το τρεξιμο. Οι αποστασεις θα πρεπει να ανεβαινουν ομαλα και προοδευτικα.

Δεν μπορεις να τρεξεις τα τελευταια 10 χιλιομετρα "με την ψυχη σου" που λενε. Δεν ειναι ολοι υπεραθλητες για να βασιζονται στις επιστημονκες αναλυσεις με τα γλυκογονα των προπονητων.

Ενας απαιδευτος και ατροφικος μυς θα πᾶψει να λειτουργει και θα συσπασθει με κραμπα, ειναι κανονας. Ειναι σαν να κανεις 100 καμψεις η 15 pull-ups, σταματᾶς γιατι μεχρι εκει αντεχουν οι μυικες ινες σου, οχι γιατι τελειωσε το γλυκογονο. Δεν ειναι οι επιστημονικες αναλυσεις βασισμενες στον μαραθωνοδρομο των 4 ωρων.

Απο εκει και μετα, αν δεν εχεις τα 35 και 40 χιλιομετρα για στραγαλια που λενε, θα κανεις την υπερπροσπαθεια σου/, ισως κανεις και PB στις 3,5 ωρες, αλλα ισως και τρεχεις στους ορθοπεδικους για την υπολοιπη ζωη σου.



Εγώ θα έλεγα ότι εφόσον υπάρχει σχετική φυσική κατάσταση το 6μηνο είναι αρκετό για μαραθώνιο με 1 προϋπόθεση, δεν έχεις τρελές απαιτήσεις. Είναι κάτι σαν μαραθώνιος "γνωριμίας". Και αν αντέχεις, χτύπα τον!
Επίσης να προσθέσω ότι σε 1 αγώνα ειδικά επιπέδου μαραθωνίου που σε "σπρώχνει" και η παρότρυνση των υπολοίπων δρομέων μετά το 30, είναι κάτι σαν ανέλπιστο φίλτρο του Αστερίξ κυριολεκτικά την τελευταία στιγμή! Βέβαια την απροπονησιά θα την πληρώσεις στην αποκατάσταση που θα είσαι κομμάτια!!!!! Ακόμα χειρότερα στον ορθοπεδικό.
Προσωπικά πιστεύω ότι όσο τρέχεις μεγάλης διάρκειας προπονήσεις, ανακαλύπτεις καινούργια … ενδιαφέροντα πράγματα για το σώμα σου.
Οι παράλογοι στόχοι μας τραυματίζουν!!!!

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 9 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000