Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Υπερτροφία καρδιάς
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Sapiokolakias
Newbie Forum Runner

28 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 02/03/2012 :  12:28:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πρίν ξεκινήσω το τρέξιμο για πολλά χρόνια γυμναζόμουν με βάρη και χρησιμοποιούσα κατα κόρον συμπληρώματα διατροφής. Επειδή όμως τώρα έχω αρχίσει και ασχολούμαι πιο σοβαρά και θα λάβω μέρος στο 20άρι του ΣΔΥΑ ξεκίνησα να κάνω εξετάσεις, βιοχημικές και αιματολογικές, που βγήκαν φυσιολογικές και έκανα και έναν καρδιολογικό έλεγχο ο οποίος έδειξε διατεταμένη την αριστερή κοιλία με τελοδιαστολική διάμετρο=63,6 χιλ., τελοσυστολική διάμετρο=49,9 χιλ. και μεσοκοιλιακό διάφραγμα και οπίσθιο τοίχωμα 13 και 10,3 χιλ. αντίστοιχα. Ο γιατρός συνέστησε περαιτέρω διερεύνηση και χαλάρωση της άσκησης. Νομίζω οτι το forum διαβάζεται κι από γιατρούς με εμπειρία σε αθλητικά ζητήματα και αν διαβάσει κάποιος το θέμα θα ήθελα και την δική του γνώμη. Το 20άρι πάντως δεν το χάνω και θέλω να συνεχίσω προετοιμασία για τον ΚΜΑ στις 11 Νοεμβρίου. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

myronas
Forum-Runner

Greece
102 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/03/2012 :  14:57:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καρδιολογικό έλεγχο εννοείς triplex?

--
Είμαι θύμα του marketing.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/03/2012 :  17:32:02  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Πληροφοριακά... και ίσως λίγο άσχετο με την περίπτωση σου.
Πριν από 2 εβδομάδες έκανα τρίπλεξ και ο γιατρός μου είπε ότι υπερτροφία παρουσιάζουν συνήθως, αυτοί που ασχολούνται σε υπερθετικό βαθμό με βάρη. Για παράδειγμα οι αθλητές Άρσης Βαρών.

Το «διαφορετικό» των δρομέων και μάλιστα των μεγάλων αποστάσεων, σε σχέση με έναν νορμάλ άνθρωπο είναι η βραδυκαρδία.


___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Sapiokolakias
Newbie Forum Runner

28 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/03/2012 :  19:21:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έκανα καρδιογράφημα, doppler και triplex. Με βάρη δεν ασχολούμαι πλέον καθόλου, αλλά προφανώς η προηγούμενη χρόνια και υπέρμετρη ενασχόληση να δημιούργησε αυτή την υπερτροφία. Να συμπληρώσω επι τη ευκαιρία, οτι είμαι σχεδόν 33 χρονών, οπότε την "επικίνδυνη" ηλικία(κάτω από 30), παρουσίασης προβλήματος ή και αιφνιδίου θανάτου την έχω περάσει, και είμαι ψηλός(1,91) που πιθανόν να συμβάλλει στην ανάπτυξη όλων των οργάνων. Όλα αυτά βέβαια είναι εικασίες, αλλά κι από μια έρευνα που έκανα στο Internet θεωρώ οτι δεν υπάρχει παθολογική αιτία. Θα έπρεπε απ'την αρχή να απευθυνθώ σε κάποιον αθλίατρο καρδιολόγο. Αν κάποιος ξέρει κάτι περισσότερο, καλοδεχούμενη η πληροφορία.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Sapiokolakias
Newbie Forum Runner

28 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/03/2012 :  23:48:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ώστε θεωρείται "πρόβλημα"... Μερίμνησα κι έκλεισα ραντεβού με καρδιολόγο αθλητίατρο, που είναι και ο ίδιος αθλητής για την Δευτέρα. Αν ζώ μέχρι τότε... Αλήθεια εσείς κύριε Νίκο, τί είστε; Χωρίς ίχνος ειρωνείας ρωτάω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Sapiokolakias
Newbie Forum Runner

28 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/03/2012 :  01:13:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όντως κύριε Νίκο, είναι κάτι που με προβληματίζει. Την Δευτέρα, καλώς εχόντων των πραγμάτων, θα ξέρω πιο συγκεκριμένα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Sapiokolakias
Newbie Forum Runner

28 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2012 :  19:12:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το πρόβλημά μου απ’οτι δείχνουν όλα, δεν ήταν τόσο ιδιαίτερο. Λάθος μου απ’την αρχή που απευθύνθηκα σε forum για ένα τόσο λεπτό και ευαίσθητο ζήτημα. Πίστευα όμως οτι υπάρχουν άνθρωποι εδώ που απαντάνε υπεύθυνα, και δεν κάνουν copy/paste, κάτι που μπορεί να το κάνει ο καθένας. Στην ελλάδα ζούμε, υπάρχει πάντα ο κατάλληλος άνθρωπος στην κατάλληλη θέση. Η γενιά του Πολυτεχνείου, βλέπεις... Ποιός ξέρει, αν αλλάξω το όνομα σε “Μαρία Αντουανέτα” ή “Λουκρητία” ή κάτι πιο λάγνο και αισθησιακό, βγάλω γαλακτικούς αδένες, ανοίξω και μια επιπλέον τρύπα, και μιλάω για φουσκαλίτσες στα δαχτυλάκια, μπορεί να αποκτήσω φανατικό και πιστό κοινό! Καλά χιλιόμετρα να έχετε όλοι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

igi
Senior Forum-Runner

589 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2012 :  21:01:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φίλε μου πραγματικά υποκλίνομαι στην αυτογνωσία σου. Είσαι τελείως σάπιος!!! Στην θέση σου δεν θα με ενοχλούσε τόσο το πρόβλημα της καρδιάς αλλά της σήψης...Ειλικρινά περαστικά!!!Όχι για την καρδιά. Αυτή το πιο πιθανό είναι οτι είναι απ τα βάρη! Η σήψη φίλε μου είναι το μεγάλο σου πρόβλημα. Θέλει δουλειά!!!Καλο κουράγιο , καλά τρεξίματα.Σίγουρα κι αυτά θα βοηθήσουν...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Sapiokolakias
Newbie Forum Runner

28 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2012 :  21:11:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μεγάλε σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για το κοπλιμέντο, απ'τα καλύτερα που μου'χουν κάνει! Αλλά μη χρονοτριβείς άδικα με'μένα, ψάξε να βρείς κανένα γκομενάκι εδώ στο forum, να μιλήσετε για νυχάκια, το lifestyle που διέπει το τρέξιμο, τη σωστή διατροφή και την άσκηση, να της δώσεις καμια συμβουλή, και άλλα τέτοια χαριτωμένα! Μπορεί και ν'αρραβωνιαστείτε στο τέλος! Καλή επιτυχία!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

igi
Senior Forum-Runner

589 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2012 :  21:19:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Sapiokolakias

Μεγάλε σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για το κοπλιμέντο, απ'τα καλύτερα που μου'χουν κάνει! Αλλά μη χρονοτριβείς άδικα με'μένα, ψάξε να βρείς κανένα γκομενάκι εδώ στο forum, να μιλήσετε για νυχάκια, το lifestyle που διέπει το τρέξιμο, τη σωστή διατροφή και την άσκηση, να της δώσεις καμια συμβουλή, και άλλα τέτοια χαριτωμένα! Μπορεί και ν'αρραβωνιαστείτε στο τέλος! Καλή επιτυχία!



Είδες που σκέφτεσαι λάθος... Είμαι γυναίκα, παντρεμένη και με 4 παιδιά και καληνύχτα. Τελεία και παύλα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Sapiokolakias
Newbie Forum Runner

28 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2012 :  21:23:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Με 4 παιδιά... Το μόνιμο θέμα της ελληνίδας, να μας πεί οτι έχει και παιδιά και οτι είναι μητέρα... Σου εύχομαι να κάνεις άλλα 4! Καληνύχτα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

BASILIS
Senior Forum-Runner

Greece
463 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2012 :  21:29:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν μου φαίνεται και υπερβολικός ο κύριος Σαπιοςκολακιας...ένα forum είναι σαν έναν φίλο, πάντα υπάρχει κάποιος να πει κάτι...ειδικά αν κάτι μας απασχολεί και αγωνιούμε για αυτό...δεν έκανε και κάτι κακό...εκτός και αν έχασα επεισόδια (διαγράφηκαν απαντήσεις από τον admin). Σίγουρα όμως θα πρέπει να απαντήσει κάποιος που να έχει κάποια γνώση του θέματος, προφανώς χωρίς να επιμένει και χωρίς να αντικαθιστά κάποια διάγνωση
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2012 :  21:29:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μπλιαχ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Sapiokolakias
Newbie Forum Runner

28 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2012 :  21:34:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οι απαντήσεις δεν διαγράφηκαν απ'τον admin, αλλά προφανώς απ'τον ίδιο που τις έγραψε.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000