Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Σύνδρομο απιοειδούς μυός
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

igi
Senior Forum-Runner

589 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 11/04/2012 :  11:36:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παίδες τα φώτα σας...
Τα θεωρητικά τα ξέρω, τα συμπτώματα τα νιώθω (από τον Αύγουστο)ότι κυκλοφορεί από ιατρικής απόψεως τα χω διαβάσει και τα χω πράξει.Αποτέλεσμα μηδέν!
Πρακτικά και σε σχέση με το τρέξιμο έχετε κάτι να μου πείτε;(Η αποχή από το τρέξιμο δεν παίζει!!!)

corredor
Newbie Forum Runner

Greece
28 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/04/2012 :  12:58:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ειρήνη καλημέρα. Σαν ομοιοπαθής, μέχρι πριν λίγο καιρό, συγκεκριμένα μέχρι τέλος Φεβρουαρίου 2012, και έχοντας δοκιμάσει πραγματικά τα ΠΑΝΤΑ επί 20 μήνες, το μόνο τελικά που "δούλεψε" αποτελεσματικά ήταν οι φυσικοθεραπείες (10 συνεδρίες: διαθερμίες, υπέρηχοι, ηλεκτροθεραπεία, κινησιοθεραπεία). Το θέμα είναι να είναι έμπειρος ο φυσικοθεραπευτής και να μπορέσει να επέμβει αποτελεσματικά στον συγκεκριμένο μυ χωρίς να σε ταλαιπωρεί άσκοπα. Το τρέξιμο δεν το σταμάτησα κατά τη διάρκεια των προηγούμενων μηνών για διαστήματα μεγαλύτερα της μιας εβδομάδας. Φυσικοθεραπείες είχα κάνει και στο παρελθόν, άλλες τρεις φορές, αλλά χωρίς θεαματικά αποτελέσματα προφανώς λόγω λανθασμένης εφαρμογής. Την τελευταία φορά, και ενώ είχα αρχίσει να απελπίζομαι και να το παίρνω απόφαση ότι θα ζήσω την υπόλοιπή μου ζωή με αυτό το πρόβλημα, ευτυχώς στάθηκα τυχερός και μπόρεσα να τρέξω στον Μαραθώνιο "Μέγας Αλέξανδρος" χωρίς να έχω κάνει ολοκληρωμένη προετοιμασία και χωρίς να μου εμφανιστεί κανένα πρόβλημα τόσο κατά τη διάρκεια του αγώνα όσο και μετά.
Το θέμα αυτό το είχαμε συζητήσει στο forum και στο παρελθόν: http://forum.runningnews.gr/topic.asp?TOPIC_ID=5436&whichpage=2
Σου εύχομαι περαστικά και να το ξεπεράσεις γρήγορα.
____________________________________________

“When your legs are tired, run with your heart”

Edited by - corredor on 11/04/2012 20:21:15
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/04/2012 :  20:04:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δοκιμασε να φορας συμπιεστικο σορτσακι,μηπως σε βοηθησει.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
'Η κάνεις κάτι ή δεν το κάνεις.Η προσπάθεια αρκεί είναι για τους αποτυχημένους.Εχεις δοικμασει το μασαζ με το μπαλακι του τεννις;

Edited by - stratus on 11/04/2012 20:05:56
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

igi
Senior Forum-Runner

589 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/04/2012 :  20:26:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Eυχαριστώ παιδιά!!! Άντε να δοκιμάσουμε και το φυσιοθεραπευτή και το συμπιεστικό σορτσάκι!!!Βασικά αυτό που θα΄θελα να μάθω είναι αν υπάρχει περίπτωση να εξελιχθεί άσχημα(να κουλαθώ τελείως δηλαδη);
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

igi
Senior Forum-Runner

589 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/04/2012 :  20:29:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τώρα είδα την ερώτηση...Μασάζ με το μπαλάκι του τένις και διατάσεις φουλ.Πιο πολλές νομίζω δε γίνεται...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

corredor
Newbie Forum Runner

Greece
28 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/04/2012 :  21:43:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
igi, óπως ξέρεις και όπως έχει αναφερθεί άπειρες φορές στο forum, όλες οι περιπτώσεις δεν είναι ίδιες και δεν σημαίνει ότι κάτι που βελτίωσε ή χειροτέρεψε την κατάστασή μου θα λειτουργήσει το ίδιο και σε εσένα. Προσωπικά, κατά τη διάρκεια της περιόδου που είχα το πρόβλημα, επειδή δεν ήταν πάντα έντονος ο πόνος, προσπαθούσα να τρέχω τουλάχιστον τρεις ημέρες την εβδομάδα (40 – 50 χλμ./εβδ.) και ενδιάμεσα να κάνω ποδήλατο τις άλλες δύο με τρεις ημέρες (60 – 70 χλμ./εβδ). Με το πρόγραμμα αυτό, ακολουθώντας προετοιμασία 16 εβδομάδων και χωρίς να έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις για επιδόσεις, συμμετείχα και τερμάτισα σε τρεις μαραθωνίους (ΚΜΑ 2010, Μαδρίτη 17-4-2011, ΚΜΑ 2011) χωρίς ωστόσο να επιδεινωθεί η κατάσταση του απιοειδή. Πραγματικά το ΣΑΜ είναι μια αρκετά δύσκολη και όχι τόσο συχνή περίπτωση που απαιτεί χρόνο και πιστεύω πως το παν είναι οι γνώσεις και η εμπειρία του φυσικοθεραπευτή για να μην ταλαιπωρηθείς.
_________________________________________

“When your legs are tired, run with your heart”
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

igi
Senior Forum-Runner

589 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/04/2012 :  22:25:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
[quote]Originally posted by corredor

igi, óπως ξέρεις και όπως έχει αναφερθεί άπειρες φορές στο forum, όλες οι περιπτώσεις δεν είναι ίδιες και δεν σημαίνει ότι κάτι που βελτίωσε ή χειροτέρεψε την κατάστασή μου θα λειτουργήσει το ίδιο και σε εσένα. Προσωπικά, κατά τη διάρκεια της περιόδου που είχα το πρόβλημα, επειδή δεν ήταν πάντα έντονος ο πόνος, προσπαθούσα να τρέχω τουλάχιστον τρεις ημέρες την εβδομάδα (40 – 50 χλμ./εβδ.) και ενδιάμεσα να κάνω ποδήλατο τις άλλες δύο με τρεις ημέρες (60 – 70 χλμ./εβδ). Με το πρόγραμμα αυτό, ακολουθώντας προετοιμασία 16 εβδομάδων και χωρίς να έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις για επιδόσεις, συμμετείχα και τερμάτισα σε τρεις μαραθωνίους (ΚΜΑ 2010, Μαδρίτη 17-4-2011, ΚΜΑ 2011) χωρίς ωστόσο να επιδεινωθεί η κατάσταση του απιοειδή. Πραγματικά το ΣΑΜ είναι μια αρκετά δύσκολη και όχι τόσο συχνή περίπτωση που απαιτεί χρόνο και πιστεύω πως το παν είναι οι γνώσεις και η εμπειρία του φυσικοθεραπευτή για να μην ταλαιπωρηθείς.
_________________________________________

“When your legs are tired, run with your heart”
[/quote
Ευχαριστώ για την απάντηση...Το ξέρω οτι κάθε περίπτωση είναι διαφορετική απλά βαρέθηκα να τρέχω με τον πόνο και λέω να δοκιμάσω και κάτι άλλο εκτός απ το μασαζ και τις διατάσεις.Άσε που κουράστηκα να κάνω αυτό που λέει το μοτο σου...Θέλω να τρέξω και λίγο με τα πόδια...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

corredor
Newbie Forum Runner

Greece
28 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/04/2012 :  00:05:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
igi, σε πληροφορώ ότι σε καταλαβαίνω απόλυτα. Μην απογοητεύεσαι, είναι κάτι που θεραπεύεται εύκολα αρκεί να πετύχεις τον άνθρωπο με τις κατάλληλες γνώσεις .
Όσο για το μότο μου “when your legs are tired, run with your heart”, είναι η φράση που επαναλαμβάνω συνεχώς μέσα μου από το 32 km μέχρι τον τερματισμό…
______________________________________

“When your legs are tired, run with your heart”
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/04/2012 :  19:29:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πρόκειται για ένα σύνδρομο προστριβής του ισχιακού νεύρου στον απιοειδή μυ,όταν ο τελευταίος είναι πολύ "σφιχτός".
Επίσης ενοχοποιούνται οι "σφιχτοί" προσαγωγοί,έτσι δεν μπορούν να λειτουργήσουν ικανοποιητικά οι απαγωγοί και ταλαιπωρείται περισσότερο ο απιοειδής.
Απαιτεί στην αποθεραπεία του ειδικές γνώσεις θεραπευτικού massage.
Στην ουσία κινητοποιούμε τους μυς κάνοντας χειρισμούς με τα χέρια.
Εφαρμόζουμε σταθερή πίεση κατά μήκος του απιοειδή(μπορεί να πονέσει αρκετά).

http://www.youtube.com/watch?v=gZ2oHlCjRd8&feature=player_embedded

Επίσης πολύ καλές διατάσεις στους προσαγωγούς και απαγωγούς του ισχίου.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"

Edited by - NIKOS T. on 12/04/2012 22:57:16
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

igi
Senior Forum-Runner

589 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/04/2012 :  19:48:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σε ευχαριστώ Νίκο...Τελικά αυτό ήταν το πρόβλημα και γω νόμιζα πως ήταν ο δικέφαλος... Αποσαφηνίστηκε μετά από μια ζόρικη προπόνηση που πονούσε το ισχιακό μέχρι την πατούσα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/04/2012 :  17:09:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by igi

Σε ευχαριστώ Νίκο...Τελικά αυτό ήταν το πρόβλημα και γω νόμιζα πως ήταν ο δικέφαλος... Αποσαφηνίστηκε μετά από μια ζόρικη προπόνηση που πονούσε το ισχιακό μέχρι την πατούσα...


Θα σου προτεινα να σιγουρευτεις οτι εχεις συνδρομο του απιοειδη.Περυσι σχεδον ιδια εποχη ειχα παρομοια συμπτωματα και μετα απο επισκεψη σε φυσικοθεραπευτη διαγνωστηκε το συνδρομο.Στη συνεχεια ομως αποδειχθηκε οτι ειχα δισκοκηλη.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
'Η κάνεις κάτι ή δεν το κάνεις.Η προσπάθεια αρκεί είναι για τους αποτυχημένους.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

bizzilizzie
Senior Forum-Runner

Greece


691 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/04/2012 :  18:54:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by igi


“When your legs are tired, run with your heart”

Ευχαριστώ για την απάντηση...Το ξέρω οτι κάθε περίπτωση είναι διαφορετική απλά βαρέθηκα να τρέχω με τον πόνο και λέω να δοκιμάσω και κάτι άλλο εκτός απ το μασαζ και τις διατάσεις.Άσε που κουράστηκα να κάνω αυτό που λέει το μοτο σου...Θέλω να τρέξω και λίγο με τα πόδια...



Igi, με συγκίνησε αυτό που έγραψες.....

....και σου εύχομαι ολόψυχα να τρέχεις σύντομα, και στο εξής, με τα πόδια μονο.... και η μόνη δουλειά να κάνει η καρδιά σου ....να το χαρεί....!!

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

igi
Senior Forum-Runner

589 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/04/2012 :  21:52:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ πολύ lizzie για την ευχή σου. Δεν έχω σταματήσει βέβαια να τρέχω, απλά ο πόνος υπάρχει σε κάθε βήμα.Μόνο που δεν είναι τόσο ενοχλητικός ωστε να με σταματάει...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

rania16
Newbie Forum Runner

Greece
14 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/04/2012 :  10:55:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλημερα κ Χρονια Πολλα...
εδω και δυο μηνες εχω κ γω το ιδιο προβλημα..εκανα 7 θεραπειες αλλα μαλλον δεν ειναι αρκετες η δεν εχω καλο φυσιοκοθ..με προπονηση σχεδον μηδαμινη και ειμαι σε φαση να μην μπορω να κατσω σε καρεκλα πολυ ωρα..το μπαλακι τεννις βοηθαει..πηγα σε χειροπρακτικο κ ορθοπεδικο, διατασεις παρα πολλες..απλα ηθελα να ρωτησω τον ΝΙΚΟ Τ. χωρις να ειναι δεσμευτικο να απαντησει απλα μια που το ανεφερε αν γνωριζει κανεναν "επαγγελματια μασερ" για αθλητες κ γενικοτερα με γνωσεις για το προβλημα? κανενας δεν με εχει ικανοποιησει γιατι απλα πιστευω οτι κανουν οτι τους κατεβει..επισης πολυ καλη τοποθετηση με τους προσαγωγους καθως ηταν σφιγμενοι κ οι δυο κ ιδιαιτερα ο αριστερος που εχω κ το συνδρομο..εμενα με χτυπησε σε ταχητυτα και επαθα θλαση δικεφαλου (αντανακλαστικος πονος)..πιστευω οτι ειναι πολυ υπουλος τραυματισμος κ δυσκολα περναει..ας ειμαστε ομως αισιοδοξοι..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/04/2012 :  11:13:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by rania16

καλημερα κ Χρονια Πολλα...
εδω και δυο μηνες εχω κ γω το ιδιο προβλημα..εκανα 7 θεραπειες αλλα μαλλον δεν ειναι αρκετες η δεν εχω καλο φυσιοκοθ..με προπονηση σχεδον μηδαμινη και ειμαι σε φαση να μην μπορω να κατσω σε καρεκλα πολυ ωρα..το μπαλακι τεννις βοηθαει..πηγα σε χειροπρακτικο κ ορθοπεδικο, διατασεις παρα πολλες..απλα ηθελα να ρωτησω τον ΝΙΚΟ Τ. χωρις να ειναι δεσμευτικο να απαντησει απλα μια που το ανεφερε αν γνωριζει κανεναν "επαγγελματια μασερ" για αθλητες κ γενικοτερα με γνωσεις για το προβλημα? κανενας δεν με εχει ικανοποιησει γιατι απλα πιστευω οτι κανουν οτι τους κατεβει..επισης πολυ καλη τοποθετηση με τους προσαγωγους καθως ηταν σφιγμενοι κ οι δυο κ ιδιαιτερα ο αριστερος που εχω κ το συνδρομο..εμενα με χτυπησε σε ταχητυτα και επαθα θλαση δικεφαλου (αντανακλαστικος πονος)..πιστευω οτι ειναι πολυ υπουλος τραυματισμος κ δυσκολα περναει..ας ειμαστε ομως αισιοδοξοι..


Αν είσαι από Αθήνα δυστυχώς δεν ξέρω κάποιον προσωπικά.
Αλλά σίγουρα οι υπόλοιποι φίλοι του φόρουμ θα ξέρουν κάποιον αξιόλογο θεραπευτή.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

rania16
Newbie Forum Runner

Greece
14 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/04/2012 :  11:18:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ναι απο Αθηνα ειμαι..παιδια αν γνωριζει καποιος απο προσωπικη εμπειρια κ εχει να προεινει κανεναν καλο μασερ ας βοηθησει..ευχαριστω!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000