Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Σύνδρομο απιοειδούς μυός
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

igi
Senior Forum-Runner

589 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/05/2012 :  18:07:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Επαναφέρω το θέμα,μόνο και μόνο για να σας ευχαριστήσω...
Δε χρειάστηκαν πάνω από 8 φορές μασάζ σαν αυτό που μου στειλε ο Νίκος Τ για να γλιτώσω από κάτι που νόμιζα πως δε θα περάσει ποτέ...μιας και τους τελευταίους 9 μήνες ήταν σε κάθε κίνηση της καθημερινότητάς μου...
Απ το τρίτο μασάζ άρχισε να υποχωρεί και εδώ και δυο βδομάδες δεν έχω καμιά απολύτως ενόχληση...Βέβαια και για να μην παίρνουν τα μυαλά μου αέρα μόλις πέρασε αυτό άρχισε ο αστράγαλος να με ενοχλεί αλλά που θα πάει θα περάσει κι αυτό!!!
Μακάρι όλα να περνάνε και να χαιρόμαστε το τρέξιμο...


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

physiorunner
Forum-Runner

Greece


168 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/07/2017 :  12:25:55  Εμφάνιση Προφίλ  Visit physiorunner Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Αγαπητέ George,

Είναι παράτολμο να βασιστείς σε ασκήσεις που θα σου στείλει κάποιος φίλος. Αν πήγες σε επαγγελματίες υγείας και δεν βρήκες άκρη, πήγαινε σε άλλους πιο ικανούς. Δεν έχει βρεθεί ο μηχανισμός πρόκλησης των συμπτωμάτων σου και δεν έχει αντιμετωπιστεί κατάλληλα, ούτε μπορεί να γίνει από απόσταση. Μετά από 2 χρόνια ενοχλήσεων χωρίς πλήρη επαναφορά, η ισχυρότερη υπόθεση είναι ότι οι ιστοί σου δεν έχουν εκπαιδευτεί σε σταδιακή φόρτιση. Ζήτα τη βοήθεια ειδικού επαγγελματία υγείας. Δεν υπάρχει καλύτερη και οικονομικότερη λύση, όπως το βλέπω τουλάχιστον εγώ.

"Μέτρον άριστον"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sakis1971
Senior Forum-Runner



499 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/07/2017 :  12:52:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Είσαι σίγουρος ότι έχεις σαμ;
https://www.youtube.com/watch?v=FVlX5HNKamw

περαστικά φίλε


όχι πολύ ποδώκης

Edited by - sakis1971 on 21/07/2017 12:53:15
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Giovanis
Newbie Forum Runner



23 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/12/2017 :  18:21:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα στο φόρουμ...επειδή προέκυψε ένα θεματακι με ΣΑΜ...κ χρειάζεται να κάνω 10 φυσικοθεραπείες,μήπως έχει να μου σύστησει κάποιος ειδικό που να είναι εξπερ στο θέμα και να μην πέσω σε κανένα άσχετο.απο Αθήνα είμαι και κάθε πρόταση ευσπροδεκτη...στείλτε μήνυμα στο email... ευχαριστώ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/12/2017 :  16:09:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Giovanis

Καλησπέρα στο φόρουμ...επειδή προέκυψε ένα θεματακι με ΣΑΜ...κ χρειάζεται να κάνω 10 φυσικοθεραπείες,μήπως έχει να μου σύστησει κάποιος ειδικό που να είναι εξπερ στο θέμα και να μην πέσω σε κανένα άσχετο.απο Αθήνα είμαι και κάθε πρόταση ευσπροδεκτη...στείλτε μήνυμα στο email... ευχαριστώ.




Εγώ εδώ και κάποιο καιρό πάω για μασάζ στο physioathens στο Μαρούσι.
Κυρίως σε εποχή μετά από μεγάλα long και ειδικά πριν από αγώνες υπεραποστάσεων. Αρχές Ιουνίου έκανα την πρώτη μου βουνίσια προπόνηση και μάλιστα πολύ ζόρικη. Σαν κουσούρι μου έμεινε ένα γερό πιάσιμο στην πίσω πλευρά του ποδιού. Έλεγα θα περάσει, αλλά παρέμενε καθημερινά και στα τρεξίματα κι ακόμα περισσότερο σε σκαλιά κι ανηφόρες. Βαρέθηκα κι αμέλησα να κάνω κάτι καθώς ήμουν και σε εποχή γενικότερης δρομικής χαλάρωσης. Το θέμα παρέμενε. Τρεις μήνες μετά, όταν πήγα για μασάζ μου είπαν κατευθείαν ότι το θέμα ήταν στον απιοειδή. Και πρότειναν εκτός από το μασάζ να κάνω 1-2 ειδικές θεραπείες. Λίγες μέρες μετά έκανα μια θεραπεία που είχε χρήση ηλεκτρικού ρεύματος (γαργαλιστικό), βελονισμό (δεν κατάλαβα καμία ενόχληση) και εφαρμογή ζεστού στην περιοχή (αδιάφορο). Αισθάνθηκα κατευθείαν πολύ καλύτερα. Λόγω συγκυριών δεν έκανα και δεύτερη θεραπεία η οποία πιστεύω θα μου εξαφάνιζε το πρόβλημα τελείως.
Τελικά έκανα ένα αγώνα 140 χλμ κι όλα μπήκαν στη θέση τους.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/12/2017 :  20:46:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Aroulio

quote:
Originally posted by Giovanis

Καλησπέρα στο φόρουμ...επειδή προέκυψε ένα θεματακι με ΣΑΜ...κ χρειάζεται να κάνω 10 φυσικοθεραπείες,μήπως έχει να μου σύστησει κάποιος ειδικό που να είναι εξπερ στο θέμα και να μην πέσω σε κανένα άσχετο.απο Αθήνα είμαι και κάθε πρόταση ευσπροδεκτη...στείλτε μήνυμα στο email... ευχαριστώ.




Εγώ εδώ και κάποιο καιρό πάω για μασάζ στο physioathens στο Μαρούσι.
Κυρίως σε εποχή μετά από μεγάλα long και ειδικά πριν από αγώνες υπεραποστάσεων. Αρχές Ιουνίου έκανα την πρώτη μου βουνίσια προπόνηση και μάλιστα πολύ ζόρικη. Σαν κουσούρι μου έμεινε ένα γερό πιάσιμο στην πίσω πλευρά του ποδιού. Έλεγα θα περάσει, αλλά παρέμενε καθημερινά και στα τρεξίματα κι ακόμα περισσότερο σε σκαλιά κι ανηφόρες. Βαρέθηκα κι αμέλησα να κάνω κάτι καθώς ήμουν και σε εποχή γενικότερης δρομικής χαλάρωσης. Το θέμα παρέμενε. Τρεις μήνες μετά, όταν πήγα για μασάζ μου είπαν κατευθείαν ότι το θέμα ήταν στον απιοειδή. Και πρότειναν εκτός από το μασάζ να κάνω 1-2 ειδικές θεραπείες. Λίγες μέρες μετά έκανα μια θεραπεία που είχε χρήση ηλεκτρικού ρεύματος (γαργαλιστικό), βελονισμό (δεν κατάλαβα καμία ενόχληση) και εφαρμογή ζεστού στην περιοχή (αδιάφορο). Αισθάνθηκα κατευθείαν πολύ καλύτερα. Λόγω συγκυριών δεν έκανα και δεύτερη θεραπεία η οποία πιστεύω θα μου εξαφάνιζε το πρόβλημα τελείως.
Τελικά έκανα ένα αγώνα 140 χλμ κι όλα μπήκαν στη θέση τους.




Kαι έκανες και τον σαρωνικό και βγήκαν απο την θέση τους

Δεν έχει σημασία πόσο αργά πάς αρκεί να μην σταματάς.
Ανθρωπος που γελά δεν είναι απαραίτητα ευτυχισμένος,δυνατός είναι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/12/2017 :  23:57:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ANASTASIOS

quote:
Originally posted by Aroulio

quote:
Originally posted by Giovanis

Καλησπέρα στο φόρουμ...επειδή προέκυψε ένα θεματακι με ΣΑΜ...κ χρειάζεται να κάνω 10 φυσικοθεραπείες,μήπως έχει να μου σύστησει κάποιος ειδικό που να είναι εξπερ στο θέμα και να μην πέσω σε κανένα άσχετο.απο Αθήνα είμαι και κάθε πρόταση ευσπροδεκτη...στείλτε μήνυμα στο email... ευχαριστώ.




Εγώ εδώ και κάποιο καιρό πάω για μασάζ στο physioathens στο Μαρούσι.
Κυρίως σε εποχή μετά από μεγάλα long και ειδικά πριν από αγώνες υπεραποστάσεων. Αρχές Ιουνίου έκανα την πρώτη μου βουνίσια προπόνηση και μάλιστα πολύ ζόρικη. Σαν κουσούρι μου έμεινε ένα γερό πιάσιμο στην πίσω πλευρά του ποδιού. Έλεγα θα περάσει, αλλά παρέμενε καθημερινά και στα τρεξίματα κι ακόμα περισσότερο σε σκαλιά κι ανηφόρες. Βαρέθηκα κι αμέλησα να κάνω κάτι καθώς ήμουν και σε εποχή γενικότερης δρομικής χαλάρωσης. Το θέμα παρέμενε. Τρεις μήνες μετά, όταν πήγα για μασάζ μου είπαν κατευθείαν ότι το θέμα ήταν στον απιοειδή. Και πρότειναν εκτός από το μασάζ να κάνω 1-2 ειδικές θεραπείες. Λίγες μέρες μετά έκανα μια θεραπεία που είχε χρήση ηλεκτρικού ρεύματος (γαργαλιστικό), βελονισμό (δεν κατάλαβα καμία ενόχληση) και εφαρμογή ζεστού στην περιοχή (αδιάφορο). Αισθάνθηκα κατευθείαν πολύ καλύτερα. Λόγω συγκυριών δεν έκανα και δεύτερη θεραπεία η οποία πιστεύω θα μου εξαφάνιζε το πρόβλημα τελείως.
Τελικά έκανα ένα αγώνα 140 χλμ κι όλα μπήκαν στη θέση τους.




Kαι έκανες και τον σαρωνικό και βγήκαν απο την θέση τους

Δεν έχει σημασία πόσο αργά πάς αρκεί να μην σταματάς.
Ανθρωπος που γελά δεν είναι απαραίτητα ευτυχισμένος,δυνατός είναι.



Μάλλον θελουν ενα Βυζαντινό για να στανιάρουν!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thesalos
Advanced Forum-Runner

220 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/12/2017 :  12:31:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
και εγω εχω θεμα με το ισχιακο νευρο εδω και καιρο,το οποιο δινει πονους στο δεξι ποδι που στην αρχη ελεγα οτι καποιος μυς ειναι τραυματισμενος. κατα καιρους με πονεσαν ,αχιλειος,περονη γαμπα ,και τωρα η περιοχη του αστραγαλου απο την εσω πλευρα.
ο φυσιατρος που πηγα μου ειπε οτι εχω τουλαχιστον 2 δισκοκηλες ,κανονισα να κανω και μαγν.για να δω την περιοχη τις μεσης καλυτερα.στην προπονηση τωρα η μεση δεν ποναει καθολου, αλλα μετα 45 λ περιπου καποια σημεια στα ποδια εχουν πονο ,ο οποιος ερχεται -φευγει,αλαζει σημειο,προσπαθω να τρεχω λιγο με ισια το σωμα ,οχι σφιχτο κορμο .σημειο με εντονο πονο ηταν στο γλουτο εκει που ενωνεται με τον δικεφαλο ,η διαταση του σαμ με βοηθησε .
αυτον τον καιρο το ισχιακο βλεπω οτι ειναι λιγο καλυτερα ,πιστευω οτι με βοηθαει πολλη η διαταση του λαγονοψοιτη και η πιεση με μπαλακι στην περιοχη τις μεσης.
τωρα με γιατρους δεν εβγαλα ακρη,και με το μασαζ ανακουφιζει μεν προσωρινα δε.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Pedro_G
Forum-Runner

Greece


71 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/02/2020 :  19:32:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
....Μετά από ενόχληση δύο μηνών και απόσταση από τρέξιμο η Μαγνητική δεν έδειξε κήλη στη μέση ευτυχώς.....Ο γιατρός μου είπε να κάνω ραντεβού με τον φυσικό θεραπευτή μου η άλλο φυσικοθεραπευτή που θα μου υποδείξει. Εγώ πάλι έχοντας φορτωθεί με συνεδριες τουλάχιστον 21 το τελευταίο τετράμηνο στη μέση και αλλού με το ίδιο συμπτώμα - δεν πολυεπιθυμώ άλλες βελόνες κ άλλο "χουφτωμα". Μου προτείνε να βάλω πατους και να αποστασιοποιηθω από τρέξιμο η να αποφύγω ανηφόρες και κάθε κατηφόρα που με ενοχλεί...εγώ πάλι τρέχω από μόνος μου δύο μήνες τώρα μικρά 5αρια με χαλαρή διάθεση και ευχάριστα ..... αλλά την επόμενη νιώθω ότι με τρυπάνε πότε στο γόνατο ή άλλες φορές ότι έχω σκάλωμα στο ισχίο καμία φορά πιο κάτω στο καλάμι.... έχει κανείς σας να προτείνει οτιδήποτε;;;

Στο ποδήλατο δεν έχω ενόχληση αλλά δε γνωρίζω αν ενδείκνυται .... επίσης προσβλέπω στο κολύμπι ανοιχτή θάλασσα αλλά πρέπει να κάνω υπομονή δύο τρεις μήνες να ζεστάνει....



Σύνδρομο απιοδους μυ...

Edited by - Pedro_G on 05/02/2020 19:35:22
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000