Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Διατροφή
 Ηλεκτρολύτες
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 11

georgebak
Forum-Runner

Greece


181 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/06/2013 :  00:14:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
δοκιμαστε και κατι τετοιο...http://www.super-pharmacy.gr/index.php/high-5-zero-electrolyte-tablets-20-effervescent-tabs.html
συμπαθητικη πολυ καλή γευση. Ειναι σκέτος ηλεκτρολύτης χωρις υδατανθρακες και έχει έκδοση με καφεινη ή χωρις..Μου φαινεται και αρκετα φτηνο..


Τρέχοντας γίνομαι καλύτερος άνθρωπος! Και μέλος της Newfish Running Team!!
http://www.facebook.com/pages/Newfish-runners-club/400630823330559
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mbair
Elite Forum-Runner

1233 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/06/2013 :  01:04:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παρτε saltstick,ηλεκτρολύτες κλπ οσοι προπονειστε καλοκαιρι, εγω τσαμπα την πατησα στον Μεγα αλεξανδρο, επειδη τα ξεχασα και χρησιμοποιουσα την ακαμπτη καμαρα του αριστερου μου ποδιου για σφυρι :( απο το 33 και μετά ...
Βγαινω καθε μερα κατα τις 8 για τρεξιμο αρετσου-παραλια Θεσσαλονικης και η ζεστη με την υγρασια ειναι ανυποφορες πλεον....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldspikes
Advanced Forum-Runner



245 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/06/2013 :  03:03:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τελικά ένας Χριστιανός ξέρει να πει αν οι προηγθείσες σπιτικές συνταγές μας καλύπτουν ή χάνουν στο τάδε και τάδε ή αυταπατόμαστε ???? !!!
Μακάρι να κυκλοφορούσε το χρήμα όπως το 2009 και να μπουκάραμε σε μαγαζιά με 100ευρα να σηκώναμε ότι κυκλοφορεί σε ενεργειακά/ισοτονικά. Τελείωσε το πάρτυ is over ΔΥΣΤΥΧΩΣ για όλους.

"Αυτό που περιφρονείτε, αυτό με κάνει να ελπίζω" Νίτσε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mastrolefteris
Senior Forum-Runner

560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/06/2013 :  06:16:31  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Mastrolefteris Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα,

Υπάρχει και η άποψη πως για τις περισσότερες προπονήσεις μας, ακόμα και τώρα το καλοκαίρι δεν χρειαζόμαστε επιπλέον υλεκτρολύτες και το απλό νερό είναι εξίσου καλό.
Αρκεί βέβαια να τρεφόμαστε καλά την υπόλοιπη μέρα (φρούτα & λαχανικά).

www.MountainRunning.gr

MountainRunner
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/06/2013 :  09:04:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by oldspikes

Τελικά ένας Χριστιανός ξέρει να πει αν οι προηγθείσες σπιτικές συνταγές μας καλύπτουν ή χάνουν στο τάδε και τάδε ή αυταπατόμαστε ???? !!!
Μακάρι να κυκλοφορούσε το χρήμα όπως το 2009 και να μπουκάραμε σε μαγαζιά με 100ευρα να σηκώναμε ότι κυκλοφορεί σε ενεργειακά/ισοτονικά. Τελείωσε το πάρτυ is over ΔΥΣΤΥΧΩΣ για όλους.

"Αυτό που περιφρονείτε, αυτό με κάνει να ελπίζω" Νίτσε


επειδη οντως δεν υπαρχει χρημα, με saltsticks ή s-caps εχεις 100 καψουλες με 20 ευρω..1 ανα ωρα

http://marathon.yooblog.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

aristoula
Advanced Forum-Runner



226 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/06/2013 :  10:15:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by georgebak

δοκιμαστε και κατι τετοιο...http://www.super-pharmacy.gr/index.php/high-5-zero-electrolyte-tablets-20-effervescent-tabs.html
συμπαθητικη πολυ καλή γευση. Ειναι σκέτος ηλεκτρολύτης χωρις υδατανθρακες και έχει έκδοση με καφεινη ή χωρις..Μου φαινεται και αρκετα φτηνο..




Άρα, αυτό το σκεύασμα είναι για τα LG, μιας και δεν έχει υδατάνθρακες, σωστά;

Και άρα, τα ισοτονικά είναι διαλύματα που περιέχουν ηλεκτρολύτες και παρέχουν ενέργεια με τη μορφή υδατανθράκων για προπονήσεις που διαρκούν περισσότερο από μία ώρα και λιγότερο από δυόμισι; (χοντρικά)



ΥΓ: Σ'αυτή τη ζωή, όλα έχουν ένα τέλος, εκτός από τ' αγγούρια και τα λουκάνικα που έχουν δύο.
https://www.facebook.com/pages/Newfish-runners-club/400630823330559

Edited by - aristoula on 22/06/2013 10:15:53
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nikola
Forum-Runner



188 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/06/2013 :  10:52:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Υπογλυκαιμία δεν παθαίνεις εύκολα εκτός αν έχεις ιατρικό πρόβλημα. Κάποιος που παίρνει ινσουλίνη και δεν την έχει ρυθμίσει ακόμα μπορεί να πάθει γιαυτό έχει γλυκόζη μαζί του.
Στους άλλους λέγετε λιγούρα και δεν έχει καμία σχέση. Υπογλυκαιμία το βαφτίζει όποιος θέλει να κρατήσει την αυτοπεποίθησή του την ώρα που καταβροχθίζει τούρτες, σιροπιαστά και ζαχαρωτά.

Όσο για τα σοκολατάκια, ευχαριστώ δεν θα πάρω γιατί αυτά που κυκλοφορούν στο εμπόριο δεν αξίζουν το όνομα σοκολάτα.
Η πραγματικές σοκολάτες από την άλλη δεν βολεύουν γιατί στο τρέξιμο με την γρήγορες ανάσες αφήνουν στεγνά υπολείμματα στα δόντια.

Συμφωνώ με τον Mastrolefteris που λέει ότι δεν τα χρειαζόμαστε. Δεν θέλω να στερήσω στον οργανισμό τις καλοκαιρινές του προσαρμογές όπως η οικονομία στα άλατα που αποβάλλονται με τον ιδρώτα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldspikes
Advanced Forum-Runner



245 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/06/2013 :  12:36:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
εντάξει για τα σοκολατάκια ως παράδειγμα το ανέφερα. Δεν το πρότεινα κι όλας.
Για το να νοιώθεις το καλοκαίρι αντί να εισαι κλεισμένος αγκαλιά με το κλιματιστικό αλλά να αφήνεσαι να ιδρώνεις συμφωνώ και εγώ αλλά καμία σχέση να ιδρώσω επειδή περπάτησα 800 μέτρα στο δρόμο με ήλιο από το να τρέξω 3 δυνατά χιλιόμετρα. Όσο κάνω προθέρμανση και πίνω μερικές γουλιές γιατί ξερένεται το στόμα αλλά και μετά το τρέξιμο θα προτιμούσα να μην είναι απλό νερό.
Όλοι έχουμε ακούσει ή χρησιμοποιήσει μια έκφραση τύπου "νταλάκιασα" όταν η απώλεια σε υγρά είναι μεγάλη και επιχειρούμε όχι απαραίτητα αμέσως να την αναπληρώσουμε με νερό. Δεν ξέρω από τέτοια αλλά μάλλον κάτι δεν αρκεί. Γι'αυτό και λέω ας μην είναι σκέτο νερό απλά κάθε μέρα προπόνηση δεν λέει τα έξοδα σε σκευάσματα και ψάχνω το βέλτιστο σπιτικά φτιαγμένο.


Την λέξη υπογλυκαιμία ναι την χρησιμοποίησα γι'αυτήν την αίσθηση λιγούρας και ψιλοαδυναμίας.


"Αυτό που περιφρονείτε, αυτό με κάνει να ελπίζω" Νίτσε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldspikes
Advanced Forum-Runner



245 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/06/2013 :  17:37:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο τύπος (Έλληνας) στο βίντεο ( http://www.youtube.com/watch?v=ETb-RV-Z1i4 )δίνει μία διάσταση στο θέμα ισοτονικού που δεν έχει θιχτεί από κανέναν άλλο παρά τα πολλές δεκάδες σχετικά άρθρα και συνταγές που έχω δει - είναι marketing ? :

δεν χρησιμοποιεί κλασικό αλάτι αλλά το ροζ αλάτι Ιμαλαΐων το οποίο δεν έχει ιώδιο αλλά έχει άλλα 82 μεταλλικά στοιχεία τα οποία είτε δεν διαθέτει το κοινό αλάτι είτε χάνονται με την επεξεργασία του. Παίζει δυνατά αυτό σε κάλυψη ηλεκτρολυτών ?
Από την άλλη όποιος δει το βίντεο θα παρατηρήσει ότι λείπει το λεμόνι που νομίζει διαθέτει σε αρκετή ποσότητα δύο ή τρία βασικά συστατικά (δεν τα θυμάμαι τώρα). Το λεμόνι δεν είναι must ?

"Αυτό που περιφρονείτε, αυτό με κάνει να ελπίζω" Νίτσε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Sor
Forum-Runner

155 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/08/2013 :  23:46:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by MEDEON

Η δική μου συνταγή είναι:

Βράζω για 2-3 λεπτά 100ml νερό, 100ml χυμό πορτοκαλιού, χυμό από 1 λεμόνι, 4 κουταλιές της σούπας ζάχαρη και ¼ κουταλάκι του γλυκού αλάτι. Όταν κρυώσει το σουρώνω σε ένα μπουκάλι του 1 λίτρου και συμπληρώνω με νερό. Στο ψυγείο μπορεί να διατηρηθεί 1 εβδομάδα αλλά μετά τις 10 ημέρες δεν το συστήνω για κατανάλωση.

Καλά Χιλιόμετρα.



Αυτό έκανα και εγώ με χυμό πορτοκαλιού μόνο αλλά με περισσότερη ποσότητα πορτοκαλάδας.Ποσότητες ζάχαρης και αλάτιου βάζω αναλόγος τι προπόνηση και ποια ώρα είναι να γίνει.Η γεύση αρχικά ήτανε κάπως αλλά εδώ και 10 μέρες την συνήθισα και είναι super.Τo πίνω στο τέλος της προπόνησης τρώγοντας μια χούφτα αμύγδαλα για να πάρω το μαγνήσιο που περιέχουν και 4 ασπράδια αυγά.

Να σε ρωτήσω,αναφέρεις ότι το βάζεις στο ψυγείο για μια βδομάδα,πιστεύω το κανεις χωρίς τον χυμό ε?γιατί ο χυμός αν δεν είναι φρεσκοστυμμένος χάνει τις θρεπτικές αξίες που έχει(εκτός αν έχω λάθος εντύπωση).

Είδα διαφορά μεγάλη με το homemade ισοτονικό.Για το ασβέστιο δεν ξέρω τι να φάω αμέσως μετά την προπόνηση,δεν γίνετε να πιείς και χυμό και γάλα σε μικρό χρονικό διάστημα.

Edited by - Sor on 27/08/2013 00:01:44
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

panos_gr
Forum-Runner

Greece


117 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/09/2013 :  16:02:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αποφύγετε τη ζάχαρη. Μαλτοδεξτρίνη η αλλιώς δεξτρόζη για υπερπλήρωση υδατανθράκων.

You don't stop running because you get old. You get old because you stop running.....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Sor
Forum-Runner

155 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/09/2013 :  20:54:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η ζάχαρη είναι χημική ένωση ενός μορίου γλυκόζης και ενός μορίου φρουκτόζης.Γλυκόζη = δεξτρόζη.

??
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MEDEON
Senior Forum-Runner

Greece


554 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/09/2013 :  10:41:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Sor

quote:
Originally posted by MEDEON

Η δική μου συνταγή είναι:

Βράζω για 2-3 λεπτά 100ml νερό, 100ml χυμό πορτοκαλιού, χυμό από 1 λεμόνι, 4 κουταλιές της σούπας ζάχαρη και ¼ κουταλάκι του γλυκού αλάτι. Όταν κρυώσει το σουρώνω σε ένα μπουκάλι του 1 λίτρου και συμπληρώνω με νερό. Στο ψυγείο μπορεί να διατηρηθεί 1 εβδομάδα αλλά μετά τις 10 ημέρες δεν το συστήνω για κατανάλωση.

Καλά Χιλιόμετρα.



Αυτό έκανα και εγώ με χυμό πορτοκαλιού μόνο αλλά με περισσότερη ποσότητα πορτοκαλάδας.Ποσότητες ζάχαρης και αλάτιου βάζω αναλόγος τι προπόνηση και ποια ώρα είναι να γίνει.Η γεύση αρχικά ήτανε κάπως αλλά εδώ και 10 μέρες την συνήθισα και είναι super.Τo πίνω στο τέλος της προπόνησης τρώγοντας μια χούφτα αμύγδαλα για να πάρω το μαγνήσιο που περιέχουν και 4 ασπράδια αυγά.

Να σε ρωτήσω,αναφέρεις ότι το βάζεις στο ψυγείο για μια βδομάδα,πιστεύω το κανεις χωρίς τον χυμό ε?γιατί ο χυμός αν δεν είναι φρεσκοστυμμένος χάνει τις θρεπτικές αξίες που έχει(εκτός αν έχω λάθος εντύπωση).

Είδα διαφορά μεγάλη με το homemade ισοτονικό.Για το ασβέστιο δεν ξέρω τι να φάω αμέσως μετά την προπόνηση,δεν γίνετε να πιείς και χυμό και γάλα σε μικρό χρονικό διάστημα.



Το σκεύασμα αυτό συνήθως το έφτιαχνα την προηγούμενη ημέρα της προπόνησης για την οποία προοριζόταν. Εάν δεν το κατανάλωνα όλο τότε διαπίστωσα ότι στο ψυγείο άντεχε περίπου 1 εβδομάδα και μετά αλλοιωνόταν πολύ η γεύση του. Αναφορικά με την ποιότητά του μετά από μία εβδομάδα πιθανότατα να έχεις δίκιο στο σκεπτικό σου.

Καλά Χιλιόμετρα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nick F
Master Forum-Runner

Greece


2942 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/11/2013 :  11:40:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
τα έχει δοκιμάσει κανείς τα συγκεκριμένα προιόντα..??

http://www.pharmshop.gr/gr/ProductView.aspx?Prod_Id=1725&cat=23

http://www.pharmshop.gr/gr/ProductView.aspx?Prod_Id=10708&cat=23



______________________
Βάφλα με παγωτό παρφέ σοκολάτα & κρέμα,με καραμελωμένους ξηρούς καρπούς και σιρόπι σοκολάτας...!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sakis1971
Senior Forum-Runner



499 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/11/2013 :  09:55:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μιας και αναφέρθηκε το αλάτι να προτιμάτε το φυσικό θαλασσινό αλάτι(θα το βρείτε στα βιολογικά προίόντα)έχει όλα τα ιχνοστοιχεία αντίθετα με τα επεξεργασμένα όπως τα τύπου κάλας,ήρα κλπ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 11 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000