Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Διατροφή
 Σταφίδες
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 3

gtsig
Senior Forum-Runner



485 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 14/05/2012 :  09:09:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ήθελα να ανοίξω ένα θέμα για τις σταφίδες καθώς πρόκειται για ένα τρόφιμο που δίνει ενέργεια, επομένως κατάλληλο για εμάς που αθλούμαστε..

Πόσο υγιεινές και ακίνδυνες είναι; Ρωτάω γιατί καταναλώνω σημαντικές ποσότητες, ενώ επίσης η συσκευασία αναφέρει στα συστατικά: διοξείδιο του θείου και φυτικά έλαια (είναι επικίνδυνα αυτά τα συστατικά;)..

moumia
Newbie Forum Runner

Greece


25 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/09/2012 :  12:20:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ότι το καλύτερο για μετα την προπονηση
ότι πρέπει για αναπλήρωση γλυκογόνου !
ακόμα έχουν και πολύ σίδερο...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

helios21
Forum-Runner

128 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/11/2014 :  22:07:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα επαναφέρω το θέμα εν όψη Μαραθωνίου, για να ρωτήσω κατά πόσο τις θεωρείται κατάλληλες για αντικατάσταση των τζελ στην διάρκεια του τρεξίματος. Επίσης μαύρες με ξανθιές έχουν κάποια ουσιαστική διαφορά;

Edited by - helios21 on 07/11/2014 22:32:02
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mastrolefteris
Senior Forum-Runner

560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/11/2014 :  06:58:52  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Mastrolefteris Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλύτερα να δοκιμάσεις τζελάκια και ισοτονικά στο μαραθώνιο, καθώς όσο καλές και αν είναι οι σταφίδες, δεν αποδεσμεύουν ενέργεια τόσο γρήγορα όσο τα προηγούμενα.
Το διοξείδιο του θείου είναι ακίνδυνο και λειτουργεί ώς συντηρητικό, ενώ τα φυτικά έλαια βοηθούν στη διατήτηση της φυσικής τους μορφής και είναι επίσης ακίνδυνα και σε ελάχιστη ποσότητα.

www.MountainRunning.gr

MountainRunner
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/11/2014 :  07:20:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gtsig

Ήθελα να ανοίξω ένα θέμα για τις σταφίδες καθώς πρόκειται για ένα τρόφιμο που δίνει ενέργεια, επομένως κατάλληλο για εμάς που αθλούμαστε..

Πόσο υγιεινές και ακίνδυνες είναι; Ρωτάω γιατί καταναλώνω σημαντικές ποσότητες, ενώ επίσης η συσκευασία αναφέρει στα συστατικά: διοξείδιο του θείου και φυτικά έλαια (είναι επικίνδυνα αυτά τα συστατικά;)..

Το διοξείδιο του θείου (Ε220) και οι θειώδεις ενώσεις (Ε221-228) προκαλούν κρίσεις άσθματος καθώς και γαστρικό ερεθισμό από τη διάλυση του διοξειδίου του θείου και το σχηματισμό του θειώδους οξέος. Τα συντηρητικά με ενώσεις του θείου πρέπει να τα αποφεύγεις διότι οι ενώσεις αυτές διασπώνται από ένζυμα που παράγονται στο συκώτι, ειδικά για όσους έχουν πρόβλημα με το συκώτι και στα νεφρά . Μπορούν να προκαλέσουν δερματική αλλεργία και καταστροφή της βιταμίνης Β1. Τα φυτικά έλαια μπορεί να προέρχονται απο φυσικές μεταβολικές διαδικασίες αλλά και με βιομηχανοποιημένες. Τα φυτικά έλαια μα εξαίρεση το ελαιόλαδο και το σησαμέλαιο, είναι πολύ ασταθή και ευαίσθητα και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να οξειδώνονται εύκολα στις υψηλές θερμοκρασίες. Αν δεν γνωρίζεις το είδος την προέλευση και τον τρόπο παραγωγής τους, καλύτερα να τα αποφεύγεις. Για μεγαλύτερη ασφάλεια αλλά και γεύση να προτιμάς τις βιολογικές σταφίδες, οι οποίες εκτός των άλλων είναι και απαλλαγμένες απο φυτοφάρμακα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/11/2014 :  12:25:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το τι θεωρείται βιολογικό σήμερα ή αύριο είναι μεγάλη κουβέντα!!!!!!

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

helios21
Forum-Runner

128 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/11/2014 :  14:54:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
OK εγώ πήρα βιολογικές πάντως . Το έχω διαβάσει ότι δεν αποδεσμεύουν ενέργεια τόσο γρήγορα όπως και οι μπανάνες, για αυτό λέω να τις καταναλώσω σχετικά νωρίς στον αγώνα και να αφήσω τα τζελεδάκια για πιο μετά. Απλά δεν θέλω να πάρω αποκλειστικά τζελεδάκια γιατί τα 7-8 που μου χρειάζονται τα θεωρώ πολλά και φοβάμαι μην με πειράξουν στο στομάχι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/11/2014 :  19:11:15  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ σε long run, όταν είχα πρωτοξεκινήσει το τρέξιμο είχα δοκιμάσει σταφίδες.
Δουλεύουν, είναι πιο μπελαλίδικες βέβαια από το τζελάκι (θέλει ένα σακουλάκι, θέλει λίγο μάσημα, είναι κάπως) αλλά δουλεύουν.
Δοσολογίες κτλ, ο καθένας όπως μάθει από την εμπειρία του, εγώ έτρωγα μια μπουκιά κάθε 5-6χλμ. (5-6 σταφίδες πόσες ήταν)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/11/2014 :  18:33:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τελευταία έχω πάρει και εγώ σε κανα 2 αγώνες βουνού και μπορώ να πώ πως με βοήθησαν.

Μή φοβάσαι άν προχωρείς αργά.Να φοβάσαι αν μένεις ακίνητος.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tazi
Senior Forum-Runner



726 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2014 :  03:09:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ρε παιδιά ειδατε τις σταφίδες που πουλούσαν στην έκθεση, βιολογικές μαύρες, νοστιμότατες ήτανε δε λέω αλλά κόστιζαν 3 ευρώ τα 200 γρ. Η συσκευασία- κουτί τους ήταν βέβαι πολύ ωραία αλλά και 15 ευρώ το κιλό παραπάει νομίζω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Peter L
Senior Forum-Runner

696 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/11/2014 :  08:28:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Eγώ πάντως παίρνω σταφίδες ,χουρμάδες ,βερίκοκα,και σύκα από την Ευριπίδου ,ανταγωνιστικές τιμές και ατμόσφαιρα πραγματικής αγοράς.Η ουρά στο μπαχάρ βέβαια είναι άλλο πράγμα. Στην έκθεση πήρα 1 κιλό σύκα από παραγωγό και είναι νόστιμα. ΣΕ προπόνηση βέβαια δεν πολύ βολεύουν όπως τα σύκα και οι χουρμάδες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fanis.
Advanced Forum-Runner

Greece


373 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/11/2014 :  13:10:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγω τις αγοραζω απο οπωροπωλειο της γειτονιας 4,9€ το κιλο
απο εκει παιρνω και δαμασκηνα,βερυκοκα,χουρμαδες,αμυγδαλα σε καλες τιμες
οπως λεει και ο Peter πιο πανω το Μπαχαρ ειναι κουραστικο,η ουρα πολλες φορες ειναι μεγαλη και πρεπει να περιμενεις και 20'.

Edited by - Fanis. on 12/11/2014 13:15:00
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/11/2014 :  19:04:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τις σταφιδούλες τις βρίσκουμε παντού και φτηνές,μήν τρελαθούμε κιόλας(άκου 3 ευρώ τα 200 γρ)...

Μή φοβάσαι άν προχωρείς αργά.Να φοβάσαι αν μένεις ακίνητος.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

saridis
Senior Forum-Runner

Greece
606 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/11/2014 :  19:30:43  Εμφάνιση Προφίλ  Visit saridis Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
οι "σταφιδουλες" αν δεν ειχαν αυτο το ελαιο που προσθετουν οι παραγωγοι για να μην κολλανε μεταξυ τους, θα ηταν καλες.

βασικα, απο αποξηραμενα της αγορας ελαχιστα ειναι "σωστα" , τα περισσοτερα εχουν διοξειδιο του θειου , μαλλον για να μπορουν να εχουν περισσοτερο ποσοστο υγρασιας τα φρουτα χωρις να χαλανε (δηλαδη περισσοτερο βαρος.......) αλλα και για να ειναι μαλακά.

απο τοτε που εφτιαξα τα δικα μου αποξηραμενα συκα, ουε ξανα πλησιασα σχεδον αποξηραμενα της αγορας...τεραστια διαφορα

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/11/2014 :  19:37:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by saridis

οι "σταφιδουλες" αν δεν ειχαν αυτο το ελαιο που προσθετουν οι παραγωγοι για να μην κολλανε μεταξυ τους, θα ηταν καλες.

βασικα, απο αποξηραμενα της αγορας ελαχιστα ειναι "σωστα" , τα περισσοτερα εχουν διοξειδιο του θειου , μαλλον για να μπορουν να εχουν περισσοτερο ποσοστο υγρασιας τα φρουτα χωρις να χαλανε (δηλαδη περισσοτερο βαρος.......) αλλα και για να ειναι μαλακά.

απο τοτε που εφτιαξα τα δικα μου αποξηραμενα συκα, ουε ξανα πλησιασα σχεδον αποξηραμενα της αγορας...τεραστια διαφορα






Δέν είναι έτσι όλες,πίστεψε με

Μή φοβάσαι άν προχωρείς αργά.Να φοβάσαι αν μένεις ακίνητος.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gligoros
Advanced Forum-Runner

Greece


302 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/11/2014 :  00:57:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Peter L

Eγώ πάντως παίρνω σταφίδες ,χουρμάδες ,βερίκοκα,και σύκα από την Ευριπίδου ,ανταγωνιστικές τιμές και ατμόσφαιρα πραγματικής αγοράς.Η ουρά στο μπαχάρ βέβαια είναι άλλο πράγμα. Στην έκθεση πήρα 1 κιλό σύκα από παραγωγό και είναι νόστιμα. ΣΕ προπόνηση βέβαια δεν πολύ βολεύουν όπως τα σύκα και οι χουρμάδες.



Δοκίμασε και τον Παράσχο..!!! Κορυφή..!!!


<<ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ - ΒΙΕΤΝΑΜ>>
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000