Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Διατροφή
 Σταφίδες
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 3

Peter L
Senior Forum-Runner

696 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/11/2014 :  08:40:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gligoros

quote:
Originally posted by Peter L

Eγώ πάντως παίρνω σταφίδες ,χουρμάδες ,βερίκοκα,και σύκα από την Ευριπίδου ,ανταγωνιστικές τιμές και ατμόσφαιρα πραγματικής αγοράς.Η ουρά στο μπαχάρ βέβαια είναι άλλο πράγμα. Στην έκθεση πήρα 1 κιλό σύκα από παραγωγό και είναι νόστιμα. ΣΕ προπόνηση βέβαια δεν πολύ βολεύουν όπως τα σύκα και οι χουρμάδες.



Δοκίμασε και τον Παράσχο..!!! Κορυφή..!!!


<<ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ - ΒΙΕΤΝΑΜ>>


Στην Ευριπίδου ψωνίζω λίγο 3 μαγαζιά ποιο κάτω από το μπαχάρ,απλά μου άρεσαν κάτι κορν φλέικς και βαριέμαι να περιμένω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fanis.
Advanced Forum-Runner

Greece


373 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/11/2014 :  10:09:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gligoros

[quote]Originally posted by Peter L

Δοκίμασε και τον Παράσχο..!!! Κορυφή..!!!


<<ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ - ΒΙΕΤΝΑΜ>>




Αν εννοεις το μαγαζι στη Σωκρατους με τους ξηρους καρπους,ναι το ξερω και ψωνιζω απο εκει
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Spartiatis
Elite Forum-Runner

Greece


1605 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/11/2014 :  21:51:43  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Spartiatis Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Οι μαύρες σταφίδες που ειχα στην εκθεση εχουν τιμη στα μαγαζια 3,80€ ειναι πιστοποιημένες βιολογικές με παγκόσμιο βραβείο γεύσης. Έχοντας μαγαζί και στην Ευριπίδου απο το 1922 εκτός απο της Νεας Φιλαδελφειας που το εχω 5 χρονια, οι σταφίδες που πωλούν οι περισσότεροι ειναι εισαγωγής απο την Τουρκία. Δυστυχως ο Ελληνας έμπορος ειναι ο τέλειος νονός, εχω πελάτες που αγοράζουν μια φορά στις αρχές του χρόνου Ελληνικα οσπρια χονδρικη για να εχουν τιμολογιο απο εμενα κι όλη την υπόλοιπη χρονια πωλούν εισαγόμενα. Ο φτωχός λένε οι Άγγλοι πρεπει να αγοράζει ακριβά.

" Άδακρυς Μάχη "
1ος χρόνος της 103ης Ολυμπιάδας.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tazi
Senior Forum-Runner



726 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/11/2014 :  00:01:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Spartiatis

Οι μαύρες σταφίδες που ειχα στην εκθεση εχουν τιμη στα μαγαζια 3,80€ ειναι πιστοποιημένες βιολογικές με παγκόσμιο βραβείο γεύσης. Έχοντας μαγαζί και στην Ευριπίδου απο το 1922 εκτός απο της Νεας Φιλαδελφειας που το εχω 5 χρονια, οι σταφίδες που πωλούν οι περισσότεροι ειναι εισαγωγής απο την Τουρκία. Δυστυχως ο Ελληνας έμπορος ειναι ο τέλειος νονός, εχω πελάτες που αγοράζουν μια φορά στις αρχές του χρόνου Ελληνικα οσπρια χονδρικη για να εχουν τιμολογιο απο εμενα κι όλη την υπόλοιπη χρονια πωλούν εισαγόμενα. Ο φτωχός λένε οι Άγγλοι πρεπει να αγοράζει ακριβά.

" Άδακρυς Μάχη "
1ος χρόνος της 103ης Ολυμπιάδας.



Spartiati γεια σου, χωρις να ξερω και πολλα, 15 ευρω το κιλο η ακομα χειροτερα 19 οπως λες στα μαγαζια ειναι πραγματικα πολυ ακριβα. Δεν αμφισβητω επ ουδενι την ποιοτητα τους η το ´γενεαλογικο ´ τους δεντρο, ομως η τιμη τους παραειναι τσουχτερη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Peter L
Senior Forum-Runner

696 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/11/2014 :  20:41:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οι σταφίδες γα μα μην ξεφεύγουμε από το θέμα έχουν πολύ φάρμακο σε όλα τα στάδια της παραγωγής.Ειδικά μετά την συγκομιδή στο στέγνωμα μου έλεγε κάτοικος της Νεμέας ότι 8 στους 10 χρησιμοποιούν ένα φάρμακο που αυτή την στιγμή μου διαφεύγει. Το σύκο για παράδειγμα είναι ένας καρπός με πολύ λιγότερη παρέμβαση.Η συκιά φυτρώνει ακόμη και πάνω στην πέτρα,χωρίς καμία φροντίδα είναι από τα λίγα δέντρα που δίνουν παραγωγή.
Δημήτρη σίγουρα δεν χρειάζεται να πάει κάποιος στην Ευριπίδου για σταφίδες,στην ίδια τιμή την βρίσκεις και στην λαϊκή από παραγωγό. Άλλωστε εγώ παίρνω χουρμάδες Τυνησίας ,βερίκοκα Τουρκίας και Ελληνικά αμύγδαλα και καρύδια. Για τα όσπρια που αναφέρεις το γνωρίζω από πρώτο χέρι γιατί ο πατέρας μου ήταν αγρότης και ο λόγος που δεν έσπερνε φασόλια ήταν η απάτη των χονδρεμπόρων. Στην χώρα μας λένε ότι ή πέτρα πέσει στο αυγό ή το αυγό στην πέτρα το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mastrolefteris
Senior Forum-Runner

560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2014 :  06:13:09  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Mastrolefteris Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Και στα όσπρια;
Απάτη... Διαχρονική ιδιότητα στην πατρίδα μας.
Πάντως, για τα σταφύλια έχουν ακουστεί πως τρώνε πολύ φάρμακο, ακόμα και πριν τη συγκομιδή. Μου έλεγε κάποιος ¨τους ρίχνουνε, και τα ψεξάζουνε ξανά και ξανά...¨.

www.MountainRunning.gr

MountainRunner
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nectarios
Forum-Runner

60 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2014 :  07:49:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σχετικά με τα παραπάνω επιτρέψτε μου λόγω επαγγέλματος να σας πω
1.Η μαύρη κορινθιακή σταφίδα δεν μπορεί να δεχτεί καμμία χημική παρέμβαση μετά τη συγκομιδή,κατά τη φάση του απλώματος και αποξήρανσης.Η σουλτανίνα εμβαπτίζεται σε διάλυμα ποτάσας(ανθρακικό κάλιο)με το οποίο μπορεί και να ψεκαστεί και μετά,με την προσθήκη λαδιού και γαλακτωματοποιητή.Όλα αυτά νόμιμα.Πρακτικά,αν κάποιος επεδίωκε τη χημική επιτάχυνση του χρόνου αποξήρανσης,το προιόν παίρνει μυρωδιά που το καθιστά απαγορευτικό προς κατανάλωση.
Αν βέβαια μιλάμε για την προ της συγκομιδής περίοδο,πραγματικά εφαρμόζεται χημική φυτοπροστασία και για τα δυο προιόντα.
2.Ως προς τις τιμές,φέτος οι τιμές βρίσκονται στην περιοχή των 70-80 λεπτών.Η maximum τιμή που μπορώ να θυμηθώ τα τελευταία 20 χρόνια,ήταν 1.50 ευρώ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2014 :  08:04:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μέσα απο την οικονομκή και κοινωνική κρίση που βιώνουμε ξεκίνησαν διαφορετικές δομές εναλλακτικού εμπορίου, όπως τα κινήματα των παραγωγών χωρίς μεσάζοντες, το δίκαιο και αλληλέγγυο εμπόριο, διάφορες οικογιορτές που κατά καιρούς οργανώνονται. Οι κινήσεις αυτές ενοχλούν το καθεστωτικό σύστημα της εκμετάλλευσης, με αποτέλεσμα να προσπαθεί με κάθε τρόπο να εμποδίσει την διάθεση των προιόντων, παρ΄όλα τα εμπόδια που προσπαθεί να βάλει σ΄αυτά τα κινήματα, η πίστη και η αντίσταση των ανθρώπων, αλλά και οι ανάγκες της κοινωνίας τα δυναμώνουν αλλά και τα στηρίζουν με τη συμμετοχή τους. Σ΄αυτές τις εναλλακτικές δομές μας δίνεται η δυνατότητα να έρθουμε σε απ΄ευθείας επαφή με τους παραγωγούς να αγοράσουμε τα προιόντα σε πολύ καλές τιμές και ποιότητα, για τις σταφίδες ή οτιδήποτε άλλο χρειαζόμαστε και έχουμε ανάγκη. Τέτοια εγχειρήματα θέτουν τις βάσεις και την προοπτική για καθαρή τροφή και για μια πιο δίκαιη κοινωνία.
Υ.Γ ..και είπα να αντισταθώ στην συγγραφή του μανιφέστου, αλλά με συνεπήραν η ροή και οι κοινωνικές διαστάσεις των καταστάσεων..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2014 :  11:27:58  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Τουλάχιστον αυτο-σαρκάζεσαι λίγο. Το θεωρώ θετικό βήμα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

saridis
Senior Forum-Runner

Greece
606 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2014 :  11:42:59  Εμφάνιση Προφίλ  Visit saridis Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ANASTASIOS

quote:
Originally posted by saridis

οι "σταφιδουλες" αν δεν ειχαν αυτο το ελαιο που προσθετουν οι παραγωγοι για να μην κολλανε μεταξυ τους, θα ηταν καλες.

βασικα, απο αποξηραμενα της αγορας ελαχιστα ειναι "σωστα" , τα περισσοτερα εχουν διοξειδιο του θειου , μαλλον για να μπορουν να εχουν περισσοτερο ποσοστο υγρασιας τα φρουτα χωρις να χαλανε (δηλαδη περισσοτερο βαρος.......) αλλα και για να ειναι μαλακά.

απο τοτε που εφτιαξα τα δικα μου αποξηραμενα συκα, ουε ξανα πλησιασα σχεδον αποξηραμενα της αγορας...τεραστια διαφορα






Δέν είναι έτσι όλες,πίστεψε με

Μή φοβάσαι άν προχωρείς αργά.Να φοβάσαι αν μένεις ακίνητος.





εχεις καποιες συγκεκριμενες φιλε μου υποψιν?

* σε αμπελια μεσα μεγαλωσα......

Edited by - saridis on 16/11/2014 11:44:28
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Etien
Master Forum-Runner



5171 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2014 :  09:49:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Peter L

Eγώ πάντως παίρνω σταφίδες ,χουρμάδες ,βερίκοκα,και σύκα από την Ευριπίδου ,ανταγωνιστικές τιμές και ατμόσφαιρα πραγματικής αγοράς.Η ουρά στο μπαχάρ βέβαια είναι άλλο πράγμα. Στην έκθεση πήρα 1 κιλό σύκα από παραγωγό και είναι νόστιμα. ΣΕ προπόνηση βέβαια δεν πολύ βολεύουν όπως τα σύκα και οι χουρμάδες.




Στις ημερες του ΚΜΑ που ημουν Αθηνα , εκανα μια βολτα απο Ευριπιδου να δω εναν φιλο μου που εχει μαγαζι εκει .Με παραξενεψε λοιπον μια τεραστια ουρα σε καποιο καταστημα !! Αρχικα υπεθεσα οτι θα ηταν τιποτα ΕΝΦΙΑ-ΔΕΗ- ΚΛΠ ΚΛΠ ...αλλα οταν πλησιασα ειδα οτι ηταν μαγαζι με μπαχαρικα !!!!!!!!!! 32 ΑΤΟΜΑ στην ουρα μετρησα και 10 υπαλληλους μεσα να εργαζονται αδιακοπα !!! Το διπλανο αμεσως καταστημα , ειχε κι εκεινο μπαχαρικα...αλλα ουτε εναν πελατη !!!!!!!Απιστευτο !!

Παναγιωτης.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Peter L
Senior Forum-Runner

696 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2014 :  22:49:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παναγιώτη πως λειτουργεί όμως η ουρά είναι κάτι το εκπληκτικό,η πρώτη εντύπωση είναι ότι μοιράζουν λεφτά. Απο το καλοκαίρι που πηγαίνω στην Ευριπίδου δεν έχω δει ποτέ λιγότερο από 20 άτομα έξω από το μπαχάρ.Η πλάκα είναι ότι δε μου αρέσει το φαΐ με πιπέρια και περίεργες γεύσεις αλλά στάθηκα στην ουρά έτσι για να δω τι έχει μέσα.Τελικά πήρα λίγα δημητριακά για τα παιδιά ,χάζεψα λίγο τα ράφια και πήγα ποιο κάτω και ψώνισα τα δικά μου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mikidis
Newbie Forum Runner

1 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/11/2014 :  13:00:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γεια, σε όλη την παρέα. Γενικά να είστε προσεκτικοί στις αγορές σας σε σταφίδες. Να ξέρετε οτι η ξανθιά σταφίδα (σουλτανίνα) που κυκλοφορεί στην Ελλάδα είναι ως επί το πλείστον εισαγόμενη με ότι αυτό σημαίνει (υποβαθμισμένη ποιότητα κλπ). Η δε μαύρη σταφίδα (κορινθιακή) αν και καλλιεργείται σχεδόν αποκλειστικά στην Ελλάδα, πολλές φορές αυτή που κυκλοφορεί στα ράφια των supermarkets και αλλού, είναι εισαγόμενη και "βαπτισμένη¨ελληνική κορινθιακή. Όσον αφορά στη σύγκριση μεταξύ μαύρης κορινθιακής, σουλτανίνας και άλλων από τα πολυδιαφημιζόμενα superfoods δεν το συζητώ ότι η κορινθιακή σταφίδα υπερέχει απόλυτα και αποδεδειγμένα με κλινικές μελέτες (http://www.tovima.gr/science/article/?aid=537656).
Σε αντίθεση δε με τη σουλτανίνα, δεν περιέχει θειώδη ή κάποιο άλλο συντηρητικό και επιπλεόν ακόμα και η συμβατική κορινθιακή σταφίδα είναι ένα φρούτο απο εκείνα με τη λιγότερη δυνατή επιβάρυνση από φυροφάρμακα και άλλα χημικά στην καλλιέργειά της!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Spartiatis
Elite Forum-Runner

Greece


1605 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/11/2014 :  14:54:09  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Spartiatis Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Γενικά θέλει πολύ προσοχή και ψαξιμο για το τι τρωμε κι ειναι μεγαλκη κουβεντα.
Αυτό που με στενοχωρεί είναι ότι πολλοί ανοίγουν τα τελευταία χρονια μαγαζια, βιολογικα,διατροφης κτλ χωρίς γνωσεις, εχω πελάτες επειδή κάνω χονδρική που είναι άσχετοι εντελως και δεν έχουν και θεληση να μαθουν καποια πράγματα. Άλλοι δεν ξερουν καν τι πουλάνε και δε δοκιμάζουν έστω και μία φορα τα προιόντα που έχουν στο μαγαζί τους, δεν αθλούνται και δίνουν συμβουλες διατροφής με το τσιγάρο στο χέρι!!! Το μπαχαρ το εχει ο κ.Ματθαίος Μανωλέσος, λίγα μέτρα πιο κάτω έχουμε μαγαζί από τον παπού μου από το 1922 και πουλάμε προιόντα που δίνουμε χονδρικη σε τιμές καλύτερες αλλά ο Έλληνας του αρέσει η ουρά...για να μην πω για καταστηματα που πουλαμε χονδρικη στο συνταγμα π.χ φασόλια ελεφαντες πρεσπων και τα δίνει 8,50 ευρώ!!!!
Γι αυτό ναι μεν οτι πληρωσεις παιρνεις αλλα να ελεγχεις....

" Άδακρυς Μάχη "
1ος χρόνος της 103ης Ολυμπιάδας.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/11/2014 :  15:18:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@mikidis καλωσήλθες στην τρεξιματοσταφιδοπαρέα.
@Spartiatis έχεις δίκιο όποιος έχει μαγαζί με βιολογικά φαντάζομαι ότι εκτός απο το οικονομικό ενδιαφέρον, πρέπει να έχει και ενδιαφέρον για την ποιότητα στην διατροφή, και την ευαισθησία το μεράκι να το ψάχνει κάπως. Αυτή την ουρά στα μαγαζιά ποτέ μου δεν την κατάλαβα..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000