Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Διατροφή
 Σχετικά με τη γύρη...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 25/06/2012 :  10:42:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επίσκεψη της σελίδας του xipolitakos.  Απάντηση σε αποστρόφους
Συνάδελφος, που τρέχουμε μαζί και στο γήπεδο Χαλανδρίου, δοκίμασε από φίλο του μελισσοκόμο μια κουταλιά γύρη και έπαθε ένα γερό αλλεργικό σοκ. Δεν γνώριζε ότι είναι αλλεργικός στη γύρη που διατίθεται σαν συμπλήρωμα στην διατροφή μας. Πρήσθηκε λοιπόν ο λαιμός του και δεν μπορούσε να ανασάνει. Μπήκε ….ευτυχώς (;) μέσα σε δέκα λεπτά σε νοσοκομείο, του χορηγήθηκε κορτιζόνη και του ανέβηκε το ζάχαρο στο 200… Κάθισε μέσα δύο μέρες για να συνέλθει ο οργανισμός του από όλα αυτά…


Αυτά έχω να πω, σαν έμμεση εμπειρία, για τα καλά της γύρης… και καλό θα είναι να το ψάξει κανείς πριν τη δοκιμάσει...


http://www.healthy-products.gr/menu.php?check=2&lang=gre&kat=20061223.122908.4730&pro=20070207.195143.3655
Η κατανάλωση της γύρης δεν ενδείκνυται γιά άτομα πού εκδηλώνουν ισχυρές αλλεργικές εκδηλώσεις στο προιόν αυτό.


___________________
Run Natural... run Bare

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/06/2012 :  17:37:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πραγματικά θα μπορούσε να είναι ακόμα πιο άσχημα. Δυστυχώς θέλει 1 έλεγχο πριν τη χρήση της γύρης. Δεν είμαι ακόμα πεπεισμένος για τις τουρμπο ιδιότητες που αποδίδουν. Την χρησιμοποιώ αραιά και που, όμως η μακαρονάδα την προηγουμένη της πολύωρης προπόνησης και ο καλός ύπνος δε νομίζω ότι συγκρίνονται.
Βέβαια η αλλεργία θα μπορούσε να παρουσιαστεί με οποιαδήποτε νέα τροφή.
Ατυχος ο φίλος.

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/06/2012 :  17:51:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ήξερα ότι μια αλλεργία μπορεί να επιφέρει σοβαρά συμπτώματα αλλά τόσο σοβαρά όσο σε αυτόν το συνάδελφο δεν το περίμενα: ουσιαστικά απειλήθηκε η ζωή του, ενώ εάν είχε καθυστερήσει για λίγο η είσοδός του στο νοσοκομείο, ίσως οι γιατροί αναγκάζονταν να προχωρήσουν σε τραχειεκτομή για να μπορεί να αναπνεύσει...

Υ.Γ. Πάντως στο φαρμακείο που έχουμε μαζί μας σε διακοπές/εκδρομές κλπ, υπάρχει πάντα μια ένεση αδρεναλίνης για την πρόσκαιρη αντιμετώπιση κάποιας αντίστοιχης κρίσης.

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Spartiatis
Elite Forum-Runner

Greece


1605 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/07/2012 :  20:04:09  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Spartiatis Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Δοκιμάσα κι εγώ απο ένα φίλο μελισσοκομο που μου φέρνει το μέλι και το βασιλικό πολτο στο μαγαζί κι ένιωσα σκοτοδινη! Σαν να έφαγα σφυρια στο κεφάλι! Εννοείτε ότι την σταμάτησα.

ΟΤΙ ΔΕ ΛΥΝΕΤΑΙ....ΚΟΒΕΤΑΙ..
ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/07/2012 :  08:58:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Βάλε και λίγο μέλι!!!! Σκέτη;

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

lamkon
Senior Forum-Runner

Greece


1036 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/07/2012 :  13:09:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τρώω καθημερινά εδώ και 9 μήνες περίπου. Σκέτη ΔΕΝ τρώγεται, γι' αυτό βάζω μια κουταλιά της σούπας σε ένα ποτήρι πορτοκαλάδα και ανακατεύω. Δεν έχω καταλάβει κάποια διαφορά, αλλά συνεχίζω ακάθεκτος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Spartiatis
Elite Forum-Runner

Greece


1605 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/07/2012 :  13:14:25  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Spartiatis Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Με μέλι τη δοκίμασα και ταρακουνήθηκε το κεφάλι μου.

ΟΤΙ ΔΕ ΛΥΝΕΤΑΙ....ΚΟΒΕΤΑΙ..
ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

igi
Senior Forum-Runner

589 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/07/2012 :  17:59:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ένας φίλος μου μαραθωνοδρόμος και μελισσοκόμος μου έφερε και μένα και μου την παίνεψε ιδιαιτέρως...αλλά η γευση της είναι απαισιότατη και ούτως ή άλλως είμαι duracel οπότε δεν κατάλαβα διαφορά...Ωστόσο την έχω στο ράφι με τα μαντσούνια μήπως και αλλάξω γνώμη!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

lamkon
Senior Forum-Runner

Greece


1036 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/07/2012 :  01:32:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by igi

Ένας φίλος μου μαραθωνοδρόμος και μελισσοκόμος μου έφερε και μένα και μου την παίνεψε ιδιαιτέρως...αλλά η γευση της είναι απαισιότατη και ούτως ή άλλως είμαι duracel οπότε δεν κατάλαβα διαφορά...Ωστόσο την έχω στο ράφι με τα μαντσούνια μήπως και αλλάξω γνώμη!!!



1) Σίγουρα
2) Απ' όσο ξέρω, η γύρη καλό είναι να διατηρείται στο ψυγείο

Edited by - lamkon on 04/07/2012 02:43:16
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/07/2012 :  11:16:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η γύρη θέλει ψυγείο, ακόμα και κατά την μεταφορά της. Αν την έχεις στο ντουλαπάκι Ειρήνη, πέτα την. Αυτό που δε μπορώ να καταλάβω με εσάς είναι το θέμα που έχετε με τις γεύσεις. Ακόμη και σκέτη η γύρη είναι πεντανόστιμη. 10 κουταλάκια μπορώ να φάω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

igi
Senior Forum-Runner

589 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/07/2012 :  11:37:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by giorgosdelta

Η γύρη θέλει ψυγείο, ακόμα και κατά την μεταφορά της. Αν την έχεις στο ντουλαπάκι Ειρήνη, πέτα την. Αυτό που δε μπορώ να καταλάβω με εσάς είναι το θέμα που έχετε με τις γεύσεις. Ακόμη και σκέτη η γύρη είναι πεντανόστιμη. 10 κουταλάκια μπορώ να φάω.



Πετάχθηκε λοιπόν!!! Αυτό δε μου το πε ο παραγωγός!!!
Οσο για τη γεύση...Περι ορέξεως...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tolis dimitrios
Newbie Forum Runner

12 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/01/2013 :  00:59:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ειναι ωραιο να τρως φρεσκια γυρη και μαλιστα οση θες κιαπ οποιο ανθος διαλεγεις.εχω να προτεινω την γυρη της ερρεικης.!!!καλη χρονια!!τολης δημητρης απο αρτα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

chris1978
Forum-Runner

Greece


201 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/01/2013 :  14:49:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
εγω την παιρνω 2μηνες και δεν με πειραζει καθολου.Παντως ειναι δυναμητης σα συμπληρωμα διαυροφης.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

toulge
Advanced Forum-Runner

Greece
299 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/01/2013 :  15:11:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εδω και αρκετα χρονια ειχα την αισθηση οτι ημουν αλλεργικος στην γυρη μιας και καθε ανοιξη ειχα συμπτωματα που εκδηλωνονταν αρχικος με πτερνισματα , μετα 2-3 χρονια το γυρισε σε επεφυκιτιδα στα ματια με εντονο πρηξιμο οταν τα ετριβα και πλεον αφου εκανε το κυκλο της τα συμπτωματα που παρουσιαζω την ανοιξη ειναι ελαχιστα.

Παντα το εριχνα στην γυρη και ημουν διστακτικος σε οτιδηποτε εχει σχεση με αυτη.Ομως εδω και 3 χρονια εχω αρχισει και καταναλωνω καθημερινα μελι απο ερεικη και κουμαρια (μεγαλες ποσοτητες δεν κρυβω οτι θελω ενα βαζακι 950 γρ καθε μηνα περιπου). Το συγκεκριμενο μελι ειναι απιστευτο και αμα το ψαξεται στο google θα δειτε οτι ειναι οτι καλυτερο οσο αναφορα την ενεργεια που δινει σε σχεση με τα αλλα ειδη μελιων (θυμαρι , ελατος , ελατος-βανιλια , ανθομελο , πευκο κλπ).

Το τελευταιο καιρο ο φιλος - μελισσοκομος μου ελεγε για τις ευεργετικες ιδιοτητες της γυρης αλλα φυσικα καθε κουβεντα σταματαγε στο γεγονος οτι φοβομουν το αλλεργικο σοκ μιας και πριν καποια χρονια προσπαθοντας να μαζεψω τον Μαι ξαφνικα ειχα αρχισει να πρηζομαι στο προσωπο και οταν το αντιλιφθηκα κοιτοντας το καθρεπτι του αυτοκινητου ειχα γινει στο προσωπο σαν τον...Βοσκοπουλο.. Δεν πηγα για ενεση στο νοσοκομειο και το συμπτωμα περασε μονο του υστερα απο 1-2 ωρες αφου ειχα απομακρυνθει απο τον αγρο..

Αφου λοιπον μου ελεγε για την γυρη αποφασισα πριν καποιους μηνες να δοκιμασω διστακτικα.Αρχικως πηρα με το δαχτυλο 2-3 κοκκους και τους εφαγα και περιμενα να δω αντιδρασεις.Μετα πηρα λιγους ακομα κοκ.

Τελικα παρατηρησα οτι δεν ειχα καμια περιεργη αντιδραση και εβαλα 1 κουταλια στο πρωινο μου με τα δημητριακα.

Πλεον την εχω ενταξη στο πρωινο μου.Ειναι η νοπη γυρη που πρεπει να φυλλασεται στο ψυγειο (γιατι υπαρχει και αποξηραμενη στα super market) αλλα η αληθεια ειναι οτι πλην του γεγονοτος οτι μου δινει μια ομορφη γευση στο πρωινο με την βρωμη και τις νιφαδες σταριου , δεν εχω δει τιποτα περισσοτερο σε δυναμη , ενεργεια κλπ. Μου ειπε οτι δινει ογκο σε αυτους που ασχολουνται με την σωματικη διαπλαση και με προετρεψε να διαβασω στο ιντερνετ για τα χαρακτηριστικα της.

Θαυματα πιστευω οτι δεν κανει κανενα προιον απλα εγω την καταναλωνω απλα και μονο λογο της γευσης που δινει στο πρωινο μου.Οσο να ναι το ....πιτουρο (βρωμη) δεν τρωγεται το ατιμο αν δεν του βαλεις και κατι για νοστιμια μεσα και ειναι μια καλη (πλην ομως ακριβη) λυση μιας και το κιλο κοστιζει 40! ευρω που ομως διαρκει για αρκετο καιρο.

think positive

Edited by - toulge on 01/01/2013 15:12:39
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/01/2013 :  15:21:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν έχει κανείς παραγωγός μέλι κουμαριάς παίρνω ευχαρίστως!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

toulge
Advanced Forum-Runner

Greece
299 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/01/2013 :  16:04:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εχω εγω φιλο με μελι που αγοραζω εδω και πολλα χρονια.Αν θες λεπτομεριες στειλε μου email στο toulge@otenet.gr

quote:
Originally posted by giorgosdelta

Αν έχει κανείς παραγωγός μέλι κουμαριάς παίρνω ευχαρίστως!



think positive
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000