Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Σίδηρος και φεριτίνη
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 10

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 03/07/2012 :  16:10:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το τελευταιο καιρο βλεποντας οτι δεν "τραβαω" ειπα να κανω εξετασεις σιδηρου και φεριτινης.Ο σιδηρος ειναι 48 και η φεριτινη 53.Οι προηγουμενες εξετασεις ειχαν γινει πριν 10 μηνες και ηταν σιδηρος 119 και φεριτινη 63.Ο γιατρος απεκλεισε την περιπτωση καποιας ιωσης ή αλλου προβληματος μεσω και αλλων εξετασεων που εκανα.Τωρα μου λεει οτι δε χρειαζεται κανενα συμπληρωμα.Βεβαια δεν εχει καμια σχεση με αθλητισμο και αγνοει εντελως το foot strike hemolysis.Να αναφερω οτι εχω κανει μεσα σε αυτους τους τελευταιους 10 μηνες κοντα στα 3100χλμ.Η δε διατροφη μου δεν ειναι και οτι καλυτερο.
Ερωτηση προς τους γνωριζοντες.Να παρω μονος μου σκευασμα σιδηρου ή οχι.Γενικα δε μου αρεσει να παρακουω τους γιατρους.Απο την αλλη ομως δεν "τραβαω".Περιπτωση υπερπροπονησης κατα 95% δεν υπαρχει.Εχω υπερπροπονηθει πριν απο αρκετα χρονια και τα συμπτωματα ηταν εντελως διαφορετικα.


---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
'Η κάνεις κάτι ή δεν το κάνεις.Η προσπάθεια αρκεί είναι για τους αποτυχημένους.

Mijalis
Elite Forum-Runner

Greece
1235 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/07/2012 :  17:04:10  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Mijalis Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Χρήστο, από όσο έχω διαβάσει, ο σίδηρος είναι από τα συστατικά που δύσκολα απορροφώνται από τον οργανισμό. Συνήθως μεγάλο ποσοστό του, φεύγει και αυτό κατά την ούρηση. Εγώ θα πρότεινα, πιο ισορροπημένη διατροφή, ίσως πιο πολύ κόκκινο κρέας, σπλήνα και να διαβάσεις ποιές είναι οι κατάλληλες τροφές καθώς και ο κατάλληλος συνδυασμός. Μερικές φορές μπορεί να τρώμε μια τροφή πλούσια σε σίδηρο, αλλά ο συνδυασμός της με μια άλλη τροφή να μην είναι ο κατάλληλος και έτσι ο σίδηρος να μένει ανεκμετάλλευτος. Φαντάζομαι και άλλοι φίλοι θα έχουν και άλλες απόψεις. Προσωπική μου άποψη πάντως είναι το συμπλήρωμα θα πρέπει να είναι η τελευταία εναλλακτική.

Απίστευτος ο κόσμος και χαρακτήρας μας
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/07/2012 :  17:27:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Mιχαλη πριν απο μερικα χρονια που η συζυγος μου ειχε αναιμια,θυμαμαι οτι η γιατρος της ειχε πει οτι οταν ο σιδηρος πεσει κατω απο το κατωτατο οριο απο 10 μοναδες και πανω δε γινεται να πας στα κανονικα ορια χωρις χρηση συμπληρωματων.Βεβαια η συζυγος μου ειχε και πολυ χαμηλη φεριτινη.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
'Η κάνεις κάτι ή δεν το κάνεις.Η προσπάθεια αρκεί είναι για τους αποτυχημένους.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mijalis
Elite Forum-Runner

Greece
1235 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/07/2012 :  17:32:01  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Mijalis Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Χρήστο, έχεις δίκιο, άλλα άλλο όταν υπάρχουν παθολογικά αίτια και άλλο εμείς που χάνουμε από το βίτσιο μας. Εμείς αν σταματήσουμε το τρέξιμο, το αίμα θα αποτακαστήσει τα συστατικά του. Αυτό δεν συμβαίνει με ένα άνθρωπο που αντιμετωπίζει πρόβλημα.
Η αδερφή μου κάνει αγωγή με φεριτίνη και σίδηρο εδώ και 6 μήνες, αλλά δεν γίνεται τίποτα. Προφανώς οι παθολογικές αιτίες είναι πιο σοβαρές, από το ντάπα-ντούπα που προκαλεί την δική μας αιμόλυση.

Απίστευτος ο κόσμος και χαρακτήρας μας
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/07/2012 :  18:04:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ξεκινάς συμπλήρωμα σιδήρου άμεσα.
Τι αιμοσφαιρίνη είχες?


"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/07/2012 :  19:04:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by NIKOS T.

Ξεκινάς συμπλήρωμα σιδήρου άμεσα.
Τι αιμοσφαιρίνη είχες?


"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"


quote:
Originally posted by NIKOS T.

Ξεκινάς συμπλήρωμα σιδήρου άμεσα.
Τι αιμοσφαιρίνη είχες?


"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"


Nικο εχω ξεχασει τις εξετασεις στο ιατρειο οποτε δε ξερω.Δικαιολογειται πτωση 70 μοναδων στο σιδηρο μεσα σε 10 μηνες μονο απο κακη διατροφη και πολυ τρεξιμο;

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
'Η κάνεις κάτι ή δεν το κάνεις.Η προσπάθεια αρκεί είναι για τους αποτυχημένους.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/07/2012 :  19:18:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σαφώς και δικαιολογείται,γράφεις πολλά χιλιόμετρα.
Με μαθηματική ακρίβεια όλοι όσοι κάνουν πολλά χιλιόμετρα κάποια στιγμή θα πάρουν extra σίδηρο.
Θα πάρεις για 4 μήνες,μέχρι και το μαραθώνιο.


"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

konkarien
Senior Forum-Runner

Greece


740 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/07/2012 :  20:08:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by NIKOS T.

Σαφώς και δικαιολογείται,γράφεις πολλά χιλιόμετρα.
Με μαθηματική ακρίβεια όλοι όσοι κάνουν πολλά χιλιόμετρα κάποια στιγμή θα πάρουν extra σίδηρο.
Θα πάρεις για 4 μήνες,μέχρι και το μαραθώνιο.


"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"



+1
Τέσσερεις μήνες χρειάζονται για να ''φορτώσεις''



ΤΕΤΡΑΚΕΦΑΛΟΣ,στηρίζει την κίνησή σου
ΚΑΡΔΙΑ,στέλνει αίμα στο σώμα σου
ΑΝΑΣΑ,οξυγονώνει τα κυτταρά σου
αυτό όμως που σε κινεί ως το τέρμα είναι ένα.
Η ΨΥΧΗ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/07/2012 :  20:27:19  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Εχετε αρχίσει κ με προβλήματιζετε.
Τελευταία νιώθω "αδειος" χωρίς να έχω ιδιαίτερη προπόνηση ούτε σε όγκο, ούτε σε ένταση.

Το απέδιδα στην ζέστη, αλλά μήπως τελικά δεν είναι μονο αυτό?
Νωχελικός, μήπως να ψάξω τον σίδηρό μου?

Edited by - Deorum on 03/07/2012 20:27:56
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/07/2012 :  20:34:08  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Θέλει συνταγή συμπλήρωμα σιδήρου ?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

rowergr
Senior Forum-Runner



854 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/07/2012 :  20:42:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Να ρωτησω κατι το γιατρο:όντας αιμοδοτης μπορω μετα απο την αιμοδοσια να ζητησω εξειδικευμενες εξετασεις αιματος για φεριτινη και άλλους δεικτες,που αναφερετε σε αλλο ποστ,ή αυτα περιλαμβανονται στη γενική;Π.ηρώνοντας φυσικά

ΘέσηΑντίθεσηΣύνθεση

Πάνος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/07/2012 :  21:03:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Θέλει συνταγή συμπλήρωμα σιδήρου ?


Mπορείς να το πάρεις και μόνος σου.Όταν κάνεις τις εξετάσεις ανέβασε τες να σου πω αν χρειάζεσαι ή όχι.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/07/2012 :  21:06:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by rowergr

Να ρωτησω κατι το γιατρο:όντας αιμοδοτης μπορω μετα απο την αιμοδοσια να ζητησω εξειδικευμενες εξετασεις αιματος για φεριτινη και άλλους δεικτες,που αναφερετε σε αλλο ποστ,ή αυτα περιλαμβανονται στη γενική;Π.ηρώνοντας φυσικά

ΘέσηΑντίθεσηΣύνθεση

Πάνος


Όχι δεν συμπεριλαμβάνονται στη γενική.
Πρέπει να τις ζητήσεις από το γιατρό να σου τις γράψει.
Η να τις κάνεις κάπου έξω μόνος σου.


"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/07/2012 :  01:36:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φίλε stratus όταν ο μέσος ορος σου είναι 70 χλμ/βδομάδα χωρίς καλή διατροφή, είναι σίγουρα 'κούραση κ' εξάντληση του οργανισμού'.. Ρίξε τα χλμ και 'ανέβασε' την ποιότητα της διατροφής. Κάνω 2 μαραθωνίους το χρόνο με μέσο χρόνο 3:30 αλλά με μέσο ορο χλμ ανα βδομάδα τα 45 και προσέχωντας πολύ την διατροφή μου. Είμαι 49 ετών και οι εξετάσεις μου είναι καλές. Ουσιαστικά κάνεις 2 μαραθωνίους την βδομάδα.. Ρίξε τα χλμ επειγόντως και 'φάε καλά' το επόμενο διάστημα! Μακριά αποσυμπληρώματα.. Το χόμπι μας κάνουμε.. Εάν κάνεις υπεραποστάσεις ..ΚΟΦΤΕΣ. Ο οργανισμός 'αναψε alarm'..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

psaras
Senior Forum-Runner

Denmark


559 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/07/2012 :  08:05:53  Εμφάνιση Προφίλ  Visit psaras Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by stratus

Το τελευταιο καιρο βλεποντας οτι δεν "τραβαω" ειπα να κανω εξετασεις σιδηρου και φεριτινης.Ο σιδηρος ειναι 48 και η φεριτινη 53.Οι προηγουμενες εξετασεις ειχαν γινει πριν 10 μηνες και ηταν σιδηρος 119 και φεριτινη 63.Ο γιατρος απεκλεισε την περιπτωση καποιας ιωσης ή αλλου προβληματος μεσω και αλλων εξετασεων που εκανα.Τωρα μου λεει οτι δε χρειαζεται κανενα συμπληρωμα.Βεβαια δεν εχει καμια σχεση με αθλητισμο και αγνοει εντελως το foot strike hemolysis.Να αναφερω οτι εχω κανει μεσα σε αυτους τους τελευταιους 10 μηνες κοντα στα 3100χλμ.Η δε διατροφη μου δεν ειναι και οτι καλυτερο.
Ερωτηση προς τους γνωριζοντες.Να παρω μονος μου σκευασμα σιδηρου ή οχι.Γενικα δε μου αρεσει να παρακουω τους γιατρους.Απο την αλλη ομως δεν "τραβαω".Περιπτωση υπερπροπονησης κατα 95% δεν υπαρχει.Εχω υπερπροπονηθει πριν απο αρκετα χρονια και τα συμπτωματα ηταν εντελως διαφορετικα.


---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
'Η κάνεις κάτι ή δεν το κάνεις.Η προσπάθεια αρκεί είναι για τους αποτυχημένους.





Φίλε Χρίστο να πω την γνώμη μου
Αν θέλεις να συνεχίσεις με αυτά τα χιλιόμετρα πρόσεξε διατροφή,ξεκούραση και πάρε σίδηρο.
Τις μέρες που εχεις χαλαρά τρεξίματα να τα πηγαίνεις ΧΑΛΑΡΑ γιατί αν τα πας γρήγορα, σε συνδυασμό με την ζέστη που υποθέτω ότι έχει, κάνεις ζημιά δεν θα σε σώσει δηλαδή ο σίδηρος που θα πάρεις αλλά μάλλον θα συνεχίσεις να μην τραβάς.
Φύλαγε δύναμη και ενέργεια για τις ποιοτικές προπονήσεις της εβδομάδας πρόσεχε τις χαλαρές
Μην ανησυχείς η κατάσταση διορθώνετε εύκολα αν το προσέξεις
Καλή συνέχεια!

Manolis Psaradakis
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/07/2012 :  09:57:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by psaras

quote:
Originally posted by stratus

Το τελευταιο καιρο βλεποντας οτι δεν "τραβαω" ειπα να κανω εξετασεις σιδηρου και φεριτινης.Ο σιδηρος ειναι 48 και η φεριτινη 53.Οι προηγουμενες εξετασεις ειχαν γινει πριν 10 μηνες και ηταν σιδηρος 119 και φεριτινη 63.Ο γιατρος απεκλεισε την περιπτωση καποιας ιωσης ή αλλου προβληματος μεσω και αλλων εξετασεων που εκανα.Τωρα μου λεει οτι δε χρειαζεται κανενα συμπληρωμα.Βεβαια δεν εχει καμια σχεση με αθλητισμο και αγνοει εντελως το foot strike hemolysis.Να αναφερω οτι εχω κανει μεσα σε αυτους τους τελευταιους 10 μηνες κοντα στα 3100χλμ.Η δε διατροφη μου δεν ειναι και οτι καλυτερο.
Ερωτηση προς τους γνωριζοντες.Να παρω μονος μου σκευασμα σιδηρου ή οχι.Γενικα δε μου αρεσει να παρακουω τους γιατρους.Απο την αλλη ομως δεν "τραβαω".Περιπτωση υπερπροπονησης κατα 95% δεν υπαρχει.Εχω υπερπροπονηθει πριν απο αρκετα χρονια και τα συμπτωματα ηταν εντελως διαφορετικα.


---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
'Η κάνεις κάτι ή δεν το κάνεις.Η προσπάθεια αρκεί είναι για τους αποτυχημένους.





Φίλε Χρίστο να πω την γνώμη μου
Αν θέλεις να συνεχίσεις με αυτά τα χιλιόμετρα πρόσεξε διατροφή,ξεκούραση και πάρε σίδηρο.
Τις μέρες που εχεις χαλαρά τρεξίματα να τα πηγαίνεις ΧΑΛΑΡΑ γιατί αν τα πας γρήγορα, σε συνδυασμό με την ζέστη που υποθέτω ότι έχει, κάνεις ζημιά δεν θα σε σώσει δηλαδή ο σίδηρος που θα πάρεις αλλά μάλλον θα συνεχίσεις να μην τραβάς.
Φύλαγε δύναμη και ενέργεια για τις ποιοτικές προπονήσεις της εβδομάδας πρόσεχε τις χαλαρές
Μην ανησυχείς η κατάσταση διορθώνετε εύκολα αν το προσέξεις
Καλή συνέχεια!

Manolis Psaradakis


Μανωλη απο το Πασχα και μετα γραφω χλμ,αλλα ολα ειναι κατω απο το 80% του ΜΚΣ.Διαλλειματικες δεν κανω λογω μεσης και τεμπο εχω κανει μονο 2 μεσα σε 2 μηνες.Βασικα δεν ανησυχω αφου εγω βρεθει σε χειροτερη κατασταση πριν 15 χρονια,λογω προβληματων υγειας, εχοντας σιδηρο 9 και φεριτινη 15.Ναι δεν προκειται περι λαθους
Ευχαριστω ολα τα παιδια για τις απαντησεις.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
'Η κάνεις κάτι ή δεν το κάνεις.Η προσπάθεια αρκεί είναι για τους αποτυχημένους.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 10 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000