Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Σίδηρος και φεριτίνη
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 10

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/07/2012 :  19:00:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Fidelio

Εχω στο νου μου μια παρμεζάνα αλλα είναι φυτική χεχε , και μάλιστα πλουσια σε σίδηρο.

Είναι απο σουσάμι και διατροφική μαγιά (μαγιά μπύρας). Ιδου:



:)

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff



Από παλιότερα που την είχες περιγράψει, πήρα τα υλικά αλλά δεν τα ανακάτεψα ποτέ. Αντ' αυτού τα ρίχνω ξέχωρα σε καθημερινή βάση στο καθημερινό πιάτο μου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/07/2012 :  23:32:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και το σουσάμι ή και ο λιναρόσπορος για παράδειγμα ή οτιδήποτε σπόρος , καλό είναι να μπαίνει στο μουλτι και να αλεθεται για καλύτερη απορόφηση από τον οργανισμο , αλλιως πάνε μεγάλες ποσότητες κατευθείαν στην ..αποχέτευση χεχε

Βασικά και εγώ πολλές φορές αυτοσχεδιάζω την μιξη, μόνο σουσάμι δηλαδή και διατροφικη μαγιά , λίγο ελαιολαδο κτλ. Λιγη ώρα στο μουλτι για να μην "λαδώσει" το σουσάμι και γίνει ταχίνι :)


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Edited by - Fidelio on 04/07/2012 23:33:01
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mijalis
Elite Forum-Runner

Greece
1235 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/07/2012 :  11:29:17  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Mijalis Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Να καταθέσω την σημερινή μου εμπειρία. Έδωσα αίμα σήμερα μετά από ακριβώς 1 χρόνο. Πέρσι λοιπόν, η αιμοσφαιρίνη 15,5. Σήμερα 13,4.
Συμπέρασμα, η προετοιμασία βλάπτει σοβαρά το αίμα. Εκτός λοιπόν από κόκκινο κρεατάκι, βρώμη, πορτοκάλι, μπρόκολο, τι άλλο προτείνετε?

Απίστευτος ο κόσμος και χαρακτήρας μας
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/07/2012 :  11:46:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τι νόμιζες ότι εσύ θα γλίτωνες?
Αν μπορείς να ξεκουραστείς 2 μήνες και να βελτιώσεις τη διατροφή σου, τότε καλώς,μένεις ως έχει.
Διαφορετικά παίρνεις extra σίδηρο+ καλή διατροφή.
Σίδηρο και φερριτίνη πόσο είχες?


"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"

Edited by - NIKOS T. on 13/07/2012 11:46:34
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mijalis
Elite Forum-Runner

Greece
1235 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/07/2012 :  12:07:06  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Mijalis Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Νίκο δεν τα μέτρησα αυτά. Νόμιζα ότι ήμουν άφθαρτός. :)

Απίστευτος ο κόσμος και χαρακτήρας μας
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/07/2012 :  13:05:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Mijalis

Νίκο δεν τα μέτρησα αυτά. Νόμιζα ότι ήμουν άφθαρτός. :)

Απίστευτος ο κόσμος και χαρακτήρας μας


Eτσι νομιζουμε ολοι μας Μιχαλη μεχρι τη σφαλιαρα
Η αληθεια ειναι οτι δεν τρεχει και τιποτα.Λιγο προσοχη στη διατροφη ,λιγο ξεκουραση και θα εισαι τουρμπο ξανα.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
'Η κάνεις κάτι ή δεν το κάνεις.Η προσπάθεια αρκεί είναι για τους αποτυχημένους.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mijalis
Elite Forum-Runner

Greece
1235 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/07/2012 :  13:14:59  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Mijalis Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Χρήστο, όπως λένε και οι παλιοί, κάθε εμπόδιο σε καλό. Αρκεί να εκμεταλλευτείς το παράθυρο-ευκαιρία που προσφέρει κάθε περίσταση. Σε ευχαριστώ για την παραίνεση, αλλά απέχω πολύ απο το turbo.

Απίστευτος ο κόσμος και χαρακτήρας μας
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/07/2012 :  15:09:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συκώτι μοσχαρίσιο και το νούμερο 1 σαρδέλλες στα κάρβουνα με σπανάκι σαλάτα Μιχάλη. Εάν επιτρέπεται, ανα βδομάδα πόσα χλμ κάνεις αυτή την εποχή?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mijalis
Elite Forum-Runner

Greece
1235 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/07/2012 :  16:54:17  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Mijalis Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Από 60 ως 80 αλλά τα 20-25 είναι μονοπάτια στο Βουνό. Αλλά σύντομα θα πρέπει να βελτιώσω ακόμα περισσότερο την διατροφή μου. Σαρδελίτσα σίγουρα μια φορά την εβδομάδα.

Απίστευτος ο κόσμος και χαρακτήρας μας
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/07/2012 :  17:31:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Mijalis

Από 60 ως 80 αλλά τα 20-25 είναι μονοπάτια στο Βουνό. Αλλά σύντομα θα πρέπει να βελτιώσω ακόμα περισσότερο την διατροφή μου. Σαρδελίτσα σίγουρα μια φορά την εβδομάδα.

Απίστευτος ο κόσμος και χαρακτήρας μας

Ξεκουράσου λίγο το επόμενο 10ήμερο και βάλε το φαγητό πιό ψηλά στην καθημερινότητά σου. Είναι πολλά τα 80... ειδικά για την εποχή αυτή.
Τρέχεις στο πάρκο Τρίτση?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mijalis
Elite Forum-Runner

Greece
1235 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/07/2012 :  11:21:16  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Mijalis Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Δυστυχώς δεν έχω επιλογή. Προετοιμάζομαι για τον Αγώνα στον Όλυμπο το Σεπτέμβριο. Την διατροφή την βελτιώνω σιγά σιγά. Τρέχω τζιτζιφιές και την Κυριακή στον Υμηττό.
quote:
Originally posted by zoro

quote:
Originally posted by Mijalis

Από 60 ως 80 αλλά τα 20-25 είναι μονοπάτια στο Βουνό. Αλλά σύντομα θα πρέπει να βελτιώσω ακόμα περισσότερο την διατροφή μου. Σαρδελίτσα σίγουρα μια φορά την εβδομάδα.

Απίστευτος ο κόσμος και χαρακτήρας μας

Ξεκουράσου λίγο το επόμενο 10ήμερο και βάλε το φαγητό πιό ψηλά στην καθημερινότητά σου. Είναι πολλά τα 80... ειδικά για την εποχή αυτή.
Τρέχεις στο πάρκο Τρίτση?



Απίστευτος ο κόσμος και χαρακτήρας μας
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/08/2012 :  14:37:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και άλλος "άφθαρτος" στη παρέα!!!!!!!
Αναρωτιόμουνα γιατί σερνόμουνα την Κυριακή(στη κυριολεξία αγωνιζόμουνα να κρατήσω 1 αξιοπρεπή αργό ρυθμό!!!) αλλά και γενικότερα και να τα αποτελέσματα της αιματολογικής!
Φερριτίνη 19
Σίδηρος 87,6
Ο μικροβιολόγος μου είπε ότι είναι επειδή έδωσα αίμα στις 15/7 σε συνδιασμό με τη ζέστη και να την επαναλάβω σε 2 μήνες. Το απόγευμα στον παθολόγο για τα περαιτέρω!!

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mijalis
Elite Forum-Runner

Greece
1235 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/08/2012 :  18:07:13  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Mijalis Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Ελπίζω από την Παρασκευή που ξεκινάνε οι διακοπές, μαζί με το συκωτάκι από το ντόπιο μοσχαράκι στο χωριό, να διορθώσουν τα πράγματα. Ανυπομονώ να κάνω προπόνηση σε κανονικές συνθήκες και όχι σε συνθήκες σάουνας.

Απίστευτος ο κόσμος και χαρακτήρας μας
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gdetsi1
Newbie Forum Runner

Greece


1 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/08/2012 :  13:50:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδια θελω να μου πειτε την γνωμη σας για την δικη μου κατασταση.Ειμαι 16 χρονων και προπονουμαι καθε μερα σε ομαδα ποδοσφαιρου.Τελευταια νιωθω οτι κουραζομαι χωρις λογο με το καθετι δηλαδη και στην προπονηση και εκτος.Ετσι και εκανα γενικη εξεταση αιματος και ορου.Ο σιδηρος μου ειναι υψηλος πανω απο το οριο στο 159..το οριο ειναι 158 ενω η φερριτινη ειναι αρκετα χαμηλη στο 54 τα ορια ειναι 30-400.Τι μου προτεινετε να κανω?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/08/2012 :  16:16:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gdetsi1

Παιδια θελω να μου πειτε την γνωμη σας για την δικη μου κατασταση.Ειμαι 16 χρονων και προπονουμαι καθε μερα σε ομαδα ποδοσφαιρου.Τελευταια νιωθω οτι κουραζομαι χωρις λογο με το καθετι δηλαδη και στην προπονηση και εκτος.Ετσι και εκανα γενικη εξεταση αιματος και ορου.Ο σιδηρος μου ειναι υψηλος πανω απο το οριο στο 159..το οριο ειναι 158 ενω η φερριτινη ειναι αρκετα χαμηλη στο 54 τα ορια ειναι 30-400.Τι μου προτεινετε να κανω?


To οριο του σιδηρου,αν θυμαμαι καλα, ειναι 60.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
'Η κάνεις κάτι ή δεν το κάνεις.Η προσπάθεια αρκεί είναι για τους αποτυχημένους.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 10 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000