Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Σίδηρος και φεριτίνη
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 10

Desert Fox
Newbie Forum Runner

17 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/08/2012 :  16:33:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gdetsi1

Παιδια θελω να μου πειτε την γνωμη σας για την δικη μου κατασταση.Ειμαι 16 χρονων και προπονουμαι καθε μερα σε ομαδα ποδοσφαιρου.Τελευταια νιωθω οτι κουραζομαι χωρις λογο με το καθετι δηλαδη και στην προπονηση και εκτος.Ετσι και εκανα γενικη εξεταση αιματος και ορου.Ο σιδηρος μου ειναι υψηλος πανω απο το οριο στο 159..το οριο ειναι 158 ενω η φερριτινη ειναι αρκετα χαμηλη στο 54 τα ορια ειναι 30-400.Τι μου προτεινετε να κανω?



Ποιες ήταν οι τιμές αιμοσφαρίνης και αιματοκρίτη?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mastrolefteris
Senior Forum-Runner

560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/08/2012 :  06:46:02  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Mastrolefteris Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα,

Η χωρίς λόγο λήψη σκευασμάτων σιδήρου επιβαρύνει ανούσια το ήπαρ. Αν δεν σου λείπει, μην πάρεις πιστεύοντας ότι θα βελτιωθείς.

http://www.mountainrunning.gr/

MountainRunner
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratos2012
Newbie Forum Runner

Greece


14 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/08/2012 :  10:35:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
δυο πιτογυρα καθε μερα και δεν θελει συμπληρωματα....!!!!χαχαχαχαχαχαχα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/08/2012 :  12:59:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν μας είπες πόσο αιμοσφαιρίνη έχεις,κάτι που είναι απαραίτητο.
Επίσης τι διατροφή κάνεις,είναι επαρκής σε σίδηρο?
Ποιο είναι το προπονητικό σου παρελθόν και ποιο το παρόν?
Έχεις αυξήσει πολύ τις ώρες προπόνησης και ίσως την ένταση αυτής?


"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

grgeorgios
Advanced Forum-Runner

Greece
341 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/09/2012 :  21:04:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σήμερα εγραψα για πρώτη φορά στο φόρουμ και θα περάσω από όλα τα θέματα
Πήρα και τις δικές μου εξετάσεις αίματος σήμερα .
Για να βοηθήσω όσο μπορώ από τον Νοέμβρη που ξεκίνησα σταδιακα έφτασα στα 50 - 60 χιλιόμετρα την βδομάδα αυτή την στιγμη .
Πάμε λοιπόν
Σίδηρος 91
Φερριτίνη 20
Λευκά 4.33
Ερυθρά 4.81
Αιμοσφαιρίνη 12,7
Αιματοκρίτης 40
Ψάχνω να βρω τις περσινες αλλά δεν τις βρίσκω
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dejan
Master Forum-Runner

Greece


3884 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/09/2012 :  21:13:30  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Dejan Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by grgeorgios

Σήμερα εγραψα για πρώτη φορά στο φόρουμ και θα περάσω από όλα τα θέματα
Πήρα και τις δικές μου εξετάσεις αίματος σήμερα .
Για να βοηθήσω όσο μπορώ από τον Νοέμβρη που ξεκίνησα σταδιακα έφτασα στα 50 - 60 χιλιόμετρα την βδομάδα αυτή την στιγμη .
Πάμε λοιπόν
Σίδηρος 91
Φερριτίνη 20
Λευκά 4.33
Ερυθρά 4.81
Αιμοσφαιρίνη 12,7
Αιματοκρίτης 40
Ψάχνω να βρω τις περσινες αλλά δεν τις βρίσκω


Πολύ μέτρια . Οι αποθήκες σιδήρου σου είναι πτώμα... ο σίδηρος φυσιολογικός αλλά όχι αθλητικός... το ίδιο και ο αιματοκρίτης σου...

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Master
Forum-Runner

76 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/09/2012 :  22:24:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Με διατροφή που περιέχει ελάχιστο κρέας αλλά με αρκετα όσπρια, ψάρια και λαχανικά ο αιματοκρίτης είναι αρκετά καλός αλλά ο σίδηρος σχεδόν στο όριο.
Με προπονήσεις τα τελευταία 2 χρόνια 55-60 χλμ την εβδομάδα οι εξετάσεις πριν λίγο καιρό ήταν¨
Φερριτίνη 146
Σίδηρος 68
Αιμοσφαιρίνη 16
Αιματοκρίτης 48,3
Λευκά 6,22
Ερυθρά 5,46
Ασβέστιο 10

Απ ότι ξέρω κόκκινο κρέας και συκώτι περιέχουν τις μεγαλύτερες ποσότητες σιδήρου, που και τα 2 απουσιάζουν από την διατροφή μου. Διαβάζω ότι το ασβέστιο δεν βοηθά στην απορρόφηση του σιδήρου, παίζει εκτός της διατροφής να φτάίει και το ότι το ασβέστιο είναι στο ανώτατο όριο? Τι νούμερο σιδήρου θα ήταν αποδεκτό για αυτό το όγκο των χλμ ο οποίος τελευταία είναι αυξημένος λόγω ΚΜΑ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dejan
Master Forum-Runner

Greece


3884 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/09/2012 :  22:52:02  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Dejan Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Με φερριτίνη 146 και αιματοκρίτη 48+ μην ανησυχείς. Μήπως ήσουν ψιλοαφυδατωμένος σε αυτές τις εξετάσεις?

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nick F
Master Forum-Runner

Greece


2942 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/09/2012 :  23:07:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγω δηλαδη να ανησυχώ με φερριτίνη 49,50 και αιματοκριτη 45,7....???

Today's record is tomorrow's motivation...!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

grgeorgios
Advanced Forum-Runner

Greece
341 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/09/2012 :  23:28:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τι πρέπει να βάλω στην διατροφή μου ?
Κάθε πρωι πίνω κεφιρ ένα ποτήρι και 2 φετες με μελι και ταχίνι κατά τις 11 φρούτα το μεσημέρι φαγητο με σαλάτα 3 φορες την βδομάδα κρεας ψαρι πουλερικά άλλες τόσες οσπρια χόρτα λαδερά κλπ και 1-2 φορές μακρόνια ρύζι το απόγευμα κανενα φρούτο και το βράδυ μια σαλάτα ή ενα γιαουρτι με βρώμη και ξηρους καρπους .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dejan
Master Forum-Runner

Greece


3884 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/09/2012 :  07:25:54  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Dejan Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Nick F

Εγω δηλαδη να ανησυχώ με φερριτίνη 49,50 και αιματοκριτη 45,7....???

Today's record is tomorrow's motivation...!


Όχι Νίκο, μια χαρά είσαι...

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

HAGI
Forum-Runner

Greece
204 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/09/2012 :  10:35:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στην πραγματικότητα δεν υπάρχει αθλητική αναιμία. Η συχνότερη αιτία των χαμηλών τιμών αιματοκρίτη και αιμοσφαιρίνης σε αθλητές είναι το φαινόμενο της αιματαραίωσης (hemodilution). Πρόκειτε για την αύξηση του όγκου του πλάσματος που ακολουθεί την αιμοσυμπήκνωση και αποτελεί μια απο τις προσαρμογές του οργανισμού στην συστηματική άσκηση. Η αιματαραίωση δεν μειώνει την ικανότητα μεταφοράς οξυγόνου. Για την "αναιμία" που οφείλεται σε αιματαραίωση έχει προταθεί ο όρος ψευδοαναιμία.
Η υπερφορτώση του οργανισμού με σίδηρο έχει τοξικές επιπτώσεις και είναι βλαβερή για το συκώτι, σπλήνα και άλλα όργανα. Χρήση συμπληρωμάτων σιδήρου θα πρέπει να γίνεται όταν οι αιματολογικές τιμές είναι κάτω απο το όριο, π.χ για τους άνδρες ,σιδηρος κάτω απο 65mg/dl, φερετίνη κάτω απο 20mg/l. Προσωπικά την τελευταία φορά έκανα εξετάσεις αίματος η τιμή του σιδήρου ήταν 58mg/dl και της φερετίνης 7mg/l. Για να το αντιμετωπίσω σταμάτησα να κάνω εξετάσεις αίματος και η αποδοση μου βελτιώθηκε!!!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dejan
Master Forum-Runner

Greece


3884 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/09/2012 :  11:39:17  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Dejan Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by HAGI

Στην πραγματικότητα δεν υπάρχει αθλητική αναιμία. Η συχνότερη αιτία των χαμηλών τιμών αιματοκρίτη και αιμοσφαιρίνης σε αθλητές είναι το φαινόμενο της αιματαραίωσης (hemodilution). Πρόκειτε για την αύξηση του όγκου του πλάσματος που ακολουθεί την αιμοσυμπήκνωση και αποτελεί μια απο τις προσαρμογές του οργανισμού στην συστηματική άσκηση. Η αιματαραίωση δεν μειώνει την ικανότητα μεταφοράς οξυγόνου. Για την "αναιμία" που οφείλεται σε αιματαραίωση έχει προταθεί ο όρος ψευδοαναιμία.
Η υπερφορτώση του οργανισμού με σίδηρο έχει τοξικές επιπτώσεις και είναι βλαβερή για το συκώτι, σπλήνα και άλλα όργανα. Χρήση συμπληρωμάτων σιδήρου θα πρέπει να γίνεται όταν οι αιματολογικές τιμές είναι κάτω απο το όριο, π.χ για τους άνδρες ,σιδηρος κάτω απο 65mg/dl, φερετίνη κάτω απο 20mg/l. Προσωπικά την τελευταία φορά έκανα εξετάσεις αίματος η τιμή του σιδήρου ήταν 58mg/dl και της φερετίνης 7mg/l. Για να το αντιμετωπίσω σταμάτησα να κάνω εξετάσεις αίματος και η αποδοση μου βελτιώθηκε!!!!!


Αν και σε θαυμάσω σαν αθλητή και έχεις και ένα σοβαρό θεωρητικό υπόβαθρο, εδώ πας by the book και μάλιστα για book 20-30ετίας. Δυστυχώς δεν είναι μόνο ψευδαναιμία αλλά... λόγο του foot strike (θα το γράψω εκλαϊκευμένα να μας καταλαβαίνουν όλοι) τα ερυθρά αιμοσφαίρια παίζουν μπιλιάρδο μεταξύ τους με αποτέλεσμα αρκετά από αυτά να καταστρέφονται στην τη ρίξη και των τριχοειδών αγγείων. Η πτώση σιδήρου επιφέρει και την πτώση του αιματοκρίτη κτλ κάτι το οποίο είναι καταλυτικό για την αθλητική απόδοση.

Τώρα σε αυτό που γράφεις προς το τέλος για την αθλητική σου απόδοση που βελτιώθηκε, μιλάς ξεκάθαρα για τους ψυχολογικούς παράγοντες που σου επιφέρουν οι αιματολογικές εξετάσεις. Το 7 φερριτίνη οδεύει προς παθολογική κατάσταση και όταν θα πέσει και ο αιματοκρίτης λόγω της έλλειψης σιδήρου μετά ίσως παιδευτείς αρκετά για να την ανεβάσεις.

Τώρα σε ότι αφορά το 65 και το 20... λυπάμαι αλλά αυτές είναι οριακές τιμές για φυσιολογικά άτομα, και τα φυσιολογικά άτομα ούτε τρέχουν μαραθώνιο, ούτε κάνουν 60-160km/week. Ένας μη αθλητής μπορεί να έχει 50 και 10 ή 150 και 200 και να μη καταλάβει τη διαφορά αφού δεν έχει μετρήσιμες διαδικασίες που να επιφέρουν χρήση αυτών των δυνατοτήτων. Ένας αθλητής όμως αλλιώς αποδίδει με 50/10 και αλλιώς αποδίδει με 150/1500. Αν δεις έρευνες με elite αθλητές θα το διαπιστώσεις και ο ίδιος.

Τώρα σε ότι αφορά τη τοξικότητα, επειδή αποθηκεύεται ο σίδηρος ναι όντως επιβαρύνει νεφρά και συκώτι και γι' αυτό πρέπει να παίρνουμε τη γνώμη ιατρού που ασχολείται με αθλητές πριν πάρουμε φαρμακευτικό σίδηρο. Εδώ να υπενθυμίσω ότι σε αθλητές δεν έχει παρατηρηθεί αύξηση SGOT/SGPT από χρήση φαρμακευτικού σιδήρου (όπως και της επίσης τοξικής βιταμίνης Ε) που προφανώς λόγω των αναγκών των αθλητών, ο οργανισμός τις χρησιμοποιεί οπότε και δεν φτάνουν σε τοξικά επίπεδα. Βέβαια σε αυτό το forum οι αθλητές σπανίζουν και η συντριπτική πλειοψηφία είναι αθλούμενοι οπότε δεν ισχύουν στο απόλυτο τα παραπάνω γι' αυτό και γράφω για τη συμβουλή ιατρού που ασχολείται με αθλητές.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22089308
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14565071
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12032424

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”

Edited by - Dejan on 06/09/2012 12:30:48
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

HAGI
Forum-Runner

Greece
204 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/09/2012 :  12:39:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φίλε Dejan οι elite αθλητές συνήθως τον σίδηρο τον συνδυάζουν και με κάτι άλλα "ματζούνια" που βγαίνουν σε ενεσούλες και τα βρίσκεις και στο internet απο 300 έως 3000$!Αλλα αυτό είναι μια άλλη ίστορία. Αν δείς και σε βιβλία ή ακόμη καλύτερα σε άρθρα ακόμη και μετά το 2010 θα δείς πως δεν έχουν αλλάξει πολλά. Ασφαλώς και τα χαμηλα επίπεδα του σιδήρου δεν οφείλονται πάντα σε "ψευδοαναιμία" απλός εγω δεν μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο(εφόσον έχει μια ισορροπημένη διατροφή) για κάποιον φυσιολογικό δρομέα που τρέχει 50-60km/week, όπως υποθέτω οι περισσότεροι στο forum. Σε ότι αφορά το SGOT/SGPT δεν είναι δείκτης που μπορεί να δείξει την τοξικότητα απο την υπερφόρτωση σιδηρου. Το πρόβλημα με την μεγάλη παρουσία σιδήρου στον οργανισμό είναι οτι αυξάνει τις ελεύθερες ρίζες σε βαθμό που μακροχρόνια χρήση μπορεί να προκαλέσει ακομη και θάνατο. Σε κάποιο επιστημονικό άρθρο που δημοσιεύτηκε το 1982(!) , δεν θυμάμαι τον τίτλο αλλα μπορώ να το βρώ και να το στήλω σε όποιον θέλει, χωρίσανε δρομείς σε τρείς ομάδες η μία ομάδα έπερνε placebo(καραμέλες) και η άλλη σίδηρο και η τρίτη βιταμίνη c. Προπονούνταν για 12 εβδομάδες εκτελόντας το ίδιο πρόγραμμα. Στο τέλος του προγράμματος η ομάδα που έπερνε placebo όπως ήταν λογικό είχε τις φυσιολογικές προσαρμογές, η ομάδα που έπερνε σίδηρο παρέμεινε στα ίδια επίπεδα ή βελτιώθηκε ελάχιστα ενω η ομάδα που έπερνε βιταμίνη c παρέμεινε στα ίδια ή και χειρότερα επίπεδα απο ότι πρίν!!! Γενικά σε ότι αφορά τα συμπληρώματα διατροφής σε αθλητές πάντα ήμουν και είμαι της αποψης πως τα αγοράζουμε μόνο απο το "μανάβικο" εκτός και άν μας συμβουλέψει ο γιατρός το αντίθετο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dejan
Master Forum-Runner

Greece


3884 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/09/2012 :  12:49:38  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Dejan Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν κοιτάξεις σε ένα από τα άρθρα που παρέθεσα θα δεις ότι ακόμη και η ψευδανεμία μειώνει την αθλητική απόδοση ;) . Όσο για τις ελεύθερες ρίζες θα σου έλεγα αν έχεις χρόνο να κοιτάξεις πόσο ανεβάζει το ποσοστό των ελεύθερων ριζών το ίδιο το αερόβιο τρέξιμο ;). Το άρθρο στο οποίο αναφέρεσαι ενδέχεται και να το έχω διαβάσει (είμαι Pubmed freak) και φυσικά αν και είναι πριν 30 χρόνια συμφωνώ με τα αποτελέσματά της ότι ανν δεν έχει ανάγκη το σίδηρο φυσικά δεν θα σου ανεβάσει τις επιδόσεις η εξωγενείς χρήση του. Για το μανάβικο... επίσης συμφωνώ.

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 10 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000