Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Σίδηρος και φεριτίνη
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 10

MasBass
Advanced Forum-Runner

Greece


389 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/01/2014 :  16:36:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
έτσι κι αλλιώς οι αιμοδότες έχουν δικαίωμα για αίμα όταν οι ασθενείς είναι συγγενείς πρώτου βαθμού (γονέας ή παιδί τους), ουτε καν τα αδέλφια τους οπότε ειδικά για μη συγγενικό πρόσωπο όντως δεν προβλέπεται να του δώσουν. Ενδιαφέρον πάντως αυτό με τη γενική αίματος, δεν το ήξερα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sakis1971
Senior Forum-Runner



499 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/01/2014 :  18:08:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ναι αλλά όταν εγώ δίνω αίμα χρόνια και χρειαστώ μια φορά για οποιονδήποτε,νομίζω ότι έχω το δικαίωμα να το διαπραγματευτώ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/01/2014 :  20:57:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Rigelian

quote:
Originally posted by ANASTASIOS

quote:
Originally posted by MasBass

quote:
Originally posted by ANASTASIOSΟ εθελοντής δικαιούται 1 φορά τον χρόνο,δωρεάν τσέκ απ.



οπα, τι ειναι αυτο; Για πειτε περισσοτερα.




Εάν δίνεις τακτικά αίμα(εθελοντικά μιλάμε πάντα) δλδ 3-4 φορές το χρόνο,έχεις δικαίωμα για μιά γενική και βιοχημική αίματος το χρόνο.Τώρα, παίζει ανάλογα με το νοσοκομείο να σου κάνουν και φερριτίνη.Συνήθως βέβαια οι νοσηλεύτριες δέν το λένε.Και εγώ έτυχε να ακούσω μιά κουβέντα πρίν κάποια χρόνια και έτσι το έμαθα.

Αν δεν έχεις ότι αγαπάς,αγάπα ότι έχεις.





Αυτό που ξέρω από το Ασκληπιείο της Βούλας είναι ότι υπάρχει εγκύκλιος σαφέστατη που ορίζει ποιες εξετάσεις δικαιούνται μια φορά τον χρόνο οι εθελοντές αιμοδότες. Αν θέλεις επιπλέον να κάνεις κάποια άλλη, πληρώνεις το αντίτιμο.




Τελικά ισχύει μάλλον αυτό που έγραψα πιό πάνω.Παίζει ανάλογα με το νοσοκομείο.

Αν δεν έχεις ότι αγαπάς,αγάπα ότι έχεις.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/01/2014 :  21:06:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by sakis1971

Γειά σου σε πατριώτη Αναστάσιε,την επόμενη φορά που θα δώσω,μάλλον το καλοκαίρι θα ρωτήσω για την δωρεάν εξέταση.
Και κάτι ακόμη,φίλος αιμοδότης που χρειάστηκε αίμα για τρίτο μη συγγενικό πρόσωπο αρχικά αρνήθηκαν να του χορηγήσουν,έμαθε ότι η τράπεζα αίματος είναι ΙΔΙΩΤΙΚΗ,τα ψυγεία τα μηχανήματα κλπ.
Μετά από φασαρία που τους έκανε και απειλώντας ότι δε θα ξαναέδινε υποχώρησαν τελικά και του έδωσαν το αίμα που ήθελε.




Κάτι δέν καταλαβαίνω...Είναι αιμοδότης,έχει απόθεμα απο φιάλες και αρνήθηκαν να στείλουν εκεί που ήθελε?????Μήπως εγώ δεν κατάλαβα κάτι καλά?

Αν δεν έχεις ότι αγαπάς,αγάπα ότι έχεις.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sakis1971
Senior Forum-Runner



499 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/01/2014 :  00:05:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δε γνωρίζω ακριβώς αν έχει δικό του απόθεμα ή είναι εθελοντής αιμοδότης,πιθανόν το δεύτερο.
Πάντως έκανε φασαρία και τον εξυπηρέτησαν για καλή τύχη του φίλου του που είχε την ανάγκη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/01/2014 :  10:19:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οταν δίνω εθελοντικά,δημιουργώ το δικό μου αποθέμα και μπορώ να το χρησιμοποιήσω όπως θέλω,όπου θέλω και όταν θέλω.Προσωπικά έχω αρκετές φιάλες(όπως και αρκετοί φίλοι μου βέβαια) και όσες φορές χρειάστηκε να στείλω για κάποιον,δέν με ρώτησε ΚΑΝΕΙΣ τίποτα για τον ασθενή,παρα μόνο τον αριθμό μητρώου μου,το όνομα ασθενή και το νοσοκομείο(και το τμήμα που νοσηλεύεται βέβαια).

Αν δεν έχεις ότι αγαπάς,αγάπα ότι έχεις.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/01/2014 :  11:32:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ANASTASIOS

Οταν δίνω εθελοντικά,δημιουργώ το δικό μου αποθέμα και μπορώ να το χρησιμοποιήσω όπως θέλω,όπου θέλω και όταν θέλω.Προσωπικά έχω αρκετές φιάλες(όπως και αρκετοί φίλοι μου βέβαια) και όσες φορές χρειάστηκε να στείλω για κάποιον,δέν με ρώτησε ΚΑΝΕΙΣ τίποτα για τον ασθενή,παρα μόνο τον αριθμό μητρώου μου,το όνομα ασθενή και το νοσοκομείο(και το τμήμα που νοσηλεύεται βέβαια).

Αν δεν έχεις ότι αγαπάς,αγάπα ότι έχεις.





Καλημέρα! Νομίζω δεν είναι ακριβώς έτσι, έχεις δικαίωμα να δώσεις μέχρι 1ου βαθμού συγγενείς και για αδέρφια (τα οποία, τυπικά, είναι 2ου βαθμού συγγενείς). Πάντως όποτε έχει χρειαστεί, έχω δώσει χωρίς πρόβλημα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/01/2014 :  11:40:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Rigelian

quote:
Originally posted by ANASTASIOS

Οταν δίνω εθελοντικά,δημιουργώ το δικό μου αποθέμα και μπορώ να το χρησιμοποιήσω όπως θέλω,όπου θέλω και όταν θέλω.Προσωπικά έχω αρκετές φιάλες(όπως και αρκετοί φίλοι μου βέβαια) και όσες φορές χρειάστηκε να στείλω για κάποιον,δέν με ρώτησε ΚΑΝΕΙΣ τίποτα για τον ασθενή,παρα μόνο τον αριθμό μητρώου μου,το όνομα ασθενή και το νοσοκομείο(και το τμήμα που νοσηλεύεται βέβαια).

Αν δεν έχεις ότι αγαπάς,αγάπα ότι έχεις.







Καλημέρα! Νομίζω δεν είναι ακριβώς έτσι, έχεις δικαίωμα να δώσεις μέχρι 1ου βαθμού συγγενείς και για αδέρφια (τα οποία, τυπικά, είναι 2ου βαθμού συγγενείς). Πάντως όποτε έχει χρειαστεί, έχω δώσει χωρίς πρόβλημα.




Καλημέρα και απο εμένα.Μήν έχεις καμιά αμφιβολία πως έτσι είναι.Απο την στιγμή που εχεις δημιουργήσει το απόθεμα σου,το διαχειρίζεσαι όπως θέλεις εσύ.Εχω στείλει όχι μονο σε συγγενείς αλλά και σε φίλους.Αλλοίμονο, να μου κάνει το νοσοκομείο κουμάντο πως θα διαχειριστώ το αίμα που δίνω εθελοντικά.

Αν δεν έχεις ότι αγαπάς,αγάπα ότι έχεις.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sakis1971
Senior Forum-Runner



499 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/01/2014 :  13:39:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν δε κάνω λάθος για να κάνεις δικό σου απόθεμα στις δύο φιάλες που δίνεις δικαιούσαι και μπαίνει στο απόθεμα μόνο μία,η άλλη πηγαίνει υπερ της τράπεζας αίματος,έτσι τουλάχιστο μου είπανε στη Δράμα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/01/2014 :  13:54:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by sakis1971

Αν δε κάνω λάθος για να κάνεις δικό σου απόθεμα στις δύο φιάλες που δίνεις δικαιούσαι και μπαίνει στο απόθεμα μόνο μία,η άλλη πηγαίνει υπερ της τράπεζας αίματος,έτσι τουλάχιστο μου είπανε στη Δράμα.



Όχι ρε παιδιά, τι λέτε τώρα! Πού στο είπαν αυτό; Σε νοσοκομείο;;;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sakis1971
Senior Forum-Runner



499 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/01/2014 :  14:27:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ε φυσικά σε νοσοκομείο στην αιμοδοσία.
Αν θες να κάνεις απόθεμα δίνεις δύο για να αποθηκευτεί η μία φιάλη,το έκρινα ασύμφορο και δε το έκανα.
Οταν δεν έδινα για ασθενή έδινα για τη τράπεζα αίματος του ΠΣ στη Θεσ/νίκη,όταν χρειαστώ θα ζητήσω από εκεί.
Θα μου δώσουν και από το νοσοκομείο αν χρειαστεί συγγενικό πρόσωπο αλλά δε γνωρίζω πόσες φιάλες,υπολογίζω 1-2.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/01/2014 :  14:33:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δείτε τους παρακάτω συνδέσμους:

http://www.asklepieio.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=272&Itemid=133&lang=el

http://www.evaggelismos-hosp.gr/0010000653/%CE%B1%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CF%83%CE%B9%CE%B1.html

Επίσης:

http://www.posea.gr/

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/01/2014 :  22:05:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by sakis1971

Ε φυσικά σε νοσοκομείο στην αιμοδοσία.
Αν θες να κάνεις απόθεμα δίνεις δύο για να αποθηκευτεί η μία φιάλη,το έκρινα ασύμφορο και δε το έκανα.
Οταν δεν έδινα για ασθενή έδινα για τη τράπεζα αίματος του ΠΣ στη Θεσ/νίκη,όταν χρειαστώ θα ζητήσω από εκεί.
Θα μου δώσουν και από το νοσοκομείο αν χρειαστεί συγγενικό πρόσωπο αλλά δε γνωρίζω πόσες φιάλες,υπολογίζω 1-2.





Οσες φιάλες δίνεις,τόσες έχεις απόθεμα και τόσες μπορείς να διαθέσεις ανα πάσα στιγμή.Αλλοίμονο, να έχεις 6 και να μπορείς να στείλεις 3.Ούτε κάν για αστείο δεν ισχύει.

Αν δεν έχεις ότι αγαπάς,αγάπα ότι έχεις.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/02/2014 :  13:29:13  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Εδώ και 1 εβδομάδα δεν βγαίνει η προπόνηση...
Κούραση και υπνηλία.

Οι αιματολογικές εξετάσεις έδειξαν:
Αιματοκρίτης 42
Κάλιο, νάτριο, μαγνήσιο μέσα στα όρια
Φεριτίνη 23
Σίδηρος 30

Ο Γιατρός πρότεινε φυτικά συμπληρώματα.
Τι προτείνετε;


___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/02/2014 :  13:59:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by xipolitakos


Ο Γιατρός πρότεινε φυτικά συμπληρώματα.
Τι προτείνετε;


___________________
Run Natural... run Bare


Ξεκούραση
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 10 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000