Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Ευρύτερος Αθλητισμός
 Υπόλοιπα Αθλήματα
 Roger Federer:Σ' ευχαριστούμε!!!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 13

KosNi
Forum-Runner

140 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/09/2013 :  08:51:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οτι και να κερδίσει ο Ναδαλ δεν θα φτάσει ποτέ τον Φεντερερ σε αξια γιατί ειναι αριστεροχειρας. Αυτο ειναι ένα τεράστιο πλεονέκτημα σε επαγγελματικό επίπεδο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Koukouvagia
Elite Forum-Runner

1662 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/09/2013 :  09:00:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by KosNi

Οτι και να κερδίσει ο Ναδαλ δεν θα φτάσει ποτέ τον Φεντερερ σε αξια γιατί ειναι αριστεροχειρας. Αυτο ειναι ένα τεράστιο πλεονέκτημα σε επαγγελματικό επίπεδο.



Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς; H "αξία" του επαγγελματία αθλητή, εκ του αποτελέσματος δεν φαίνεται;

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KosNi
Forum-Runner

140 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/09/2013 :  09:09:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κατα τη γνώμη μου για να πεις ότι ήταν ο καλύτερος όλων δεν αρκούν μόνο τα αποτελέσματα, ιδίως σε ένα "τεχνικό" άθλημα σαν το τεννις. Επίσης, πιστεύω ότι, αν ο Ναδαλ ήταν δεξιόχειρας, θα ήταν πολύ πιο κάτω και ο Φεντερερ πολύ πιο πάνω. Σκέψου μόνο πόσα Ρολαντ Γκαρος θα είχε πάρει ο Ελβετός αν ο Ναδαλ δεν είχε αυτο το πλεονέκτημα. Και γενικά θα έκανε πολλα χρόνια για να τον αποκαθηλωσει.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Koukouvagia
Elite Forum-Runner

1662 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/09/2013 :  10:08:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ενδεχομένως κάποιος να είναι ανώτερος τεχνικά από τον άλλο, δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις γύρω από το τένις για να μπορώ να το κρίνω... Ωστόσο, τι πιό χειροπιαστό, μετρήσιμο και συγκεκριμένο από το αποτέλεσμα του αθλητή και ειδικά όταν έχουν τόσους αγώνες μεταξύ τους (όταν δεν μιλάμε δηλαδή θεωρητικά για συγκρίσεις παιχτών διαφορετικών εποχών);




________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tazi
Senior Forum-Runner



726 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/09/2013 :  10:37:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Να σας θυμίσω μόνο ότι ο Ναδάλ ξεκίνησε ως δεξιόχειρας και με παραίνεση του θείου και προπονητή του το γύρισε στο αριστερό! Αυτό αν μη τι άλλο απαιτεί πολύ πειθαρχία και αφοσίωση. Ασχετα με όλα τα υπόλοιπα (ντόπα κλπ,) τα οποία λίγο πολύ όλοι ξέρουμε πως σε υψηλό επίπεδο είναι ψωμοτύρι σχεδόν για τους πάντες. Μακάρι μόνο να ξέραμε για ποιούς δεν είναι. Οσο για το Federer, απλά συγκλονιστικός!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KosNi
Forum-Runner

140 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/09/2013 :  14:41:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
1. Για να φτάσει κάποιος να γίνει Νο1 στον κόσμο, αν μη τι άλλο, διαθέτει στόφα πρωταθλητή δηλαδή είναι πειθαρχημένος και αφοσιωμένος σε αυτό που κάνει.
2. Απλά ανέφερα ότι, κατά τη γνώμη μου, δεν θα μπορέσουμε ποτέ να πούμε ότι ο Ναδάλ ήταν ο καλύτερος όλων των εποχών, ακόμα και όταν ξεπεράσει τον Ελβετό, γιατί σε ένα άθλημα όπου το αν είσαι δεξιόχειρας ή αριστερόχειρας παίζει καθοριστικό ρόλο, αυτός δεν ήταν σαν όλους τους άλλους. Είναι απολύτως βέβαιο ότι αν ήταν δεξιόχειρας δεν θα είχε την ίδια επιτυχία με αυτή που έχει τώρα. Επίσης, είναι απολύτως βέβαιο ότι δεν θα μπορούσε να συναγωνιστεί τον Φέντερερ στην εποχή της παντοδυναμίας του και ενδεχομένως θα τον έφθανε πολύ αργότερα. Επίσης, είναι βέβαιο ότι δεν θα τα εύρισκαν τόσο σκούρα απέναντι του όλοι οι υπόλοιποι στην πρώτη 10άδα, όπου κανείς δεν είναι αριστερόχειρας.
Αν όλα αυτά ληφθούν υπόψη, τότε ο Φέντερερ θα είχε κάνει ακόμα μεγαλύτερα πράγματα και ο Ναδάλ ακόμα λιγότερα, άρα δεν θα μιλούσαμε ποτέ για το ποιος είναι καλύτερος στους αριθμούς.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Koukouvagia
Elite Forum-Runner

1662 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/09/2013 :  15:06:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Επειδή όπως ανέφερα και παραπάνω, δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις για να κρίνω επαρκώς σε ένα άθλημα όπως το τέννις (κοινώς, μου αρέσει πολύ να το βλέπω αλλά η σχέση μου με την ρακέτα δεν είναι καθόλου καλή!) και έτσι δεν μπορώ να έχω άποψη για αυτό που λες περί καθοριστικής σημασίας δεξιόχειρα/αριστερόχειρα, απλά θα εκφράσω μια ειλικρινή απορία που μου γεννήθηκε με το σχόλιό σου:

Αν έχει τόσο πλεονέκτημα ο αριστερόχειρας τεννίστας έναντι των δεξιόχειρων, είναι δίκαιο να αγωνίζεται με δεξιόχειρες επί ίσοις όροις και να το δέχονται όλοι έτσι αψήφιστα;!

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KosNi
Forum-Runner

140 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/09/2013 :  16:12:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο Φέντερερ πάντα γκρίνιαζε για το πλεονέκτημα του Ναδάλ. Δίκαιο ή άδικο δεν παραβιάζει τους κανονισμούς. Σκέφτομαι δε ότι αν κάποιος το θέσει ως θέμα, μέχρι και ρατσιστή θα μπορούσαν να τον πουν. Μπορεί και να μην έχουν άδικο. Για μένα, όμως ποτέ δεν θα είναι ο μεγαλύτερος τενίστας όλων των εποχών ό,τι και να καταφέρει για τους λόγους που σου εξήγησα. Θα είναι η φορά που οι αριθμοί δεν θα λένε όλη την αλήθεια.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/09/2013 :  09:40:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Koukouvagia

Επειδή όπως ανέφερα και παραπάνω, δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις για να κρίνω επαρκώς σε ένα άθλημα όπως το τέννις (κοινώς, μου αρέσει πολύ να το βλέπω αλλά η σχέση μου με την ρακέτα δεν είναι καθόλου καλή!) και έτσι δεν μπορώ να έχω άποψη για αυτό που λες περί καθοριστικής σημασίας δεξιόχειρα/αριστερόχειρα, απλά θα εκφράσω μια ειλικρινή απορία που μου γεννήθηκε με το σχόλιό σου:

Αν έχει τόσο πλεονέκτημα ο αριστερόχειρας τεννίστας έναντι των δεξιόχειρων, είναι δίκαιο να αγωνίζεται με δεξιόχειρες επί ίσοις όροις και να το δέχονται όλοι έτσι αψήφιστα;!

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...



Συμφωνώ συντρέχτη. KosNi, ψιλομούφα και δικαιολογία μου φαίνεται αυτό με τους αριστερόχειρες, γιατί να έχουν αυτοί το πλεονέκτημα σε έναν αγώνα με δεξιόχειρα και όχι το αντίστροφο;

Edited by - Rigelian on 11/09/2013 09:41:46
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Koukouvagia
Elite Forum-Runner

1662 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/09/2013 :  11:08:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το σκέφτηκα και εγώ συντρέχτη αυτό και το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι επειδή και ο δεξιόχειρας και ο αριστερόχειρας μαθαίνουν και παίζουν στην πλειοψηφία τους ενάντια σε άλλους δεξιόχειρες, σε ένα παιχνίδι αριστερόχειρα vs δεξιόχειρα, μόνο ο δεύτερος (ο δεξιόχειρας) αντιμετωπίζει κάτι που δεν έχει συνηθίσει...

Από την άλλη βέβαια, κάθε παίχτης ανεξαρτήτως με ποιό χέρι κρατάει τη ρακέτα, έχει το δικό του στυλ, την δικιά του τεχνική, τον δικό του τρόπο να κινείται και να χτυπάει το μπαλάκι, οπότε δεν νομίζω ότι ισχύει ότι όταν παίζουν 2 δεξιόχειρες μεταξύ τους πχ ξέρουν ακριβώς τι να περιμένει ο ένας από τον άλλο...

Όλα αυτά -ξαναλέω- στην θεωρία βέβαια... Προσωπικά για μένα θα είναι επιτυχία αν χτυπήσω το μπαλάκι και περάσει το φιλέ!!

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/09/2013 :  13:02:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γνωστοί αριστερόχειρες υπήρξαν (για μένα τουλάχιστον)
Ο Μακ Ενρόου
ο Ιβανίσεβιτς
και τώρα ο Ναδάλ

Από τους άγνωστους πρέπει να υπάρχουνε πολλοί

Και εφ'όσον δεν έχουν όλοι την ίδια επιτυχία
άρα εξαρτάται από το ταλέντο και από τη δουλειά του καθενός
η πορεία του

Ο καλύτερος γενικά της δεκαετίας του '90
και ο μέχρι τότε Όλων Των Εποχών
(Βάσει περισσότερων τίτλων Γκραν Σλαμ)
ήταν ο Πητ Σάμπρας με 14

Τη δεκαετία του 2000-2010 ασφαλώς ο Φέντερερ
ο οποίος έχει φθάσει τα 17

Εάν τη δεκαετία 2010-2020 κάποιος τον ξεπεράσει
θα πρέπει να κάνουμε υπομονή τα επόμενα για να το δούμε ή όχι

Βάσει ειδικών πάντως από την πρώτη στιγμή που βγήκε ο Φέντερερ
χαρακτηρίστηκε βάσει ποικιλίας χτυπημάτων
ο Πληρέστερος Όλων και απ' ό,τι φαίνεται ΕΠΑΛΗΘΕΥΤΗΚΑΝ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/09/2013 :  14:28:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ένα άλλο επίτευγμα του Ρότζερ είναι το εξής:

Τζόκο και Ναδάλ έχουν ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΗ παρουσία σε ημιτελικούς-τελικούς
μόνο μία χρονιά

Ο Φέντερερ το έκανε ΓΙΑ ΠΕΝΤΕ(5) συνεχόμενα

Εάν θυμάμαι καλά είναι 22 συνεχόμενοι ημιτελικοί!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tazi
Senior Forum-Runner



726 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/09/2013 :  14:33:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νομίζω πως το τελευταίο σχόλιο είναι αρκετό για να αναδείξει την μοναδικότητα του Φέντερερ!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/09/2013 :  14:52:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ακόμη και τη χρονιά που είχε τη Λοιμώδη Μονοπυρήνωση(2008)

Έχασε στον ημιτελικό του Αυστραλιανού Όπεν
έχασε στο τελικό του Ρολάν Γκαρός εύκολα
στον τελικό του Γουϊμπλεντον ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ

και ΚΕΡΔΙΣΕ ΤΟ US OPEN!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KosNi
Forum-Runner

140 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/09/2013 :  21:51:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα μπορούσα να σας γράψω άπειρες παραμέτρους του παιχνιδιού στις οποίες ένας αριστεροχειρας έχει πλεονέκτημα έναντι ενός δεξιόχειρα, αλλά το πιο σημαντικό επιχείρημα ειναι ο ίδιος ο Ναδαλ:

Ο Ναδαλ παίζει πολύ καλό τεννις. Ηταν απο τη φύση του δεξιόχειρας. Αποφάσισε να το αλλάξει αυτο, πηγαίνοντας κόντρα στη φύση, για να κάνει τι, αν αυτο δεν έκρινε ότι του έδινε μεγαλύτερο πλεονέκτημα απο το να συνέχιζε να παίζει με το δεξί; Ειναι προφανές ότι πίστευε αυτο που πιστεύω κι εγώ: ότι απολαμβάνει πλεονέκτημα έναντι των υπολοίπων.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 13 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000