Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Διατροφή
 Τι τρώμε σήμερα... Νο1
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 150

Marmite
Master Forum-Runner



3279 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/10/2013 :  17:05:21  Εμφάνιση Προφίλ
Ρε συ Nick F, άφησες τα παντζάρια κι έπιασες τις σουπιές;; Νισάφι πια!!!

εγώ τώρα τσακίζω κομμάτι σοκολατόπιτα, αυτό σας λέω μόνο!!!

http://5tinimera.wordpress.com/

Και ένα like στην σελίδα μας!
https://www.facebook.com/5tinimera
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

afentis
Elite Forum-Runner

Greece


1563 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/10/2013 :  18:58:59  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by trexantiris

Ένα απλό πρωινό με γάλα+δημητριακά
Δεκατιανό: κουλούρι με χαρουπάλευρο
Μεσημεριανό: ένα κομμάτι κοτόπιτας
Απογευματινό: σταφύλι
Βραδινό: Φακές (σλουρπ) με ψωμί "παπάρα" και μπόλικη φέτα
Υστεροβραδινό: κανά γλυκάκι θα παίξει...ίδομεν...

@afentis: με λιγούριασες με αυτά που πόσταρες!

Free your feet...free your senses!



Τί είναι αυτό ακριβώς που σε λιγούριασε;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nick F
Master Forum-Runner

Greece


2942 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/10/2013 :  19:21:46  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Marmite

Ρε συ Nick F, άφησες τα παντζάρια κι έπιασες τις σουπιές;; Νισάφι πια!!!

εγώ τώρα τσακίζω κομμάτι σοκολατόπιτα, αυτό σας λέω μόνο!!!

http://5tinimera.wordpress.com/

Και ένα like στην σελίδα μας!
https://www.facebook.com/5tinimera


χαχαχαχαχαχα!!! αύριο παντζάρια με καπνιστό σολομό,ευχαριστώ που μου το θύμησες...!!!

______________________
Βάφλα με παγωτό παρφέ σοκολάτα & κρέμα,με καραμελωμένους ξηρούς καρπούς και σιρόπι σοκολάτας...!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/10/2013 :  22:28:10  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by afentis

quote:
Originally posted by trexantiris

Ένα απλό πρωινό με γάλα+δημητριακά
Δεκατιανό: κουλούρι με χαρουπάλευρο
Μεσημεριανό: ένα κομμάτι κοτόπιτας
Απογευματινό: σταφύλι
Βραδινό: Φακές (σλουρπ) με ψωμί "παπάρα" και μπόλικη φέτα
Υστεροβραδινό: κανά γλυκάκι θα παίξει...ίδομεν...

@afentis: με λιγούριασες με αυτά που πόσταρες!

Free your feet...free your senses!



Τί είναι αυτό ακριβώς που σε λιγούριασε;



...εκφράστικα λάθος! Δεν εννοούσα ότι λιγουριαστηκα από κάτι γλυκό για παράδειγμα αλλά ότι καθώς τα διάβαζα αυτά που έγραψες μου ήρθε μια λιγούρα από την πείνα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Ξανθό Άλογο
Advanced Forum-Runner

Greece
250 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2013 :  09:53:51  Εμφάνιση Προφίλ
να σε πληροφορησω πως ειναι οδηγιες αθλητικου διατροφολογου.και δεν βλεπω το παραλογο πουθενα.στους περισσοτερους αγωνες βουνου που εχω τρεξει στην επαρχια το προηγουμενο βραδυ του αγωνα εχει pasta party.

quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by Ξανθό Άλογο

εγω το βραδυ πριν τον αγωνα τρωω μακαρονια με κιμα και σαλατα και την ημερα του αγωνα 90 λεπτα πριν 2 φετες ψωμι με φυστικοβουτυρο ή 2 φετες ψωμι με ταχινι και μελι ή ενα γιαουρτι με ενα τοστ(τυρι-γαλοπουλα).


...ίσως οι διατροφικές σου επιλογές πριν τον αγώνα χρήζουν σημαντικής βελτίωσης...

Free your feet...free your senses!

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

afentis
Elite Forum-Runner

Greece


1563 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2013 :  10:11:45  Εμφάνιση Προφίλ
πρωινό: κεφίρ με τηγανήτα κολοκύθας
δεκατιανό: μαμαλίγκα
μεσημεριανό: ρύζι με μανιτάρια αλ κρέμ
απογευματινό: γιαούρτι στραγγιστό με φρούτα βανίλια
βραδινό: ρεβύθια σούπα με ελιές και παξιμάδι
υστεροβραδινό: γιαούρτι απλό με κορνφλέικς
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2013 :  12:03:10  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα
μαμαλίγκα
Πρώτη φορά το ακούω.
Έψαξα στο Internet και βρήκα από original μέχρι ένα σωρό παραλαγές... τραχανάς, κολοκύθι, τυρί

___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

afentis
Elite Forum-Runner

Greece


1563 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2013 :  12:37:20  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by xipolitakos

μαμαλίγκα
Πρώτη φορά το ακούω.
Έψαξα στο Internet και βρήκα από original μέχρι ένα σωρό παραλαγές... τραχανάς, κολοκύθι, τυρί

___________________
Run Natural... run Bare



Υπάρχουν άπειρες παραλλαγές της μαμαλίγκας.
Βασικά χρησιμοποιούμε μπόλικη τριμμένη κολοκύθα, ή φρέσκο κολοκυθάκι (καλύτερο) με τυριά (φέτα, κασέρι) αλεύρι, γάλα, αυγό και ελαιόλαδο.

Το θέμα είναι ότι κάποιοι την θέλουν λεπτή και τραγανιστή και κάποιοι άλλη παχιά και μαλακιά. Είναι θέμα γούστου και ψήνεται αναλόγως.
Την τρώς και δεν σταματάς. Άνετα θα έτρωγα ένα ταψί.

Edited by - afentis on 03/10/2013 12:45:29
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2013 :  13:32:08  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by xipolitakos

μαμαλίγκα
Πρώτη φορά το ακούω.
Έψαξα στο Internet και βρήκα από original μέχρι ένα σωρό παραλαγές... τραχανάς, κολοκύθι, τυρί

___________________
Run Natural... run Bare



«μαμαλίγκα» τρώω συχνά από τα χέρια της πεθεράς μου. Με βάση το κολοκύθι και το τυρί και μπόλικο ελαιόλαδο. Προφανώς χωρίς φύλλο. Πολύ ωραία!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2013 :  14:03:45  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα
Δεν έφερες καμιά φορά στο γήπεδο να δοκιμάσουμε και εμείς.

___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2013 :  14:35:54  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by xipolitakos

Δεν έφερες καμιά φορά στο γήπεδο να δοκιμάσουμε και εμείς.

___________________
Run Natural... run Bare


...θα προλάβαινε νομίζεις να φτάσει; (σλουρπ)

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2013 :  15:23:04  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Ξανθό Άλογο

να σε πληροφορησω πως ειναι οδηγιες αθλητικου διατροφολογου.και δεν βλεπω το παραλογο πουθενα.στους περισσοτερους αγωνες βουνου που εχω τρεξει στην επαρχια το προηγουμενο βραδυ του αγωνα εχει pasta party.

quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by Ξανθό Άλογο

εγω το βραδυ πριν τον αγωνα τρωω μακαρονια με κιμα και σαλατα και την ημερα του αγωνα 90 λεπτα πριν 2 φετες ψωμι με φυστικοβουτυρο ή 2 φετες ψωμι με ταχινι και μελι ή ενα γιαουρτι με ενα τοστ(τυρι-γαλοπουλα).


...ίσως οι διατροφικές σου επιλογές πριν τον αγώνα χρήζουν σημαντικής βελτίωσης...

Free your feet...free your senses!





Η παρατήρησή μου αφορά μόνο το πρωινό σου και όχι το βραδινό που είναι σούπερ (μια που τον κιμά μπορείς να το παραλείψεις ή να μειώσεις την ποσότητά του στο ελάχιστο, καθαρά για τη γεύση δηλαδή):
- Πριν το Μαραθώνιο (ή και άλλο αγώνα σημαντικής απόστασης), θέλεις στο πρωινό να φας πολλούς υδατάνθρακες, υδατάνθρακες και πάλι…υδατάνθρακες! Το φυστικοβούτυρο είναι «τίγκα» στα λιπαρά (υψηλής ποιότητας μεν, παντελώς άχρηστα για τον αγώνα σου δε), έχει αρκετές πρωτείνες (25γρ/100γρ προιόντος) και ελάχιστους υδατάνθρακες (20γρ/100γρ). Οπότε…τζίφος! Απλά σου δίνει θερμίδες που δεν τις χρειάζεσαι… Τα ίδια ισχύουν και για το ταχίνι.
- Το πρωινό καλό είναι να αποτελείται κυρίως από υδατάνθρακες, όπως φρούτα (μια μπανάνα π.χ.), χυμό, ψωμί με μέλι ή μαρμελάδα και το καλύτερο: τα μακαρόνια που περίσεψαν από το προηγούμενο βράδυ!
- Αποφεύγεις γαλακτοκομικά (μια που το γιαούρτι είναι «φιλικό» με το πεπτικό σύστημα, αλλά και πάλι, δε δίνει τις ποσότητες υδατανθράκων που θέλεις), ενώ το τοστ με τυρί/γαλοπούλα αντικαθίσταται από το συνδυασμό ψωμιού/μελιού/μαρμελάδας. Για τους λόγους που γράφτηκαν πιο πάνω.
- 90 λεπτά καλό πρωινό πριν από έναν αγώνα απόστασης (π.χ. Μαραθώνιο)!?!?!?!? Αν το πρωινό σου είναι πολύ ελαφρύ τότε 120 λεπτά είναι το ελάχιστο, αν όμως θέλεις να φας ένα γερό πρωινό για να «καρδαμώσεις» (που να δεις τι πρωινό προβλέπει το βιβλίο «Advanced Marathoning»), τότε 3-4 ώρες είναι το διάστημα που πρέπει να μεσολαβήσει μεταξύ της λήψης τροφής και του αγώνα! Ο λόγος: η ινσουλίνηη που εκκρίνεται με τη λήψη της τροφής δρα ανταγωνιστικά με τη διαδικασία της λιπόλυσης (κάτι καταστροφικό για έναν Μαραθώνιο). Άρα θέλεις τα επίπεδα της ινσουλίνης σου να έχουν υποχωρήσει στα «φυσιολογικά» επίπεδα ΠΡΙΝ ξεκινήσει ο αγώνας, κάτι που απαιτεί και τη λήψη της τροφής τόσο νωρίς. Κατά τη διάρκεια βέβαια του αγώνα δεν ισχύει τέτοιος περιορισμός, αφού η ενέργεια που προσλαμβάνεται μέσω της τροφής, χρησιμοποιείται κατευθείαν για την παραγωγή μηχανικού έργου!

Θυμήσου πάλι: Υδατάνθρακες, Υδατάνθρακες, Υδατάνθρακες (να γραφτεί παρακαλώ άλλες 100 φορές σε τετράδιο για…τιμωρία). Μάλιστα διατροφικά προγράμματα Μαραθωνίου πάνω στα οποία έχω σκοντάψει, αναφέρονται αποκλειστικά στην ποσότητα υδατανθράκων (σε γραμμάρα) που πρέπει να πάρεις στο πρωινό σου. Πρωτείνες και λιπαρά…άνευ ουσίας για τη δεδομένη χρονική στιγμή.

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Ξανθό Άλογο
Advanced Forum-Runner

Greece
250 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/10/2013 :  08:23:07  Εμφάνιση Προφίλ
με καλυψες απολυτα!!θα το εχω υποψη μου!! thanks!!

quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by Ξανθό Άλογο

να σε πληροφορησω πως ειναι οδηγιες αθλητικου διατροφολογου.και δεν βλεπω το παραλογο πουθενα.στους περισσοτερους αγωνες βουνου που εχω τρεξει στην επαρχια το προηγουμενο βραδυ του αγωνα εχει pasta party.

quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by Ξανθό Άλογο

εγω το βραδυ πριν τον αγωνα τρωω μακαρονια με κιμα και σαλατα και την ημερα του αγωνα 90 λεπτα πριν 2 φετες ψωμι με φυστικοβουτυρο ή 2 φετες ψωμι με ταχινι και μελι ή ενα γιαουρτι με ενα τοστ(τυρι-γαλοπουλα).


...ίσως οι διατροφικές σου επιλογές πριν τον αγώνα χρήζουν σημαντικής βελτίωσης...

Free your feet...free your senses!





Η παρατήρησή μου αφορά μόνο το πρωινό σου και όχι το βραδινό που είναι σούπερ (μια που τον κιμά μπορείς να το παραλείψεις ή να μειώσεις την ποσότητά του στο ελάχιστο, καθαρά για τη γεύση δηλαδή):
- Πριν το Μαραθώνιο (ή και άλλο αγώνα σημαντικής απόστασης), θέλεις στο πρωινό να φας πολλούς υδατάνθρακες, υδατάνθρακες και πάλι…υδατάνθρακες! Το φυστικοβούτυρο είναι «τίγκα» στα λιπαρά (υψηλής ποιότητας μεν, παντελώς άχρηστα για τον αγώνα σου δε), έχει αρκετές πρωτείνες (25γρ/100γρ προιόντος) και ελάχιστους υδατάνθρακες (20γρ/100γρ). Οπότε…τζίφος! Απλά σου δίνει θερμίδες που δεν τις χρειάζεσαι… Τα ίδια ισχύουν και για το ταχίνι.
- Το πρωινό καλό είναι να αποτελείται κυρίως από υδατάνθρακες, όπως φρούτα (μια μπανάνα π.χ.), χυμό, ψωμί με μέλι ή μαρμελάδα και το καλύτερο: τα μακαρόνια που περίσεψαν από το προηγούμενο βράδυ!
- Αποφεύγεις γαλακτοκομικά (μια που το γιαούρτι είναι «φιλικό» με το πεπτικό σύστημα, αλλά και πάλι, δε δίνει τις ποσότητες υδατανθράκων που θέλεις), ενώ το τοστ με τυρί/γαλοπούλα αντικαθίσταται από το συνδυασμό ψωμιού/μελιού/μαρμελάδας. Για τους λόγους που γράφτηκαν πιο πάνω.
- 90 λεπτά καλό πρωινό πριν από έναν αγώνα απόστασης (π.χ. Μαραθώνιο)!?!?!?!? Αν το πρωινό σου είναι πολύ ελαφρύ τότε 120 λεπτά είναι το ελάχιστο, αν όμως θέλεις να φας ένα γερό πρωινό για να «καρδαμώσεις» (που να δεις τι πρωινό προβλέπει το βιβλίο «Advanced Marathoning»), τότε 3-4 ώρες είναι το διάστημα που πρέπει να μεσολαβήσει μεταξύ της λήψης τροφής και του αγώνα! Ο λόγος: η ινσουλίνηη που εκκρίνεται με τη λήψη της τροφής δρα ανταγωνιστικά με τη διαδικασία της λιπόλυσης (κάτι καταστροφικό για έναν Μαραθώνιο). Άρα θέλεις τα επίπεδα της ινσουλίνης σου να έχουν υποχωρήσει στα «φυσιολογικά» επίπεδα ΠΡΙΝ ξεκινήσει ο αγώνας, κάτι που απαιτεί και τη λήψη της τροφής τόσο νωρίς. Κατά τη διάρκεια βέβαια του αγώνα δεν ισχύει τέτοιος περιορισμός, αφού η ενέργεια που προσλαμβάνεται μέσω της τροφής, χρησιμοποιείται κατευθείαν για την παραγωγή μηχανικού έργου!

Θυμήσου πάλι: Υδατάνθρακες, Υδατάνθρακες, Υδατάνθρακες (να γραφτεί παρακαλώ άλλες 100 φορές σε τετράδιο για…τιμωρία). Μάλιστα διατροφικά προγράμματα Μαραθωνίου πάνω στα οποία έχω σκοντάψει, αναφέρονται αποκλειστικά στην ποσότητα υδατανθράκων (σε γραμμάρα) που πρέπει να πάρεις στο πρωινό σου. Πρωτείνες και λιπαρά…άνευ ουσίας για τη δεδομένη χρονική στιγμή.

Free your feet...free your senses!

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

afentis
Elite Forum-Runner

Greece


1563 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/10/2013 :  12:48:22  Εμφάνιση Προφίλ
@trexantiris

Επειδή βλέπω το κατέχεις το θέμα διατροφής πριν το μαραθώνιο...

Το πρωινό πριν το μαραθώνιο ακολουθώ το εξής.

5:30 1 φέτα ψωμί με μέλι και 1 ποτήρι χυμό
8:00 1 μπανάνα
9:15 Μαραθώνιο

Μπορείς να μου πείς τι κάνω λάθος ή τί να προσέξω;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/10/2013 :  13:18:31  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα
Το Μαραθώνιο

___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 150 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000