Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Διατροφή
 Τι τρώμε σήμερα... Νο1
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 150

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/01/2014 :  11:51:50  Εμφάνιση Προφίλ
Σήμερα έχει κριθαράκι με θράψαλα.....

Αν δεν έχεις ότι αγαπάς,αγάπα ότι έχεις.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/01/2014 :  11:55:19  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Marmite

αααααααχαχαχαχαχα οι φακές σταθερή αξία!

================
Μανώλη γιατί τέτοια πείνα;;; Ούτε εγώ έτσι! (αν και μεταξύ μας, από όταν ξεκίνησα τα χάπια του θυρεοειδή χαλάρωσα λίγο μιας και δεν παίρνω τόσο εύκολα βάρος πια)

================

http://5tinimera.wordpress.com/

Και ένα like στην σελίδα μας!
https://www.facebook.com/5tinimera



...γιατί δεν μου ήταν δύσκολο να συνειδητοποιήσω ότι για να απολέσω βάρος πρέπει να...πεινάσω! Σε μικρότερο ή μεγαλύτερο βαθμό... Μέσα στις γιορτές είχα τρέξει σε μια βδομάδα 142 χιλιόμετρα (και με ένταση μάλιστα) και παρόλο αυτά έβαλα 1.5 κιλά στο ζωνάρι μου!!! Ηθικό δίδαγμα: δεν έχει σημασία το τι γυμναστική θα κάνεις, σημασία έχει πως θα κρατήσεις τις ισορροπίες μεταξύ "εισερχόμενων και εξερχόμενων θερμίδων". Και αν θέλεις να χάσεις βάρος, απλά πρέπει να λάβεις λιγότερες θερμίδες από ότι θα κάψεις...και σε αυτήν την περίπτωση θα πεινάσεις! Το πλεονέκτημα του να γυμνάζεσαι είναι ότι μπορείς να φας πιο "ανθρώπινες" ποσότητες και με - ελαφρά πάντα πείνα - να χάνεις βάρος.

Στα δικά μου:
Πρωινό: ένα μπωλ δημητριακά με γάλα
Δεκατιανό: τίποτα
Μεσημεριανό: γιαουρτάκι με παξιμάδι + 3 γεμιστά μπισκότα (παρασπονδία στο γλυκό ;-)
Απογευματινό: 4 μανταρίνια
Βραδινό: ΦΑΚΕΣ (οοοο γιέααααα) με λίγο ψωμί + φέτα (απαραίτητα)
Υστεροβραδινό: 3 μανταρίνια + κανά σοκολατάκι.

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/01/2014 :  11:58:15  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Vaterman

quote:
Originally posted by trexantiris

Πρωινό: μία φέτα ψωμί με μαρμελάδα + 1 ποτήρι γάλα + μισό (!) κομμάτι μπακλαβά (η εποχή που τα κομμάτια τα τσάκιζα 3-3, πέρασε ανεπιστρεπτή!)

Δεκατιανό: τίποτα
Μεσημεριανό: ένα σάντουιτς
Απογευματινό: τίποτα
Βραδινό: λίγο κοτόπουλο με ρύζι.
Υστεροβραδινό: 3 μανταρίνια + ένα ποτήρι "Κεφίρ φράουλας" και κανά σοκολοτάκι.

Free your feet...free your senses!



Βρε για bodybuilding αγώνες θα κατεβείτε και κάνετε τέτοια διατροφή??? Πωωωωωω αρχίζω να νιώθω τύψεις...

ΔΕΝ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΟΥΜΕ ΠΟΤΕ!!!



...ΠΕΙΝΑΩ (τόσο απλά)!

...τουλάχιστον Νίκο έχει αποτέλεσμα και ήδη 1 κιλάκι έφυγε από πάνω μου σε λίγες μέρες (και έχοντας τρέξει απειροελάχιστα χιλιόμετρα). Πρεπει να απολέσω ακόμα 2 όμως, για να φτάσω στο βάρος "Μαραθωνίου" που προσπαθώ δηλαδή να έχω σε κάθε Μαραθώνιο! Οπότε...λιμοκτονία για ακόμα κάποιο καιρό! γκρρρρρρ!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Vaterman
Senior Forum-Runner

Greece
1020 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/01/2014 :  19:36:25  Εμφάνιση Προφίλ
Πωωω βρε ακολουθείστε την τακτική μου! Τρώω γλυκά, σοκολάτες, γκοφρέτες, γαριδοειδή και σκεπαστές πίτες κλπ κλπ... ότι πιο ανθιυγεινό! Κιλά... χμμμ... μαραθωνίου είναι 72... τώρα από αρχές Δεκέμβρη είμαι 69-72 πάνω κάτω συνέχεια... αχαχαχα δεν προσπαθώ όμως... εντάξει τρέχω εγώ βέβαια... και 90 χιλ μια εβδομάδα έκανα αν και δεν ετοιμάζομαι για τίποτα!

Γιάννα καλά είμαι!!!! :D

ΔΕΝ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΟΥΜΕ ΠΟΤΕ!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

B.A.M.
Forum-Runner

Greece


189 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/01/2014 :  19:45:06  Εμφάνιση Προφίλ
Μανώλη επειδή αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα , αρχίζω να πιστεύω ότι το σώμα έχει πάρει τέτοιες προσαρμογές που δεν χρειάζεται τόσο πολύ φαγητό πλέον. Και λέμε για πολλά χλμετρα...

BAM
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Marmite
Master Forum-Runner



3279 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/01/2014 :  11:04:09  Εμφάνιση Προφίλ
Παιδιά επειδή κι εγώ είμαι της άποψης ότι για να χάσεις βάρος πρέπει να πεινάσεις, για να διατηρήσεις χαμηλό βάρος πρέπει να προσέχεις κ.ο.κ, έχω να πω ότι η λογκική αυτή είναι λίγο παγίδα.
Από προσωπική εμπειρία, αν βλέπετε πως σας είναι λίγο πιο δύσκολο από τους υπόλοιπους ανθρώπους γύρω σας να χάσετε βάρος, ή παίρνετε πιο εύκολα από τους άλλους, μην το αφήσετε έτσι. Προσαρμογές το σώμα μας τέτοιου είδους δεν κάνει. Δεν καίει τόσο λιγότερες θερμίδες ξαφνικά επειδή "συνήθισε" την άσκηση!

Πηγαίντε για τσεκ απ του θυρεοειδή σας για να δείτε τι παίζει!
Εγώ πραγματικά νόμιζα σε όλη μου τη ζωή ότι απλά θα πρέπει να πεινάω για πάντα αν θέλω να διατηρώ το βάρος μου! Δεν είχε πάει καν τον μυαλό μου ότι η διατήρηση του βάρους μου δεν θα έπρεπε να είναι κάτι τόσο δύσκολο!
Σε τυχαίο έλεγχο βρήκαμε το θεματάκι με τον θυρεοειδή μου και από όταν ξεκίνησα το χάπι τα έχω δει όλα!!! Το βάρος μου μένει σταθερό με ακρίβεια γραμμαρίου, σε γιορτές που ξεκοιλιάζομαι παίρνω 1-2 κιλά (σε σχέση με 4 που έπαιρνα πανεύκολα), τα οποία χάνονται μόνα τους σε λίγες μέρες μόλις απλώς κόβω τα έξτρα που έτρωγα. Δεν έχω ξανακάνει δίαιτα, δεν έχω ξαναπάρει αισθητά βάρος και δεν σκέφτομαι πλέον λεπτομερώς το τι πρέπει να φάω. Απλώς διατηρείται το βάρος μου με μαγικό τρόπο!

http://5tinimera.wordpress.com/

Και ένα like στην σελίδα μας!
https://www.facebook.com/5tinimera
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

B.A.M.
Forum-Runner

Greece


189 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/01/2014 :  18:12:09  Εμφάνιση Προφίλ
Ίσως να μην το θέτω σωστά λεγοντας για προσαρμογές του σώματος , αλλά πιστεύω πως το σώμα μαθαίνει να λειτουργεί με μεγαλύτερη αυτονομία.

BAM
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/01/2014 :  15:14:44  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by B.A.M.

Μανώλη επειδή αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα , αρχίζω να πιστεύω ότι το σώμα έχει πάρει τέτοιες προσαρμογές που δεν χρειάζεται τόσο πολύ φαγητό πλέον. Και λέμε για πολλά χλμετρα...

BAM



…όντως, καμιά φορά έχω την αίσθηση ότι και με τον αέρα…βάζω βάρος (όταν βέβαια μπαίνω στη διαδικασία να ελέγξω το βάρος μου)!
Αυτό με τις προσαρμογές πάντως που αναφέρεις δεν πρέπει να έχει σχέση για τους εξής λόγους:
- Στον αθλούμενο (π.χ. δρομέα) αναπτύσσεται ένα πιο ισχυρό μυϊκό σύστημα το οποίο έχει και αυξημένες ενεργειακές ανάγκες, ακόμα και σε κατάσταση ηρεμίας. Με άλλα λόγια, όσο πιο δυνατός είσαι μυικά, τόσο πιο πολλές θερμίδες θέλεις μέσα στην ημέρα για να επιβιώσεις, ακόμα και αν είσαι ξαπλωμένος στο κρεβάτι όλη την ημέρα (=αυξημένος βασικός μεταβολισμός)!
- Η αυξημένη δρομική οικονομία που ενδέχεται να έχει ένας δρομέας (σε σχέση με έναν μη αθλούμενο) δεν έχει σχέση με το βασικό μεταβολισμό.
- Απλά σε ένα δρομέα αποστάσεων, το σώμα έχει μάθει να κάνει άμεση αποθήκευση υδατανθράκων (με τη μορφή μυικού ή ηπατικού γλυκογόνου), αντί να μεταφέρει την περίσσεια της προσλαμβανόμενης ενέργειας στον λιπώδη ιστό. Κάνει ουσιαστικά υδατανθράκωση «με το παραμικρό» και όπως είναι γνωστό, για κάθε 1γρ. γλυκογόνου που αποθηκεύεται, δεσμεύονται και άλλα 3 γρ. νερό, οπότε λίγους υδατάνθρακες παραπάνω να καταναλώσουμε, εύκολα μπορεί να πάρουμε βάρος λόγω της «κατακράτησης» υγρών.

@Marmite: αυτό που λες με έβαλες σε σκέψεις και ήδη έκλεισα ραντεβού με ενδοκρινολόγο (εκ των πραγμάτων θέλω να δω και άλλα πράγματα που αφορούν τη συνολική κατάσταση της υγείας μου!


Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

B.A.M.
Forum-Runner

Greece


189 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/01/2014 :  18:33:38  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by trexantiris

[quote]Originally posted by B.A.M.

Μανώλη επειδή αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα , αρχίζω να πιστεύω ότι το σώμα έχει πάρει τέτοιες προσαρμογές που δεν χρειάζεται τόσο πολύ φαγητό πλέον. Και λέμε για πολλά χλμετρα...

BAM



…όντως, καμιά φορά έχω την αίσθηση ότι και με τον αέρα…βάζω βάρος (όταν βέβαια μπαίνω στη διαδικασία να ελέγξω το βάρος μου)!
Αυτό με τις προσαρμογές πάντως που αναφέρεις δεν πρέπει να έχει σχέση για τους εξής λόγους:
- Στον αθλούμενο (π.χ. δρομέα) αναπτύσσεται ένα πιο ισχυρό μυϊκό σύστημα το οποίο έχει και αυξημένες ενεργειακές ανάγκες, ακόμα και σε κατάσταση ηρεμίας. Με άλλα λόγια, όσο πιο δυνατός είσαι μυικά, τόσο πιο πολλές θερμίδες θέλεις μέσα στην ημέρα για να επιβιώσεις, ακόμα και αν είσαι ξαπλωμένος στο κρεβάτι όλη την ημέρα (=αυξημένος βασικός μεταβολισμός)!
- Η αυξημένη δρομική οικονομία που ενδέχεται να έχει ένας δρομέας (σε σχέση με έναν μη αθλούμενο) δεν έχει σχέση με το βασικό μεταβολισμό.
- Απλά σε ένα δρομέα αποστάσεων, το σώμα έχει μάθει να κάνει άμεση αποθήκευση υδατανθράκων (με τη μορφή μυικού ή ηπατικού γλυκογόνου), αντί να μεταφέρει την περίσσεια της προσλαμβανόμενης ενέργειας στον λιπώδη ιστό. Κάνει ουσιαστικά υδατανθράκωση «με το παραμικρό» και όπως είναι γνωστό, για κάθε 1γρ. γλυκογόνου που αποθηκεύεται, δεσμεύονται και άλλα 3 γρ. νερό, οπότε λίγους υδατάνθρακες παραπάνω να καταναλώσουμε, εύκολα μπορεί να πάρουμε βάρος λόγω της «κατακράτησης» υγρών.

@Marmite: αυτό που λες με έβαλες σε σκέψεις και ήδη έκλεισα ραντεβού με ενδοκρινολόγο (εκ των πραγμάτων θέλω να δω και άλλα πράγματα που αφορούν τη συνολική κατάσταση της υγείας μου!



Οπότε σαν πιο λογική εξήγηση βρίσκω αυτό περί κατακράτησης υγρών, αφού βλέπω μεγάλα σκαμπανεβάσματα στη ζυγαριά. Βέβαια είναι αλήθεια ότι ειδικά μετα από τα συνεχόμενα LR η πείνα είναι ανεξέλενκτη.

BAM
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nick F
Master Forum-Runner

Greece


2942 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/01/2014 :  11:24:34  Εμφάνιση Προφίλ
πρωινό:δημητριακά,έναν χυμό πορτοκάλι/λεμόνι+μια φέτα ψωμί με μέλι,λίγη κουβερτούρα
δεκατιανό: ένα κουλούρι Θεσσαλονίκης & ένα τσάι
μεσημεριανό: ρύζι με μπριζόλα μοσχαρίσια
απογευματινό: μερικούς ξηρούς καρπούς,ένα παστέλι
βραδινό: ανάμεικτα λαχανικά με σολομό
υστεροβραδινό: τσάι

______________________
Βάφλα με παγωτό παρφέ σοκολάτα & κρέμα,με καραμελωμένους ξηρούς καρπούς και σιρόπι σοκολάτας...!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/01/2014 :  11:31:35  Εμφάνιση Προφίλ
πρωινό: τοστ, γάλα και 2 σπιτικά μουστοκούλουρα (δε μπορούσα να αντισταθώ όταν ακόμα και ο μούστος είναι σπιτικός)
μεσημέρι: σαλάτα μαρούλι και ξιφίας σιγοβρασμένος με ντομάτα και πιπεριά
πιο μετά βλέπουμε :-)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/01/2014 :  18:45:25  Εμφάνιση Προφίλ
Πρωινό: τίποτα
Δεκατιανό: τίποτα
Μεσημεριανό: ένα ποτήρι φρεσκοστυμμένο χυμό και μισή φρυγανιά.
Απογευματινό: τίποτα
Βραδινό: κάποιο φρούτο + μπισκότο.

Όχι,δεν κάνω άκρως στερητική δίαιτα (δεν τρελάθηκα ακόμη), αλλά αν όλη την ημέρα το ποιο αγαπημένο σου δωμάτιο στο σπίτι είναι η τουαλέτα λόγω γαστρεντερίτιδας, η δίαιτα είναι...αναγκαστική!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/01/2014 :  20:27:12  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by trexantiris

Πρωινό: τίποτα
Δεκατιανό: τίποτα
Μεσημεριανό: ένα ποτήρι φρεσκοστυμμένο χυμό και μισή φρυγανιά.
Απογευματινό: τίποτα
Βραδινό: κάποιο φρούτο + μπισκότο.

Όχι,δεν κάνω άκρως στερητική δίαιτα (δεν τρελάθηκα ακόμη), αλλά αν όλη την ημέρα το ποιο αγαπημένο σου δωμάτιο στο σπίτι είναι η τουαλέτα λόγω γαστρεντερίτιδας, η δίαιτα είναι...αναγκαστική!

Free your feet...free your senses!



Ε τι χυμο και φρουτο γραφεις τοτε? Στη γαστρεντεριτιδα απαγορευονται οι χυμοι και τα οξινα φρουτα, μπανανα και μηλο μονο, τα μανταρινια να τα ξεχασεις! (δεν τα εμαθες απο τα παιδια σου?)

_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/01/2014 :  22:11:28  Εμφάνιση Προφίλ
Μακαρονάδα με κοτόπουλο σήμερα και την τσάκισα....

Αν δεν έχεις ότι αγαπάς,αγάπα ότι έχεις.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/01/2014 :  22:24:00  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Elda

quote:
Originally posted by trexantiris

Πρωινό: τίποτα
Δεκατιανό: τίποτα
Μεσημεριανό: ένα ποτήρι φρεσκοστυμμένο χυμό και μισή φρυγανιά.
Απογευματινό: τίποτα
Βραδινό: κάποιο φρούτο + μπισκότο.

Όχι,δεν κάνω άκρως στερητική δίαιτα (δεν τρελάθηκα ακόμη), αλλά αν όλη την ημέρα το ποιο αγαπημένο σου δωμάτιο στο σπίτι είναι η τουαλέτα λόγω γαστρεντερίτιδας, η δίαιτα είναι...αναγκαστική!

Free your feet...free your senses!



Ε τι χυμο και φρουτο γραφεις τοτε? Στη γαστρεντεριτιδα απαγορευονται οι χυμοι και τα οξινα φρουτα, μπανανα και μηλο μονο, τα μανταρινια να τα ξεχασεις! (δεν τα εμαθες απο τα παιδια σου?)

_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις





...έχεις δίκιο με το χυμό και αυτό το λάθος "φάνηκε" στη συνέχεια! Μου έβαλε χέρι και η γυναικα μου, οπότε το βράδι μόνο τσάι και φρυγανιές. Σούπερ διατροφή σήμερα

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 150 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000