Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Διατροφή
 Τι τρώμε σήμερα... Νο1
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 150

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/06/2013 :  10:37:20  Εμφάνιση Προφίλ
Εγω θα σου πω τι εχω παρατηρησει απο οσες φορες εχω διαβασει τη διατροφη σου και μου εχει κανει μεγαλη εντυπωση. Δεν τρως καθολου πορτοκαλια και σπανια σαλατες. Ο σιδηρος που παιρνεις ειναι κυριως φυτικης προελευσης (πχ οσπρια), ο οποιος αν δε δυνδυαζεται με βιταμινη C δεν απορροφαται σχεδον καθολου. Ετσι κι αλλιως ο μη αιμικος σιδηρος εχει μικροτερη απορροφηση σε σχεση με τον αιμικο, αλλα αν συνδυαστει με βιταμινη C (βλεπε ενα ποτηρι φρεσκοστιμμενη πορτοκαλαδα), η απορροφηση του τριπλασιζεται. Αντιθετα αν συνδυαστει με ασβστιο, καφε, σοκολατα, κοκκινο κρασι, η απορροφηση του μειωνεται. Αληθεια, τι τιμες ειχες? Ισως να μην αρκει η διατροφη σου και να χρειαζεσαι συμπληρωματα, ειδικα τωρα που προκειται να ξεκινησεις προετοιμασια για μαραθωνιο.

Αν θες ελα σε αυτο το τοπικ http://forum.runningnews.gr/topic.asp?TOPIC_ID=7164 για να μη χαλαμε αυτο εδω. Στη σελιδα 6 εχω γραψει τα δικα μου. Θα κανω ενημερωση με τα νεωτερα.

_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

vavoulis
Elite Forum-Runner

Greece


2137 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/06/2013 :  10:37:33  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Marmite

quote:
Originally posted by echetlos

Ξεκίνα με κοτόπουλο και σιγά σιγά πας και στο κρέας...

"My sport is your sport's punishment"


Μου είπε η γιατρός όχι κοτόπουλο, κόκκινο κρέας. Πήρα κιμά και έκανα μπιφτέκια, τα έβαλα κατάψυξη για να τα έχω εύκολη λύση. Για να δούμε...

http://5tinimera.wordpress.com/

Και ένα like στην σελίδα μας!
https://www.facebook.com/5tinimera



Αντε μάνα μου ελα μαι εβδομάδα μαζι μου...

ειδικα τωρα με την πρωτεινική

παω απο μερα σε μερα Μοσχαρι, Γαλοπουλα, Ψαρι, Συκώτι, Χοιρινό, Κοτοπουλο, Κουνέλι

ελα να γινεις ανθρωπος με τα τοστάκια και τους σκετους καφέδες....

Υγ. εχω σιχαθει το κρεας λεμε...

Με το ζορι στην αρχη ρε τσαμπιονι θα γινει, ριξτου και λιγο λιπαρα ΚΙΝΗΤΡΑ (ΙΣΩς ΠΑΡΕΙς κανα κιλο αλλα δεν πειραζει) καμια πατατούλα, καμια "προστυχη" σαλτσα...



Run to Eat!!!
Γιώργος Κ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nick F
Master Forum-Runner

Greece


2942 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/06/2013 :  10:47:51  Εμφάνιση Προφίλ
Διάβασα συκώτι και το πεθύμησα. Οπότε,συκώτι στα κάρβουνα σήμερα με μπόλικο λεμόνι.

______________________
Βάφλα με παγωτό παρφέ σοκολάτα & κρέμα,με καραμελωμένους ξηρούς καρπούς και σιρόπι σοκολάτας...!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

vavoulis
Elite Forum-Runner

Greece


2137 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/06/2013 :  10:50:27  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Nick F

Διάβασα συκώτι και το πεθύμησα. Οπότε,συκώτι στα κάρβουνα σήμερα με μπόλικο λεμόνι.

______________________
Βάφλα με παγωτό παρφέ σοκολάτα & κρέμα,με καραμελωμένους ξηρούς καρπούς και σιρόπι σοκολάτας...!!



Νικ την Κυριακή τα εφτιαξα στην Χαλκίδα και ήτα ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ

Το λεμονι και η ριγανη ατελείωτα... και σουπερ ψήσιμο όμως (δυνατη φωτιά, συνεχης εναλλαγες πλευρών για ενα 10λεπτακι και μετα ΛΟΥΚΟΥΜΙΑ)

Run to Eat!!!
Γιώργος Κ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nick F
Master Forum-Runner

Greece


2942 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/06/2013 :  11:01:02  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by vavoulis

quote:
Originally posted by Nick F

Διάβασα συκώτι και το πεθύμησα. Οπότε,συκώτι στα κάρβουνα σήμερα με μπόλικο λεμόνι.

______________________
Βάφλα με παγωτό παρφέ σοκολάτα & κρέμα,με καραμελωμένους ξηρούς καρπούς και σιρόπι σοκολάτας...!!



Νικ την Κυριακή τα εφτιαξα στην Χαλκίδα και ήτα ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ

Το λεμονι και η ριγανη ατελείωτα... και σουπερ ψήσιμο όμως (δυνατη φωτιά, συνεχης εναλλαγες πλευρών για ενα 10λεπτακι και μετα ΛΟΥΚΟΥΜΙΑ)

Run to Eat!!!
Γιώργος Κ.



Κανονικααααά! Το παν είναι να μην προλάβει να στεγνώσει,γιατί γίνεται σαν λάστιχο μετά και δεν τρώγεται...

______________________
Βάφλα με παγωτό παρφέ σοκολάτα & κρέμα,με καραμελωμένους ξηρούς καρπούς και σιρόπι σοκολάτας...!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Marmite
Master Forum-Runner



3279 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/06/2013 :  13:06:48  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Elda

Εγω θα σου πω τι εχω παρατηρησει απο οσες φορες εχω διαβασει τη διατροφη σου και μου εχει κανει μεγαλη εντυπωση. Δεν τρως καθολου πορτοκαλια και σπανια σαλατες. Ο σιδηρος που παιρνεις ειναι κυριως φυτικης προελευσης (πχ οσπρια), ο οποιος αν δε δυνδυαζεται με βιταμινη C δεν απορροφαται σχεδον καθολου. Ετσι κι αλλιως ο μη αιμικος σιδηρος εχει μικροτερη απορροφηση σε σχεση με τον αιμικο, αλλα αν συνδυαστει με βιταμινη C (βλεπε ενα ποτηρι φρεσκοστιμμενη πορτοκαλαδα), η απορροφηση του τριπλασιζεται. Αντιθετα αν συνδυαστει με ασβστιο, καφε, σοκολατα, κοκκινο κρασι, η απορροφηση του μειωνεται. Αληθεια, τι τιμες ειχες? Ισως να μην αρκει η διατροφη σου και να χρειαζεσαι συμπληρωματα, ειδικα τωρα που προκειται να ξεκινησεις προετοιμασια για μαραθωνιο.

Αν θες ελα σε αυτο το τοπικ http://forum.runningnews.gr/topic.asp?TOPIC_ID=7164 για να μη χαλαμε αυτο εδω. Στη σελιδα 6 εχω γραψει τα δικα μου. Θα κανω ενημερωση με τα νεωτερα.

_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις





Σαλάτες τρώω αρκετά, κάθε μέρα εκτός αν το φαγητό δεν τραβάει σαλάτα. Πορτοκάλια δεν τρώω, δεν πίνω χυμό, δεν είναι του γούστου μου. Φροντίζω όμως να βάζω πάντα στις σαλάτες πιπεριές για να παίρνω από κει βιταμίνη C.
Πάντως, διάβασα στο άλλο θέμα τις περσινές τιμές σου και καταλήγω στο ότι η γιατρός μου ήταν υπερβολική. Οι δικές μου τιμές είναι τούμπανο ρε συ καμία σχέση!!!
Συμπλήρωμα σιδήρου είπε η γιατρός ότι δεν θέλει να μου δώσει γιατί μου είπε ότι προκαλεί συχνά γαστρεντερικές διαταραχές (και μιας που τις έχω και στο τσεπάκι δεν το ρισκάρω).
Βασικά αυτό που την προβλημάτισε περισσότερο ήταν ότι έχω υψηλότατο αιματοκρίτη, και είπε ότι για να κρατιέται τόσο ψηλά, τραβάει από τις αποθήκες σιδήρου τις οποίες εγώ δεν γεμίζω και έτσι θα μειώνονται συνεχώς. Έκανε και την σύγκριση με τις περσινές μου εξετάσεις και είδε ότι η φερριτίνη έχει πέσει πολύ και της γύρισε το μάτι!

Προς το παρόν, ο μισός κιμάς έγινε μπιφτέκια στην κατάψυξη και ο άλλος μισός θα γίνει κοκκινιστός για μακαρόνια για σήμερα. ουφ ουφ!

http://5tinimera.wordpress.com/

Και ένα like στην σελίδα μας!
https://www.facebook.com/5tinimera
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

aimilia
Senior Forum-Runner

518 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/06/2013 :  13:39:24  Εμφάνιση Προφίλ
Marmite...μην ανησυχείς...οι γιατροί πάντα είναι υπερβολικοί!Ειδικά αν είναι και κανένας περίεργος...σου μιλάει εδώ άνθρωπος με στίγμα,αιματοκρίτη κάτω του 30 (δεν θες να σου πω πόσο)...φερεττίνη στα πατώματα και αποθήκες σιδήρου (...τι είναι αυτό???)
Την τελευταία φορά που έκανα εξετάσεις μου λέει ο μικροβιολόγος "καλά πως στέκεσαι ακόμα?"...το αποτελέσματα?Με πηγαίνει ο Skoteinos να τρώω κρέατα,το Σάββατο με έβαλε να φάω και ΠΡΟΒΑΤΙΝΑ ...xaxaxa!!!
Πέρα από τα αστεία το κρέας και ειδικά το κόκκινο για τις γυναίκες είναι σημαντικό να το βάζουν στη διατροφή τους, ούτε εμένα μ'αρέσει αλλά από το να μου πουν κάποια στιγμή φάε συκώτι ή σπλήνα, πρόσεξε "όχι πολύ μαγειρεμένο" προτιμώ να κάνω την καρδιά μου πέτρα...βρες τίποτα συνταγές,κυκλοφορούν κάτι πολύ ΝΟΣΤΙΜΕΣ και θα δεις που τελικά σιγά σιγά θα σου αρέσει!!!Να το παρακολουθείς πάντως τώρα που κάνεις και τις προπονήσεις σου, όσο να'ναι σε εξαντλούν!Αν και ευτυχώς έχεις υψηλό αιματοκρίτη!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/06/2013 :  13:57:50  Εμφάνιση Προφίλ
Μετά από μια βδομάδα «ακανόνιστου» φαγητού στη Σόφια καιρός να επιστρέψω λίγο σε πιο ισορροπημένη διατροφή! Εκεί πάνω την έπεφτα στεγνά στο μπουφέ του πρωινού μέχρι τελικής πτώσης (όταν βλέπω μπουφέ δεν έχω «κόφτη»!), το μεσημέρι δυο φορές καθάρισα μια οικογενειακή πίτσα μόνος μου (την έφτιαχναν μπροστά στα μάτια σου και μετά την έχωναν σε φούρνο με ξύλα…τι να κάνω;) ενώ γλυκά, σοκολάτες και άλλα σνακς πέφτανε σύννεφο!

Οπότε σήμερα: τυπικό πρωινό με δημητριακά, κουλούρια για δεκατιανό, γιαουρτάκι+παξιμάδια για μεσημεριανό, 2 πορτοκάλια για απογευματινό, και βλέπουμε για βραδινό. Για υστεροβραδινό, όλο και κάποιο γλυκάκι θα προκύψει!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nick F
Master Forum-Runner

Greece


2942 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/06/2013 :  10:28:15  Εμφάνιση Προφίλ
Πρωινό: μούσλι με έναν χυμό γκρέιπφρουτ
Δεκατιανό: ένα κουλούρι Θεσσαλονίκης+ένα λίτρο τσάι
Μεσημεριανό:σαλάτα μαρούλι με μπριζόλα μοσχαρίσια στα κάρβουνα
Απογευματινό:2-3 ξερά σύκα
αμινοξέα
Βραδινό:κινόα+στήθος κοτόπουλου
υστεροβραδινό:κεφίρ
(σε κάποιο ενδιάμεσο θα φάω και έναν μπακλαβά)


______________________
Βάφλα με παγωτό παρφέ σοκολάτα & κρέμα,με καραμελωμένους ξηρούς καρπούς και σιρόπι σοκολάτας...!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/06/2013 :  11:00:09  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Nick F

Πρωινό: μούσλι με έναν χυμό γκρέιπφρουτ
Δεκατιανό: ένα κουλούρι Θεσσαλονίκης+ένα λίτρο τσάι
Μεσημεριανό:σαλάτα μαρούλι με μπριζόλα μοσχαρίσια στα κάρβουνα
Απογευματινό:2-3 ξερά σύκα
αμινοξέα
Βραδινό:κινόα+στήθος κοτόπουλου
υστεροβραδινό:κεφίρ
(σε κάποιο ενδιάμεσο θα φάω και έναν μπακλαβά)


______________________
Βάφλα με παγωτό παρφέ σοκολάτα & κρέμα,με καραμελωμένους ξηρούς καρπούς και σιρόπι σοκολάτας...!!





Τρωγε θα τα χρειαστεις.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nick F
Master Forum-Runner

Greece


2942 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/06/2013 :  11:07:49  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Savvas

quote:
Originally posted by Nick F

Πρωινό: μούσλι με έναν χυμό γκρέιπφρουτ
Δεκατιανό: ένα κουλούρι Θεσσαλονίκης+ένα λίτρο τσάι
Μεσημεριανό:σαλάτα μαρούλι με μπριζόλα μοσχαρίσια στα κάρβουνα
Απογευματινό:2-3 ξερά σύκα
αμινοξέα
Βραδινό:κινόα+στήθος κοτόπουλου
υστεροβραδινό:κεφίρ
(σε κάποιο ενδιάμεσο θα φάω και έναν μπακλαβά)


______________________
Βάφλα με παγωτό παρφέ σοκολάτα & κρέμα,με καραμελωμένους ξηρούς καρπούς και σιρόπι σοκολάτας...!!





Τρωγε θα τα χρειαστεις.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ





______________________
Βάφλα με παγωτό παρφέ σοκολάτα & κρέμα,με καραμελωμένους ξηρούς καρπούς και σιρόπι σοκολάτας...!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nick F
Master Forum-Runner

Greece


2942 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/06/2013 :  10:59:56  Εμφάνιση Προφίλ
Πρωινό: μούσλι με έναν χυμό γκρέιπφρουτ
Δεκατιανό: ένα κουλούρι Θεσσαλονίκης+ένα λίτρο τσάι
Μεσημεριανό:έφτιαξα μια σούβλα κοκορέτσι μια σπλινάντερο+μια μπριζόλα μοσχαρίσια με πατάτες τηγανιτές & σαλάτα μαρούλι
γλυκό:έφτιαξα τσίζκεικ
Απογευματινό:2-3 ξερά σύκα
αμινοξέα
Βραδινό:τονοσαλάτα
υστεροβραδινό:κεφίρ




______________________
Βάφλα με παγωτό παρφέ σοκολάτα & κρέμα,με καραμελωμένους ξηρούς καρπούς και σιρόπι σοκολάτας...!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/06/2013 :  11:31:26  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα
Ώρε μάνα μου κάτι σπλινάντερα!
Και το τσιζκεικ καλό!

Με το κεφίρ μου τα χαλάς...



___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nick F
Master Forum-Runner

Greece


2942 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/06/2013 :  11:37:26  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by xipolitakos

Ώρε μάνα μου κάτι σπλινάντερα!
Και το τσιζκεικ καλό!

Με το κεφίρ μου τα χαλάς...



___________________
Run Natural... run Bare


είναι με γεύση φράουλα...!!!

______________________
Βάφλα με παγωτό παρφέ σοκολάτα & κρέμα,με καραμελωμένους ξηρούς καρπούς και σιρόπι σοκολάτας...!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/06/2013 :  11:42:55  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Nick F

Πρωινό: μούσλι με έναν χυμό γκρέιπφρουτ
Δεκατιανό: ένα κουλούρι Θεσσαλονίκης+ένα λίτρο τσάι
Μεσημεριανό:έφτιαξα μια σούβλα κοκορέτσι μια σπλινάντερο+μια μπριζόλα μοσχαρίσια με πατάτες τηγανιτές & σαλάτα μαρούλι
γλυκό:έφτιαξα τσίζκεικ
Απογευματινό:2-3 ξερά σύκα
αμινοξέα
Βραδινό:τονοσαλάτα
υστεροβραδινό:κεφίρ




______________________
Βάφλα με παγωτό παρφέ σοκολάτα & κρέμα,με καραμελωμένους ξηρούς καρπούς και σιρόπι σοκολάτας...!!




Θα κανουμε ανταλλαγη, θα σου στελνω προγραμμα και θα μου στελνεις φαγητο.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 150 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000