Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Adidas adizero adios 2
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 12

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/08/2012 :  15:09:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το 25% μπόνους το παίρνεις για κάθε τελείως γυμνοπόδαρο δρομέα! Η χρήση σανδαλιών μειώνει αυτόματα το μπόνους στο 15%!!!
Σήμερα ανεβάζω φωτογραφέις και από τα δικά μου HSS, ασκόνιστα όμως, αφού λόγω άγχους να "στρώσω" τα νέα μου NB 110, δεν έχω κάνει - ακόμη - κάποια απόσταση με αυτά!


Τσιγκούνη!!!!!!!!!!!!!

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/09/2012 :  13:05:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχω μια adidas δίπλα μου και από περιέργεια πήγα και δοκίμασα τa adios 2.
Γενικά φοράω US11-11.5. Εν τούτοις, το 11 στα adios μού ήταν αρκετά άνετο!
Κι ήταν τόσο μαλακό και εύκαμπτο στα δάχτυλα, που είχα την εντύπωση ότι ποτέ δεν θα προέκυπταν θέματα με φουσκάλες ή σημεία τριβής.
ΟΚ, στο δρόμο προφανώς τα πράγματα είναι διαφορετικά...

Ζαχαρώνω τα Tempo 5.

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/09/2012 :  13:19:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το πρόβλημα με τα adios 2 είναι ο χώρος στο πέλμα είναι πολύ περιορισμένος, με αποτέλεσαμ αργά ή γρήγορα κάπου να σε χτυπήσει. Δεν έχουν φτιαχτεί για ανθρώπινα πόδια αλλά για πόδια μαϊμούδων. Γι αυτό θέλει 1 με 2 νούμερα UK μεγαλύτερο απ' ότι φοράμε.
Κατά τα άλλα είναι ιδανικά για αγώνες. Ελαφριά, αεριζόμενα και με όλες τις ανέσεις. Αξίζει να διαλύσεις τα πόδια σου μ' αυτά σε ένα 30άρι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gtsig
Senior Forum-Runner



485 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/09/2012 :  13:36:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για πόδια μαϊμούδων;; Τα έχεις δοκιμάσει στο κατοικίδιό σου;;


quote:
Originally posted by giorgosdelta

Το πρόβλημα με τα adios 2 είναι ο χώρος στο πέλμα είναι πολύ περιορισμένος, με αποτέλεσαμ αργά ή γρήγορα κάπου να σε χτυπήσει. Δεν έχουν φτιαχτεί για ανθρώπινα πόδια αλλά για πόδια μαϊμούδων. Γι αυτό θέλει 1 με 2 νούμερα UK μεγαλύτερο απ' ότι φοράμε.
Κατά τα άλλα είναι ιδανικά για αγώνες. Ελαφριά, αεριζόμενα και με όλες τις ανέσεις. Αξίζει να διαλύσεις τα πόδια σου μ' αυτά σε ένα 30άρι.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/09/2012 :  13:58:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by echetlos

Έχω μια adidas δίπλα μου και από περιέργεια πήγα και δοκίμασα τa adios 2.
Γενικά φοράω US11-11.5. Εν τούτοις, το 11 στα adios μού ήταν αρκετά άνετο!
Κι ήταν τόσο μαλακό και εύκαμπτο στα δάχτυλα, που είχα την εντύπωση ότι ποτέ δεν θα προέκυπταν θέματα με φουσκάλες ή σημεία τριβής.
ΟΚ, στο δρόμο προφανώς τα πράγματα είναι διαφορετικά...

Ζαχαρώνω τα Tempo 5.

"My sport is your sport's punishment"


Μάλλον έχεις στενά πόδια..
Όσο για τα tempo 5 είναι πολύ βελτιωμένα,πολύ καλή περίπτωση,προφίλ,βάρος,εξαερισμός.
Πρόσεξε παρά ταύτα το νούμερο τους!
Δεν ξέρω αν είσαι "έτοιμος" για το cushioning των adidas.
Mπορεί να είναι σκληρό αλλά είναι και απολαυστικό-ξεκούραστο στο δρόμο.
Προσωπικά βαρέθηκα τα μαλακά παπούτσια,με κουράζουν πλέον...

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/09/2012 :  14:02:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Είναι από τα αγαπημένα μου παπούτσια για λίγες γρήγορες προπονήσεις και κυρίως αγώνες.
Είναι καταστροφικά για συνεχόμενες προπονήσεις και για πολλά χιλιόμετρα.
Θέλω να πιστεύω επίσης πως το πόδι σιγά-σιγά ανοίγει και πλατυάζει.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/09/2012 :  14:11:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν είχαν όχι φαρδύτερο αλλά ψηλότερο χώρο μπροστά δεν θα είχα κανένα απολύτως πρόβλημα!
Τα hagio έχουν το τέλειο toe box(για το πόδι μου)αν και είναι καθαρόαιμα αγωνιστικά!
Θα προτείνω στη μητέρα Αdidas να βγάλουν ένα adios φαρδύ, 2E(ήδη το έχουν κάνει οι Κινέζοι στα μαϊμού).
Νίκο μήπως δοκίμασες τα adios 1?

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/09/2012 :  14:34:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όχι γιατρέ μου, τα 2 δοκίμασα...
Προφανώς και είναι όπως τα λέτε και σε μεγαλύτερες αποστάσεις θα υπάρχει θέμα, απλά έγραψα τι εντύπωση μού έδωσαν.
Και δεν έχω και στενά ποδια...

Το έχω υπ' όψιν μου αυτό για τη σκληρότητα των adidas αλλά διάβασα ότι έχουν καλύτερο cushioning από τα 4 και γενικότερα είναι τρομερό παπούτσι. Βέβαια, είναι κοντινή κατηγορία με τα Fastwitch αλλά ως βλαμένος καταναλωτής που είμαι...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/09/2012 :  20:53:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νίκο τίποτα δεν είναι τυχαίο,αν προσέξεις στους αγώνες πολλοί δρομείς τρέχουν με adizero και δεν είναι θύματα του μάρκετινγκ...
Ανέκαθεν η adidas είχε πολύ καλά αγωνιστικά,με κορυφαίο το adizero pro,υστερούσε στα προπονητικά,τώρα πλέον όμως έχει και εξαιρετικά trainers.
Επίσης πρόσθεσε στο χώρο των natural(minimal),τον Αύγουστο που πέρασε,ένα ακόμη μοντέλο στα παλαιότερα Αdipure Adapt,τα Adipure Gazelle.


http://www.runblogger.com/2012/08/adidas-adipure-gazelle-review-very.html

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/09/2012 :  15:57:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ισως να φανώ παράφωνος ή και εκτός θέματος, αλλά ρίξτε και 1 ματιά στα adidas climacool modulate.
http://www.startfitness.co.uk/product.asp?strParents=4070,4071&CAT_ID=4416&P_ID=48403

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

lemonidas1
Senior Forum-Runner

Greece


766 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/09/2012 :  17:18:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΝικοΤ,εχθες παρελαβα απο starfitnes τα BOSTON 3,εκανα το πρωι ενα δεκαρι με σχετικες ανηφοροκατηφορες και εμεινα απολυτα ευχαριστημενος.Αν και εχω προβλημα στα γονατα(ποδοσφαιρο)ενιωσα την προστασια που νιωθω με αλλα παπουτσια που εχω(καγιανο17,νιρβανα7)μα πολυ πιο ελαφρια και γρηγορα τα BOSTON.To μονο που ενιωσα στο δεκατο χλμ,μια ανεπαισθητη επαφη στο μικρο δακτυλο του δεξιου ποδιου,ισως να ειναι η ιδεα μου,θα δειξει.Τι λες, να τα βαλω στα Γιαννενα η να περιμενω να γνωριστουμε καλυτερα σε λονγκ κι οχι σε αγωνα?Φυσικα οποιος αλλος η αλλη μπορει να βοηθησει.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/09/2012 :  17:43:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by lemonidas1

ΝικοΤ,εχθες παρελαβα απο starfitnes τα BOSTON 3,εκανα το πρωι ενα δεκαρι με σχετικες ανηφοροκατηφορες και εμεινα απολυτα ευχαριστημενος.Αν και εχω προβλημα στα γονατα(ποδοσφαιρο)ενιωσα την προστασια που νιωθω με αλλα παπουτσια που εχω(καγιανο17,νιρβανα7)μα πολυ πιο ελαφρια και γρηγορα τα BOSTON.To μονο που ενιωσα στο δεκατο χλμ,μια ανεπαισθητη επαφη στο μικρο δακτυλο του δεξιου ποδιου,ισως να ειναι η ιδεα μου,θα δειξει.Τι λες, να τα βαλω στα Γιαννενα η να περιμενω να γνωριστουμε καλυτερα σε λονγκ κι οχι σε αγωνα?Φυσικα οποιος αλλος η αλλη μπορει να βοηθησει.


Είναι ρίσκο να τρέξεις στο 30άρι μ αυτά.
Χωρίς να έχουν δοκιμαστεί σε ένα μεγάλο τρέξιμο.
Καταλαβαίνεις τι πρόβλημα θα έχεις αν σε χτυπήσουν..


"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

anna_ves
Elite Forum-Runner

Greece


1101 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/09/2012 :  18:36:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by lemonidas1

ΝικοΤ,εχθες παρελαβα απο starfitnes τα BOSTON 3,εκανα το πρωι ενα δεκαρι με σχετικες ανηφοροκατηφορες και εμεινα απολυτα ευχαριστημενος.Αν και εχω προβλημα στα γονατα(ποδοσφαιρο)ενιωσα την προστασια που νιωθω με αλλα παπουτσια που εχω(καγιανο17,νιρβανα7)μα πολυ πιο ελαφρια και γρηγορα τα BOSTON.To μονο που ενιωσα στο δεκατο χλμ,μια ανεπαισθητη επαφη στο μικρο δακτυλο του δεξιου ποδιου,ισως να ειναι η ιδεα μου,θα δειξει.Τι λες, να τα βαλω στα Γιαννενα η να περιμενω να γνωριστουμε καλυτερα σε λονγκ κι οχι σε αγωνα?Φυσικα οποιος αλλος η αλλη μπορει να βοηθησει.



Πιστεύω πως οπωσδήποτε χρειάζεται μια δοκιμή σε long run. Μου έχει τύχει με παπούτσια να τρέξω μέχρι 20 km κι όλα καλά, και στο μαραθώνιο στο 32 περίπου ένιωσα πόνο και τσούξιμο και τι να δω... είχα γεμίσει αίματα στα δάχτυλα του δεξιού ποδιού. Το δεύτερο δαχτυλάκι έβρισκε ελάχιστα μπροστά, με αποτέλεσμα να σχηματιστεί φουσκάλα μπροστά στο δάχτυλο κάτω και από το νύχι και να σκάσει. Το νύχι φυσικά πάει.

------------------------------------------------------------------------
"ΕΞΙΣ ΔΕΥΤΕΡΑ ΦΥΣΙΣ" - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/09/2012 :  19:21:41  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Μωρέ, αν σου κάτσει σου έκατσε, μπορεί η κάλτσα να φταίξει, μπορεί η υγρασία, μπορεί το πάτημά σου, μπορεί η διαφορά στην ταχύτητα, μπορεί η πολύ κατηφόρα, μπορεί το οτιδήποτε, αλλά πάντα υπάρχει η πιθανότητα, ένα παπούτσι, ας το έχεις φορέσει 100 φορές σε 21άρι πχ, στο 101ό 21άρι, να σε κατάχτυπήσει.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/09/2012 :  20:11:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
H επίσημη απάντηση της adidas για το πρόβλημα με τα adios:
"Αγαπητέ Νικό,
Σε ευχαριστούμε για την προτίμηση σου στα προϊόντα adidas,
Σχετικά με την ενόχληση που νιώθεις είναι δύσκολο να βρούμε γιατί σε χτυπάνε τα adizero adios2 μέσω διαδικτύου.
Σίγουρα όμως δεν σημαίνει ότι πρέπει να αλλάξεις νούμερο. Ένδειξη για το αν πρέπει να αλλάξει νούμερο είναι, αν νιώθεις ενόχληση στο μεγάλο δάχτυλο του ποδιού. Θα σου προτείναμε όμως να δοκιμάσει τα adizero boston 3 wide, πού είναι πιο φαρδιά.
Επειδή θα προωθήσουμε σχόλιο σου στην σχεδιαστική ομάδα των προϊόντων της adidas θα σε παρακαλούσαμε να μας διευκρινήσεις αν σε χτυπάνε στο πάνω μέρος του 4 δαχτύλου.
Σε ευχαριστούμε για το σχόλιο σου"

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 12 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000