Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Adidas adizero adios 2
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 12

Vaterman
Senior Forum-Runner

Greece
1020 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/09/2012 :  16:15:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
χαχαχαχα εεε αν πηγαίνεις αργό τζόγκινγκ μαλλον άλλα παπούτσια θα πρέπει να φοράς.... ήσουν τρίπολη κι εσύ σήμερα?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

silves
Newbie Forum Runner

Greece
13 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/09/2012 :  19:04:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
http://www.wiggle.co.uk/adidas-adizero-adios-2-shoes-ss12/

Εγώ τα πρωτοείδα κατα τύχη στο site που προμηθεύομαι τα ρούχα μου για το τρέξιμο. Μου άρεσαν τόσο πολύ (αρχικά στην όψη, σχεδιασμό και χρώμα) που τα αγόρασα και ας μην τα χρειαζόμουν (έχω τα adizero pro για τους αγώνες) και λέω θα τα φοράω που και που όταν βγαίνω για καφέ. Έλα όμως που με το που τα φόρεσα, τα ένιωσα τόσο άνετα και ελαφριά που δεν έπαιζε να μην τα δοκιμάσω και στο τρέξιμο... Τα δοκίμασα σε μικρές αποστάσεις απο 6-10 χιλιόμετρα με γρήγορο ρυθμό και μου φάνηκαν τέλεια, κανένα πρόβλημα ούτε σε δάκτυλο που ανέφεραν μερικοί. Πάντως γενικά, για αυτού του τύπου τα παπούτσια καλό θα ήταν να μη χρησιμοποιούνται και πάρα πολύ συχνά στις προπονήσεις, ειδικά σε πολλά χιλιόμετρα, περισσότερο κακό κάνεις στον εαυτό σου παρά καλό, είναι για μικρές και γρήγορες προπονήσεις και κυριώς για λίγους και επιλεκτικούς αγώνες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dentaris
Advanced Forum-Runner

275 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/09/2012 :  19:57:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα αγόρασα μετά τα θετικά σχόλια του Νίκου (Θενκς ντοκ) και δεν το μετάνιωσα καθόλου.
Πλέον τα mizuno precision 12-με τα οποία τα εναλλάσσω στις προπονήσεις-μου φαίνονται ογκώδη και βαριά.
Σωστή και η παρατήρηση του Deorum, δεν τα νιώθω το ίδιο άνετα σε τρεξίματα αργά η recovery.

ΟΣΟ ΘΑ ΖΩ,ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΘΑ ΓΡΑΦΩ ΚΑΙ ΘΑ ΤΡΑΓΟΥΔΩ...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/09/2012 :  20:09:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν ξέρετε πόσοι και πόσες τρέχαν σήμερα στα Γιάννενα με adios..
Όπου και αν κοίταζα αυτά έβλεπα.
Εγώ έτρεξα με τα adizero hagio..άλλα διαμάντια!

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

igi
Senior Forum-Runner

589 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/09/2012 :  22:55:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τέλεια τα adios!!! Πρώτη φορά σε αγώνα δε χάνω ούτε νύχι.Επιτέλους!!!
Κρίμα που φεύγει το καλοκαίρι!!! Σε λίγο καιρό θα μπορούσα να φορέσω κι εγώ πέδιλα!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

roxani
Advanced Forum-Runner

Greece


396 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/09/2012 :  10:49:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τέλεια.τέλεια,τέλεια τα δοκίμασα σήμερα σε 2ωρο τρέξιμο και πραγματικά ήταν σαν να τα είχα φορέσει σε πολλές προπονήσεις!!!Ειρήνη,καταλαβα'ινω απόλυτα τον πόνο σου.

Tα απλά πράγματα στη ζωή μας είναι τα πιο σημαντικά!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/09/2012 :  14:07:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by silves

http://www.wiggle.co.uk/adidas-adizero-adios-2-shoes-ss12/

Εγώ τα πρωτοείδα κατα τύχη στο site που προμηθεύομαι τα ρούχα μου για το τρέξιμο. Μου άρεσαν τόσο πολύ (αρχικά στην όψη, σχεδιασμό και χρώμα) που τα αγόρασα και ας μην τα χρειαζόμουν (έχω τα adizero pro για τους αγώνες) και λέω θα τα φοράω που και που όταν βγαίνω για καφέ. Έλα όμως που με το που τα φόρεσα, τα ένιωσα τόσο άνετα και ελαφριά που δεν έπαιζε να μην τα δοκιμάσω και στο τρέξιμο... Τα δοκίμασα σε μικρές αποστάσεις απο 6-10 χιλιόμετρα με γρήγορο ρυθμό και μου φάνηκαν τέλεια, κανένα πρόβλημα ούτε σε δάκτυλο που ανέφεραν μερικοί. Πάντως γενικά, για αυτού του τύπου τα παπούτσια καλό θα ήταν να μη χρησιμοποιούνται και πάρα πολύ συχνά στις προπονήσεις, ειδικά σε πολλά χιλιόμετρα, περισσότερο κακό κάνεις στον εαυτό σου παρά καλό, είναι για μικρές και γρήγορες προπονήσεις και κυριώς για λίγους και επιλεκτικούς αγώνες.


Για να μη δημιουργούνται λανθασμένες εντυπώσεις στους συνφορουμίτες και επειδή μάλιστα φοράς και τα Adizero Pro:
- Με τα Adizero Pro είχα βγάλει όλα τα τρεξίματα διαρκείας στην προετοιμασία του πρώτο μου Μαραθωνίου. Αν δεν μου ήταν στενά μπροστά (οπότε κάθε φορά μου κτυπούσαν τα ίδια νύχια) θα ήταν το ΤΕΛΕΙΟ παπούτσι για άσφαλτο (και όχι μόνο). Καλό διάβασμα του εδάφους, αερισμός/βάρος ιδανικά και μηδέν κραδασμοί να μεταφέρονται στο σώμα. Το τελευταίο το τονίζω…ΜΗΔΕΝ κραδασμοί να μεταφέρονται στο σώμα!
- Τα Adios 2 μπροστά στα Pro είναι – λόγω του πολύ μεγαλύτερου drop – πιο «χοντροπάπουτσα», και άρα γενικότερης χρήσης (και πιο πολύ αγαπητά).
- Επειδή συνιστάς τέτοια παπούτσια να μη χρησιμοποιούνται συχνά σε προπονήσεις παρά μόνο σε σύντομες/γρήγορες και μόνο σε λίγους επιλεκτικούς αγώνες, εγώ θα τόνιζα ότι τέτοια παπούτσια θέλουν και την κατάλληλη προσαρμογή της τεχνικής πατήματος. Μόλις την κατακτήσεις τότε όλα αυτά τα πατούμενα είναι εξαιρετικά άνετα, εξαιρετικά αντικραδασμικά και εξαιρετικά κατάλληλα για καθημερινές προπονήσεις/αγώνες/μικρές/μεγάλες/αργές/γρήγορες αποστάσεις κοκ.
- Αν τα παπούτσια αυτά – λόγω μεγαλύτερης ευλυγισίας τους – σου κουράζουν το πέλμα τότε όντως, θέλει μια προσοχή και κατάλληλη ενδυνάμωση του πέλματός σου.
- Αν όμως με τα παπούτσια αυτά αισθάνεσαι το σώμα σου να «κοπανιέται» κάπως, τότε με όσο το σεβασμό, πάντα καλοπροαίρετα και χωρίς παρεξήγηση, τρέχεις λάθος με το λάθος υπόδημα για σένα! Πρέπει να πατήσεις «reset» στην τεχνική πατήματός σου.


Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/09/2012 :  20:58:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris
Για να μη δημιουργούνται λανθασμένες εντυπώσεις στους συνφορουμίτες και επειδή μάλιστα φοράς και τα Adizero Pro:
- Με τα Adizero Pro είχα βγάλει όλα τα τρεξίματα διαρκείας στην προετοιμασία του πρώτο μου Μαραθωνίου. Αν δεν μου ήταν στενά μπροστά (οπότε κάθε φορά μου κτυπούσαν τα ίδια νύχια) θα ήταν το ΤΕΛΕΙΟ παπούτσι για άσφαλτο (και όχι μόνο). Καλό διάβασμα του εδάφους, αερισμός/βάρος ιδανικά και μηδέν κραδασμοί να μεταφέρονται στο σώμα. Το τελευταίο το τονίζω…ΜΗΔΕΝ κραδασμοί να μεταφέρονται στο σώμα!
- Τα Adios 2 μπροστά στα Pro είναι – λόγω του πολύ μεγαλύτερου drop – πιο «χοντροπάπουτσα», και άρα γενικότερης χρήσης (και πιο πολύ αγαπητά).
- Επειδή συνιστάς τέτοια παπούτσια να μη χρησιμοποιούνται συχνά σε προπονήσεις παρά μόνο σε σύντομες/γρήγορες και μόνο σε λίγους επιλεκτικούς αγώνες, εγώ θα τόνιζα ότι τέτοια παπούτσια θέλουν και την κατάλληλη προσαρμογή της τεχνικής πατήματος. Μόλις την κατακτήσεις τότε όλα αυτά τα πατούμενα είναι εξαιρετικά άνετα, εξαιρετικά αντικραδασμικά και εξαιρετικά κατάλληλα για καθημερινές προπονήσεις/αγώνες/μικρές/μεγάλες/αργές/γρήγορες αποστάσεις κοκ.
- Αν τα παπούτσια αυτά – λόγω μεγαλύτερης ευλυγισίας τους – σου κουράζουν το πέλμα τότε όντως, θέλει μια προσοχή και κατάλληλη ενδυνάμωση του πέλματός σου.
- Αν όμως με τα παπούτσια αυτά αισθάνεσαι το σώμα σου να «κοπανιέται» κάπως, τότε με όσο το σεβασμό, πάντα καλοπροαίρετα και χωρίς παρεξήγηση, τρέχεις λάθος με το λάθος υπόδημα για σένα! Πρέπει να πατήσεις «reset» στην τεχνική πατήματός σου.


Free your feet...free your senses!


Mε όλο το σεβασμό professor Trexantiris αλλά χρειάζεσαι τα hagio!!
Για τα υπόλοιπα συμφωνώ και επαυξάνω.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

yianclout
Forum-Runner

Greece
136 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/09/2012 :  06:02:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και γω με όλο το σεβασμό θα πω ότι παρατηρώ μεγάλη στροφή προς τα adidas,στο forum,πάντα σε σχέση με πέρσι που γράφτηκα σα μέλος.Διαβάζοντας προσεκτικά όλα όσα λέτε ,αλλά και όσα ακούω από συναθλητές μας στο εξωτερικό και εδώ,έκανα ένα βήμα πιο πέρα,μπαίνοντας στα βαθειά και τώρα τρέχω με kinvara 2 περίπου 20 ημέρες.Τρέχοντας τα περισσότερα χρόνια με adidas ,τα πρώτα μου φαίνονται πολύ άνετα στο μπροστινό τμήμα του ποδιού μιας και όλα τα adidas είναι 'στενότερα'.Όμως απ το δεκαπενταύγουστο και μετά που ξεκίνησα με launch και συνέχισα με kinvara 2,έχω παρατηρήσει ψιλοπονάκια στα δάκτυλα.Μήπως ακόμα δεν έχω συνηθίσει την αλλαγή της στενής φόρμας??Ή το ότι είναι πολί πιο μαλακά??Γιατί πάτημα έχουν εξίσου καλό με τα aegis 1 και Boston.


ΓΚ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/09/2012 :  09:39:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by yianclout

Και γω με όλο το σεβασμό θα πω ότι παρατηρώ μεγάλη στροφή προς τα adidas,στο forum,πάντα σε σχέση με πέρσι που γράφτηκα σα μέλος.Διαβάζοντας προσεκτικά όλα όσα λέτε ,αλλά και όσα ακούω από συναθλητές μας στο εξωτερικό και εδώ,έκανα ένα βήμα πιο πέρα,μπαίνοντας στα βαθειά και τώρα τρέχω με kinvara 2 περίπου 20 ημέρες.Τρέχοντας τα περισσότερα χρόνια με adidas ,τα πρώτα μου φαίνονται πολύ άνετα στο μπροστινό τμήμα του ποδιού μιας και όλα τα adidas είναι 'στενότερα'.Όμως απ το δεκαπενταύγουστο και μετά που ξεκίνησα με launch και συνέχισα με kinvara 2,έχω παρατηρήσει ψιλοπονάκια στα δάκτυλα.Μήπως ακόμα δεν έχω συνηθίσει την αλλαγή της στενής φόρμας??Ή το ότι είναι πολί πιο μαλακά??Γιατί πάτημα έχουν εξίσου καλό με τα aegis 1 και Boston.


ΓΚ


Είναι καλό Γιάννη να δοκιμάζουμε και άλλες εταιρίες,άλλα παπούτσια.
Προσωπικά ξεκίνησα να τρέχω με adidas,στην πορεία τα άφησα και δοκίμασα asics,mizuno,brooks,saucony.
Ξαναγύρισα στα adidas,αλλά αυτό δεν σημαίνει τίποτα,είμαι ανοιχτός σε οτιδήποτε καλό και καινούργιο.
Νομίζω ότι όσο "παλιώνει" ο δρομέας αναζητά σκληρότερο cushioning,καλύτερο διάβασμα του εδάφους,χαμηλότερο προφίλ και απορρόφηση κραδασμών με λιγότερα γραμμάρια βάρους.
Όλα αυτά τα προσφέρει η adidas.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/09/2012 :  12:50:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by NIKOS T.

quote:
Originally posted by trexantiris
Για να μη δημιουργούνται λανθασμένες εντυπώσεις στους συνφορουμίτες και επειδή μάλιστα φοράς και τα Adizero Pro:
- Με τα Adizero Pro είχα βγάλει όλα τα τρεξίματα διαρκείας στην προετοιμασία του πρώτο μου Μαραθωνίου. Αν δεν μου ήταν στενά μπροστά (οπότε κάθε φορά μου κτυπούσαν τα ίδια νύχια) θα ήταν το ΤΕΛΕΙΟ παπούτσι για άσφαλτο (και όχι μόνο). Καλό διάβασμα του εδάφους, αερισμός/βάρος ιδανικά και μηδέν κραδασμοί να μεταφέρονται στο σώμα. Το τελευταίο το τονίζω…ΜΗΔΕΝ κραδασμοί να μεταφέρονται στο σώμα!
- Τα Adios 2 μπροστά στα Pro είναι – λόγω του πολύ μεγαλύτερου drop – πιο «χοντροπάπουτσα», και άρα γενικότερης χρήσης (και πιο πολύ αγαπητά).
- Επειδή συνιστάς τέτοια παπούτσια να μη χρησιμοποιούνται συχνά σε προπονήσεις παρά μόνο σε σύντομες/γρήγορες και μόνο σε λίγους επιλεκτικούς αγώνες, εγώ θα τόνιζα ότι τέτοια παπούτσια θέλουν και την κατάλληλη προσαρμογή της τεχνικής πατήματος. Μόλις την κατακτήσεις τότε όλα αυτά τα πατούμενα είναι εξαιρετικά άνετα, εξαιρετικά αντικραδασμικά και εξαιρετικά κατάλληλα για καθημερινές προπονήσεις/αγώνες/μικρές/μεγάλες/αργές/γρήγορες αποστάσεις κοκ.
- Αν τα παπούτσια αυτά – λόγω μεγαλύτερης ευλυγισίας τους – σου κουράζουν το πέλμα τότε όντως, θέλει μια προσοχή και κατάλληλη ενδυνάμωση του πέλματός σου.
- Αν όμως με τα παπούτσια αυτά αισθάνεσαι το σώμα σου να «κοπανιέται» κάπως, τότε με όσο το σεβασμό, πάντα καλοπροαίρετα και χωρίς παρεξήγηση, τρέχεις λάθος με το λάθος υπόδημα για σένα! Πρέπει να πατήσεις «reset» στην τεχνική πατήματός σου.


Free your feet...free your senses!


Mε όλο το σεβασμό professor Trexantiris αλλά χρειάζεσαι τα hagio!!
Για τα υπόλοιπα συμφωνώ και επαυξάνω.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"


Γιατρέ μου (και στα παπούτσια πλέον!), αν δεν ήταν η κρίση θα είχα «αποσύρει» τα Pro και τα Hagio θα είχαν προφανώς πάρει τη θέση τους μέσα στη δρομική μου ζωή!

Άσε που μου την πέφτει ένας συνάδελφος (και hardcore ξυπόλητος) μαζί με έναν τύπο από Βόρεια Ελλάδα που δίνει τρελές - και πολύ ωραίες - ιδέες για σούπερ μίνιμαλ υποδήματα, και υπάρχει ο άμεσος κίνδυνος από barefoot runner να μετακυλήσω σε «used to be barefoot runner»!!!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/09/2012 :  16:25:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οχι "used to be br" αλλά "σχεδόν br"!!!!!!!

Ακόμα περιμένω να δω κάποια ιδιοκατασκευή αλλά τζίφος. Μας έφαγε η adidas.

Θα σε σκέφτομαι την Παρασκευή που θα τρέχω με τα σανδάλια μου 16αρακι.

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/09/2012 :  16:41:14  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Προσωπικά την κατασκευή την είδα.... Σαγιονάρα σε παρδαλό μπλε τιρκουάζ!
Τα τέσταρε στο γήπεδο μία φορά... και θα έλεγε εντυπώσεις.


___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/09/2012 :  16:46:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Την Παρασκευή τα δικά μου θα έχουν γράψει 136 χλμ και μιλάμε για 1 δοκιμή........σε γήπεδο!!!!!
Στη βράση κολλάει το σίδερο.
Που θα πάει, θα απαντήσει..............

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

yianclout
Forum-Runner

Greece
136 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/09/2012 :  00:21:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα running της Adidas ,έχουν πολύ στενή φόρμα και παρ ότι είναι σκληρότερα ,έχουν ένα καλό κράτημα που σε κάνει να τρέχεις γρηγορότερα.
Όμως δοκιμάζοντας τα launch κ kinvara 2 για 33 μέρες ,μου φαίνεται η αίσθηση 'πολυτέλειας' και άνεσης εμπρόσθιου χώρου σε σχέση μ όλα σχεδόν τα μοντέλα της Adidas που έχω φορέσει,περίπου 18 ζεύγη στα τόσα χρόνια που τρέχω μέσο όρο 18άρια .Τα Boston 2 αποτελούσαν εξαίρεση μιας και το UK 9 ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΣΦΙΚΤΑ ΚΑΙ στενά σε σχέση και με τα ομόσταυλα υπόλοιπα μοντέλλα που δοκίμασα μ αποτέλεσμα να με κτυπάνε (τρέχω περίπου 50-75 χλμ κάθε βδομάδα).Με κτύπαγαν καθημερινά σε συγκεκριμένο σημείο,οπότε τα απέσυρα.Μιλώντας μ ένα τσαγκάρη μου έδωσε την ιδέα, μιας και ήταν αμαρτία να τα έχω σε 'στατική' επίδειξη,να τ αφήσει 2 ώρες περίπου σε 'καλαπόδι'.Δεν έχω να χάσω και τίποτα οπότε και άφησα μόνο αυτό που με κτύπαγε και θα πω τις εντυπώσεις μου.

ΓΚ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 12 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000