Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Adidas adizero adios 2
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 12

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/07/2013 :  00:39:50  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Το πρόβλημα δεν είναι όσο τα παπούτσια είναι καινούργια και βαστάνε καλά, ούτε σε μικρά τρεξίματα και λίγα χλμ την βδομάδα.
Το πρόβλημα είναι ότι κάνεις πχ 50χλμ την βδομάδα, και τα πόδια σου την ακούνε σαν να έχεις κάνει 80.

Δυστυχώς σε αυτά τα πράγματα δεν είναι όλα 100% μετρήσιμα και άμεσα τα αποτελέσματα. Πρώτα θα πάθεις και μετά θα μάθεις. Και δεν θα είσαι σίγουρος τι ακριβώς έφταιγε.
Το γεγονός ότι έχεις αθλητικό υπόβαθρο είναι φυσικά καλό, δεν το ήξερα. Αλλά το βάρος είναι βάρος. Και δεν πατάς σε γρασίδι πλέον. Και στα πολλά χλμ όλα αθροίζονται.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

G.A.P.
Forum-Runner

105 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/07/2013 :  00:40:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ.ΟΤΑΝ ΤΑ ΑΓΟΡΑΣΑ ΜΕΤΑΝΙΩΣΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ.ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΣΤΕΝΗΣ ΓΡΑΜΜΗΣ ΤΗΣ ADIDAS.ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΤΑ ΠΟΥΛΗΣΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑΝ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΛΟΓΩ ΝΟΥΜΕΡΟΥ.ΑΠΟ ΑΝΑΓΚΗ ΛΟΙΠΟΝ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΤΑ ΦΟΡΑΩ ΣΤΙΣ ΠΡΟΠΟΝΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΑΡΔΗΝ ΓΝΩΜΗ!ΕΧΩ ΤΡΕΞΕΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΗΔΗ 2 ΔΕΚΑΡΙΑ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΗΜΙ.(ΑΓΩΝΕΣ ΦΥΣΙΚΑ)ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΜΟΥ ΟΙ ΔΙΑΛΛΕΙΜΑΤΙΚΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΑΥΤΑ.ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΛΑΣΙΚΟ ΑΛΛΑ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΣΤΕΝΗΣ ΓΡΑΜΜΗΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΜΕ ΚΟΥΡΑΣΟΥΝ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/07/2013 :  06:39:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κι εγω σκεφτομαι να τρεξω τον Μαραθωνιο με τα αντιος αλλα ακομα δεν ειμαι σιγουρος γιατι δεν τα εχω τεσταρει σε μεγαλης διαρκειας συνεχομενα ή σε γρηγορα συνεχομενα(αγωνιστικος Ημι).
Τα φοβαμαι ομως για να πω την αληθεια.Σκεφτομαι εναλλακτικα τα Brooks ST5 που εχουν πιο πολυ "ψωμι".

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/07/2013 :  09:17:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ρε συ Σάββα, αν δεν τα φορέσεις εσύ τα adios, ποιος θα τα φορέσει..?!?!?

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/07/2013 :  11:25:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα adios αυστηρώς 2 νούμερα πάνω από τα υπόλοιπα τρεξιματικά σας.
Π.χ 10 τα Brooks;11 τα adizero,και τέλος τα προβλήματα από τη στενή τους φόρμα.
Φαρδύ adidas δεν θα βρεις,κάπως καλύτερα είναι τα πράγματα στα feather και hagio,εκεί πάμε 1 νούμερο πάνω,δηλαδή στο προηγούμενο παράδειγμα 10.5
Με το Σάββα θα τρέξουμε ασορτί στη Φρανκφούρτη,παπούτσια και ρολόι.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"

Edited by - NIKOS T. on 25/07/2013 12:16:53
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mbair
Elite Forum-Runner

1233 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/07/2013 :  13:45:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παρηγγειλα tempo 5 στα 44 2/3 σε μια προσφορά που βρηκα στο wiggle. Ειχα βρει μονο feather να δοκιμασω νουμερο , και το 44 μου ηταν στενο. Το tempo ειναι πανω κατω στα ιδια οσον αφορα την φόρμα?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/07/2013 :  14:10:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα Tempo 5 τα είχα πάρει στο κανονικό μου νούμερο και ήταν μια χαρά.


"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

chriscross
Advanced Forum-Runner



277 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/07/2013 :  14:39:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
υπαρχει και η εκδοση adios wide για οποιον ενδιαφερεται(τα ειχα δει καποια στιγμη στα adidas stock στο mc'arthur αλλα δεν τα ειδα την περασμενη εβδομαδα που εριξα μια ματια μπας και ειχε μεινει κανενα μικρο νουμερο)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Vaterman
Senior Forum-Runner

Greece
1020 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/07/2013 :  17:43:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ είμαι 1,78 και 70-72 κιλά μάξιμουμ... Είναι τέλεια παπούτσια κ γρήγορα αλλά μέχρι ημί για εμένα... μετά νομίζω θα έχω προβλήματα με τη μέση μου από τους κραδασμούς... μόνο για αυτό... κατά τα άλλα τα πόδια μου δεν έχουν κανένα πρόβλημα σε 3 ημί που έχω φορέσει αλλά και σε ένα γρήγορο τέμπο 24άρι προπόνηση πριν την κλασσική... Τώρα για τα κιλά σου δεν ξέρω, τα βλέπω κι εγώ πολλά... δοκίμασε τα πρώτα σε αγώνες μικρούς και θα δεις πώς νιώθεις κ αργότερα δοκίμασε κ κάποιον ημί... Γνώμη μου πάντα


quote:
Originally posted by VTRunner

quote:
Originally posted by Vaterman

Εξαρτάται το σωματικό σου βάρος.. Εγώ τα χρησιμοποιώ μόνο για τις διαλλειματικές και αγώνες μέχρι και ημιμαραθώνιο...



[quote]Originally posted by winarg

Τα Adios θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν για προετοιμασία μαραθωνίου ή παραείναι αγωνιστικά;



Δηλαδή για τι βάρος μιλάμε γιατί τα έχω κι εγώ και σκοπεύω να τρέξω τον ΚΜΑ με αυτά; Ειμαι 1.70 , 77 κιλά ..

Μιχάλης-VTRunner



ΔΕΝ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΟΥΜΕ ΠΟΤΕ!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

VTRunner
Advanced Forum-Runner

Greece
254 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/07/2013 :  19:21:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Το γεγονός ότι έχεις αθλητικό υπόβαθρο είναι φυσικά καλό, δεν το ήξερα. Αλλά το βάρος είναι βάρος. Και δεν πατάς σε γρασίδι πλέον. Και στα πολλά χλμ όλα αθροίζονται.




Εδώ θα συμφωνήσω σε όλα εκτός απο το χορτάρι γιατι δυστυχώς έπαιζα σε πλαστικό τάπητα κι όχι σε φυσικό.
Αν το κριτήριο για τα adios είναι μόνο το σωματικό βάρος τότε πρέπει να χάσω μίνιμουμ 6-7 κιλά.
Απο εκεί και πέρα πρέπει να δοκιμαστούν και σε μεγαλύτερα τρεξίματα για να δω και την ανταπόκριση του οργανισμού.
@Vaterman Έτρεξα τα βελερεφόντεια με αυτά αλλα ήταν μόνο 6 χλμ οπότε λίγα τα συμπεράσματα.

Μιχάλης-VTRunner
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tazi
Senior Forum-Runner



726 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/07/2013 :  12:08:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα, πέρσι στον ΚΜΑ έτρεξα με τα adios, από το 38 και μετά όπου πήγαινα αρκετά γρήγορα 410-420 πόνεσαν τα μετατάρσια. Η αλήθεια είναι πως δεν είχα ξανακάνει μεγάλη απόσταση με τα παπουτσια αυτά και ότι όλα τα LR ήταν με πούλ πιο αποροφητικα παπούτσια. Τα εβδομαδιαία χλμ μου ήταν της ταξης των 60 με 65 εκ των οποίων τα 10 με 15 γινόντουσαν με τα adios.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mbair
Elite Forum-Runner

1233 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/09/2013 :  08:34:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τελικα τα 44 2/3 ηταν το νουμερο μου στα τεμπο 5... Γράφω καποιες εντυπώσεις μηπως βοηθησουν κάποιον με μια μελλοντική αγορά.Τα adidas θελουν μισο νουμερο πανω αν φορατε asics ds18 , ενα νουμερο πανω αν φορατε ds17.
Κάνω μεχρι 11-12 χλμ αερόβιες προπονήσεις με αυτα. Με επηρεασαν οι διθυραμβοι του Νικος Τ :) για να τα παρω και τα φοραω κοντα στο ενα μηνα τωρα.
Οι εντυπωσεις ειναι θετικότατες , ειναι πραγματι πολυ γρηγορα παπουτσια. Σε σχεση με τα ds18 το tempo 5 ειναι λιγο πιο ψηλα, ενα με δυο κλικ καλύτερα σε αποκριση (το 18 εχει πιο αγωνιστικη υφη απο το 17 οποτε δεν ειναι μακρια) ενω υστερουν κανα 2 κλικ στην αποροφηση κραδασμων σε σχεση με τα asics. Ειμαι βεβαια βαρύς σε σχέση με τον μέσο αναιμικό δρομεα :) :) . Κάνω μέχρι 2 προπονήσεις με αυτά την εβδομάδα.
Την τελευταια εβδομάδα παρουσιάζω μια ελαφριά περιπτωση των shin splints (μυικό) στο δεξιό πόδι αλλα δεν ξερω αν οφειλεται στα πιο σκληρα τεμπο 5 και στις αναγκαίες προσαρμογές ή στον πιο απαιτητικο μεσοκυκλο της προετοιμασίας.
Ειμαι πολύ ευχαριστημένος πάντως και αναρωτιέμαι ποιο ειναι το επομενο βημα σε πιο χαμηλό adidas με κάποια πρόβλεψη για υπερπρηνισμό. Feather ή adios 2??
Θα δοκιμάσω να τρέξω τον ημιμαραθωνιο των Γιαννιτσών την άλλη βδομάδα με αυτά οποτε θα σας γράψω εντυπώσεις...

Edited by - mbair on 06/09/2013 08:37:50
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/09/2013 :  12:27:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by mbair

Τελικα τα 44 2/3 ηταν το νουμερο μου στα τεμπο 5... Γράφω καποιες εντυπώσεις μηπως βοηθησουν κάποιον με μια μελλοντική αγορά.Τα adidas θελουν μισο νουμερο πανω αν φορατε asics ds18 , ενα νουμερο πανω αν φορατε ds17.
Κάνω μεχρι 11-12 χλμ αερόβιες προπονήσεις με αυτα. Με επηρεασαν οι διθυραμβοι του Νικος Τ :) για να τα παρω και τα φοραω κοντα στο ενα μηνα τωρα.
Οι εντυπωσεις ειναι θετικότατες , ειναι πραγματι πολυ γρηγορα παπουτσια. Σε σχεση με τα ds18 το tempo 5 ειναι λιγο πιο ψηλα, ενα με δυο κλικ καλύτερα σε αποκριση (το 18 εχει πιο αγωνιστικη υφη απο το 17 οποτε δεν ειναι μακρια) ενω υστερουν κανα 2 κλικ στην αποροφηση κραδασμων σε σχεση με τα asics. Ειμαι βεβαια βαρύς σε σχέση με τον μέσο αναιμικό δρομεα :) :) . Κάνω μέχρι 2 προπονήσεις με αυτά την εβδομάδα.
Την τελευταια εβδομάδα παρουσιάζω μια ελαφριά περιπτωση των shin splints (μυικό) στο δεξιό πόδι αλλα δεν ξερω αν οφειλεται στα πιο σκληρα τεμπο 5 και στις αναγκαίες προσαρμογές ή στον πιο απαιτητικο μεσοκυκλο της προετοιμασίας.
Ειμαι πολύ ευχαριστημένος πάντως και αναρωτιέμαι ποιο ειναι το επομενο βημα σε πιο χαμηλό adidas με κάποια πρόβλεψη για υπερπρηνισμό. Feather ή adios 2??
Θα δοκιμάσω να τρέξω τον ημιμαραθωνιο των Γιαννιτσών την άλλη βδομάδα με αυτά οποτε θα σας γράψω εντυπώσεις...


Κανένα από τα 2 Ιωσήφ δεν έχει κάποια υποστήριξη για υπερπρηνισμό.
Και απ ότι ξέρω δεν υπάρχει κάποιο ελαφρύτερο παπούτσι από το tempo στην adidas στην κατηγορία αυτή.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

iliaskotzaoglou
Forum-Runner

Greece
107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/09/2013 :  13:42:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΤΑ ADIOS ΛΟΓΩ ΣΤΕΝΗΣ ΓΡΑΜΜΗΣ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΜΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΣΕ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΑΠΟΥΤΣΙ.ΤΑ TEMPO ΠΟΥ ΤΑ ΦΟΡΑΝΕ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΕΔΩ ΟΙ ΣΕΡΡΑΙΟΙ,ΕΙΝΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΙ.ΦΕΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΘΕΣΗ ΣΤΟ ΠΑΡΙΣΙ ΤΟΝ ΑΠΡΙΛΙΟ ΠΗΡΑ ΤΟ KINVARA 4.ΤΑ ΦΟΡΕΣΑ ΣΤΟ 10ΑΡΙ ΣΤΟΝ Μ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ.ΘΑ ΤΑ ΦΟΡΕΣΩ ΣΤΟ 30ΑΡΙ ΣΤΑ ΓΙΑΝΝΕΝΑ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mbair
Elite Forum-Runner

1233 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/09/2013 :  20:21:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κριμα. . Παντως γιατρε, ειχατε δικιο. Ειναι πραγματι παπουτσι με πολη καλη αισθηση και το χαιρεσαι να το φοράς... Το κιτρινάκι δε ειναι χαρμα οφθαλμών

quote:
Originally posted by NIKOS T.

Ειμαι πολύ ευχαριστημένος πάντως και αναρωτιέμαι ποιο ειναι το επομενο βημα σε πιο χαμηλό adidas με κάποια πρόβλεψη για υπερπρηνισμό. Feather ή adios 2??
Κανένα από τα 2 Ιωσήφ δεν έχει κάποια υποστήριξη για υπερπρηνισμό.
Και απ ότι ξέρω δεν υπάρχει κάποιο ελαφρύτερο παπούτσι από το tempo στην adidas στην κατηγορία αυτή.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 12 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000