Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Έχω πελματιαία απονευρωσίτιδα ???
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 3

dimster75
Newbie Forum Runner

Greece
4 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 09/08/2012 :  13:24:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χαιρετω ολους τους φιλους δρομεις. Ξεκινησα και εγω να τρεχω για να ξεφυγω απο την καθιστικη ζωη και τη ζωη του γραφειου. Τελικα μου αρεσει πολυ το τρεξιμο και νιωθω οτι με ανεβαζει. Τελευταια ομως εχω ενα πονο το πρωι στα πελματα κοντα στην φτερνα. Εκει που ποναω εχουν σχηματιστει (και στα 2 ποδια) ενα σκληρο κομματι πελματος (σαν φουσκαλα) που οταν το πιεζω ποναει. Οταν τρεχω - περπαταω δεν με ενοχλει, αλλα οταν τελειωσω και χαλαρωσω νιωθω ενωχλησεις. Διαβασα στο φορουμ και τα συμπτοματα φερνουν νομιζω σε αυτα της πελματιαίας απονευρωσίτιδας.
Τα παπουτσια μου ειναι τα nike Vomero 6 και δεν εχουν κανει ουτε 60-70 κμ. Γενικα δεν εχω ακομα την αντοχη να τρεξω αποστασεις, συνηθως κανω 5 χλμ συνδιασμου αργου τρεξιματος και περπατηματος.

Εαν υπαρχει καποια ιδεα η προταση θα ηθελα πολυ να την ακουσω...

PATENTAS
Elite Forum-Runner

Greece
1494 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/08/2012 :  13:28:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πήγαινε σε ορθοπεδικό ή φυσικοθεραπευτή.
Εναλλακτικά, άλλαξε παπούτσια να δεις αν το πρόβλημα παραμένει.

Σε θέματα τραυματισμών να απευθύνεσαι στους επαϊοντες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

anna_ves
Elite Forum-Runner

Greece


1101 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/08/2012 :  13:58:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο κατάλληλος γιατρός (ορθοπαιδικός ή φυσίατρος) θα σε κατευθύνει. Ποτέ δεν πήγαινα σε γιατρό και άφηνα τις ενοχλήσεις να περάσουν μόνες τους (και να υποτροπιάζουν). Τελικά κατέληξα να χάνω απλώς το χρόνο μου με πολύ πόνο και στέρηση του αγαπημένου τρεξίματος και πλέον έμαθα ότι αν πονάμε πάμε στο γιατρό! ΤΕΛΟΣ!

Και κάνουμε αυτό που μας λέει και δεν παίρνουμε θάρρος από μόνοι μας "έλα μωρέ, πέρασε, θα τρέξω λιγάκι να δω πώς είναι".

------------------------------------------------------------------------
"ΕΞΙΣ ΔΕΥΤΕΡΑ ΦΥΣΙΣ" - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ

Edited by - anna_ves on 09/08/2012 13:59:03
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimster75
Newbie Forum Runner

Greece
4 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/08/2012 :  15:17:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καταλαβα, τερμα το τρεξιμο μεχρι τον γιατρο, ξερει κανενας αν το περπατημα ειναι οκ τουλαχιστον? η παω για ολικη αποχη?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nick F
Master Forum-Runner

Greece


2942 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/08/2012 :  15:42:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν είμαι γιατρός,αλλά ένα-δυο περπατήματα δεν νομίζω να επιδεινώσουν κι άλλο την κατάσταση.

Today's record is tomorrow's motivation.....!!!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimster75
Newbie Forum Runner

Greece
4 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/08/2012 :  20:52:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σημερα πηγα στον γιατρο, και ναι ειναι κλασικη απονευρωσιτιδα. Πιθανον απο το οτι το παρακανα και ειμαι και βαρυς. Η αγωγη θα ειναι αρχικα με ξεκουραση και αντι-φλεγμονωδη και βλεπουμε. Απεφυγε να μου πει ποτε θα μπορεσω να ξαναβγω στους δρομους και τα σταδια. Επειδη με εφνιδιασε και με στεναχωρησε αυτη η κατασταση, θα γραφω απο καιρο εις καιρον πως τα παω και τι βοηθησε (και τι οχι) μεχρι να ειμαι 100% ετσι ωστε να εχουν ενα μπουσουλα τυχων φιλοι που τραβανε το ιδιο λουκι...
Καλα τρεξιματα σε ολους και υγεια!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

lamkon
Senior Forum-Runner

Greece


1036 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/08/2012 :  01:00:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Περαστικά!
Μη σε παίρνει από κάτω... Σχεδόν πριν ένα χρόνο αντιμετώπισα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα, αλλά το ξεπέρασα σύντομα (πιθανότατα γιατί το πρόλαβα στην αρχή του) με πλήρη αποχή από το τρέξιμο για τρεις περίπου εβδομάδες και κάποια χάπια (δε θυμάμαι ποια) τις πρώτες ημέρες. Το καλό είναι ότι στο διάστημα της αποχής από το τρέξιμο μπορείς να κάνεις ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ ποδήλατο, κολύμβηση και τρέξιμο στο νερό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

anna_ves
Elite Forum-Runner

Greece


1101 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/08/2012 :  08:22:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Περαστικά και καλή επιστροφή! Θέλει το χρόνο του, αλλά αφού το βρήκες θα περάσει!

------------------------------------------------------------------------
"ΕΞΙΣ ΔΕΥΤΕΡΑ ΦΥΣΙΣ" - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mpampis
Forum-Runner

163 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/08/2012 :  10:59:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
περαστικα σου και απο μενα ακουλουθησε τις συμβουλες του γιατρου και των φιλων και θα σου περασει ..μην στεναχωριεσαι ,ολοι λιγο πολυ εχουμε περασει αυτο τον τραυματισμο .....
επισεις θα σου προτινα να ψαξεις και στο διαδικτυο για διατατικες ασκησεις της συγκεκριμενης παθησης .....
Και παλι περαστικα σου .........
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/08/2012 :  13:50:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μια ιδέα να σου δώσω κι εγω. Στη θέση σου θα πέταγα τα παπούτσια που φόρουσες κατα το διάστημα που την επαθες.
τα θεωρώ κύριο υπευθυνο για την πελματιαια. Σου προτείνω ένα μαλακό παπούτσι για συνέχεια όπως Nike free 2 ή 3 ή 4.
Επίσης κανε όσο μπορείς χειρομαξεις με λάδι κατα προτίμηση βαλσαμελαιο, γύρω απο το επίμαχο σημείο. Απαλες, χαλαρωτικες χειρομαξεις.
Περαστικά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimster75
Newbie Forum Runner

Greece
4 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/08/2012 :  14:23:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα παπουτσια, τα αγορασα (χωρις να το ψαξω πολυ ομως) προσφατα (1 μηνα, 70 χλμ κυριως περπατημα ειναι ολη η χρηση τους), ειναι τα Nike Vomero 6, ειναι πολυ μαλακα και εχουν καταπληκτικη αποσβεση, πραγματικα νιωθω σαν να παταω πανω σε ενα στρωμα αερα. Επλιζω οτι δεν θα χρειαστει να τα πεταξω γιατι μου αρεσει πολυ η αισθηση τους. Κατα τα αλλα ακολουθω τις οδηγιες του γιατρου, και κανω μασαζ στα πελματα (πατωντας πανω σε ενα μπαλακι απο σιλικόνη) και κρυο - θεραπεια (παγωμενο μπουκαλι και ρολαρισμα στα πελματα). Ελπιζω οτι το πετυχα νωρις και οτι θα καταφερω συντομα να παρω τους δρομους. Ευχαριστω τους παντες για τις συμβουλες και τις απαντησεις και ευχομαι μονο υγεια, και καλα τρεξιματα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

malachaskos
Newbie Forum Runner

Greece


22 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/06/2017 :  16:00:43  Εμφάνιση Προφίλ  Visit malachaskos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα στη παρέα
Αντιμετωπίζω το ίδιο προβλήμα κ εγώ εδώ και δύο εβδομάδες. (Μετά από ένα αγώνα που πήγα με ένα τραυματισμό στη γάμπα που δεν είχα κάνει πλήρη αποθεραπεία)
Εγώ αυτό που είχα είναι έντονο κάψιμο στη βάση από τα δάχτυλα κ στη καμάρα.
Αυτό βέβαια που παρατηρώ είναι ότι αυτό επαναλαμβάνεται και κάνοντας ποδήλατο όχι φυσικά σε σημείο να πονάει αλλά να μουδιάζουν τα δάχτυλα και να νιώθω κάψιμο το οποίο μετά από το πολύ 10 λεπτά υποχωρεί...

http://malachas.gr
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

pumafaas
Forum-Runner

145 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/06/2017 :  18:48:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πηγαίνετε σε γιατρό παιδιά..βέβαια έλεος δεν θεωρώ αιτία τα παπούτσια και ειδικά το vomero...αν ήταν έτσι η nike θα ειxε κλείσει...
Εγώ έπεσα σε γιατρό που μου έκανε διάγνωση Πελματιαια και τελικά δεν είχε...άλλο και αυτό...προσοχή και στους γιατρούς παιδιά!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

manos.p
Newbie Forum Runner

Greece
22 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/06/2017 :  20:42:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους

Χωρίς να είμαι γιατρός...κανε αυτά και θα σωθείς...

1. Διατάσεις Γάμπας
2. Μαγνήσιο
3. Μπαλάκι
4. Ενδυνάμωση Μυών Γάμπας
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

physiorunner
Forum-Runner

Greece


168 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/06/2017 :  12:13:57  Εμφάνιση Προφίλ  Visit physiorunner Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Ποια είναι η λογική πίσω από την ταυτόχρονη χρήση των "διατάσεων" και της "ενδυνάμωσης" της γάμπας; Το ίδο ερώτημα ισχύει και για το μαγνήσιο. Στο μπαλάκι δεν αναφέρομαι καν. Καλό θα ήταν να υπάρχει μια εξήγηση ή μια αναφορά σε πηγή για όσα προτείνονται σε συντρέχτες μας από μη επαγγελματίες υγείας.

"Μέτρον άριστον"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

manos.p
Newbie Forum Runner

Greece
22 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/06/2017 :  12:59:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Είπα, δεν είμαι γιατρός. Λέω τι βοήθησε εμένα και μάλιστα πολύ γρήγορα (ημέρες), ενώ στο παρελθόν είχα ταλαιπωρηθεί αρκετά. Έχω βάλει την ενδυνάμωση γαμπων (και κάτω άκρων προσθέτω τώρα) στο 4. γιατί βοηθάει στην αποτροπή της επανεμφανισης τις πελματιαίας και όχι
στην άμεση θεραπεία.


https://www.youtube.com/watch?v=vF7HkfcPrU4

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000