Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Διατροφή
 Τρέξιμο χωρίς κρέας
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 8

salomon
Advanced Forum-Runner

Greece
276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/04/2014 :  13:49:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδια χαιρετω τρεχω απο 20 μεχρι 165 χιλ εχω να φαω κρεας 10 χρονια τρωω ζυμαρικα ολικης οσπρια ψαρια που πιανω εγω και 3 αυγα την εβδομαδα ξηρους καρπους και ταχινι ουτε κρεατα ουτε γαλατα ουτε τυρια κανω βαρη δεν νιωθω καμια αδυναμια. φαρμακωμενα κρεατα δυσπεπτα πασης φυσεως τυροκομικα μακρια.αν καποιος εχει κανα κοτοπουλο και τρωει ποτε ποτε καλως η κανα γουρουνακι δικο του για ποικιλια καλως να φαει ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΨΕΜΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΟΙ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/04/2014 :  21:37:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα γαλακτοκομικά γενικά αντιστρατεύονται την απορόφηση θρεπτικών ουσιών από φυτικές πηγές. Οταν σε ένα χορτοφαγικό πλάνο κοπούν τελείως η αφομοίωση ουσιών αυξάνεται δραματικά.


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

panagiotis1978
Senior Forum-Runner

Greece
947 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/04/2014 :  00:11:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
επειδη δεν ειμαι σουπερ αθληταρας δε χρειαζομαι ποσοτητα πρωτεινης και τη βγαζω και με φακορυζο....επισης και τα 400 πολλα ειναι περναω με λιγοτερα...τελος το υφος δεν ηταν πολυ ωραιο αλλα το προσπερναω γιατι δε ζηταω πολλα γενικα οπως καταλάβες...


quote:
Originally posted by Nikola

quote:
Originally posted by panagiotis1978

γεμισαν τα νοσοκομεια απο ετοιμοθανατους απο ελλειψη πρωτεινης...



Αν θέλεις απλά να επιβιώσεις καλά τα λες. Ίσως μπορείς ακόμα να πεις ότι 400ευρώ το μήνα σου αρκούν και δεν θες άλλα, φακόρυζο κάθε μέρα.



Είναι καιρός να αφήσουμε τους εγωισμούς και να κοιτάξουμε λίγο τον εαυτό μας.http://www.facebook.com/pages/Newfish-runners-club/400630823330559
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nikola
Forum-Runner



188 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/04/2014 :  11:54:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by panagiotis1978

επειδη δεν ειμαι σουπερ αθληταρας δε χρειαζομαι ποσοτητα πρωτεινης και τη βγαζω και με φακορυζο....επισης και τα 400 πολλα ειναι περναω με λιγοτερα...τελος το υφος δεν ηταν πολυ ωραιο αλλα το προσπερναω γιατι δε ζηταω πολλα γενικα οπως καταλάβες...


quote:
Originally posted by Nikola

quote:
Originally posted by panagiotis1978

γεμισαν τα νοσοκομεια απο ετοιμοθανατους απο ελλειψη πρωτεινης...



Αν θέλεις απλά να επιβιώσεις καλά τα λες. Ίσως μπορείς ακόμα να πεις ότι 400ευρώ το μήνα σου αρκούν και δεν θες άλλα, φακόρυζο κάθε μέρα.





Δεν εστίασα στον αθλητισμό αλλά ακόμα και έτσι βγαίνει συμπέρασμα. Τα αυτονόητα λέμε, οι προτάσεις του καθενός μας απευθύνονται σε διαφορετική κατηγορία ανθρώπων. Δεν ζητάς και πολλά. Την ίδια στιγμή όμως εγώ ζητάω τα πάντα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/04/2014 :  16:42:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ένας βλακώδες μύθος είναι και το ζήτημα της πρωτεΐνης. Ότι διατροφικό πλάνο και αν επιλέξει κάποιος, χορτοφαγικό ή όχι, βίγκαν, οι ανάγκες καλύπτονται εύκολα.
Μέχρι 30 γρ. ανά γεύμα είναι αρκετές, παραπάνω ούτως ή άλλως δεν αφομοιώνονται.

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nikola
Forum-Runner



188 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/04/2014 :  20:08:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Fidelio

Μέχρι 30 γρ. ανά γεύμα είναι αρκετές, παραπάνω ούτως ή άλλως δεν αφομοιώνονται.



Ένας βλακώδης μύθος... -και πάει λέγοντας.
Πόσο λες να διατίθενται οι ερευνητές να συμπεράνουν ότι "πάνω από 30γρ ανά γεύμα τύπου συμπληρώματος πρωτεΐνης δεν αφομοιώνονται." ; Ή έστω και τύπου φασολιών, τύπου αυγών... κλπ. Όχι να το υπεραπλουστεύουν. Το ότι μάθαμε μια λέξη "πρωτείνη" δεν μας έκανε γνώστες του πως δουλεύει το σώμα.
Εδώ έχουμε φτάσει να μιλάμε για ενέργεια στο φαγητό. Ποια ενέργεια; Μήπως να πάρουμε δηλαδή την ανθρώπινη αντίσταση μας και να καθίσουμε για λίγο ανάμεσα στην διαφορά δυναμικού της πρίζας να χορτάσουμε;
Υπάρχουν πολλά metabolic pathways, αν δεν διέφεραν μεταξύ τους θα λέγαμε για ένα και μόνο.

Φυσικά μπορείς να τα αγνοήσεις όλα αυτά γιατί όπως επισημαίνω για 3η φορά δεν στέκομαι σε ανάγκες.
quote:
οι ανάγκες καλύπτονται εύκολα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/04/2014 :  20:15:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Βασικά τείνω να αγνοήσω αυτό που λες γιατί δεν το καταλαβαίνω.
Τα πράγματα είναι πολύ απλά και συνήθως αυτοί που δεν είναι ενημερώμένοι καλά το πρώτο πράγμα για το οποιο φέρουν αντίρηση αναφορικά με την χορτοφαγική διατροφή είναι οι ..πρωτείνες. Δεν υπάρχει λοιπον κανένα πρόβλημα. Το αντίθετο μάλιστα , στο χορτοφαγικό πλάνο η αφομοίωση είναι ποιοτικότερη. Αυτό συμβαίνει γιατί με την χορτοφαγία μειώνεται η οξυτητα στομαχου.

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nikola
Forum-Runner



188 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/04/2014 :  20:30:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
συνήθως αυτοί που δεν είναι ενημερώμένοι καλά το πρώτο πράγμα για το οποιο φέρουν αντίρηση αναφορικά με την χορτοφαγική διατροφή είναι οι ..πρωτείνες

Αυτό στην πράξη δεν το έχω δει ποτέ μου. Μονάχα σκίτσα που το διακωμωδούν σε μορφή ερώτησης και απάντησης: "Από που παίρνεις τις πρωτεΐνες σου" ή άρθρα από veg(iteri)?ans. Φυσικά την θεωρώ χαζή και η μόνη απάντηση που αρμόζει σε τέτοιες ερωτήσεις είναι "από το στόμα" με ανάλογο ειρωνικό τόνο. Μήπως οι ερωτήσεις αυτές έρχονται από βόδι μπίλντερς; Αν πρόκειται για αυτούς έχω και εγώ μεγάλη συλλογή από μαργαριτάρια τους που σηκώνουν διαφορετικό θέμα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/04/2014 :  08:57:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ανετα παιρνεις την απαραιτητη πρωτεινη και χωρις να τρως ζωικα προιοντα, το θεμα ειναι τι θελει να κανεις ο καθενας, ολα τα αλλα ειναι δικαιολογιες.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

panagiotis1978
Senior Forum-Runner

Greece
947 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/04/2014 :  15:10:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
η αληθεια παντως ειναι οτι η ζωικη πρωτεινη ειναι καλυτερη μαλιστα ειναι φανταστικο να δεις πως ερχεται στο πιατο μας ...να..παρε μια ιδεα απο που παιρνουμε την ζωικη πρωτεινη μας

https://www.youtube.com/watch?v=ShNFRLCW2as

Είναι καιρός να αφήσουμε τους εγωισμούς και να κοιτάξουμε λίγο τον εαυτό μας.http://www.facebook.com/pages/Newfish-runners-club/400630823330559
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nikola
Forum-Runner



188 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/04/2014 :  21:38:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν χρειαζόμουν βίντεο για να που πει ότι τα αβγά εγκλωβισμένης κότας βρωμάνε, ούτε για να μάθω ότι φθηνό κρέας άγνωστης προέλευσης μου εγγυάται ότι θα πάρω ότι πληρώσω.

Αν πραγματικά τίθεται θέμα καθολικής ποιότητας οι εργαζόμενοι σε τέτοιες βιομηχανίες θα απέκλειαν τα κρεατικά από την διατροφή τους. Έλα όμως που τελικά οι ίδιοι μαθαίνουν να αξιολογούν καλύτερα το κρέας και επιλέγουν αυτοί και οι οικογένειες τους μόνο από τα μη βιομηχανοποιημένα.

Δεν ξέρω αν το πρόσεξες αλλά στο τέλος του βίντεο έδειχνε και άλλα ζώα που βοσκάν ελεύθερα και φτιάχνουν πολύ καλύτερο κρέας.
Ποικιλία επιλογών στην ποιότητα θα βρεις παντού (σκέψου φυτοφάρμακα), όχι μόνο στη ζωική παραγωγή. Για ποικιλία ηθικών φαντασιώσεων δεν το ψάχνω ιδιαίτερα γιατί δεν με ενδιαφέρει.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

panagiotis1978
Senior Forum-Runner

Greece
947 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/04/2014 :  22:33:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ηθικη φαντασιωση να μη θες να σκοτωθει καποιος για να τον φας...μπορει καποια μερα να βρεθει καποιος να σκεφτει το ιδιο και για εσενα...

Είναι καιρός να αφήσουμε τους εγωισμούς και να κοιτάξουμε λίγο τον εαυτό μας.http://www.facebook.com/pages/Newfish-runners-club/400630823330559
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nikola
Forum-Runner



188 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/04/2014 :  07:24:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by panagiotis1978

ηθικη φαντασιωση να μη θες να σκοτωθει καποιος για να τον φας...μπορει καποια μερα να βρεθει καποιος να σκεφτει το ιδιο και για εσενα...


Έστω ότι βρίσκεται: Τι μου προσφέρει η αποχή από τα ζωικά προϊόντα;


Θα γλιτώσω από τύψεις που περιμένουν να εμφανιστούν ειδικά εκείνη την στιγμή;
Μήπως θα το θεωρήσω θεία δίκη να το μετανιώσω;
Μήπως οι θηρευτές θα με κηρύξουν άγιο και η αποχή από ζωικά προϊόντα θα με γλυτώσει; Αν μη τι άλλο οι θηρευτές τρώνε θήρα και πολύ σπάνια θηρευτές.
Φυσικά υπάρχει και κάτι ακόμα, ίσως το πιο γελοίο από όλα. Να μην χάσω τον οίκτο που θα αποκόμιζα από χορτοφάγους που χαίρονται όταν ακούν για κυνηγετικά ατυχήματα. Προσωπικά δεν δίνω αξία στον οίκτο κανενός, αλλά το συνεχίζω γιατί καταλήγω: Πως θα αντιδράσουν αυτοί οι χαιρέκακοι χορτοφάγοι, που αλλιώς θα μου στερούσαν τον οίκτο, σε μια είδηση "Ζώο έφαγε άνθρωπο"; ειδικά αν δεν περιλαμβάνει μακάβρια περιγραφή και εικόνες η είδηση; Μήπως δεν θα με "προβιβάσουν" από "άνθρωπο" στην "ανθρωπότητα την κακή"; Την ανθρωπότητα που "της αξίζει" να το πάθει αυτό;

Από τις παραπάνω υποθέσεις καμία και κανένας συνδυασμός τους δεν αρκούν για να με κάνουν να αλλάξω γνώμη. Συμπεραίνεις κάτι άλλο από την αρχική που παραλείπω;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Vaterman
Senior Forum-Runner

Greece
1020 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/04/2014 :  18:33:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ πάντως που δεν είμαι χορτοφάγος έχω να διαπιστώσω από τον ευατό μου τα εξής... Νηστεύω το κρεας από την Καθαρά Δευτέρα, 40 ημέρες... η Ενέργεια μου σαφώς και έχει μειωθεί και οι δυνάμεις μου... δεν υπάρχει σύγκριση... Τώρα δε που νηστεύω και το λάδι ακόμα τη Μεγάλη εβδομάδα , ζαλίζομαι, δεν έχω δύναμη κλπ... μη ξεχνάμε ότι είμαστε και ερασιτέχνες δρομείς, εργαζόμαστε πάρα πολλές ώρες αλλά και οι προπονήσεις μας είναι σχεδόν στα όρια του καθενός μας, τουλάχιστον οι δικές μας... Η εξάντληση είναι φυσιολογική..

ΔΕΝ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΟΥΜΕ ΠΟΤΕ!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GLOU GLOU
Master Forum-Runner

France


2585 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/04/2014 :  19:32:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ωραία να έχουμε την πολυτέλεια να αναρωτιόμαστε αν πρέπει ή όχι να τρώμε κρέας στο τρέξιμο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 8 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000