Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Φουσκάλες
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 4

gtsig
Senior Forum-Runner



485 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 10/09/2012 :  09:59:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ξέρει κανείς πώς προλαμβάνουμε-αντιμετωπίζουμε τις φουσκάλες στα πόδια;
Ενώ τρέχω σε μαραθωνίους, χθες που έτρεξα για πρώτη φορά σε αγώνα βουνού (Μαίναλο) έβγαλα μία φουσκάλα στο πέλμα-πριν το μικρό δάχτυλο. Μήπως φταίνε τα παπούτσια (είναι σχετικά καινούρια ~150χλμ, trail - Asics και με μικρό περιθώριο στο πόδι). Θα βοηθήσει να αφαιρέσω τον πάτο τους, ο οποίος δεν είναι και πολύ σταθερός;

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/09/2012 :  10:13:36  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Καμιά φορά είναι αναπόφευκτες.
Μην αφαιρέσεις τον πάτο, κάτι ξέρει ο κατασκευαστής που τον έβαλε.
Βάλε βαζελίνη, σφιχτά τα κορδόνια, σφίχτες κάλτσες καλές δλδ, όχι τίποτα ξεχειλωμένες, και ξανά βαζελίνη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

A1200
Advanced Forum-Runner



258 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/09/2012 :  10:31:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Υπομονή,θα σκληρινει το δέρμα και δεν θα βγάζεις σε λίγο καιρο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gtsig
Senior Forum-Runner



485 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/09/2012 :  10:40:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ!! Θα δοκιμάσω βαζελίνη που πρέπει να είναι η πανάκεια για τα προβλήματα των δρομέων..
Πάντως είναι η πρώτη φορά στη ζωή μου που βγάζω φουσκάλα στο πόδι. Στο στρατό π.χ. δεν είναι ποτέ πρόβλημα ουτε με τις αρβύλες, ούτε με τις πορείες..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/09/2012 :  10:44:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φουσκάλα=τριβή.
Τα συχνότερα αίτια είναι οι ακατάλληλες κάλτσες(φθαρμένες,μη τεχνικές κλπ),κακός αερισμός των παπουτσιών(τα asics το έχουν) και τέλος η μη σωστή επιλογή του μεγέθους των παπουτσιών(ένα νούμερο πάνω).

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Marmite
Master Forum-Runner



3279 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/09/2012 :  11:06:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για να μην ανοίγω άλλο θέμα. Τα asics μου βγάζουν μόνιμα μία φουσκάλα στο πλάι της φτέρνας (στο ένα πόδι). Χτες λοιπόν η φουσκάλα έγινε ΤΕΡΑΣΤΙΑ και πόναγε. Όταν πήγα σπίτι αποστείρωσα βελόνα, την έσπασα, έεεεεεεεετρεχε ποτάμι και μετά έβαλα μπεταντίν-κυρία!!! Ξυπνάω σήμερα το πρωί και δεν μπορώ να περπατήσω! Με πονάει ακόμα και με τις σαγιονάρες. Με το που πατάω το πόδι και πέφτει το βάρος με πεθαίνει!
Έχει κανείς να προτείνει κάτι για να μπορέσω να βγάλω προπόνηση αύριο; Εξωτερικά δείχνει πολύ οκ, δεν καταλαβαίνω γιατί με πονάει!

http://5tinimera.wordpress.com/
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/09/2012 :  11:10:42  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Έφυγε όλο το υγρό; μήπως θέλει τρύπημα σε περισσότερα σημεία;
Μήπως έβγαλες και την εξωτερική πέτσα;

___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Marmite
Master Forum-Runner



3279 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/09/2012 :  11:14:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Την τρύπησα σε 3-4 σημεία γιατί είναι τεράστια σε μήκος! Την εξωτερική πέτσα δεν την έβγαλα.
Βέβαια, αφού την άδειασα μετά είδα ότι ξαναέτρεχε υγρό, σαν να έβγαζε συνέχεια δηλαδή και φοβήθηκα μην ξαναμαζέψει. Τώρα όμως δείχνει άδεια.

http://5tinimera.wordpress.com/
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

diramira
Forum-Runner

96 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/09/2012 :  12:43:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μαρμίτα, είσαι πολύ γενναίο κορίτσι! Εγώ είχα βγάλει κάτι απαίσιες φουσκάλες στον ημιμαραθώνιο στο Βέρμιο (όπου βγήκα τελευταία, φυσικά, αφού περπάτησα ένα μεγάλο κομμάτι της διαδρομής, αλλά τουλάχιστον με περίμεναν στον τερματισμό). Λοιπόν, το αριστερό μου κυρίως πόδι είχε γίνει κομμάτια από κάτω και στα πλάγια. Οι φουσκάλες έσπασαν μόνες τους, εκτός από μερικές στα πλάγια (όπου δεν έπεφτε πολύ βάρος). Αλλά είμαι τόσο κότα που δεν ήθελα ούτε να αδειάσω τις φουσκάλες, ούτε καν να κόψω τις πέτσες από τις ήδη σκασμένες φουσκάλες (οι οποίες πέτσες ήταν τόσο μεγάλες που είχαν κολλήσει με τις γειτονικές πέτσες από τις γειτονικές φουσκάλες). Σιχαμένη περιγραφή, το ξέρω :-)

Σημείωση: Οι φουσκάλες βγήκαν επειδή είμαι τόσο βλάκας που φόρεσα κάτι τυχαίες χοντρές βαμβακερές κάλτσες του άντρα μου για να πάω να τρέξω (έψαχνα τελευταία στιγμή να βρω κάλτσες). Ενώ με καλές κάλτσες (που να διώχνουν την υγρασία προς τα έξω) δεν παθαίνω ποτέ φουσκάλες. Γενικά, οι κάλτσες είναι πολύ σημαντική επένδυση.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/09/2012 :  13:01:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gtsig

Ξέρει κανείς πώς προλαμβάνουμε-αντιμετωπίζουμε τις φουσκάλες στα πόδια;
Ενώ τρέχω σε μαραθωνίους, χθες που έτρεξα για πρώτη φορά σε αγώνα βουνού (Μαίναλο) έβγαλα μία φουσκάλα στο πέλμα-πριν το μικρό δάχτυλο. Μήπως φταίνε τα παπούτσια (είναι σχετικά καινούρια ~150χλμ, trail - Asics και με μικρό περιθώριο στο πόδι). Θα βοηθήσει να αφαιρέσω τον πάτο τους, ο οποίος δεν είναι και πολύ σταθερός;


...λοιπόν, κοίτα πως θα απαλαγείς από τις φουσκάλες:
- Τρέχεις ξυπόλητος μέχρι τα πέλματά σου να "τιγκάρουν" στις φουσκάλες. Μετά τις σκας. Μετά (ξανα)τρέχεις ξυπόλητος, ξανά φουσκάλες και ξανά-μανά τα ίδια...
- Μετά τα πέλματα θα αρχίσουν να αποκτούν κάλους στα σημεία τριβής..."τακούνι" ένα πράγμα...
- Μετά θα αρχίσεις να τρέξεις ξανά με τα παπούτσια σου και έχεις...ξεμπερδέψει μια και έξω. Άκουσέ με...δοκιμασμένες λύσεις...όχι παραμύθια!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/09/2012 :  13:03:57  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Απέφευγε όσο μπορείς τα παπούτσια για να "στεγνώσει" - θεραπευθεί γρηγορότερα. Ξέρεις... στη δουλειά κάτω από το γραφείο, σπίτι...



Φάε και λίγο ακόμα κοκκινιστό και αύριο θα είσαι έτοιμη για προπόνηση.

___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/09/2012 :  13:07:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Marmite

Την τρύπησα σε 3-4 σημεία γιατί είναι τεράστια σε μήκος! Την εξωτερική πέτσα δεν την έβγαλα.
Βέβαια, αφού την άδειασα μετά είδα ότι ξαναέτρεχε υγρό, σαν να έβγαζε συνέχεια δηλαδή και φοβήθηκα μην ξαναμαζέψει. Τώρα όμως δείχνει άδεια.

http://5tinimera.wordpress.com/


#1 Μάλλον καλύτερα που δεν το έκανες!
#2 Ευμεγέθεις φουσκάλες καλό είναι να τις "αδειάζεις" παραπάνω από μία φορά!

Μάλλον η φουσκάλα ήταν τέτοιας έκτασης/έντασης που απλά το σημείο αυτό του ποδιού ακόμη σε ενοχλεί, παρόλο που η φουσκάλα έχει αδειάσει! Θα πάρει κάποιο χρόνο για να υποχωρήσει τελείως ο ερεθισμός.
Όταν ξανατρέξεις προστάτευσε την περιοχή με κάποιο τρόπο, για να μην την ταλαιπωρήσεις εκ νέου (μέχρι ο οργανισμός να επουλώσει σε ικανοποιητικό βαθμό αυτό το σημείο).
Περαστικά!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Marmite
Master Forum-Runner



3279 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/09/2012 :  13:13:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ το ξυπόλητο τάγμα για τις συμβουλές! :)

http://5tinimera.wordpress.com/
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/09/2012 :  13:22:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η κλασσική φουσκάλα των Asics (2160?)!
Εμένα έγινε δουλειά με την foot cream της Gehwol. Σκληραίνει αμέσως το σημείο.

Περαστικά φιλενάδα! Κρίμα... πάνω που θα προσπερνούσαμε και τον επιστάτη...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

igi
Senior Forum-Runner

589 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/09/2012 :  13:24:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by diramira

Μαρμίτα, είσαι πολύ γενναίο κορίτσι! Εγώ είχα βγάλει κάτι απαίσιες φουσκάλες στον ημιμαραθώνιο στο Βέρμιο (όπου βγήκα τελευταία, φυσικά, αφού περπάτησα ένα μεγάλο κομμάτι της διαδρομής, αλλά τουλάχιστον με περίμεναν στον τερματισμό). Λοιπόν, το αριστερό μου κυρίως πόδι είχε γίνει κομμάτια από κάτω και στα πλάγια. Οι φουσκάλες έσπασαν μόνες τους, εκτός από μερικές στα πλάγια (όπου δεν έπεφτε πολύ βάρος). Αλλά είμαι τόσο κότα που δεν ήθελα ούτε να αδειάσω τις φουσκάλες, ούτε καν να κόψω τις πέτσες από τις ήδη σκασμένες φουσκάλες (οι οποίες πέτσες ήταν τόσο μεγάλες που είχαν κολλήσει με τις γειτονικές πέτσες από τις γειτονικές φουσκάλες). Σιχαμένη περιγραφή, το ξέρω :-)

Σημείωση: Οι φουσκάλες βγήκαν επειδή είμαι τόσο βλάκας που φόρεσα κάτι τυχαίες χοντρές βαμβακερές κάλτσες του άντρα μου για να πάω να τρέξω (έψαχνα τελευταία στιγμή να βρω κάλτσες). Ενώ με καλές κάλτσες (που να διώχνουν την υγρασία προς τα έξω) δεν παθαίνω ποτέ φουσκάλες. Γενικά, οι κάλτσες είναι πολύ σημαντική επένδυση.


Ωστε εσύ είσαι η diramira...Tα είπαμε λίγο εκεί στη βρυσούλα στην εκκίνηση!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Marmite
Master Forum-Runner



3279 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/09/2012 :  13:31:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by echetlos

Η κλασσική φουσκάλα των Asics (2160?)!
Εμένα έγινε δουλειά με την foot cream της Gehwol. Σκληραίνει αμέσως το σημείο.

Περαστικά φιλενάδα! Κρίμα... πάνω που θα προσπερνούσαμε και τον επιστάτη...

"My sport is your sport's punishment"



Ναι ναι αυτή...
Το σημείο έχει σκληρύνει από μόνο του. Γι'αυτό και δεν σπάει μονη της η φουσκάλα ποτέ. Αλλά χτες είχε γίνει σαν εξωγήινο το σημείο, είχε γίνει τεράστια, οπότε αναγκάστηκα να σπάσω το υπέροχα σκληρό-γυαλόχαρτο που είχε γίνει εκεί το δέρμα για να αδειάσει το άπειρο υγρό.
Δεν ξέρω ρε γαμώτο τα 2160 δεν μου έκατσαν τόσο καλά όσο τα προηγούμενα μοντέλα...

http://5tinimera.wordpress.com/
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 4 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000