Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Συναντήσεις - Προπονήσεις
 Τρέξιμο στο Κτήμα Συγγρού
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 7

mattheos67
Newbie Forum Runner

Greece
8 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 18/09/2012 :  13:20:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γεια σας φίλοι δρομείς.
Γράφω για πρώτη φορά στο forum, και ψάχνω για παρέα για τρέξιμο. Τρέχω συνήθως Κυριακή πρωί στο Κτήμα Συγγρου (Ανάβρυτα)15-20χλμ με πολλές ανηφόρες και κατηφόρες. Ο ρυθμός μου είναι περίπου 6'30"/χλμ.
Αν υπάρχει ενδιαφέρον, κανονίζουμε και μεγαλύτερες διαδρομές, ή και άλλα σημεία αν υπάρχει καλό μέρος. Mπορούμε να κανονίσουμε τις λεπτομέρειες και μέσω email στο: mattheos.mansolas@gmail.com

Ματθαίος

Παναγος
Forum-Runner



97 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/09/2012 :  01:20:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θυμαμαι καποτε εναν που ηταν αυτιστικος και ανεβαινε την Λεοφωρο Συγγρου τρεχοντας στο αριστερο ρευμα παντα!Θα τον πατησε κανενα αυτοκινητο τον καημενο δεν τον βλεπω πλεον.Σορυ για την παρενθεση μιας και Συγγρου ο λογος ας πω κι αυτο και παλι σορυ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Παναγος
Forum-Runner



97 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/09/2012 :  01:21:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Λεωφορο Συγγρου σορυ για το ορθογραφικο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mattheos67
Newbie Forum Runner

Greece
8 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/09/2012 :  10:26:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Προς αποφυγή παρεξηγήσεων μιλάω για το ΚΤΗΜΑ Συγγρού στην περιοχή Μαρούσι - Κηφισιά, με καταπληκτικό δάσος, και πολύ ωραίες διαδρομές!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

runmichalis
Forum-Runner

Greece
55 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/09/2012 :  10:39:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ο κτημα συγγρου ειναι πολυ ωραιο για τρεξιμο μενω διπλα....κανω μια διαδρομη που ειναι 1670μετρα οχι δυσκολη και και οχι πολυ ανωμαλο εδαφος παω 3-4 φορες την βδομαδα και κανω μεχρι και 20χιλιομετρα....περναει ευκολα η ωρα ενω το σταδιο ειναι βαρετο να τρεχεις 1 ωρα και βασικο στο συγγρου ειναι να τρεχεις αργα το ρυθμο σου λογο οτι ειναι δυσκολες διαδρομες και κουρασεσαι...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Master
Forum-Runner

76 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/09/2012 :  11:14:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
και εγώ κάνω προπονήσεις στο άλσος. Υπάρχουν πάρα πολλές διαδρομές, ανηφόρες, κατηφόρες, με στρωτά χωμάτινα κομμάτια και με κάποια χωμάτινα κομμάτια με λίγη πέτρα παραπάνω. Μπορεί κάποιες ανηφόρες να κουράζουν αλλά δεν πλήττεις επειδή υπάρχει η δυνατότητα να αλλάζεις διαδρομές.
Έχω κάνει αρκετές προπονήσεις των 20-22 χλμ. Δεν νομίζω όμως ότι είναι η ιδανική διαδρομή για τις πρώτες προπονήσεις των 30 χλμ επειδή κουράζουν οι ανηφόρες λίγο. Διαλειματικές και τέμπο στο Ζηρίνειο και ελεύθερο τρέξιμο στο άλσος είναι ένας καλός συνδυασμός. Είναι κανείς για LR στα
5' 50'' με 6' το χλμ Σαββατοκύριακα?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

runmichalis
Forum-Runner

Greece
55 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/09/2012 :  11:38:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
τα μεγαλα κομματια ειναι δυσκολα στα αναβρυτα μπορεις να τραυματιστεις αν κανεις παρα πολλα για μεγαλα να πας στο υμμητο ασφαλτο στα νεκροταφεια του παπαγου τρεχει πολυς κοσμος......δυστυχως ειναι δυσκολο να τρεξουμε μαζι παω λιγο γρηγορα...το χαλαρω φτανω 4' το χιλιομετρο και θελω να σπασω το 2ωρες και40' εκανα το μαρτιο 2ωρες και49΄τραυματιας και εχω ρεκορ 2ωρεσ 35'
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Master
Forum-Runner

76 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/09/2012 :  12:34:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συγχαρητήρια για τους χρόνους σου, είσαι σε επίπεδα πρωταθλητισμού και εύχομαι να φτάσεις σύντομα στον στόχο σου. Οι κίνδυνοι τραυματισμού στο άλσος μπορεί να είναι λόγω της ανωμαλίας του εδάφους σε μερικά σημεία ή λόγω επιπλέον φόρτισης κάποιων σημείων του σώματος στις ανηφόρες/κατηφόρες?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MEDEON
Senior Forum-Runner

Greece


554 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/09/2012 :  13:00:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Master

και εγώ κάνω προπονήσεις στο άλσος. Υπάρχουν πάρα πολλές διαδρομές, ανηφόρες, κατηφόρες, με στρωτά χωμάτινα κομμάτια και με κάποια χωμάτινα κομμάτια με λίγη πέτρα παραπάνω. Μπορεί κάποιες ανηφόρες να κουράζουν αλλά δεν πλήττεις επειδή υπάρχει η δυνατότητα να αλλάζεις διαδρομές.
Έχω κάνει αρκετές προπονήσεις των 20-22 χλμ. Δεν νομίζω όμως ότι είναι η ιδανική διαδρομή για τις πρώτες προπονήσεις των 30 χλμ επειδή κουράζουν οι ανηφόρες λίγο. Διαλειματικές και τέμπο στο Ζηρίνειο και ελεύθερο τρέξιμο στο άλσος είναι ένας καλός συνδυασμός. Είναι κανείς για LR στα
5' 50'' με 6' το χλμ Σαββατοκύριακα?



Το ΣΚ υπολογίζω να κάνω ένα 25άρι. Υπολόγιζα να το κάνω άσφαλτο (λόγω προετοιμασίας ΚΜΑ) αλλά εάν ξέρω μέρα και ώρα που θα στροφάρεις μέσα στο άλσος τότε ίσως να σε ακολουθήσω. Συνήθως τα Long Run τα κάνω πρωί (εκκίνηση από 06:30 έως 08:00), ανάλογα πάντα με το τι ώρα και πώς θα ξυπνήσω. Πιθανότατα να το κάνω το Σάββατο.

Καλά Χιλιόμετρα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Master
Forum-Runner

76 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/09/2012 :  13:31:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
MEDEON
Πιθανότατα αυτό το ΣΚ θα λείπω και προγραμματίζω 25-30 χλμ Σάββατο πρωί σε επαρχία. Υπάρχει μικρή πιθανότητα να είμαι Σάββατο πρωί. Θα σου στείλω μήνυμα αν είμαι το Σ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/09/2012 :  13:40:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παρόλο που ο συντρέχτης για άλλο λόγο άνοιξε το θέμα, μια που ο τίτλος του είναι ιδανικός για γενικότερη συζήτηση επί του τρεξίματος σε αυτό το άλσος, ας συνεχίσω τα «εκτός θέματος» σχόλια…

Το πάρκο το έχω λατρέψει! Παρόλο που δεν μένω κοντά (για καθημερινή προπόνηση εκεί), τουλάχιστον τα πολύ πρωϊνά που δεν έχει κίνηση μπορώ σε 10’ να βρεθώ εκεί. Έτσι το έχω εντάξει στο εβδομαδιαίο μου πρόγραμμα με μια επίσκεψη/βδομάδα. Εκεί βέβαια πηγαίνω κυρίως για μονοπάτια και χωματόδρομους, αλλά και για να συνηθίζω τις εναλλαγές στις κλίσεις/ποιότητα εδάφους. Πάντως στο νότιο τμήμα του που είναι και το «πεδινό», μπορείς να βγάλεις και γρήγορες προπονήσεις όπως τέμπο. Ενώ για προσαρμογές στο ορεινό τρέξιμο, είναι ένα ιδανικό προπονητικό πεδίο – για τα δεδομένα της πόλης. Πολύ τυχεροί όποιοι μένουν κοντά!

Παραθέτω και μερικές φωτογραφίες:
Πανοραμική άποψη από την βορειότερη πλευρά του, στο βάθος το ΟΑΚΑ:


Τυπικός – και πολύ όμορφος – χωματόδρομος μέσα στο πάρκο (δίπλα στα γήπεδα):


Ένα μονοπάτι που σε προκαλεί να το τρέξεις…από τα άπειρα που έχει:


Ασφάλτινη διαδρομή στο νότιο άκρο (τραχιάς ποιότητας) για αυτούς που θέλουν να ησυχάσουν από το πολύ χώμα μέσα στο πάρκο:


Τρέχοντας περιμετρικά, συνειδητοποιείς το πόσο τυχερές είναι οι γύρω πολυκατοικίες!


Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/09/2012 :  13:44:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το μονοπάτι της τρίτης εικόνας είναι ωραίο για ποδήλατο. Το τιμώ άπειρες φορές όταν κάνω μικρές βόλτες-προπονήσεις εκεί
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

runmichalis
Forum-Runner

Greece
55 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/09/2012 :  14:17:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
μπορω ομως να σου δειξω ομως καποιες διαδρομες ποιο γρηγορες με λιγες ανηφορες κατηφορες....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mattheos67
Newbie Forum Runner

Greece
8 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/09/2012 :  14:42:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χαίρομαι για την ανταπόκριση. Θα είμαι εκεί (στο parking) Κυριακή πρωί στις 8:00. Θα τρέξω γύρω στα 20χλμ με ρυθμό περίπου 5'50" με 6'00".
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

runmichalis
Forum-Runner

Greece
55 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/09/2012 :  15:25:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
παλι δυσκολα τρεχω συνηθως στις 6 μετα τρεχει η γυναικα μου τον οποιο τρεχει στο ρυθμο σου εχει ρεκορ 3ωρες και 40'αν θες να πατε μαζι......
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mattheos67
Newbie Forum Runner

Greece
8 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/09/2012 :  15:40:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by runmichalis

παλι δυσκολα τρεχω συνηθως στις 6 μετα τρεχει η γυναικα μου τον οποιο τρεχει στο ρυθμο σου εχει ρεκορ 3ωρες και 40'αν θες να πατε μαζι......



Φαντάζομαι 3h40' εννοείς μαραθώνιο... ΟΚ, εγώ σε κάθε περίπτωση θα είμαι εκεί Κυριακή στις 8, 8:15 περίπου θα ξεκινήσω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 7 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000