Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Ψηλή CPK μετά έντονη προπόνηση
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

hariskar
Newbie Forum Runner

Greece
8 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 27/09/2012 :  11:57:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μετά από πιο έντονη και μεγάλης διάρκειας για τα δεδομένα μου προπόνηση, αισθάνθηκα τα πόδια μου κουραμένα την επόμενη μέρα, έκανα εχθές CPK και όπως περίμενα ήταν αυξημένη, δηλαδή 1031 με όριο το 308. Εχθές έτρεξα πολύ χαλαρα 10', ήπια 5-6 λίτρα νερό και σήμερα η τιμή είναι 680.
Στις 7 Οκτωβρίου θα τρέξω σε αγώνα 7χλμ. Θα ήθελα να ρωτήσω, τι κάνω μέχρι τότε; Περιμένω να πέσει στα φυσιολογικά και τότε προπονούμαι ξανά; (βέβαια τότε θα έχουμε φτάσει παραμονές αγώνα), ή προπονούμαι χαλαρά/μέτρια μέχρι να πέσει ή το αγνοώ και προπονούμαι κανονικά όπως μου είπε κάποιος ορθοπεδικός;
Όσο είναι ψηλή ή CPK πειράζει περισσότερο η αερόβια ή η αναερόβια άσκηση;
Ευχαριστώ

Edited by - hariskar on 27/09/2012 12:06:12

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/09/2012 :  12:04:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συνεχίζεις κανονικά το πρόγραμμα σου,αν φυσικά νοιώθεις τα πόδια σου καλά και έτοιμα.
Μετά τον αγώνα ξεκουράζεσαι.
Επίσης 2 μέρες πριν τον αγώνα ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ.
Η CPK ανεβαίνει και μετά από μία ενδομυϊκή ένεση.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dejan
Master Forum-Runner

Greece


3884 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/09/2012 :  12:15:41  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Dejan Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Πως φαίνεται ότι δεν έχετε δει cpk μετά από μαραθώνιο

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dejan
Master Forum-Runner

Greece


3884 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/09/2012 :  12:23:19  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Dejan Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Dejan

Πως φαίνεται ότι δεν έχετε δει cpk μετά από μαραθώνιο

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”


Για παράδειγμα ^_^ :
quote:
"The following day, her CK (creatine kinase, an enzyme found in muscle cells) levels peaked at 59,000 U/L. Over the following week, the CK level fell to 266."


quote:
Research shows that CK levels can reach 3000 U/L in men 24 hours after a marathon (Rogers MA, et al. 1985). Running a marathon is indeed hard on the body, but that doesn't even come close to the degree of muscle injury that characterizes rhabdomyolysis where CK levels can exceed 300,000 U/L (Hamer R. 1997).


______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

hariskar
Newbie Forum Runner

Greece
8 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/09/2012 :  12:27:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
59,000

Edited by - hariskar on 27/09/2012 12:29:24
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dejan
Master Forum-Runner

Greece


3884 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/09/2012 :  13:04:58  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Dejan Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by hariskar

59,000



Γενικότερα... τα όρια που δίνουν δεν είναι για αθλητές αλλά για φυσιολογικούς ανθρώπους. Οι φυσιολογικοί άνθρωποι δεν κάνουν μαραθώνιο :P . Aν μετρήσεις CPK στους elite που τερματίζουν στη κλασική αρκετοί από αυτούς θα έχουν 5ψήφιο νούμερο ενώ το τετραψήφιο δεν το συζητάμε καν... είναι στανταράκι.

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/09/2012 :  15:03:42  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλά ο φίλος έκανε 2 αιματολογικές σε 2 μέρες?
Ωραίος!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/09/2012 :  15:31:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τι ειναι η CPK ρε παιδες;

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
'Η κάνεις κάτι ή δεν το κάνεις.Η προσπάθεια αρκεί είναι για τους αποτυχημένους.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/09/2012 :  15:43:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
hariskar

Έκανες μεγάλη απόσταση και γρήγορα
και την άλλη μέρα αισθάνθηκες ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΣΟΥ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΑ!!!!!!!!!;;;;;;;

Α!εσύ πρέπει νάσαι ΑΛΛΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΚΑΙ ΑΘΛΗΤΗ!!!!!

Όλοι οι υπόλοιποι δρομείς του φόρουμ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ
εάν κάνουν κάτι τέτοιο
την άλλη μέρα τα πόδια τους είναι τόσο λυμένα
που μπορούν να κάνουν ΧΩΡΙΣ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟ
έντονη διαλλειματική
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

hariskar
Newbie Forum Runner

Greece
8 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/09/2012 :  16:53:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Καλά ο φίλος έκανε 2 αιματολογικές σε 2 μέρες?
Ωραίος!



Ναι, είμαι μικροβιολόγος και τις έκανα στο εργαστήριό μου.

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

@GERMANOS: Σε ευχαριστώ ιδιαίτερα για την πολύ χρήσιμη απάντηση!

Edited by - hariskar on 27/09/2012 17:20:23
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

saridis
Senior Forum-Runner

Greece
606 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/09/2012 :  22:40:41  Εμφάνιση Προφίλ  Visit saridis Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
haris γεια σου! που εχεις ιατρειο στην καβαλα ?



===============

η διαδρομη ηταν μαλλον η πιο ομορφη που εχω τρεξει ποτε , η ομορφια του καμπου δεν υπαρχει απλα...(απο οτι μου ειπαν μετα τον αγωνα οσοι πραγματικα προσεχαν τη διαδρομη..... )

===============
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

hariskar
Newbie Forum Runner

Greece
8 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/09/2012 :  07:47:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by saridis

haris γεια σου! που εχεις ιατρειο στην καβαλα ?


Σου έστειλα mail.



Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

jpsih
Senior Forum-Runner

Greece


519 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/09/2012 :  13:44:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
το καλοκαιρι εκανα αιματολογικες εξετασεις και βγηκε cpk σε 4ψηφιο νουμερο (δε θυμαμαι ακριβη τιμη)
συζητωντας με παθολογο μου ειπε οτι προερχεται απο εντονη ασκηση/καταπονηση των μυων (το βραδυ πριν τις εξετασεις ειχα κανει μια δυνατη προπονηση)

ο μονος φοβος ειναι μηπως αυτη η τιμη προερχεται απο το μυοκαρδιο (!!!)

μου προτεινε 4-5 μερες αποχη απο τρεξιμο και γενικα κουραση και ξανα εξεταση
ετσι και εγινε.. η cpk επεσε κατω απο το οριο και ο γιατρος μου ειπε πως ειναι ολα οκ..

(προσωπικα επειδη ειμαι και νεος (στα 23) αρχικα δεν ανυσηχησα ιδιαιτερα, αλλα ατομα μεγαλυτερης ηλικιας νομιζω θα πρεπει να ειναι ιδιαιτερα προσεκτικοι..

φανταζομαι θα συμφωνει και ο φιλος ιατρος NIKOST (αν και δε γνωριζω τι ειδικοτητα εχει ακολουθησει)

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dejan
Master Forum-Runner

Greece


3884 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/09/2012 :  13:52:34  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Dejan Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Τι εννοεί αυτή η τιμή να μη προέρχεται από το μυοκάρδιο αφού... η CK είναι ισοένζυμο του μυοκαρδίου?

Επίσης από το ioanninamed:
"Ιδιαίτερα σημαντική για την αύξηση της CPK μετά από άσκηση είναι η διάρκεια της άσκησης δεδομένου ότι οι μαραθωνοδρόμοι και οι τριαθλητές παρουσιάζουν τιμές μέχρι και 50 φορές ψηλότερες της φυσιολογικής. Επίσης σημαντικός είναι και ο τύπος της άσκησης αφού έχει παρατηρηθεί ότι σε αθλήματα όπως η κολύμβηση προκαλείται μικρή μόνο αύξηση της CPK σε αντίθεση με τον μαραθώνιο και το ποδόσφαιρο που προκαλούνται μεγάλες αυξήσεις."

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

hariskar
Newbie Forum Runner

Greece
8 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/09/2012 :  14:06:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η CPK είναι μυικό ένζυμο, οπότε υπάρχει και στο μυοκάρδιο. Και εμένα ο παθολόγος μου είπε τα ίδια, να ξεκουραστώ 4-5 μέρες και μετά να ξανατρέξω, για αυτό και εγώ απευθύνθηκα εδώ. Έτσι ξεκουράστηκα 1 μέρα μόνο και την επόμενη έτρεξα 11χλμ. Από ότι κατάλαβα, είναι σημαντικότερο να βλέπουμε πως αισθανόμαστε τα πόδια μας παρά να μετράμε τη CPK που φυσιολογικά αυξάνει μετά από έντονη γυμναστική.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

jpsih
Senior Forum-Runner

Greece


519 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/09/2012 :  14:18:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ιατρικες λεπτομερειες δε γνωριζω αλλα νομιζω οτι ο ιατρος το ειπε με την εννοια ξεκουρασου/απεφυγε σωματικη ασκηση για μερικες μερες και αν δεν επανελθει μεσα στα ορια, χτυπαει καμπανακι..
αφου δηλαδη δεν
ασκηθηκαν εντονα μυες του σωματος (πχ στα ποδια) τοτε ισως "αδικαιολογητα" δουλευει υπερβολικα η καρδια..

οτι καταλαβα απο τα λεγομενα του ιατρου μεταφερω (ισως καπου ειμαι λαθος)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000