Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Εργομετρηση
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 5

nickp7
persona NON grata

Greece


2071 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/11/2006 :  10:39:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Lazare στην αρχη αν αποσκοπεις στην καλυτερη δυνατη προετοιμασια.
Στο τελος αν θελεις να πλησιασεις πολυ τον ιδανικο ρυθμο που πρεπει να ακολουθησεις.Καλυτερα ομως στην αρχη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mixalis_1
Advanced Forum-Runner

Greece
219 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/11/2006 :  13:17:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σάββα,τελικά τι έκανες χτες στην εργομέτρηση...?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/11/2006 :  13:31:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by mixalis_1

Σάββα,τελικά τι έκανες χτες στην εργομέτρηση...?




Κοιτα Μιχαλη στην αρχη παρατηρησα οτι ειχα υψηλους σφυγμους για τα
δεδομενα μου και αυτο με ανησυχησε δηλ στην ταχυτητα 10 ειχα 140
ενω συνηθως εχω 130.Τωρα που οφειλεται αυτο δεν ξερω,κουραση,οτι ημουν κρυωμενος,στα κιλα που πηρα τελευταια.Οποτε οπως σου ειπα αρχισα απο το 10 και τελικα εφτασα μεχρι 20χλμ/ωρα 3λ/1000 με 193 παλμους που πρωτη φορα φτανω.Ηθελα να παω και στο 21 αλλα δεν την παλεψα.Αναμενουμε τα αποτελεσματα και βλεπουμε.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotiris
Senior Forum-Runner

Greece


822 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/11/2006 :  13:36:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πρεπει να φας αρκετα καρβελια ακομα Σαββουλη για να πας στο 21 .

Μην ξεχνας οτι στην προηγουμενη εργομετρηση ησουν στο 19, οποτε ειναι καλυτερα να βελτιωνεσαι σκαλι-σκαλι .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/11/2006 :  14:33:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by sotiris

Πρεπει να φας αρκετα καρβελια ακομα Σαββουλη για να πας στο 21 .

Μην ξεχνας οτι στην προηγουμενη εργομετρηση ησουν στο 19, οποτε ειναι καλυτερα να βελτιωνεσαι σκαλι-σκαλι .





Δικιο εχεις Σωτηρη για το 21 για τους σφυγμους δεν μπορω να το καταλαβω.Γιατι περυσι ειχα κανει 19 με 177.Δεν μπορουσα ουτε τοτε παραπανω αλλα δεν ανεβασα τοσους σφυγμους αυτο που οφειλεται?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Leonardo
Elite Forum-Runner



2254 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/11/2006 :  15:34:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα, μπορώ να έχω το τηλ. του κου Ζαχαρόγιαννη?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dejan
Master Forum-Runner

Greece


3884 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/11/2006 :  15:40:24  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Dejan Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Savvas

quote:
Originally posted by sotiris

Πρεπει να φας αρκετα καρβελια ακομα Σαββουλη για να πας στο 21 .

Μην ξεχνας οτι στην προηγουμενη εργομετρηση ησουν στο 19, οποτε ειναι καλυτερα να βελτιωνεσαι σκαλι-σκαλι .





Δικιο εχεις Σωτηρη για το 21 για τους σφυγμους δεν μπορω να το καταλαβω.Γιατι περυσι ειχα κανει 19 με 177.Δεν μπορουσα ουτε τοτε παραπανω αλλα δεν ανεβασα τοσους σφυγμους αυτο που οφειλεται?


Καλησπέρα Savva. Μήπως εκτός από τα όρια σου ανέφερε τι VO2max έχεις και με ποια ταχύτητα πρέπει να πηγαίνεις στο "συνεχόμενο" και "ελεύθερο" τρέξιμο?

______________________
*They told me to get a life, but I don't know where to download it*
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/11/2006 :  15:58:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Dejan

quote:
Originally posted by Savvas

[quote]Originally posted by sotiris

Πρεπει να φας αρκετα καρβελια ακομα Σαββουλη για να πας στο 21 .

Μην ξεχνας οτι στην προηγουμενη εργομετρηση ησουν στο 19, οποτε ειναι καλυτερα να βελτιωνεσαι σκαλι-σκαλι .





Δικιο εχεις Σωτηρη για το 21 για τους σφυγμους δεν μπορω να το καταλαβω.Γιατι περυσι ειχα κανει 19 με 177.Δεν μπορουσα ουτε τοτε παραπανω αλλα δεν ανεβασα τοσους σφυγμους αυτο που οφειλεται?


Καλησπέρα Savva. Μήπως εκτός από τα όρια σου ανέφερε τι VO2max έχεις και με ποια ταχύτητα πρέπει να πηγαίνεις στο "συνεχόμενο" και "ελεύθερο" τρέξιμο?
_____________________
*They told me to get a life, but I don't know where to download it*

Αυτα περιμενω και εγω Γιαννη μου.Αυριο θα τα εχω και θα σου πω.
Απλα ρωταω για τους σφυγμους γιατι αν ειναι θεμα κουρασης πρεπει λιγο να προσεξω γιατι δεν θελω να παθω τα περσινα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/11/2006 :  23:27:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
re paidia kserei kaneis an to panadol extra borei na epireasei mia ergometriki metrisi?diladi na anevasei tin apodosi sou kai na pas
kalitera.To leo auto giati eiha ypsilous sfygmous pou den dikeologountai kai o ilias psahnei na vrei mia akri kai pistevei oti einai to panadol pou eiha parei logo tou laimou mou kai mallon tha ksanakano ergometrisi.Opoios kserei as apantisi giati eho frikarei.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/11/2006 :  23:37:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Savvas

re paidia kserei kaneis an to panadol extra borei na epireasei mia ergometriki metrisi?diladi na anevasei tin apodosi sou kai na pas
kalitera.To leo auto giati eiha ypsilous sfygmous pou den dikeologountai kai o ilias psahnei na vrei mia akri kai pistevei oti einai to panadol pou eiha parei logo tou laimou mou kai mallon tha ksanakano ergometrisi.Opoios kserei as apantisi giati eho frikarei.



Dimitri doctor mou esi giati den apantas kati tha ksereis papapano.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

DIMKAZ
The Doctor

Greece
660 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/11/2006 :  23:42:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σάββα μου δεν νομίζω ότι ένα απλό ντεπονάκι μπορεί να δημιουργήσει τέτοια προβλήματα.
Αντιθέτως τα διάφορα συναχάκια ή οτιδήποτε άλλο (κούραση ,αυπνία, στεναχώρειες) μπορούν.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

JOHAN
Senior Forum-Runner

539 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/11/2006 :  23:46:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
savva...ισως να σε επηρεασε αυτο που σε εκανε να παρεις το panadol...δηλαδη ενα μικρο κρυωμα η μια ιωση.Σε γενικες γραμες μην κοιτας τοσο πολυ τους παλμους,αλλα το ολο αποτελεσμα.Εξαλου θα στα πει καλυτερα και ο εργομετρης σου(δεν αναφερω ονοματα γιατι δεν εχω ρωτησει αν πρεπει).Το οτι εβγαλες 20κμ εναντι 19κμ παλιοτερα αυτο πιστευω ειναι το θετικο.Απο κει και περα αν αυτη τη μετρηση την αξιοποιησεις-δουλεψεις σωστα θα εχεις ακομη καλυτερα αποτελεσματα....

Φτασε στα ορια σου....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Monik
Advanced Forum-Runner

233 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2006 :  00:14:38  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Monik Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Καφέ, τσάϊ πριν;
Αν όχι, το πιό πιθανό είναι το κρύωμα που έχεις, μιας και το ανοσοποιητικό σου είναι στα high του. Εν μέρει να εξηγεί και την υψηλότερη ταχύτητα (χωρίς να θέλω να σε αποθαρρύνω για κάποια βελτίωση, ίσως να είμαι λάθος σε αυτό, αλλά συμβαίνει), ιδίως αν συνδιάζεται με κάπως χαμηλότερη VO2max και/ή γαλακτικό στο τέλος -αν μετρήθηκε. Θερμοκρασία εργαστηρίου κτλ φαντάζομαι τα ίδια ε; Ρώτησέ τον ή κοίτα προηγούμενη μέτρηση, αν τα γράφει κάπου.

"Να μη σου στείλει ο Θεός όλα όσα μπορείς να αντέξεις!"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2006 :  09:16:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το Panadol extra που πηρα απο τι διαβασα περιεχει 65mg καφεινη.Συναχωμενος δεν ημουν η κατι τετοιο απλα ηταν λιγο κοκκινος ο
λαιμος μου και επειδη εχω ευαισθησια στο σημειο αυτο ενιωθα κομαρες στα ποδια και λογω κουρασης απο την δουλεια και πηρα τελικα ο μ.....ς
ενα Panadol για να στανιαρω λιγο.Που να το φανταστω.Τελικα ο εργομετρητης μου ειπε οτι το παυσιπονο μπορει να επηρεασε την αντοχη των μυων μου στην κοπωση και να αντεξα στα 20χλμ.Η VO2max ηταν 64,3
και το αναπνευστικο αναεροβιο κατωφλι στα 16 χλμ.Γαλακτικο οχι δεν μου μετρησε στο τελος.Δεν ξερω ρε παιδια τι παιζει τελικα παντως οι σφυγμοι μου τελευταια ειναι ανεβασμενοι λογω κουρασης αλλα δεν ξερω αν δικαιολογουν τετοια αυξηση αλλα να τονισω οτι κατα την διαρκεια της μετρησης ειχε στεγνωσει το στομα μου απο διψα αλλα και αυτο υπερβολικο μου φαινεται.Τετοιους παλμους ειχα μονο το καλοκαιρι οταν εκανα προπονηση 6,30 ωρα με ζεστη.
Το θεμα ειναι οτι θα την ξανακανω την μετρηση σε κανα μηνα περιπου για να βγουν πιο ασφαλη συμπερασματα.Τσαμπα χαρηκα(ΑΧ Σωτηρη με εφαγες). και οχι μονο εσυ αλλα και ενας αλλος που ηταν εκει την ωρα που το εκανα.
Επρεπε να τρεξω με κανενα σκορδο.

μετρησης
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

maria
Advanced Forum-Runner

Greece


321 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2006 :  09:54:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Savva, ο λιγουλάκι κόκκινος λαιμούλης φλεγμονούλα δεν είναι πάλι;
Άσε που μέχρι να εκδηλωθεί στα φόρτε της η ασθένεια κάνει και λίγες μέρες, αυτό δεν σημαίνει όμως ότι ο οργανισμός δεν νοσεί, οι κομάρες στα πόδια; η κούραση από τη δουλειά; αυτά και από μόνα τους είναι ικανά να σου αυξήσουν τους παλμούς. Εεεε και το ντεπονάκι το απλό αναλγητικό είναι, το έξτρα πάλι με την καφεΐνη παρεούλα σου κάνανε ωραίο πακετάκι.

Τώρα που ανέφρες και την καφεΐνη και σε σχέση με την κόπωση, θυμήθηκα ότι πέρυσι το καλοκαίρι κάνοντας διακοπές και προπόνηση ταυτόχρονα αποφάσισα μια ώρα μετά από την παραλία να πάω για τρέξιμο. Νύσταζα και τα πόδια μου αρνιόντουσαν να ανεβούν τα σκαλάκια της παραλίας. Αλλά μου είχε καρφωθεί να τρέξω και είχα και κέφια, πήρα λοιπόν μια κάψουλα γκουαράνα που έχει καφεΐνη να ξυπνήσω λίγο... Πέταγα στην προπόνηση, τα πόδια ήταν πολύ καλά, αλλά είχα ανεβάσει πολλούς σφυγμούς, τόσο από την κούραση αλλά και από την καφεΐνη!!!

Η συστηματική προπόνηση θέλει καλή ξεκούραση, πολλές ώρες ύπνου. Ένας αθλητής έχει ανάγκη περισσότερες ώρες ύπνου. Αλλιώς η κούραση δεν παλεύεται, πόσο μάλλον σαν ερασιτέχνης δρομέας, που δουλεύεις και έχεις και το καθημερινό στρες και την κούραση της δουλειάς. Όλοι αυτοί οι παράγοντες επιβαρύνουν τον οργανισμό και από τα πρώτα συμπτώματα που φαίνονται είναι οι αυξημένοι καρδιακοί παλμοί και πόνοι, κομάρες στα πόδια, εύκολη κόπωση.


"Οδοιπόρε, δεν υπάρχει δρόμος, το μονοπάτι σου το χαράζεις εσύ."
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 5 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000