Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Εργομετρηση
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 5

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2006 :  09:15:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by sotiris

Σάββα ηρέμησε λίγο και σκέψου λογικά, πριν αρχίσουν όλοι οι συναθλητές σου να παίρνουν panadol πριν τους αγώνες (μην γελάτε υπάρχουν μερικοί που παίρνουν βροχοδιασταλτικα πριν από αγώνες ).

Η βελτίωση που είχες στο Τεστ είναι μεγάλη.
Για να πας από το 19 (3.09) στο 20 (3.00), δηλ βελτίωση 10% και δεν δικαιολογείται από κανένα αναλγητικό, θα έπρεπε να έχεις πάρει από ΕPO και πάνω για να πετύχεις τέτοια βελτίωση, αντίθετα δικαιολογεί απόλυτα το χρόνο σου στο δεκάρι της κλασικής (35.30) που σε επίπεδη διαδρομή είναι κάτω από 35 λεπτά.
Αντίστοιχα εάν μας λες αλήθεια για το κατώφλι σου και δεν μας πετάς πάλι καμία μπανανόφλουδα η βελτίωση που είχες εκεί είναι ακόμα μεγαλύτερη (15%), από 14,5 (4.08) σε 16 (3.45 κάτι που σημαίνει ότι είσαι έτοιμος να τρέξεις ημιμαραθώνιο κάτω από 1.20) εκεί θα έπρεπε να ακολουθήσεις θεραπεία ανάλογη ενός κορυφαίου ποδηλάτη στο Tour De France .
Αυτή η μεγάλη βελτίωση στο κατώφλι σου, επαναλαμβάνω εάν είναι αληθής, δείχνει ότι έχεις δουλέψει αρκετά σε υπομέγιστες εντάσεις 80%-85%.
Μια λογική εξήγηση για τους σφυγμούς σου, αφού η εργομέτρηση έγινε στο ίδιο εργαστήριο από τον ίδιο άνθρωπο και λογικά κάτω από τις ίδιες συνθήκες, είναι ότι στην προηγούμενη εργομετρηση σου (εάν δεν κάνω λάθος ήταν και η πρώτη σου) δεν είχες φτάσει το 100% κάτι απόλυτος λογικό για κάποιον που δεν έχει συνηθίσει να τρέχει σε διάδρομο.
Για την καφεΐνη σίγουρα είναι παράγοντας για βελτίωση της απόδοσης σε αθλήματα αντοχής (βλέπε Κλεισούρας), βελτιώνοντας :
α) την εγρήγορση
β) τον μεταβολισμό των λιπών άρα και τη δρομική οικονομία
γ) το αίσθημα κόπωσης άρα και την αντοχή σ΄ αυτήν.
Βέβαια έχει και κάποιες παρενέργειες, όπως αυξημένο ρυθμό εφίδρωσης, αλλά σε γενικές γραμμές τα θετικά της είναι περισσότερα από τα αρνητικά. Στ' δια ταύτα, τα 65mg του panadol είναι πολύ λίγα για να έχουν τόσο θεαματικά αποτελέσματα σε σένα, η σχετική βιβλιογραφία προτείνει 4-7mg ανά κιλό σωματικού βάρους, βέβαια πάντα παίζει ρόλο και το πόσο εθισμένο είναι το άτομα στην συχνή χρήση της καφεΐνης, άλλος άμα πιει καφέ κάνει να κοιμηθεί δυο μέρες και άλλος μετά από διπλό εσπρέσσο κοιμάται σαν πουλάκι.
Όποτε βαλε κάτω τα αποτελέσματα της εργομέτρησης με τον καταρτισμένο προπονητή σου, θέσε έναν ρεαλιστικό στόχο για την νέα περίοδο (π.χ. 33.20 δεκάρι) και άρχισε από τώρα να βάζεις τις βάσεις ώστε να πετύχεις αυτόν τον στόχο.
Να θυμάσαι :
α) Τον χειμώνα τρέχουμε αργά για να πηγαίνουμε γρήγορα την Άνοιξη
β) δεν τρέχουμε μόνο με τα σωματικά μας προσόντα (σ' αυτά ο θεούλης ήταν καλός μαζί σου) αλλά και με τον εγκέφαλο (π.χ. σωστή στρατηγική) και τα ψυχικά μας χαρίσματα, υπάρχουν αθλητές που δεν μπορούν να βγάλουν στα αγώνα αυτά που πετυχαίνουν στις προπονήσεις και υπάρχουν αθλητές που ενώ "σέρνονται" στις προπονήσεις κυριολεκτικά πετάνε στους αγώνες, γι αυτό εάν θες να πας μπροστά ΣΟΒΑΡΕΨΟΥ.


Συγγνώμη για την μακρυγορία αλλά τον Σάββα τον εκτιμώ ιδιαίτερα και πιστεύω ότι έχει τις δυνατότητες για πολύ καλές αθλητικές επιδόσεις.





Σωτηρη εχθες εκανα προπονηση 30λεπτα ζεσταμα και μετα Faltrek(TO Σκοτωσα-παντως καταλαβατε) 40 λεπτα διανυοντας περιπου 10χλμ.
Στην αρχη της ημερας δεν ενιωθα πολυ καλα αλλα δεν πηρα παυσιπονο
και πηγα στην προπονηση.Ειχα βαλει και το καρδιοσυχνομετρο για να δω
τι θα δειξει.Αρχιζω το ζεσταμα και στο τελος βλεπω μεσο ορο 128παλμους
και μετα βιας εφτασα 135 ενω στην εργομετρηση ειχα 140 απο την αρχη.
Μετα στο κυριως προγραμμα εφτασα μεχρι 178 παλμους max.Μπορει να εχω και παραπανω αλλα ποσο παραπανω.Μιλαμε για διαλλειματικη προπονηση με γρηγορο τζοκιν χωρις σταματημο(Ενταξει δεν εκανα και 1000αρια).
Αρα σιγουρα στην εργομετρηση οι παλμοι ηταν λαθος.Τωρα να εφταιγε το παυσιπονο υπερβολικο μου φαινεται για τοσους παλμους πανω αρα μπορει να εφταιγε η ζωνη.Παντως οτι και να εφταιγε το θεμα ειναι οτι θα το ξανακανω για να δω ακριβη συμπερασματα και οτι ολοι ανεξερετως εχετε δικιο για τα σχολια σας τα οποια αφουγκραστηκα και σκεφτηκα και χαιρομαι πολυ που εχω "κοντα" μου ανθρωπους που ενδιαφερονται και με εβαλαν στο σωστο δρομο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2006 :  09:21:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σωτηρη οσο για το 16 αληθεια ειναι και δεν ειμαι ο τυπος ανθρωπου που
θα πει ψεμματα και χαρηκα πολυ γι'αυτο γιατι και μεχρι το καλοκαιρι ημουν ενα βημα να το κοψω τελειως το τρεξιμο.
Φετος θα αρχισω σταδιακα και με μετρο και οπου βγει για να μην εχω τα ιδια.



ΥΓ.Σου στελνω τα αποτελεσματα με email.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stamatis
Senior Forum-Runner

Greece


546 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2006 :  13:45:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σάββα, ξέρεις τι γίνεται τώρα που δημοσιοποιείς τα των εργομετρήσεών σου. Αρχίζεις να δεσμεύεσαι τι χρόνους πρέπει να φέρεις στον επόμενο αγώνα αν δουλέψεις καλά. (Ο Σωτήρης ήδη άρχισε να σου βάζει στόχους). Και θα περιμένουμε όλοι να τους φέρεις μετά, κακομοίρη μου, ούτε μιά προπόνηση δε θα μπορείς να λουφάρεις.

(πέρα από την πλάκα, εγώ χαίρομαι που τα γράφεις όλα, κάτι μαθαίνουμε από κάθε περίπτωση).
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nickp7
persona NON grata

Greece


2071 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2006 :  13:57:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by stamatis

(πέρα από την πλάκα, εγώ χαίρομαι που τα γράφεις όλα, κάτι μαθαίνουμε από κάθε περίπτωση).




Συμφωνω με Stamati και διαφωνω με Εvita, saligkari και Mιχαλη.
Περα απο το οτι ολο και κατι μαθαινουμε ετσι, νομιζω πολυ καλα κανει και τα ψαχνει ολα ο Savvas.Γιατι οχι ?

Edited by - nickp7 on 17/11/2006 13:59:25
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

saligkari
Advanced Forum-Runner

Greece


367 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2006 :  14:13:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Nickp7 δ νομίζω ότι έπιασες την ουσία αυτών που είπαμε... δ λέμε να μην κάνει κ τη μέτρηση ή να μην το ψάχνει γενικά. απλά δ χρειάζεται να δίνει τόσο μεγάλη βαρύτητα σε ένα τεστ, αυτό είναι όλο. για σκέψου λιγάκι, για παράδειγμα, αν εσύ νιώθεις καλά στις προπονήσεις σου, βγάζεις τα προγράμματα που έχεις σχεδιάσει(έστω κ με πίεση), κ γενικά είσαι μια χαρά, αλλά πας μια μέρα κ κάνεις το τεστ κ δ σου βγάζει καλά αποτελέσματα. τότε τι θα πεις, δ είμαι καλά;;;
το τεστ είναι χρήσιμο: έρχεται ως συμπληρωματικό, με σκοπό να βοηθήσει, αλλά δ είναι αυτό που θα καθορίσει την πορεία σου! το πώς αισθάνεσαι εσύ κατά τη διάρκεια των προπονήσεών σου όλο εκείνο το διάστημα είναι αυτό που θα καθορίσει τα επόμενα βήματά σου! αυτή είναι η ταπεινή γνώμη μου φυσικά!

Ο πιο όμορφος αγώνας είναι αυτός της ζωής...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nickp7
persona NON grata

Greece


2071 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2006 :  14:17:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Την ουσια Αλικη την επιασα μια χαρα(απορω πως εχεις διαφορετικη αισθηση).
Δε διαφωνω σε τιποτα απο οτι λες και δεν ειπα οτι αυτα που ψαχνει ειναι κατι το ουσιωδης.
Ομως η αποψη μου ειναι οτι καλα κανει και ψαχνει και τα λιγοτερο ουσιωδη ή εστω και μη ουσιωδη αφου αυτα εχουν σχεση με κατι που τον ενδιαφερει πολυ, τον γεμιζει και τον εκφραζει αρα το αγαπαει.
Και οταν κατι το αγαπαμε ασχολουμαστε περισσοτερο με αυτο ακομη και με μη ουσιωδη πραγματα γιατι ετσι μας αρεσει, ετσι μας βγαινει ή αυτο αισθανομαστε καλο να κανουμε.

Edited by - nickp7 on 17/11/2006 14:19:23
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

saligkari
Advanced Forum-Runner

Greece


367 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2006 :  14:36:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
βρε Νίκο, δ είπαμε να μην κάνει ο Σάββας το τεστ ή να μην προβληματιστεί καθόλου. όμως είπαμε ότι δ πρέπει να τον αγχώνει το αποτέλεσμα ενός τεστ, το οποίο μπορεί κ να ήταν εσφαλμένο, σύμφωνα με τα όσα ειπώθηκαν τελικά.
επίσης, καλό είναι να ψάχνεις κ τα μη ουσιώδη, αρκεί αυτή η ιστορία τελικά να σε βοηθήσει κ όχι να σου κάνει κακό... μέχρι ενός σημείου λοιπόν δίνουμε σημασία στα μη ουσιώδη κ το ενδιαφέρον μας πρέπει να στρέφεται κυρίως στα ουσιώδη...

Ο πιο όμορφος αγώνας είναι αυτός της ζωής...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nickp7
persona NON grata

Greece


2071 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2006 :  14:41:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν ξερω αν ειναι αγχωμενος ο Savvas (αν και δε νομιζω οτι ειναι) και δεν πιστευω οτι του κανει καπου κακο το οτι ψαχνει και αναρωτιεται (ισα-ισα που μπορει καπου να του κανει καλο).
Το καλυτερο ειναι να κανει παρεμβαση ο Savvas τωρα για να τελειωνουμε με αυτο.



ΑΣΧΕΤΟ ΥΓ.Ο Manolis που εχει χαθει ρε παιδια?

Edited by - nickp7 on 17/11/2006 14:45:12
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2006 :  15:13:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by nickp7

Δεν ξερω αν ειναι αγχωμενος ο Savvas (αν και δε νομιζω οτι ειναι) και δεν πιστευω οτι του κανει καπου κακο το οτι ψαχνει και αναρωτιεται (ισα-ισα που μπορει καπου να του κανει καλο).
Το καλυτερο ειναι να κανει παρεμβαση ο Savvas τωρα για να τελειωνουμε με αυτο.



ΑΣΧΕΤΟ ΥΓ.Ο Manolis που εχει χαθει ρε παιδια?





Ωπα ρε παιδια μην τσακωθειτε κι ολας.Τι παρεμβαση να κανω ρε συ Νικο
ο καθενας ειπε την γνωμη του και την αποψη του και εγω την ακουσα και την σκεφτηκα και ευχαριστησα μαλιστα και οσους απαντησαν.
Δεν νομιζω οτι εχει γινει κατι τοσο σοβαρο για να προκυψουν αντιπαραθεσεις.ΤΕΣΠΑ (που λεει και η Αλικη) παμε γι αλλα και τα λεμε απο κοντα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MANOLIS
Great Master of Literature



1704 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2006 :  15:15:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ειμαι εδω Νικολακη μοναχα που εχω δουλεια.
Ασχετο ΥΓ Εκανα κι εγω εργομετρηση μαζι με το Σαβουλη και με το ζορι πηγα 1 λεπτο 16,κουτσο αλογο δηλαδη
ΥΓ2 Σαβα αν ξανακουσω για το χαπακι σου πριν την εργομετρηση θα παρω το Γκορτσο και θα ερθω
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nickp7
persona NON grata

Greece


2071 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2006 :  15:16:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Savvas


Ωπα ρε παιδια μην τσακωθειτε κι ολας.






Οχι ρε Savva φιλικα διαφωνουμε.Μην ανησυχεις.
Μπορει να εχω "τσακωθει" με μερικους εδω και να τυχει να "τσακωθω" με αλλους στο μελλον, αλλα με την Αλικη αποκλειεται.

ΥΓ.Γεια σου ρε Μανωλακη.

Edited by - nickp7 on 17/11/2006 15:19:30
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

saligkari
Advanced Forum-Runner

Greece


367 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2006 :  15:29:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νίκο πού ξέρεις ότι αποκλείεται; χαχα.. εννοείται πάντως ότι δ τσακωνόμασταν!
Σάββα μου μιλήσαμε αναφερόμενοι σε σένα, αλλά στην ουσία αυτό είναι ένα θέμα που γενικεύεται. ο καθένας πρέπει να κάτσει κ να σκεφτεί γιατί όλοι μας έχουμε κάποια ανάλογη περίπτωση που μπορεί ενδεχομένως να είναι άσχετη με τον αθλητισμό. ένα στόχο που κυνηγάμε, κάτι που αγαπάμε κ επιμέρους εμπόδια κ προβληματισμούς... ποτέ ο δρόμος δ θα ΄ναι στρωμένος! Εννοείται πως εσύ σκέφτεσαι κ αποφασίζεις μόνος σου, εξάλλου εσύ ξέρεις καλύτερα! ΤΕΣΠΑ! (που λέω κ γω...!)

Ο πιο όμορφος αγώνας είναι αυτός της ζωής...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nickp7
persona NON grata

Greece


2071 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2006 :  15:39:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by saligkari

...Νίκο πού ξέρεις ότι αποκλείεταi;..




Kατι ξερω για να το λεω...
Ειναι κατι πολυ σχετικο με μια προσωπικη αρχη μου ειδικα τα τελευταια χρονια...
Κατι σαν τερματισμος μαραθωνιου στη ψυχη μου δηλαδη...

Συγνωμη για τα λιγο ακατανοητα λογια μου...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

krevith
Advanced Forum-Runner

Greece


247 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/04/2015 :  17:43:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πραγματοποιήθηκε η πρώτη μου εργομέτρηση σήμερα!!!!
Ισως ποστάρω σε λάθος thread αλλά βαριέμαι να ψάχνω
Πολύ Συνοπτικά αποτελείται από :
1. Ζέσταμα @6:30 διάρκεια 5-6 λεπτά.
2. Διατάσεις 3-4 λεπτά.
3. Κυρίως "πρόγραμμα" εργομέτρησης.
Έξι [6] κομμάτια διάρκειας τριων [3] λεπτών έκαστο στους κάτωθι ρυθμούς
@6:00,@5:27,@5:00,@4:37,@4:17,@4:00.
Εννοείται ότι οι ρυθμοί για κάθε δρομέα διαφέρουν...
Το "καλό" είναι ότι η μέτρηση του Γ.Ο. μετά το τέλος της εργομέτρησης ήταν 10.0 mmol/C, γεγονός που δείχνει ότι τα "έδωσα" όλα...
Το "κακό" είναι ότι εισήλθα στην βαθιά αναερόβια κατάσταση σχετικά γρήγορα
Τα αναλυτικά αποτελέσματα θα τα λάβω με mail σε 2-3 μέρες.
Θεωρώ ότι ήταν αξίζει το κόστος [42 ευρώ]....
Ίσως επανέλθω με τα αποτελέσματα..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/04/2015 :  19:07:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
από τους χρόνους που δίνεις στα κομμάτια σου, μάλλον στα ίδια επίπεδα βρίσκομαι κι εγώ πάνω κάτω. θα με ενδιέφεραν τα αποτελέσματά σου!

ΥΓ. είχα την εντύπωση πως διαρκεί περισσότερο η εργομέτρηση. Ίσως αν πληρώσεις παραπάνω και γίνει πιο εξειδικευμένη να σε κρατάνε πάνω μέχρι να λιποθυμήσεις!

Κι επίσης πολύ φθηνή σου βγήκε, είχες κάποια έκπτωση? Κάτι 60ρια μου είπαν για απλή εργομέτρηση.

ΥΓ2. Γ.Ο. όπως λέμε..?

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 5 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000