Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Κράμπες στα πόδια κατά τη διάρκεια του ύπνου
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Vaterman
Senior Forum-Runner

Greece
1020 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 30/09/2012 :  19:59:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ξέρει κάποιος γιατί μας πιάνουν κράμπες στα πόδια κατά τη διάρκεια του ύπνου και τί δηλώνει αυτό?

ΔΕΝ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΟΥΜΕ ΠΟΤΕ!!!

konkarien
Senior Forum-Runner

Greece


740 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/09/2012 :  20:16:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ίσως έλλειψη καλλίου;



ΤΕΤΡΑΚΕΦΑΛΟΣ,στηρίζει την κίνησή σου
ΚΑΡΔΙΑ,στέλνει αίμα στο σώμα σου
ΑΝΑΣΑ,οξυγονώνει τα κυτταρά σου
αυτό όμως που σε κινεί ως το τέρμα είναι ένα.
Η ΨΥΧΗ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/09/2012 :  21:13:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Vaterman

Σου λείπει ΜΑΓΝΗΣΙΟ!!!
Πάρε από το γνωστό mag-2 από τα φαρμακεία
ένα φυαλίδιο την ημέρα
μέχρι μια βδομάδα πριν τον μαραθώνιο

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Vaterman
Senior Forum-Runner

Greece
1020 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/09/2012 :  22:18:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ! Μόνο κανά 2 μέρες τελευταία το έπαθα που είχα και 4ήμερη αποχή από τις προπονήσεις. Θα πάρω GERIATRIC που'εχει μέσα για κανά μήνα

ΔΕΝ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΟΥΜΕ ΠΟΤΕ!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

paguerunner
Advanced Forum-Runner

Greece
239 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/09/2012 :  23:07:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Περα απο αυτες τις λογικες αν και καπως εξεζητημενες εξηγησεις εγω θα ελεγα οτι μπορει να φταιει το οτι πιθανως να εχεις αγχος και να κανεις ανησυχο υπνο . Εγω παθαινα συχνα σχετικα οταν ημουν σπουδαστης. Μιλαμε οχι απλα για κραμπα αλλα σχεδον θλαση ειδικα στις γαμπες . Ξυπνημα απο τον πονο και ετσι

follow me if u can
@paguerunner
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dejan
Master Forum-Runner

Greece


3884 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/09/2012 :  23:22:19  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Dejan Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Oι κράμπες μπορεί να έχουν προέλθει και από αφυδάτωση, από υπερφόρτωση του Κεντρικού Νευρικού Συστήματος ή απλά να είναι... οικογενής. Προσωπικά έχω κράμπες κατά κύριο λόγο το πρωί όταν ξυπνάω και πάω να τεντώσω τα γαστροκνήμια. Ειδικά καλοκαίρι μπορεί να πάθω ή να κινδυνέψω να πάθω πάνω από 10-20 φορές μέσα σε ένα μήνα. Και σίγουρα δεν μου λείπει κανένα μέταλλο όπως και σίγουρα δεν είναι υπερφορτωμένο το ΚΣΝ μου. Απλά συμβαίνουν ^_^.

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Marmite
Master Forum-Runner



3279 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/10/2012 :  10:55:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η μοναδική περίοδος στη ζωή μου που πάθαινα κράμπες στον ύπνο μου, ήταν τον χειμώνα του 2010. Ήταν ο συναγερμός που μου βάραγε το άμοιρο σώμα ότι μαντάααααμ με έχεις ξεκάνει (κάθε μέρα έκανα διαλειμματική προπόνηση με ανηφόρες και άλλα τέτοια ομορφα).
Τελικά αφού μου έλεγαν όλοι ότι είναι αφυδάτωση και τρελάθηκα στα υγρά, τραυματίστηκα και ησύχασα! Ε μαααα! :Ρ

Το ηθικό δίδαγμα λοιπόν είναι ότι μπορεί να είναι και από υπερβολική φόρτιση/κούραση μυών.

http://5tinimera.wordpress.com/
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Vaterman
Senior Forum-Runner

Greece
1020 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/10/2012 :  16:50:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Dejan

Oι κράμπες μπορεί να έχουν προέλθει και από αφυδάτωση, από υπερφόρτωση του Κεντρικού Νευρικού Συστήματος ή απλά να είναι... οικογενής. Προσωπικά έχω κράμπες κατά κύριο λόγο το πρωί όταν ξυπνάω και πάω να τεντώσω τα γαστροκνήμια. Ειδικά καλοκαίρι μπορεί να πάθω ή να κινδυνέψω να πάθω πάνω από 10-20 φορές μέσα σε ένα μήνα. Και σίγουρα δεν μου λείπει κανένα μέταλλο όπως και σίγουρα δεν είναι υπερφορτωμένο το ΚΣΝ μου. Απλά συμβαίνουν ^_^.

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”



υπερφόρτωση του Κεντρικού Νευρικού Συστήματος??? Αυτό πως μπορεί και γιατί συμβαίνει? Υπάρχει τρόπος να το αποφορτίσουμε?

ΔΕΝ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΟΥΜΕ ΠΟΤΕ!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/10/2012 :  17:05:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Vaterman

quote:
Originally posted by Dejan

Oι κράμπες μπορεί να έχουν προέλθει και από αφυδάτωση, από υπερφόρτωση του Κεντρικού Νευρικού Συστήματος ή απλά να είναι... οικογενής. Προσωπικά έχω κράμπες κατά κύριο λόγο το πρωί όταν ξυπνάω και πάω να τεντώσω τα γαστροκνήμια. Ειδικά καλοκαίρι μπορεί να πάθω ή να κινδυνέψω να πάθω πάνω από 10-20 φορές μέσα σε ένα μήνα. Και σίγουρα δεν μου λείπει κανένα μέταλλο όπως και σίγουρα δεν είναι υπερφορτωμένο το ΚΣΝ μου. Απλά συμβαίνουν ^_^.

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”



υπερφόρτωση του Κεντρικού Νευρικού Συστήματος??? Αυτό πως μπορεί και γιατί συμβαίνει? Υπάρχει τρόπος να το αποφορτίσουμε?

ΔΕΝ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΟΥΜΕ ΠΟΤΕ!!!

Ξεχασέ το στή χώρα που ζούμε...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dejan
Master Forum-Runner

Greece


3884 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/10/2012 :  17:38:37  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Dejan Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Μπα... δεν έχει βρεθεί λύση ακόμη. Οι σπρίντερς ειδικά έχουν τραγικό πρόβλημα με αυτό. Πετάγονται στον ύπνο τους σαν κομπρεσέρ. (τραγική προσωπική πείρα ).

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Vaterman
Senior Forum-Runner

Greece
1020 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/10/2012 :  19:59:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κατάλαβα... Πάντως τις τελευταίες μέρες που έκανα κάτι χαλαρές προπονησούλες δεν έχω κράμπες... Και συνήθως αυτό συμβαίνει αν τύχει ξαπλωμένος στο κρεββάτι να τεντώσω τα πόδια μου

ΔΕΝ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΟΥΜΕ ΠΟΤΕ!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

jpsih
Senior Forum-Runner

Greece


519 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2012 :  00:08:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
offtopic
ρε συ vaterman που προπονεισαι? καλαματα?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Vaterman
Senior Forum-Runner

Greece
1020 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2012 :  17:27:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by jpsih

offtopic
ρε συ vaterman που προπονεισαι? καλαματα?



Ναι Καλαμάτα

ΔΕΝ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΟΥΜΕ ΠΟΤΕ!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000