Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Με πόσους παλμούς τρέχετε;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 3

norad73
Newbie Forum Runner

Greece
24 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 15/10/2012 :  16:35:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα φίλοι μου,

Έχω διαβάσει διάφορα άρθρα online σε ελληνικά και ξένα sites σχετικά με τον τρόπο υπολογισμού των καρδιακών παλμών που αντιστοιχούν σε αερόβια και αναερόβια προπόνηση, το %MHR, κλπ κλπ.

Καταλαβαίνω ότι ανάλογα με την ηλικία και το είδος της προπόνησης που επιθυμεί ο καθένας, διαμορφώνεται και η ζώνη παλμών που θέλουμε να βρισκόμαστε.

Είμαι 39 ετών και έχω resting HR 60 παλμούς. Με βάση την ηλικία μου έχω max HR 181. Άρα ο πίνακας για την δική μου περίπτωση (με βάση το http://www.runnersweb.com/running/hr_calculator_new.html) διαμορφώνεται ως εξής:

Easy (132-150)
AT (162-168)
VO2 Max (168-181)

Όποτε τρέχω (περίπου 3 φορές την εβδομάδα) τρέχω περίπου 6-8χμ με 140-150 παλμούς. Κάθε πότε πρέπει να τους ξεπερνάω και για πόση ώρα; Ο σκοπός μου είναι να βελτιώσω σταδιακά και τους χρόνους μου αλλά και την απόσταση που μπορώ να τρέχω. Ξεκίνησα πρόσφατα να τρέχω, και προς το παρόν βγάζω το χιλιόμετρο σε περίπου 7-7,5 λεπτά.

Επίσης, το γεγονός ότι ξεκίνησα πρόσφατα να τρέχω σημαίνει ότι πρέπει να μην ξεπερνάω κάποιο όριο; Αύριο έχω ραντεβού με καρδιολόγο και θα κάνω και ένα τεστ κοπώσεως για σιγουριά, αλλά ήθελα και μερικές απόψεις από φίλους δρομείς. Εσείς με τι παλμούς τρέχετε;

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/10/2012 :  16:46:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μεγαλη κουβεντα ανοιξες τωρα φιλε μου.
Εγω ειμαι 31 χρονων και θεωρητικα εχω 189 αλλα εχοντας κανει εργομετρικο το 2006 ειχα φτασει τοτε 193 παλμους.
Εκτοτε δεν εκανα αλλο αλλα σε καποιους αγωνες που εβαλα παλμογραφο γιατι συνηθως δεν βαζω με τελευταιο εχθες στις Σπετσες στα 5χλμ ειχα στο τελος 190 ΜΟ και ΜΑΞ 199.
Οπως καταλαβαινεις το θεμα παλμων ειναι λιγο λεπτο και ειναι δυσκολο να βγαλεις ασφαλη συμπερασματα.
Βασικα να τρεχεις σε εναν ρυθμο πολυ ανετο τα ελευθερα σου δλδ να μπορεις να μιλας και χτισε μια αεροβια βαση πρωτα και μετα ξαναμιλαμε για περαιτερω βελτιωση με πιο εξειδικευμενη προπονηση.
Για να μην βαριεσαι αν θες ανοιγε λιγο τον ρυθμο και πειραματισου με λιγο γρηγοροτερα τρεξιματα και για λιγο διαστημα και μετα ξανα το ελευθερο τεμπο που λεγαμε.
Καλη συνεχεια.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/10/2012 :  16:49:32  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
To maximum Heart Rate δεν υπολογίζεται με τύπους. Μπορεί να είναι διαφορετικό ανάμεσα σε άτομα της ίδιας ηλικίας.

A Story Written on a Napkin
The story/myth behind the 220 – minus your age = your maximum heart rate is that some M.D./Ph.D. was travelling to a conference to speak about something related to heart rates. Apparently during the flight, the good doctor had nothing better to do and decided to kill time by scratching out a maximum heart rate formula on a napkin, thereby making history and screwing up runners forever. Well, almost forever.

Actually, many people immediately knew the formula was unreliable. After all, it was a theory and, as we often find, theories don’t always translate well in practice.

Ένας τρόπος υπολογισμού του ΜaxHR:
http://completerunning.com/archives/2006/11/02/how-to-accurately-determine-your-maximum-heart-rate-have-an-out-of-body-experience-at-the-same-time/


How to Accurately Determine Your Maximum Heart Rate:
How You’ll Know When You’ve Hit MHR
Your Very Own Panic Button

I Guess I Should Tell You This (Εργομέτρηση)
There is another way to figure out your maximum heart rate and that’s to go into a facility and be put through what is called a Cardiac Stress Test—essentially a medically supervised version of what I’ve described above. And, if the test doesn’t send your heart into fibrillation, the cost for the test might just finish the job so you’ll get your out-of-body experience under the supervision of a team of doctors.








___________________
Run Natural... run Bare

Edited by - xipolitakos on 15/10/2012 16:52:15
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/10/2012 :  16:55:07  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Savvas

Μεγαλη κουβεντα ανοιξες τωρα φιλε μου.
Εγω ειμαι 31 χρονων και θεωρητικα εχω 189 αλλα εχοντας κανει εργομετρικο το 2006 ειχα φτασει τοτε 193 παλμους.
Εκτοτε δεν εκανα αλλο αλλα σε καποιους αγωνες που εβαλα παλμογραφο γιατι συνηθως δεν βαζω με τελευταιο εχθες στις Σπετσες στα 5χλμ ειχα στο τελος 190 ΜΟ και ΜΑΞ 199.
Οπως καταλαβαινεις το θεμα παλμων ειναι λιγο λεπτο και ειναι δυσκολο να βγαλεις ασφαλη συμπερασματα.
Βασικα να τρεχεις σε εναν ρυθμο πολυ ανετο τα ελευθερα σου δλδ να μπορεις να μιλας και χτισε μια αεροβια βαση πρωτα και μετα ξαναμιλαμε για περαιτερω βελτιωση με πιο εξειδικευμενη προπονηση.
Για να μην βαριεσαι αν θες ανοιγε λιγο τον ρυθμο και πειραματισου με λιγο γρηγοροτερα τρεξιματα και για λιγο διαστημα και μετα ξανα το ελευθερο τεμπο που λεγαμε.
Καλη συνεχεια.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ



Όπως τα λέει ο Σάββας

___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skakinen
Elite Forum-Runner

1234 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/10/2012 :  17:57:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πράγματι, σε αθλητές και σοβαρά αθλούμενους ο υπολογισμός της HR max βάσει διάφορων τύπων (φυσικά δεν υπάρχει μόνο το κλασσικό 220-ηλικία) είναι κατά κανόνα αναξιόπιστος. Στη δική μου εργομέτρηση η HR max μετρήθηκε 18 παλμούς περισσότερο από αυτή που βγάζει ο τύπος.

Είναι πολύ διαφορετική η φιλοσοφία του τρεξίματος για υγεία και του τρεξίματος για επίτευξη προσαρμογών. Και στην πρώτη περίπτωση επιτυγχάνονται προσαρμογές αλλά ήπιες σε σχέση με τη δεύτερη περίπτωση όπου το ζητούμενο είναι η μεγιστοποίηση των προσαρμογών. Στη δεύτερη περίπτωση μιλάμε για συστηματικές προπονήσεις διαφορετικής έντασης και διάρκειας, με σκοπό τη βελτίωση της απόδοσης. Αντιλαμβάνεσαι ότι αυτού του είδους το τρέξιμο υποβάλλει το σώμα (μυοσκελετικό, καρδιαναπνευστικό, ανοσοποιητικό κλπ) σε μεγάλα stress.
Θα συμφωνήσω με το Σάββα: τρέξε για κάποιο χρονικό διάστημα (εβδομάδων ή μηνών) χωρίς να αγχώνεσαι για τους παλμούς. Έχε κατά νου τον απλό κανόνα που λέει ότι τρέχεις με ικανοποιητικό ρυθμό όταν μπορείς να μιλήσεις σχετικά εύκολα, χωρίς να πιάνεται η αναπνοή σου. Βασικό σου μέλημα να είναι η αύξηση του χρόνου τρεξίματος και όχι της απόστασης. Με αυτού του είδους το τρέξιμο θα χτίσεις τη λεγόμενη ''αερόβια βάση'' και σε επόμενο στάδιο θα μπορείς (αν θέλεις) να αναζητήσεις, με ασφάλεια πλέον, τις πιο εξειδικευμένες προπονήσεις. Φυσικά μπορείς (και πρέπει) να τηρείς από τώρα αρχείο με το χρόνο και την απόσταση που διανύεις έτσι ώστε να ελέγχεις τη σχετική πρόοδο.

------------------
Διονύσης
------------------
Αν είσαι φίλος της Μουσικής (Κλασσική, Jazz, Rock κλπ) πρέπει να επισκεφθείς τη Μουσική Κατηγορία του AvClub
http://www.avclub.gr/forum/forumdisplay.php?f=18

Edited by - Skakinen on 15/10/2012 18:06:53
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

norad73
Newbie Forum Runner

Greece
24 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/10/2012 :  18:37:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στους παλμούς που τρέχω τώρα (140-150) δεν μπορώ να πιάσω κουβέντα. Μπορώ να πω 5-6 λέξεις αλλά όχι να πιάσω κουβέντα. Για να μπορώ να πιάνω κουβέντα πρέπει να πηγαίνω πολύυυυ αργά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skakinen
Elite Forum-Runner

1234 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/10/2012 :  18:47:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μάλλον τρέχεις γρηγορότερα απ'όσο πρέπει. Καλό θα ήταν να πήγαινες κατά τι πιο αργά. Όταν λέω να μπορείς να μιλάς δεν εννοώ όπως όταν κάθεσαι στον καναπέ σου αλλά να έχεις μια σχετική άνεση στην ομιλία. Να μπορείς να σχηματίζεις κανονικές προτάσεις.

------------------
Διονύσης
------------------
Αν είσαι φίλος της Μουσικής (Κλασσική, Jazz, Rock κλπ) πρέπει να επισκεφθείς τη Μουσική Κατηγορία του AvClub
http://www.avclub.gr/forum/forumdisplay.php?f=18
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/10/2012 :  19:40:03  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Κοίτα η αλήθεια είναι πως αν έχεις ούτε 1 μήνα που τρέχεις, ακόμα και αργά αργά να πηγαίνεις είναι δύσκολα.
Μήπως ξεκίνησες τώρα τώρα το τρέξιμο ?
Γιατί αν έχεις βγει για τρέξιμο ούτε ένα μήνα (δεν διευκρινίζεις το πρόσφατα), ίσως είναι κ λογικό.

Edited by - Deorum on 15/10/2012 19:44:11
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

norad73
Newbie Forum Runner

Greece
24 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/10/2012 :  01:31:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ξεκίνησα πριν 3 βδομάδες περίπου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/10/2012 :  08:12:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τοτε μην βιαζεσαι αυτα που ειπαμε, δινεις εμφαση στον χρονο τρεξιματος να ανεβαινει σιγα σιγα και ο ρυθμος σου να ειναι τοσο ανετος που να μπορεις να μιλας πχ σε καποιον που τρεχετε παρεα.
Το τρεξιμο θελει υπομονη και επιμονη και δεν θελει κιλα.
Δεν μας ειπες ποσα κιλα εισαι, αν εισαι υπερβαρος κοιτα να τα χασεις γιατι θα δεις τεραστια διαφορα στην ανεση που τρεχεις.
Καλη συνεχεια.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/10/2012 :  12:22:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το τζοκινγκ απ' ό,τι ξέρω είναι 8λπτ/χλμ
Για ποιό λόγο να το ξεπεράσεις αφού
είσαι τελείως αγύμναστος
Τρεις βδομάδες!!!!!!!!!
Τρέξε 3-4 μήνες με 8 λπτ
κόψε και τα 7-8λμμ
και κάνε τα 4-5 για τώρα
και όταν συνηθίσεις ΤΑ ΞΑΝΑΛΕΜΕ

Μην βιάζεσαι και μην κουράζεσαι
για να παραμείνεις στο τρέξιμο!!!

Τα κατορθώματα,τα κιλά και οι χρόνοι
θα έρθουνε σιγά-σιγά μόνα τους
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

norad73
Newbie Forum Runner

Greece
24 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/10/2012 :  14:34:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Thanks για τις συμβουλές. Θα χαμηλώσω ρυθμούς για να συνηθίσω. Κρατάω όλα μου τα runs εδώ: http://runkeeper.com/user/norad73/profile?goalId=activityTotals
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

norad73
Newbie Forum Runner

Greece
24 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/10/2012 :  15:00:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Savvas
Δεν μας ειπες ποσα κιλα εισαι, αν εισαι υπερβαρος κοιτα να τα χασεις γιατι θα δεις τεραστια διαφορα στην ανεση που τρεχεις.


Είμαι 1,80 και 94 κιλά. Ένας από τους λόγους που ξεκίνησα το τρέξιμο είναι για να χάσω κιλά. Τώρα έχω άλλο ένα κίνητρο να χάσω κιλά - θα τρέχω πιο άνετα! :)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

norad73
Newbie Forum Runner

Greece
24 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/10/2012 :  16:34:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
δεν μου είπατε όμως... εσείς με πόσους παλμούς τρέχετε;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/10/2012 :  16:41:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγω εχω μαξ 197-198 παλμους.Οποτε τα συνεχομενα χαλαρα τα παω μεχρι 165 παλμους,τα τεμπο απο 168-178 και τις διαλλειματικες απο 180-190.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/10/2012 :  16:48:08  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Max 181-183
Διαλειμματικές 170-173
Τέμπο 157-163
Χαλάρά μέχρι 153

___________________
Run Natural... run Bare

Edited by - xipolitakos on 30/10/2012 16:48:56
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000