Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Τροφοδοσία Μαραθωνίου
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 7

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/10/2012 :  12:10:08  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεύτερη παρατήρηση.
Επίσης στο συλλογισμό θεωρείς ότι καίμε 100% γλυκογόνο. Ενώ η αλήθεια είναι πως καίμε (την αναλογία δεν την ξέρω) πχ 70% γλυκογόνο 30% λίπος. 80%-20% σε πιο έντονο ρυθμό. Σωστά?

Άρα θέλω να πώ, υπάρχουν περιθώρια στο σώμα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/10/2012 :  12:18:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συμφωνώ πως χωρίς εργομέτρηση η κατανάλωση υδατανθράκων είναι ένα θέμα.
Επίσης κάτι που δεν τόνισα πριν,καλύτερο από λίγο και συχνότερα,νερό,ηλεκτρολύτες και ενέργεια παρά περισσότερο και σπανιότερα.
Το να πάρεις το τζελάκι σε 5" εξυπηρετεί την οικονομία του αγώνα αλλά όχι αυτή του οργανισμού μας.
Ίσως είναι λύση το να αδειάσεις τα τζελάκια που θα χρησιμοποιήσεις σε ένα μικρό παγουρίνο και να πέρνεις από λίγο και συχνά.



"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dejan
Master Forum-Runner

Greece


3884 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/10/2012 :  12:25:44  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Dejan Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Δεύτερη παρατήρηση.
Επίσης στο συλλογισμό θεωρείς ότι καίμε 100% γλυκογόνο. Ενώ η αλήθεια είναι πως καίμε (την αναλογία δεν την ξέρω) πχ 70% γλυκογόνο 30% λίπος. 80%-20% σε πιο έντονο ρυθμό. Σωστά?

Άρα θέλω να πώ, υπάρχουν περιθώρια στο σώμα.


Δεν το αγγίζεις καν. Αν καίγαμε γλυκογόνο μόνο δεν θα φτάναμε ούτε μέχρι το 6-7ο χιλιόμετρο. Λογικό είναι κιόλας διότι με χρήση 250gr. υδατάνθρακα θα χαλούσαμε μόλις 1000 θερμίδες... Κατά κύριο λόγω καίμε λιπαρά οξέα. Απλά η ενέργεια που μας δίνει δεν επαρκεί καθώς μας τη δίνει με ιδιαίτερο αργό ρυθμό. Είναι και ο λόγος που όταν φας τοίχο πας με 8.00/χλμ. Ο μοναδικός λόγος που συνεχίζεις είναι διότι πλέον παίρνεις ενέργεια αποκλειστικά από εκεί. Σκέψου ότι ένα γρ. λίπους δίνει 9 θερμίδες σε ενέργεια αλλά για να διασπαστεί θέλει μεγαλύτερη ποσότητα οξυγόνου.

Τώρα αν θες να δεις πόσο % είναι θα πρέπει να υπολογίσεις το σύνολο των θερμίδων και να βγάλεις από εκεί τη ποσόστοση. Πάνω κάτω είναι κοντά στο 60-65% λιπαρά οξέα, 39-34% υδατάνθρακες 1% πρωτείνη και όσο πιο αργός είναι ο δρομέας τόσο αυξάνεται το ποσοστό χρήσης των λιπαρών οξέων.

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/10/2012 :  12:27:17  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Dejan

Ευτυχώς ότι είναι μαθηματικά δεν είναι δύσκολο σαν θέμα ή σαν αντίληψη.


Ερώτηση: Τελικά χρειάζομαι τζελάκια κτλ?
Απάντηση: Εάν πηγαίνεις κοντά στο όριο του μαραθωνίου σου προφανώς και ναι εκτός αν πηγαίνεις για κάτω του 2.15 και είσαι αρκετά οικονομικός (και πάλι δεν θα το ρίσκαρα).

Ερώτηση: Ναι αλλά πόσα?
Απάντηση: Απλά μαθηματικά με βάση τα παραπάνω. Για ασφάλεια θα θεωρούσα ότι έχω 100gr υπατικού γλυκογόνου (μετά πάντα το carbo-loading). Θεωρώ ότι τρέχω κοντά στο {πραγματικό} ρυθμό μαραθωνίου μου
και ότι καίω στο μ.ο. γιατί δεν πέρασα από τον εργομέτρη πρόσφατα. Βάλε στο περίπου 1,5gr/min. Μου φτάνουν δηλαδή 65 λεπτά περίπου. Εμ... σκοπεύω να τρέξω κοντά στα 180 λεπτά. 180-65 = 115 γρ. που θα χρειαστώ. Υπολόγισε ότι το κάθε τζελάκι μπορεί να περιέχει από 25 έως 50γρ υδατάνθρακα. Οπότε 3 - 5 τζελάκια (καθώς δεν απορροφούνται στο 100%)




180-65=115 λεπτά x 1,5gr = 172
Άρα θα χρειαστείς 172 γραμμάρια και όχι 115 αν καίς 1,5 γραμμάρια υπατικού γλυκογόνου ανά λεπτό. Άρα παραπάνω τζελάκια!


___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/10/2012 :  12:29:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by echetlos

Χθες ήμουν με τρεις καλούς φίλους από εδώ κι η κουβέντα ήρθε και στο θέμα της τροφοδοσίας (τζελ, ηλεκτρολύτες, ισοτονικά, κτλ).
Ο ένας έλεγε πως δεν χρειάζεται τίποτα, ο άλλος πως πρέπει να προβλέψεις τα πάντα, ο τρίτος πως δεν πρέπει ν' αγχωνόμαστε και γι' αυτά, κοκ... (...)



Η τρίτη επιλογή είναι και η καλύτερη. Οχι οτι δεν πρέπει κιόλας να μας απασχολεί , άλλα όχι οτι αποτελεί το μυστικό ενός επιτυχημένου μαραθωνίου. Οπως πάντα οι παράγοντες είναι αλληλοεξαρτόμενοι.

Για κάποιον που δεν έχει μετρήσει τον εαυτό του στο εργόμετρο για να ξέρει πιο ειδικά , Αν ακολουθήσει τους βασικούς κανόνες που περιγράφηκαν παραπάνω όλα θα πάνε καλά και αν έχει κάποιες απώλειες αυτές δεν θα επηρεάσουν το δυναμικό του το οποίο εν πολλοίς καθορίζεται από την συνολική του προετοιμασία. Γιατί για παράδειγμα όσα τζελακια και να παρεις ή να μην πάρεις ΑΝ δεν έχει μάθει ο οργανισμός να τα χρησιμοποιεί τότε δεν υπάρχει αποτέλεσμα.

Τώρα οι αναλύσεις πως και γιατί , προσωπικα αν και τις έχω μελετήσει 1 εκατομύριο φορές, είναι αδυνατο να τις θυμάμαι όλες και να τις καταγράψω σε ένα ποστ. Ακολουθείς το βασικό μοντέλο τροφοδοσίας που περιγράφεται και τα υπόλοιπα γίνονται, το σώμα ξέρει.

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/10/2012 :  13:13:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κάτι που πολλοί αγνοούν είναι ότι τα τζελάκια απαιτούν μεγάλη ποσότητα νερού για να απορροφηθούν.
Αυτό σημαίνει πως κάθε τζελ απαιτεί περίπου 450 ml νερού.
Και επειδή δεν γίνεται να πιούμε τόσα πολλά ml μαζί με ένα τζελάκι,πρέπει αυτή η ποσότητα να καταναλίσκεται ανάμεσα στα δύο τζελ.
Διαφορετικά κινδυνεύουμε να αφυδατωθούμε.
Έτσι αν δεν έχουμε μάθει να πίνουμε νερό στη διάρκεια του αγώνα θα πρέπει να το μάθουμε,διαφορετικά δεν πρέπει να πάρουμε πολλά τζελ.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"

Edited by - NIKOS T. on 23/10/2012 13:14:46
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/10/2012 :  13:25:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Dejan

quote:
Originally posted by Deorum

Δεύτερη παρατήρηση.
Επίσης στο συλλογισμό θεωρείς ότι καίμε 100% γλυκογόνο. Ενώ η αλήθεια είναι πως καίμε (την αναλογία δεν την ξέρω) πχ 70% γλυκογόνο 30% λίπος. 80%-20% σε πιο έντονο ρυθμό. Σωστά?

Άρα θέλω να πώ, υπάρχουν περιθώρια στο σώμα.


Δεν το αγγίζεις καν. Αν καίγαμε γλυκογόνο μόνο δεν θα φτάναμε ούτε μέχρι το 6-7ο χιλιόμετρο. Λογικό είναι κιόλας διότι με χρήση 250gr. υδατάνθρακα θα χαλούσαμε μόλις 1000 θερμίδες... Κατά κύριο λόγω καίμε λιπαρά οξέα. Απλά η ενέργεια που μας δίνει δεν επαρκεί καθώς μας τη δίνει με ιδιαίτερο αργό ρυθμό. Είναι και ο λόγος που όταν φας τοίχο πας με 8.00/χλμ. Ο μοναδικός λόγος που συνεχίζεις είναι διότι πλέον παίρνεις ενέργεια αποκλειστικά από εκεί. Σκέψου ότι ένα γρ. λίπους δίνει 9 θερμίδες σε ενέργεια αλλά για να διασπαστεί θέλει μεγαλύτερη ποσότητα οξυγόνου.

Τώρα αν θες να δεις πόσο % είναι θα πρέπει να υπολογίσεις το σύνολο των θερμίδων και να βγάλεις από εκεί τη ποσόστοση. Πάνω κάτω είναι κοντά στο 60-65% λιπαρά οξέα, 39-34% υδατάνθρακες 1% πρωτείνη και όσο πιο αργός είναι ο δρομέας τόσο αυξάνεται το ποσοστό χρήσης των λιπαρών οξέων.

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”



Εμένα η αναλογία μου, λίγο πριν το κατώφλι, είναι 87% - 13%.

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dejan
Master Forum-Runner

Greece


3884 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/10/2012 :  13:29:32  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Dejan Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by echetlos

quote:
Originally posted by Dejan

quote:
Originally posted by Deorum

Δεύτερη παρατήρηση.
Επίσης στο συλλογισμό θεωρείς ότι καίμε 100% γλυκογόνο. Ενώ η αλήθεια είναι πως καίμε (την αναλογία δεν την ξέρω) πχ 70% γλυκογόνο 30% λίπος. 80%-20% σε πιο έντονο ρυθμό. Σωστά?

Άρα θέλω να πώ, υπάρχουν περιθώρια στο σώμα.


Δεν το αγγίζεις καν. Αν καίγαμε γλυκογόνο μόνο δεν θα φτάναμε ούτε μέχρι το 6-7ο χιλιόμετρο. Λογικό είναι κιόλας διότι με χρήση 250gr. υδατάνθρακα θα χαλούσαμε μόλις 1000 θερμίδες... Κατά κύριο λόγω καίμε λιπαρά οξέα. Απλά η ενέργεια που μας δίνει δεν επαρκεί καθώς μας τη δίνει με ιδιαίτερο αργό ρυθμό. Είναι και ο λόγος που όταν φας τοίχο πας με 8.00/χλμ. Ο μοναδικός λόγος που συνεχίζεις είναι διότι πλέον παίρνεις ενέργεια αποκλειστικά από εκεί. Σκέψου ότι ένα γρ. λίπους δίνει 9 θερμίδες σε ενέργεια αλλά για να διασπαστεί θέλει μεγαλύτερη ποσότητα οξυγόνου.

Τώρα αν θες να δεις πόσο % είναι θα πρέπει να υπολογίσεις το σύνολο των θερμίδων και να βγάλεις από εκεί τη ποσόστοση. Πάνω κάτω είναι κοντά στο 60-65% λιπαρά οξέα, 39-34% υδατάνθρακες 1% πρωτείνη και όσο πιο αργός είναι ο δρομέας τόσο αυξάνεται το ποσοστό χρήσης των λιπαρών οξέων.

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”



Εμένα η αναλογία μου, λίγο πριν το κατώφλι, είναι 87% - 13%.

"My sport is your sport's punishment"


Από ποια πλευρά τα ποσοστά

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/10/2012 :  13:31:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Carbs-fat.

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/10/2012 :  13:47:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σημερα θα παω για εργομετρηση να τσεκαρω πιο πολυ τους παλμους γιατι δεν περιμενω και τιποτα παραπανω σε αυτη την φαση.
Αν φτασω μεγιστη ταχυτητα 18 θα κανω παρτι.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dejan
Master Forum-Runner

Greece


3884 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/10/2012 :  13:57:46  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Dejan Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by echetlos

Carbs-fat.

"My sport is your sport's punishment"


Ε κατάλαβες τότε γιατί τρέχεις αρκετά κάτω από το κατώφλι σου? Καλά δεν υπάρχει περίπτωση να ισχύει το ποσοστό εκτός και αν είναι πάνω στο κατώφλι αλλά συζήτηση να κάνουμε. Τι κατανάλωση σου έβγαλε και τι κατώφλι?

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldman
Advanced Forum-Runner



262 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/10/2012 :  13:57:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πολύ ενδιαφέρουσα η συζήτηση και αντιλαμβάνομαι το μεγάλο βάθος γνώσεων ορισμένων όπως ο Dejan, νομίζω όμως ότι το πρόβλημα δε μαθηματικοποιείται εντελώς. Υπάρχουν δύο αστάθμητες παράμετροι:

- το σώμα μας, που δεν είναι ένας τυπικός κινητήρας που δουλεύει πάντα με τον ίδιο τρόπο, αντίθετα τείνει να προσαρμόζεται στα δεδομένα της εκάστοτε κατάστασης,
- η δύναμη του μυαλού μας, που ορισμένες φορές επιβάλλεται στο σώμα και οδηγεί σε θεαματικές υπερβάσεις (φαντάζομαι ότι η πλειοψηφία εδώ μέσα κυνηγάει ακριβώς αυτή την υπέρβαση)

Και ένα παράδειγμα γιατί η πολύ θεωρία βλάπτει . Στο τελευταίο μου LR έτρεξα για 150 λεπτά με 5:40/km. Είχα 12 ώρες νηστικός και κατά τη διάρκεια πήρα 1 gel (25 γρ υδατάνθρακα) και νερό. Το πρόσφατο εργομετρικό μου έβγαλε ότι σε αυτή την ταχύτητα καίω περίπου 1,6 gr/min σε υδατάνθρακες. Αν κάνουμε τις πράξεις θα βρούμε ότι έπρεπε να είχα πέσει αναίσθητος...

Κοντολογίς, το εργομετρικό μας δείχνει μια εικόνα του οργανισμού μας όταν έχει την άνεση της επιλογής για το τι θα κάψει. Αυτή η εικόνα ισχύει σε μεγάλο βαθμό, αλλά τα όριά μας θα πρέπει να τα βρούμε μόνοι μας.

A little less conversation, a little more action please...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/10/2012 :  14:11:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Dejan

quote:
Originally posted by echetlos

Carbs-fat.

"My sport is your sport's punishment"


Ε κατάλαβες τότε γιατί τρέχεις αρκετά κάτω από το κατώφλι σου? Καλά δεν υπάρχει περίπτωση να ισχύει το ποσοστό εκτός και αν είναι πάνω στο κατώφλι αλλά συζήτηση να κάνουμε. Τι κατανάλωση σου έβγαλε και τι κατώφλι?

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”



Κατώφλι 11.5 Κμ/h
3,6 gr/min υδατάνθρακες και 0,29 λίπος.

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/10/2012 :  14:14:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by echetlos

quote:
Originally posted by Dejan

quote:
Originally posted by echetlos

Carbs-fat.

"My sport is your sport's punishment"


Ε κατάλαβες τότε γιατί τρέχεις αρκετά κάτω από το κατώφλι σου? Καλά δεν υπάρχει περίπτωση να ισχύει το ποσοστό εκτός και αν είναι πάνω στο κατώφλι αλλά συζήτηση να κάνουμε. Τι κατανάλωση σου έβγαλε και τι κατώφλι?

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”



Κατώφλι 11.5 Κμ/h
3,6 gr/min υδατάνθρακες και 0,29 λίπος.

"My sport is your sport's punishment"





Τουρμπο εχεις.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/10/2012 :  14:18:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Savvas

quote:
Originally posted by echetlos

quote:
Originally posted by Dejan

quote:
Originally posted by echetlos

Carbs-fat.

"My sport is your sport's punishment"


Ε κατάλαβες τότε γιατί τρέχεις αρκετά κάτω από το κατώφλι σου? Καλά δεν υπάρχει περίπτωση να ισχύει το ποσοστό εκτός και αν είναι πάνω στο κατώφλι αλλά συζήτηση να κάνουμε. Τι κατανάλωση σου έβγαλε και τι κατώφλι?

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”



Κατώφλι 11.5 Κμ/h
3,6 gr/min υδατάνθρακες και 0,29 λίπος.

"My sport is your sport's punishment"





Τουρμπο εχεις.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ




Αν και τωρα που ειδα το τελευταιο το δικο μου εγω στο κατωφλι εκαιγα 4,18gr/min.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 7 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000