Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Πόνος στους κοιλιακούς
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 13

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 24/10/2012 :  11:57:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εδώ και 5 μήνες έχω παντρευτεί μία ενόχληση χαμηλά στους κοιλιακούς.
Στο τρέξιμο, όταν ζεσταθεί μετά το 5λεπτο με αφήνει. Στα μεγάλα όμως, ξαναεμφανίζεται περίπου στο 20, σχετικά έντονος πόνος αλλά ανεκτός. Βέβαια, αν τύχει να βήξω (που συμβαίνει συχνά γιατί πνίγομαι όταν πίνω νερό) νοιώθω ότι με σφάζεις.
Εν πάσει περιπτώσει, ξέρω ότι θέλει ξεκούραση, κάτι το οποίο είναι πολυτέλεια αυτή τη στιγμή.

Και ρωτάω: έχει συμβεί κάτι αντίστοιχο σε κάποιον άλλον; Πόσο θα μπορούσε υποθετικά να επιδεινωθεί μετά το 30ο (κατάσταση στην οποία δεν έχω δοκιμαστεί); Αν ο πόνος ενταθεί, η χρήση ψυκτικού θα προσέφερε ανακούφιση ή δεν ενδείκνυται.
Πολύ αόριστη η περιγραφή, το ξέρω, αλλά λέω μήπως κανείς έχει εμπειρία.

"My sport is your sport's punishment"

Koukouvagia
Elite Forum-Runner

1662 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/10/2012 :  12:15:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πριν από 2 χρόνια είχα σύνδρομο κοιλιακών-προσαγωγών, που είχε παρόμοιο σύμπτωμα... Φυσικά η περίπτωσή μου δεν είναι κανόνας, μη το πάρεις λοιπόν σαν διάγνωση!
Επειδή τότε που με έπιασε, δεν ήμουν σε προετοιμασία μαραθωνίου, δεν είχα κάνει πάνω από 20χλμ, οπότε δεν ξέρω τι συμπεριφορά θα είχε στην συνέχεια! Πάντως και μέχρι το 20, καλά ήμουν θυμάμαι...

________________________

Aν δεν σου δώσει η μάνα σου το πιό καλό χωράφι, χρόνια πολλά θα σε θωρεί να κάθεσαι στο ράφι!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/10/2012 :  12:28:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Koukouvagia

Πριν από 2 χρόνια είχα σύνδρομο κοιλιακών-προσαγωγών, που είχε παρόμοιο σύμπτωμα... Φυσικά η περίπτωσή μου δεν είναι κανόνας, μη το πάρεις λοιπόν σαν διάγνωση!
Επειδή τότε που με έπιασε, δεν ήμουν σε προετοιμασία μαραθωνίου, δεν είχα κάνει πάνω από 20χλμ, οπότε δεν ξέρω τι συμπεριφορά θα είχε στην συνέχεια! Πάντως και μέχρι το 20, καλά ήμουν θυμάμαι...

________________________

Aν δεν σου δώσει η μάνα σου το πιό καλό χωράφι, χρόνια πολλά θα σε θωρεί να κάθεσαι στο ράφι!



Την αναφορά στο σύνδρομο Κ-Π κάν' την edit, αν θες... ούτε να το σκεφτώ δεν μπορώ!
Σε άλλες δραστηριότητες-κινήσεις, σε ενοχλούσε;

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Koukouvagia
Elite Forum-Runner

1662 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/10/2012 :  12:44:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Με ενοχλούσε σε οποιαδήποτε κίνηση έπαιρνε "ζόρι" ο κοιλιακός μυς. Αρχικά, όταν ακόμα ήταν ήπια η κατάσταση, νόμιζα ότι απλά είχα πιαστεί στον κοιλιακό. Έτσι το ένιωθα, οπότε δεν το πρόσεχα... Στην συνέχεια όταν έβλεπα ότι η ενόχληση χειροτέρευε το έψαξα περισσότερο... Εννοείται τους κοιλιακούς τους έκοψα εντελώς μέχρι να περάσει, πάντως ακόμα και τώρα νιώθω ότι μου έχει μείνει μια ευαισθησία και δεν τους ζορίζω ιδιαίτερα πλέον... Το τρέξιμο όμως δεν το έκοψα, απλά το ελλάτωσα λίγο...
Ξαναλέω βέβαια, ότι δεν σημαίνει ότι έχεις το ίδιο...

________________________

Aν δεν σου δώσει η μάνα σου το πιό καλό χωράφι, χρόνια πολλά θα σε θωρεί να κάθεσαι στο ράφι!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/10/2012 :  12:45:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δυστυχώς,αν υπάρχει κάποια προδιάθεση,το τρέξιμο και μάλιστα το έντονο,βγάζει τέτοιου είδους προβλήματα σε ευένδοτα σημεία.
Τέτοια είναι το κοιλιακό τοίχωμα και οι βουβωνικές χώρες.
Προσωπικά περιμένω να τελειώσει η κλασική για να βάλω πλέγμα και από τις 2 πλευρές.
H δεξιά έχει έντονο πρόβλημα,στην αριστερή είναι αρχόμενο.
Υπάρχουν προπονήσεις και αγώνες που δεν έχω κανένα πρόβλημα,αλλά όταν με πιάνει με σουβλίζει άσχημα.
Έτσι έχω περιορίσει πολύ τους αγώνες και κοιτάζω να μην πηγαίνω στα όρια μου.
Ειδικά μετά από διαλειμματικές ή πλειομετρικές ή και γρήγορα τέμπο υπάρχει θέμα!
Αν δεν έχει κατέβει Νίκο στις βουβωνικές σου χώρες και στους προσαγωγούς δεν είναι σύνδρομο Κ-Π.
Θα ξεκουραστείς 1 μήνα μετά την κλασική και βλέπεις.
Πες στο φυσιοθεραπευτή σου να σου κάνει tens,υπέρηχα,tecar,laser,παθητική κινητοποίηση και ήπιες μαλάξεις.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

lemonidas1
Senior Forum-Runner

Greece


766 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/10/2012 :  12:55:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νικο, πριν 3 μηνες,οταν αυξησα τα χλμ και αρχισα κοιλιακους,ειχα εντονο πονο.Να φανταστεις το πρωι δε μπορουσα να σηκωθω απο το κρεβατι.Εκοψα τους κοιλιακους,λιγη ξεκουραση(οχι πολλα γρηγορα),και σε 1 μηνα περιπου με αφησε ο πονος.Μακαρι να σου περασει κι εσενα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/10/2012 :  12:55:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ πολύ παιδιά!!!
Όχι, δεν έχει κατέβει παρακάτω, εντοπίζεται 4-5εκ κάτω από το ύψος του αφαλού κι αριστερά.
Είχα κάνει καμμιά 10ριά φυσιοθεραπείες τον Ιούνιο αλλά δεν υπήρχε βελτίωση. Προφανώς είναι θέμα ξεκούρασης.

Λέγοντας πλέγμα, τι εννοείς Νίκο;

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/10/2012 :  13:05:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συνθετικό πλέγμα,τοποθετείται κάτω από τους μύες,εξωπεριτοναϊκά.
Σκέψου το μπάλωμα των ελαστικών στα αυτοκίνητα,το οποίο τοποθετείται από μέσα και όχι από έξω, ώστε να συγκρατείται στη θέση του από την πίεση του αέρα μέσα στο λάστιχο.
Γίνεται με τοπική και φεύγεις την ίδια μέρα το απόγευμα από την κλινική.
Σπανούλης και Διαμαντίδης βάλανε σχετικά πρόσφατα.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/10/2012 :  13:06:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους


"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/10/2012 :  13:07:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Είναι φλέγον αυτό το θέμα για πολλούς από εμάς.
Έχω τέτοιους πόνους το τελευταίο 8μηνο. Και είναι έρωτας μεγάλος.
Επιδεινώνεται κάθε φορά που βάζω ένταση στην προπόνηση και κυρίως τις μέρες που μου βγαίνει η συνολική κούραση.
Δεν με ενόχλησε ποτέ σε αγώνα και ιδιαίτερα μετά το 30. Το πιο πιθανό είναι να μην σε ενοχλήσει στον Μαραθώνιο εκτός κι αν πας στα όριά σου.
Ξεκινάει από τους κοιλιακούς-βουβωνική χώρα και κάποιες φορές φτάνει και μέχρι πίσω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/10/2012 :  13:14:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ενδιαφέρον, Νίκο... Περιμένω να μάς πεις.
Γιώργο, θεωρώ δεδομένο ότι θα με συνοδεύει από ένα σημείο και μετά. Ελπίζω μόνο να είναι ανεκτός ο πόνος όσο περνάει η ώρα.

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/10/2012 :  13:25:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νικο το ιδιο επαθα κι εγω μετα το 20αρι του ΣΔΥΑ και απο εκει και μετα και χαλαρα που εκανα με ενοχλουσε λες και εχω κολιτιδα ενα πραγμα καθως και ενοχλησεις κοντα στα γεννητικα.
Σταματησα τελειως για 3 μηνες τελικα για να μην προχωρησει στους προσαγωγους.
Ειχα μιλησει και με τον Νικο (Τουμακτση) τηλεφωνικως και το ειχαμε συζητησει το θεμα του πλεγματος γιατι το σκεφτομουν σαν λυση.
Απο τον Αυγουστο αρχισα κολυμπι και ελαχιστο τρεξιμο και απο Σεπτεμβριο και ασκησεις ενδυναμωσης.
ΜΕχρι στιγμης ανεβαινω σιγα σιγα στο τρεξιμο τρεχοντας χαλαρα κυριως 3 με 4 φορες μαζι με κολυμπι.
Τελευταια ξεθαρεψα λιγο ετρεξα στο 10αρι της Νικε στο 5αρι στις Σπετσες και τωρα εκανα και εργομετρηση.
Στο κολυμπι και ειδικα στην θαλασσα δεν με ενοχλει καθολου, φαντασου οτι μετα απο 5,500μ κολυμπι στις Σπετσες και αγωνιστικα και δεν κατλαβα τιποτα, ενω στο 5αρι τρεξιμο που πηγα γρηγορα την "ακουσα" λιγο.
Στην εργομετρηση εχθες ενιωσα σφιξιμο προς στο τελος και δεν συνεχισα αλλο λιγο που μπορουσα.
Συμπερασμα? Στο τρεξιμο νιωθω ενα βαρος οταν πηγαινω σχετικα γρηγορα ή για πανω απο 15χλμ εστω και χαλαρα αλλα αναλογως και την ημερα.
Στον Βαρτζακειο που πηγαινα με 4,20-4,30 περιπου ενιωθα ενα βαρος αλλα οχι πονο ιδιαιτερο ενω τον Αυγουστο εβγαινα OFF ακομα και με 5,30/χλμ.
Οποτε συνεχιζω στον ιδιο ρυθμο δλδ σταδιακη επιβαρυνση μαζι με ενδυναμωση για να συνηθιζουν και οι κοιλιακοι και βλεπουμε, αλλιως θα την ψαξω οπως ο Νικος με το πλεγμα.

Νικολα τρεξε τωρα την Κλασσικη και μετα ξεκουρασου κανα μηνα κανε κολυμπι αν θελεις και ενδυναμωση.
Υπαρχουν παιδια που το ξεπερασαν συντηρητικα και αλλοι οπως ο Παναγιωτακης ο Τζονσον που κατεφυγαν σε πλεγμα.
Καλη συνεχεια ευχομαι και περαστικα γιατι ειναι ο πιο ζορικος τραυματισμος και χωρις να ξερουμε επακριβως την αιτια που προκαλειται.


Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/10/2012 :  13:38:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νίκο σε ότι μεγάλο έκανα μέχρι τώρα και άρα σχετικά πιο αργό δεν είχα καμία απολύτως ενόχληση σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.
Και μάλιστα μετά από τα μεγάλα αυτά που έκανα και ίσως λόγω των μειωμένων πριν και μετά χλμ, ήμουν και πολύ καλύτερα, από ότι τώρα για παράδειγμα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/10/2012 :  13:38:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ Σάββα και εύχομαι να ξεμπερδέψεις οριστικά και σύντομα!
Εμένα δεν με έχει ενοχλήσει ποτέ παρακάτω από τους κοιλιακούς, ούτε και σε έντονες προπονήσεις. Μόνο στα μεγάλα με πιάνει.
Θέλω να πιστεύω ότι η περίοδος του τάπερινγκ θα το βελτιώσει σε κάποιο βαθμό.

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/10/2012 :  13:42:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by echetlos

Ευχαριστώ Σάββα και εύχομαι να ξεμπερδέψεις οριστικά και σύντομα!
Εμένα δεν με έχει ενοχλήσει ποτέ παρακάτω από τους κοιλιακούς, ούτε και σε έντονες προπονήσεις. Μόνο στα μεγάλα με πιάνει.
Θέλω να πιστεύω ότι η περίοδος του τάπερινγκ θα το βελτιώσει σε κάποιο βαθμό.

"My sport is your sport's punishment"




Μακαρι Νικο μου μακαρι γιατι ειναι πολυ ζορι ρε γμτ, ευχομαι να σε αφησει τελειως.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/10/2012 :  13:42:59  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Echelte, υπάρχει κάτι που δεν σε πονάει βρε αδερφέ?

Κάθε φορά που βλέπω θέμα για τραυματισμό, το έχεις ξεκινήσει εσύ.



Δεν ξέρω αν ακούγομαι απότομος, αλλά δεν έχει δεί άλλον με τόση ταλαιπωρία. (μόνο ο Σάββας, αλλά το παραδέχεται "Γκρινιάρης του φόρουμ" ).
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 13 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000