Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Πόνος στους κοιλιακούς
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 13

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/11/2012 :  16:59:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by mixalhs

Περαστικά σου Νίκο και καλή επάνοδο να έχεις,χωρίς πλέον προβλήματα



Ευχαριστώ Μιχάλη!

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ThanasisT
Senior Forum-Runner

Greece


911 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/11/2012 :  21:46:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νίκο χαίρομαι που διαβάζω πως μέρα με την μέρα τα πας καλύτερα.
Τελικά και εγώ λαπαροσκοπικά θα την κάνω και είμαι τυχερός γιατί εδώ και λίγο καιρό επέτρεψαν στο 424 να κάνουν την επέμβαση με αυτό τον τρόπο.
Η επέμβαση θα γίνει αρχές Φεβρουαρίου ή τέλη Γενάρη (αν είμαι τυχερός).
Με προβλημάτισε το ότι ο γιατρός μου είπε πως θα επανέλθω στο τρέξιμο σε φουλ ένταση και σε πολλά χιλιόμετρα μετά από 2 μήνες.
Νομίζω πως απλά δίνει πολύ χρόνο γιατί φοβάται την υποτροπή.Τι να πω;Εντύπωση μου έκανε.

“You are not your job, you're not how much money you have in the bank. You are not the car you drive. You're not the contents of your wallet. You are not your f***ing khakis. You are all singing, all dancing crap of the world.” Tyler Durden
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/11/2012 :  22:12:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ThanasisT

Νίκο χαίρομαι που διαβάζω πως μέρα με την μέρα τα πας καλύτερα.
Τελικά και εγώ λαπαροσκοπικά θα την κάνω και είμαι τυχερός γιατί εδώ και λίγο καιρό επέτρεψαν στο 424 να κάνουν την επέμβαση με αυτό τον τρόπο.
Η επέμβαση θα γίνει αρχές Φεβρουαρίου ή τέλη Γενάρη (αν είμαι τυχερός).
Με προβλημάτισε το ότι ο γιατρός μου είπε πως θα επανέλθω στο τρέξιμο σε φουλ ένταση και σε πολλά χιλιόμετρα μετά από 2 μήνες.
Νομίζω πως απλά δίνει πολύ χρόνο γιατί φοβάται την υποτροπή.Τι να πω;Εντύπωση μου έκανε.

“You are not your job, you're not how much money you have in the bank. You are not the car you drive. You're not the contents of your wallet. You are not your f***ing khakis. You are all singing, all dancing crap of the world.” Tyler Durden


Το θεωρώ υπερβολικό το 2 μήνες.
Δεν νομίζω ότι φοβάται την υποτροπή,απλά θεωρεί ότι δεν θα μπορείς να ανταπεξέρθεις.
Καλύτερα όμως ρώτησε τον.
Αν έχει εμπειρία από λαπαροσκοπικές επεμβάσεις και καλή τεχνική ο χρόνος είναι πολύ λιγότερος.
Όπως και να χει το 3-4 εβδομάδες για full ένταση είναι παγκοσμίως αποδεκτό.
Αρχίζεις όμως αποκατάσταση μετά την πρώτη εβδομάδα.
Μεταξύ μας εσύ θα κρίνεις την πρόοδο-ταχύτητα της αποθεραπείας σου.
Σίγουρα όμως η γνώμη του χειρουργού σου είναι βαρύνουσα!
Σκέψου πόσο μετράει και η ψυχολογία σου.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ThanasisT
Senior Forum-Runner

Greece


911 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/11/2012 :  22:30:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εμπειρία από λαπαροσκοπικές επεμβάσεις πρέπει να έχει.
Μάλλον εμπειρία από αθλητές - αθλούμενους δεν έχει.Θέλω να πω πως μου φάνηκε πως δεν γνώριζε αρκετά για δρομείς και για το πως ανταπεξέρχονται μετά από τέτοιου είδους επεμβάσεις.Μπορεί να μην έκανε την συγκεκριμένη επέμβαση ποτέ σε αθλητή έτσι ώστε να αναγκαστεί να μάθει πόσο χρόνο αποκατάστασης χρειάζεται.
Για αυτό μόλις άκουσε ότι λαμβάνω μέρος σε μαραθώνιους μου είπε για 2 μήνες.Για να έχει το κεφάλι του ήσυχο.

“You are not your job, you're not how much money you have in the bank. You are not the car you drive. You're not the contents of your wallet. You are not your f***ing khakis. You are all singing, all dancing crap of the world.” Tyler Durden
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

vasilis dr
Senior Forum-Runner

Greece
1026 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/11/2012 :  02:21:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ThanasisT

Εμπειρία από λαπαροσκοπικές επεμβάσεις πρέπει να έχει.
Μάλλον εμπειρία από αθλητές - αθλούμενους δεν έχει.Θέλω να πω πως μου φάνηκε πως δεν γνώριζε αρκετά για δρομείς και για το πως ανταπεξέρχονται μετά από τέτοιου είδους επεμβάσεις.Μπορεί να μην έκανε την συγκεκριμένη επέμβαση ποτέ σε αθλητή έτσι ώστε να αναγκαστεί να μάθει πόσο χρόνο αποκατάστασης χρειάζεται.
Για αυτό μόλις άκουσε ότι λαμβάνω μέρος σε μαραθώνιους μου είπε για 2 μήνες.Για να έχει το κεφάλι του ήσυχο.

“You are not your job, you're not how much money you have in the bank. You are not the car you drive. You're not the contents of your wallet. You are not your f***ing khakis. You are all singing, all dancing crap of the world.” Tyler Durden




Θανάση, έχεις σχέση με τον Στρατό, άμεση η έμμεση; γιατί θα κάνεις επέμβαση στο 424 ΓΣΝΕ; εγώ προσωπικά δεν μπορώ να σε καταλάβω, πηγαίνεις και κάνεις μια επέμβαση σε κάποιον χειρούργο που προφανώς σου είναι άγνωστος, που δεν είσαι σίγουρος αν έχει εμπειρία απο λαπαροσκοπικές επεμβάσεις, που ίσως είσαι ο πρώτος αθλητής που θα χειρουργήσει, τι να πώ, είναι πολλά τα ''ίσως'' και τα ''αλλά''.
Φίλε,μια φορά εγώ προσωπικά (Αξκός του Στρατού είμαι) στον βωμό του ''τσάμπα'', δεν θα έπαιζα ποτέ με την υγεία μου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ThanasisT
Senior Forum-Runner

Greece


911 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/11/2012 :  07:01:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα.
Φίλε Βασίλη είμαι Λιμενικός οπότε μπορώ να κάνω χρήση του 424 ΓΣΝΕ.
Σε αυτό που είπες έχεις δίκιο.Στο βωμό του τζάμπα πιστεύω κανείς δεν θα θυσίαζε την υγεία του.
Αλλά εδώ δεν μιλάμε για μια δύσκολη και καθαρά αθλητική επέμβαση.Μιλάμε για βουβωνοκήλη.Ο γιατρός που με εξέτασε είναι διδάκτωρ στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο με ειδικότητα στην Γενική και Λαπαροσκοπική Χειρουργική.Επίσης ,όπως λέει η κάρτα του,είναι μετεκπαιδευμένος στην Μεγ.Βρετανία (Εδιμβούργο).Δεν νομίζω πως έχω πέσει σε κομπογιαννίτη.Εξάλλου μόνο καλά λόγια έχω ακούσει για τους στρατιωτικούς γιατρούς του 424.
Συνάδελφος ουσιαστικά άλλαξε γόνατο εκεί και τώρα είναι μια χαρά.
Ο γιατρός μου φάνηκε αρκετά ψύχραιμος και χαλαρός.Μου είπε πως είναι μια συνηθισμένη επέμβαση και πως δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας από μέρους μου.Κατάλαβα πως το έχει.Ξαναλέω αυτό όμως που με προβλημάτισε είναι οι 2 μήνες που μου ζήτησε να μην ζοριστώ στο τρέξιμο.Μου είπε πως θα τρέχω απλά όχι τόσο δυνατά και σε διάρκεια.Προφανώς θεωρεί πως όσοι τρέχουν μαραθώνιο κάνουν υπερβολικά μεγάλες και επίπονες προπονήσεις.Οπότε λέει ας του πω 2 μήνες να είμαι καλυμμένος.


“You are not your job, you're not how much money you have in the bank. You are not the car you drive. You're not the contents of your wallet. You are not your f***ing khakis. You are all singing, all dancing crap of the world.” Tyler Durden
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

chriscross
Advanced Forum-Runner



277 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/01/2013 :  14:58:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ερωτηση προς τον γιατρο και συντρεχτη του forum NIKO T.Πως παει η αποκατασταση μετεχειρουργικα?εχεις μπει κανονικα σε προγραμμα?ειμαι προσφατα παθων(το προβλημα μου εσκασε κατα τη διαρκεια του κμα),εκανα επεμβαση ομως μολις προχθες λογο φορτου εργασιας και διανυω το δευτερο 24ωρο μετεγχειρουργικα(το συγκεκριμενο νημα βεβαια το εχω διαβασει απο καιρο) αλλα με ενδιαφερει ιδιεταιρα αν εκανες καποιες φυσιοθεραπειες αποκαταστασης της περιοχης η ενδυναμωσης.ευχαριστω
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/01/2013 :  17:59:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by chriscross

Ερωτηση προς τον γιατρο και συντρεχτη του forum NIKO T.Πως παει η αποκατασταση μετεχειρουργικα?εχεις μπει κανονικα σε προγραμμα?ειμαι προσφατα παθων(το προβλημα μου εσκασε κατα τη διαρκεια του κμα),εκανα επεμβαση ομως μολις προχθες λογο φορτου εργασιας και διανυω το δευτερο 24ωρο μετεγχειρουργικα(το συγκεκριμενο νημα βεβαια το εχω διαβασει απο καιρο) αλλα με ενδιαφερει ιδιεταιρα αν εκανες καποιες φυσιοθεραπειες αποκαταστασης της περιοχης η ενδυναμωσης.ευχαριστω


Τα περαστικά μου!!
Έχω μπει κανονικά σε πρόγραμμα προετοιμασίας μαραθωνίου,με εντάσεις,ενδυνάμωση 2 φορές την εβδομάδα και αρκετά χλμ.
Όλα πάνε πολύ καλά,χωρίς ιδιαίτερες ενοχλήσεις.
Δεν έκανα φυσιοθεραπείες,δεν χρειάζονται άλλωστε.
Ούτε κάποια ειδική ενδυνάμωση,πλην της τακτικής κορμού και άκρων που γίνεται στα πλαίσια της προετοιμασίας.
Έγινε λαπαροσκοπικά?2 πλέγματα?

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

chriscross
Advanced Forum-Runner



277 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/01/2013 :  19:31:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπερα ΝΙΚΟ,ευχαριστω για την απαντηση,για εσενα τα δυσκολα περασαν,εγω ειμαι ακομα στη φαση του πονου!!Ναι εγινε λαπαροσκοπικα με πλεγμα και στις δυο πλευρες.Ο γιατρος θα με ξαναδει σε τεσσερις μερες,οποτε και θα λαβω περεταιρω οδηγιες-αν και ο βοηθος του(χειρουργος επισης)μου ειπε οτι συνηθως οι επαγγελματιες αθλητες στους οποιους κανουν την εν λογο επεμβαση γυρνουν στις προπονησεις με τις ομαδες τους στις 6 εβδομαδες.-εγω βεβαια δεν ειμαι επαγγελματιας αλλα θα κανω οτι ειναι δυνατον να γυρισω οσο καιρο κι αν χρειαστει προκειμενου να ξανατρεξω χωρις ενοχληση(ηδη εχω συνδρομο στερησης)αν χρειαζεσαι αλλες πληροφοριες εσυ η οποιος αλλος φιλος απο το forum ευχαριστως στη διαθεση σας.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/01/2013 :  20:57:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Περαιτέρω οδηγίες και πρόγραμμα αποκατάστασης σαφώς και θα σου δώσει ο γιατρός που σε χειρούργησε.
Για τον πόνο(το πέρασα πρόσφατα και σε νοιώθω)το καλύτερο φάρμακο είναι η κίνηση,το περπάτημα δηλαδή!!
Προσωπικά έπαιρνα μια μικρή δόση αντιφλεγμονώδους(τη μισή)για 4 μέρες μετεγχειρητικά,με βοήθησε πολύ.
Περπάτησα(έξω)με μέτριο ρυθμό τη 3η μετεγχειρητική μέρα(3 χλμ).
Έτρεξα πολύ χαλαρά(jogging) την πρώτη εβδομάδα(5 χλμ).
Στο τέλος της 2ης εβδομάδας έκανα δεκάρι χαλαρό.
Στο τέλος της 3ης εβδομάδας έτρεχα κανονικά(easy).
Μετά το μήνα έτρεχα όπως παλιά.
Το πρόγραμμα επανόδου εξαρτάται από σένα κυρίως.



"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

chriscross
Advanced Forum-Runner



277 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/01/2013 :  21:37:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Προς το παρον περπαταω μεσα στο σπιτι καθως η κοιλια με τραβαει παντουπερνω ceclor750mg ανα 12 ωρες και panadol ανα 4ωρες την ημερα.αυριο θα περπατησω λιγακι και εξω καθως σημερα το απογευμα εκλεισα μολις το δευτερο 24ωρο.Τι να πω,μακαρι να ειναι τοσο γρηγορη η επανοδος-απλα μου φαινεται πολυ γρηγορη συγκρινοντας τη με τον πονο που νιωθω.για επιστροφη στην εργασια μου ειπαν για καμια 10αρια μερες
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/01/2013 :  21:44:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν ξέρω τι δουλειά κάνεις...αλλά εγώ επέστρεψα την 3η μετεγχειρητική μέρα.
Με βοήθησε μάλιστα που είχα πολλή δουλειά,γιατί ήμουν συνέχεια σε κίνηση.
Ο πόνος μετριάζεται πολύ από την 3η-4η μέρα.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

chriscross
Advanced Forum-Runner



277 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/01/2013 :  21:59:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
κι εγω θελω να πιστευω οτι σε μια εβδομαδα θα μπορω να δουλεψω,η δουλεια εχει πολλες ωρες ορθοστασια που δεν νομιζω οτι θα εχω προβλημα,πιο πολυ με απασχολει το τεντωμα των χεριων-αλλλα ετσι κι αλλιως θα πρεπει να αφησω τον χρονο να λειτουργισει-θα σε κρατησω ενημερο..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/01/2013 :  23:19:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ένας πόνος αριστερά και χαμηλά
όταν έκανα κοιλιακούς με έπιανε καμιά φορά
Σηκώνοντας ένα βάρος μεγαλούτσικο για τα μέτρα μου
με πόνεσε περισσότερο
και 2-3 μέρες τώρα έχει υποχωρήσει σημαντικά

Μπαίνοντας για πρώτη φορά στο Θέμα
έβγαλα τα μάτια μου διαβάζοντας και τις 9 σελίδες

Στον NIKOST και στον Thanasis να τους ευχηθώ
''να μην ξανασυναντήσουν παρόμοιο ή άλλο πρόβλημα
νάναι σιδερένιοι και πάντα γεροί''

Κι εμείς να δούμε πού θα καταλήξουμε!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/01/2013 :  08:09:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγω το περασμενο Σαββατο εκανα ασκησεις ενδυναμωσεις με TRX την Κυριακη εκανα ενα 20αρι με 4,07/χλμ και την Δευτερα που ξαναεκανα κοιλιακους μετα και την αλλη μερα ειχα παλι ενοχλησεις και "βαρος".
Ευτυχως απο την Δευτερα δεν εκανα κοιλιακους και παρολο που εχθες εκανα και μια γρηγορη προπονηση δεν ειχα προβλημα.
Θελουν πολυ προσοχη οι κοιλιακοι, δεν ειναι να επαναπαυεσαι αν σε πιασουν την πρωτη φορα.
Φιλε μου ευχομαι καλη και γρηγορη επανοδο.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 13 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000