Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Πρόβλημα με το μεγάλο νύχι προ Μαραθωνίου..
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

georgemarousi
Forum-Runner

Greece
166 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/11/2012 :  10:09:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν το είχα σκεφτεί το κάμπριο!...

Λοιπόν update, βρήκα (!!!) το μεγαλύτερο νούμερο, και πήρα τα Nimbus 14 χτές στην έκθεση, στο 49 (πολύ μεγαλύτερη φόρμα σε σχέση με τα boston 3).

Μου είναι γάντι, και με το περιθώριο μισό cm περίπου μπροστά ώστε να μη με χτυπάει.

Το μείον είναι ότι έχω μόνο 5κμ απόψε να τα στρώσω (σύν ότι τα φοράω συνεχώς από χτες το απόγευμα).. Πιστεύω ότι όμως ότι θα πάνε πολύ καλά - ήδη τα νιώθω "στρωμένα" :)

Ας τρέξουμε τον πρώτο μας Μαραθώνιο!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2012 :  09:18:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
George και ΣΙΑ,

Θα χρειαστώ τη βοήθειά σας γιατί απέκτησα και το πρώτο μου τρεξιματικό πρόβλημα σε νύχι.
Συγκεκριμένα, μετά τον ΚΜΑ, χωρίς να έχω αισθανθεί κανένα τραυματισμό ή οποιαδήποτε ενόχληση στα δάχτυλα, και παρόλο που φόραγα άνετα παπούτσια και δεν έτρεχα στην κατηφόρα, το νύχι στο μεγάλο δάχτυλο του ποδιού, άρχισε να σκουραίνει.
Άρχισε να πονάει καμπόσο και να μωβίζει, και χτες, πειραματιζόμενος με καυτηρισαμένη βελόνα, διαπίστωσα ότι όλη η περιοχή κάτω από το νύχι είχε υγρό. Με μερικές επεμβάσεις το άδειασα όσο μπορούσα και το νύχι φάνηκε να ασπρίζει ελαφρώς σα να μην ακουμπάει στο δέρμα πλήρως.
Υπάρχει λίγο πιο έντονος πόνος, αλλά το θέμα είναι αν μπορώ ή πρέπει να κάνω κάτι για να μη φύγει το νύχι?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kser
Newbie Forum Runner

Greece
2 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/06/2019 :  11:29:08  Εμφάνιση Προφίλ  Visit kser Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Το ξέρω πως το θέμα είναι πολύ παλιό αλλά εμένα με βοήθησε και ίσως να βοηθήσει και κάποιον που θα βρει αυτό το topic https://medicalfa.gr/product/toe-cup/ κάτι τέτοιο προστατεύει το νύχι και βοηθάει και με τον πόνο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/06/2019 :  13:42:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by kser

Το ξέρω πως το θέμα είναι πολύ παλιό αλλά εμένα με βοήθησε και ίσως να βοηθήσει και κάποιον που θα βρει αυτό το topic https://medicalfa.gr/product/toe-cup/ κάτι τέτοιο προστατεύει το νύχι και βοηθάει και με τον πόνο.



Το χρησιμοποιούσα για καιρό και είναι αρκετά όντως αποτελεσματικό αλλά έχει ένα βασικό μειονέκτημα, ειδικά στα πολύωρα τρεξίματα: ο ιδρώτας που "εγκλωβίζεται" στην περιοχή μπορεί να δημιουργήσει ένα σωρό άλλα θέματα!

Επίσης με το επίθεμα αυτό δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω τις - αγαπημένες μου πλέον - πενταδάκτυλες κάλτσες "injinji"...που αποτρέπουν άψογα δερματικούς ερεθισμούς και φουσκάλες ανάμεσα στα δάκτυλα!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kser
Newbie Forum Runner

Greece
2 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/06/2019 :  18:00:57  Εμφάνιση Προφίλ  Visit kser Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Ναι προφανώς, ειδικά εαν δεν προσέξεις την υγιεινή της περιοχής θα σου δημιουργήσει θέματα αλλά εαν έχεις πρόβλημα με το δάκτυλο και δεν μπορείς να τρέξεις αλλιώς είναι η ιδανική λύση νομίζω. Αν προσέξεις λίγο και χρησιμοποιήσεις κάποιο μυκητοκτόνο δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000