Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Προπόνηση και πόνος στις γάμπες
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

marpap
Newbie Forum Runner

11 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 16/11/2012 :  11:09:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα σε όλους.

Το story λοιπόν, έχει ως εξής.
Εγώ είμαι ένα άτομο με όχι καλή σχέση με την γυμναστική. Το σωματικό μου βάρος δεν είναι μεγάλο και αυτό γιατί πρόσεχα την διατροφή μου, αλλά από αντοχή και γυμναστική μηδέν.
Κάποιοι συνάδελφοι με έβαλαν στο "τρυπάκι" του να αρχίσω να τρέχω μαζί τους για παρέα, έτσι ώστε να γυμναστώ λίγο.

Εν συντομία, τον Απρίλιο δεν μπορούσα να τρέξω πάνω από 2 χλμ. Με προπόνηση κάθε 2 μέρες έτρεξα τα 8 χλμ του Olympic Half Marathon σε 56 λεπτά (τραγικό, το ξέρω), τα 10 χλμ του Nike Running σε 1:13:28 (ακόμα πιο τραγικό, αλλά την ανηφόρα την πήγα περπατώντας) και τα 10χλμ του Κλασικού σε 1:12:26 από απειρία καθώς τελείωσα με πάρα πολλές δυνάμεις γιατί φοβήθηκα να πιέσω και κατέληξα να μην πιέσω καθόλου.

Τώρα ακολουθώ ένα πρόγραμμα προπόνησης με περίπου 6 χλμ την ημέρα (ή 5 φορές την εβδομάδα) όπου κάποιες φορές τρέχω με χαλαρό τρέξιμο για συντήρηση και άλλες κάνω 3*2 χλμ σε ποιό γρήγορο ρυθμό και κάποιες διαλειμματικές.

Το πρόβλημά μου είναι στην έλλειψη τεχνικής. Λόγω του ότι πατάω λάθος, διαπιστώνω ότι προσγειώνομαι άσχημα στο έδαφος (ξύλινα πόδια) και μεταφέρω πολλούς κραδασμούς στις γάμπες.
Επιπλέον, βλέπω ότι όσο και να προσπαθώ, κάνω πολύ μικρά βήματα (σαν στρουμφάκι) και έτσι για την ίδια απόσταση χρειάζομαι περισσότερα βήματα από τον μέσο όρο και δυσκολεύομαι να ανεβάσω ρυθμό πάνω από τα 6 λεπτά το χιλιόμετρο για παραπάνω από 2*400.

Γενικώς το καλύτερα από 6 λεπτά το χιλιόμετρο μου φαίνεται πρακτικά αδύνατο.

Να σημειώσω ότι τρέχω σε ταρτάν.

Παπούτσια που φοράω είναι τα Nike Lunarswift 3.

Κάθε συμβουλή, απόλυτα εκτιμητέα.

Σας ευχαριστώ όλους.

Edited by - marpap on 16/11/2012 11:19:11

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2012 :  11:21:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το να κάνεις μικρά βήματα δεν είναι απαραίτητα κακό ίσα ίσα που όταν κάνεις μεγάλα τότε μπορεί να έχεις πρόβλημα σε διάφορα σημεία του σώματος (γόνατα κτλπ).
Αυτό που δεν κατάλαβα είναι πως μεταφέρεις κραδασμούς στις γάμπες. Μήπως πατάς με το μπροστινό μέρος του ποδιού και αναγκαστικά οι γάμπες δουλεύουν πολύ ώστε να κρατάνε το βάρος;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

cnp271268
Forum-Runner

55 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2012 :  11:29:02  Εμφάνιση Προφίλ  Visit cnp271268 Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by marpap

Καλημέρα σε όλους.



Εν συντομία, τον Απρίλιο δεν μπορούσα να τρέξω πάνω από 2 χλμ. Με προπόνηση κάθε 2 μέρες έτρεξα τα 8 χλμ του Olympic Half Marathon σε 56 λεπτά (τραγικό, το ξέρω), τα 10 χλμ του Nike Running σε 1:13:28 (ακόμα πιο τραγικό, αλλά την ανηφόρα την πήγα περπατώντας) και τα 10χλμ του Κλασικού σε 1:12:26 από απειρία καθώς τελείωσα με πάρα πολλές δυνάμεις γιατί φοβήθηκα να πιέσω και κατέληξα να μην πιέσω καθόλου.


Το πρόβλημά μου είναι στην έλλειψη τεχνικής. Λόγω του ότι πατάω λάθος, διαπιστώνω ότι προσγειώνομαι άσχημα στο έδαφος (ξύλινα πόδια) και μεταφέρω πολλούς κραδασμούς στις γάμπες.
Επιπλέον, βλέπω ότι όσο και να προσπαθώ, κάνω πολύ μικρά βήματα (σαν στρουμφάκι) και έτσι για την ίδια απόσταση χρειάζομαι περισσότερα βήματα από τον μέσο όρο και δυσκολεύομαι να ανεβάσω ρυθμό πάνω από τα 6 λεπτά το χιλιόμετρο για παραπάνω από 2*400.

Γενικώς το καλύτερα από 6 λεπτά το χιλιόμετρο μου φαίνεται πρακτικά αδύνατο.

Να σημειώσω ότι τρέχω σε ταρτάν.

Παπούτσια που φοράω είναι τα Nike Lunarswift 3.

Κάθε συμβουλή, απόλυτα εκτιμητέα.

Σας ευχαριστώ όλους.


Καταρχην κανεις χρονος δεν ειναι τραγικος . Κανεις δεν ξεκινησε να τρεχει κανοντας γρηγορους χρονους. Μην βιαζεσαι για να μην τραυματιστεις.
Οσον αφορα το προβλημα σου , καλα κανεις και ρωτας εδω αλλα πρωτα ρωτα και ενα φυσιοθεραπευτη η γιατρο...

trehontas.blogspot.com/
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2012 :  11:48:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
1)www.runnerscorner.gr (πηγαινε παρε παπουτσια οταν θες απο εδω)
2)http://www.new-life.com.gr/product_info.php?products_id=927
Κανουν πολυ καλη δουλεια αν εχεις ευαισθησια στις γαμπες.
3)http://www.new-life.com.gr/product_info.php?products_id=771
Βοηθαει πολυ στο πιασιμο της γαμπας και οχι μονο.

Μπορει να πατας μπροστα γι'αυτο να "φορτωνεις" πολυ τις γαμπες + οτι εισαι και νεος δρομεας και πρεπει να κανεις τις αναλογες προσαρμογες.
Απλα επειδη και εμενα οι γαμπες μου σφιγγουν πολυ με αυτα εχω δει βελτιωση.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

marpap
Newbie Forum Runner

11 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2012 :  12:08:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Από όσο βλέπω, πατάω πολύ μπροστά στην πατούσα, κάτι το οποίο δεν ξέρω πως να το διορθώσω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2012 :  12:24:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν είναι κακό το οτι πατάς πολύ μπροστά. Επειδή είσαι νέος(-α) δρομέας, τα πόδια δεν έχουν μάθει ακόμα.
Προσπάθησε να κάνεις καλές διατάσεις και ασκήσεις ώστε να έχεις πιο χαλαρά κάτω άκρα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2012 :  12:47:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλα πατας απλα πρεπει να συνηθισουν οι γαμπες σου και να δινεις βαρος στις διατασεις.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2012 :  15:43:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by marpap

Από όσο βλέπω, πατάω πολύ μπροστά στην πατούσα, κάτι το οποίο δεν ξέρω πως να το διορθώσω.


Αλλοι δρομείς χτυπιούνται σαν τα "χταπόδια" για να εφαρμόσουν το πάτημά σου (συμπεριλαμβανομένου εμού) και εσύ το θεωρείς πρόβλημα;
...μάλλον θα βλέπεις τους υπόλοιπους δρομείς που προσγειώνουν έντονα το πέλμα τους πάνω στην πτέρνα τους (σαν να τρέχουν περπατώντας δηλαδή) και το δικό σου πάτημα σου φαίνεται περίεργο. Ίσως απλά να πατάς λίγο πιο έντονα μπροστά - από όσο χρειάζεται - με αποτέλεσμα οι γάμπες σου (άμαθες ακόμη) να κουράζονται περισσότερο. Δεν πειράζει... θα προσαρμοστούν.
Να έχεις υπόψη ότι όταν πατάς μπροστά, κατά βάση κάνεις μικρότερα βήματα (κονταίνεις το δρασκελισμό σου) και ταυτόχρονα "ανεβάζεις" τη συχνότητα του δρασκελισμού. Αυτό για καλό είναι. Το γεγονός ότι δε σου είναι εύκολο να κατεβάσεις το ρυθμό κάτω από 6'/km είναι ανεξάρτητο από το πάτημά σου, αλλά συνυφασμένο με το δρομικό σου υπόβαθρο.
Οπότε...keep walking...εεε running, και σιγά-σιγά θα βλέπεις και την ταχύτητά σου να βελτιώνεται...

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

marpap
Newbie Forum Runner

11 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2012 :  16:18:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδιά, σας ευχαριστώ πολύ όλους.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2012 :  19:51:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν σκεφτείς ότι άρχισα να τρέχω ξυπόλητος στο γκαζόν του γηπέδου για να τρέχω με τα μετατάρσια και όχι με μέση πατούσας ή φτέρνα, τι θα πείς;
Είσαι σε πολύ καλό δρόμο.
Δεν έχεις έλλειψη τεχνικής, προπονιτίλ θέλεις......................


The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000