Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Κρυοθεραπεία
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 3

chris1978
Forum-Runner

Greece


201 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 24/11/2012 :  12:47:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχω διαβάσει πως πολλοί αθλητές(runners)χρησιμοποιούν κρυοτικές αλοιφές μετά από μεγάλες προπονήσεις.Συμφωνείτε για αυτό και αν ναι,μήπως μπορείτε να μου προτείνετε καμιά καλή αλοιφή?

toulge
Advanced Forum-Runner

Greece
299 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/11/2012 :  13:35:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγω συχνα κανω κρυοθεραπεια αλλα η σωστοτερη δεν ειναι με την αλοιφη που βαζεις μετα το ντουζ που εχουν ανοιξει οι ποροι.Προτιμο να παιρνω ενα 5κιλο παγακια που τα ριχνω μεσα στην μπανιερα και γεμιζω την μπανιερα τοσο ωστε να μου σκεπαζουν τα ποδια και καθομαι μεσα για 20 λεπτα.Μολις βγεις νιωθεις πολυ χαλαρωμενος και ειναι οτι πρεπει μετα απο τα logn run αλλα και καποιες επιπονες διαλλειματικες.

Οσο αναφορα μια καλη αλοιφη αυτη ειναι η biofreeze.

think positive
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

chris1978
Forum-Runner

Greece


201 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/11/2012 :  13:44:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλό ακούγεται,αλλά εγώ που έχω ντουζιέρα θα καταλήξω στην αλοιφή.Και όπως είπες την βάζεις μετά απο κρύο ντούζ των ποδιών.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dejan
Master Forum-Runner

Greece


3884 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/11/2012 :  13:50:02  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Dejan Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by chris1978

Καλό ακούγεται,αλλά εγώ που έχω ντουζιέρα θα καταλήξω στην αλοιφή.Και όπως είπες την βάζεις μετά απο κρύο ντούζ των ποδιών.


Μετά από κρύο ντουζ ποδιών δεν έχουν ανοίξει οι πόροι αλλά έχουν κλείσει... όχι ότι τους χρειάζεσαι ανοιχτούς κιόλας. Τέτοιου είδους αλοιφές τις βάζουμε συνήθως μετά τη προπόνηση όχι μετά το ντουζ που μπορεί να είναι και 1 ώρα αργότερα.

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

toulge
Advanced Forum-Runner

Greece
299 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/11/2012 :  13:58:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγω παντα βρεχω τα ποδια μου αμεσως μετα απο την προπονηση αλλα εκει που τρεχω εχει βρυση και μπορω να το κανω.Με το που τα σκουπισεις και βαλεις την αλοιφη κατευθειαν καταλαβαινεις την διαφορα απο το να την βαλεις πανω σε στεγνο δερμα.Μπορεις να το τεσταρεις κι εσυ ο ιδιος.


quote:
Originally posted by chris1978

Καλό ακούγεται,αλλά εγώ που έχω ντουζιέρα θα καταλήξω στην αλοιφή.Και όπως είπες την βάζεις μετά απο κρύο ντούζ των ποδιών.



think positive
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/11/2012 :  15:12:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by toulge

Εγω συχνα κανω κρυοθεραπεια αλλα η σωστοτερη δεν ειναι με την αλοιφη που βαζεις μετα το ντουζ που εχουν ανοιξει οι ποροι.Προτιμο να παιρνω ενα 5κιλο παγακια που τα ριχνω μεσα στην μπανιερα και γεμιζω την μπανιερα τοσο ωστε να μου σκεπαζουν τα ποδια και καθομαι μεσα για 20 λεπτα.Μολις βγεις νιωθεις πολυ χαλαρωμενος και ειναι οτι πρεπει μετα απο τα logn run αλλα και καποιες επιπονες διαλλειματικες.

Οσο αναφορα μια καλη αλοιφη αυτη ειναι η biofreeze.

think positive



Αυτό είναι το ιδανικό αν το αντέχεις!

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

anna_ves
Elite Forum-Runner

Greece


1101 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/11/2012 :  18:54:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Προσπάθησα να το κάνω κι εγώ αυτό.. Αλλά δεν τα κατάφερα να βάλω ΚΑΙ παγάκια. Μόνο παγωμένο νερό, και μια φορά 2-3 παγοκύστες. Ναι μεν τα πόδια νιώθουν πολύ ωραία μετά, αλλά αν μπεις στην μπανιέρα από τη μέση και κάτω κι είσαι γυναίκα κινδυνεύεις από άλλα θέματα (και δεν εννοώ απλά να γίνεις κρυόκ..λη). Και σε αυτό είστε τυχεροί οι άντρες. Ε, μα πια!

------------------------------------------------------------------------
"ΕΞΙΣ ΔΕΥΤΕΡΑ ΦΥΣΙΣ" - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

chris1978
Forum-Runner

Greece


201 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/11/2012 :  19:19:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και εμείς κινδυνεύουμε από ψύξη στην μπανιέρα σαν άντρες.....και πίστεψέ με πονάει πολύ!!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dkoukou
Senior Forum-Runner

Greece
591 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/11/2012 :  12:30:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για το βυθισμα σε παγωμενο νερο μετα την προπονηση παντως δεν υπαρχει επαρκης επιστημονικη τεκμηριωση οτι βοηθαει περισσοτερο απο αλλες μεθοδους. Ωστοσο και εγω υποκειμενικα πιστευω οτι με βοηθαει σημαντικα ιδιως μετα απο μια δυσκολη διαλειμματικη. Η Paula Radcliffe μαλιστα ειναι φανατικος υποστηρικτης της μεθοδου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dejan
Master Forum-Runner

Greece


3884 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/11/2012 :  12:39:34  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Dejan Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by dkoukou

Για το βυθισμα σε παγωμενο νερο μετα την προπονηση παντως δεν υπαρχει επαρκης επιστημονικη τεκμηριωση οτι βοηθαει περισσοτερο απο αλλες μεθοδους. Ωστοσο και εγω υποκειμενικα πιστευω οτι με βοηθαει σημαντικα ιδιως μετα απο μια δυσκολη διαλειμματικη. Η Paula Radcliffe μαλιστα ειναι φανατικος υποστηρικτης της μεθοδου.


Κοίτα, είναι μία μέθοδος η οποία χρησιμοποιείται αρκετά χρόνια. Στην ουσία αυτό που γίνεται είναι παρόμοιο με αυτό που κάνει ένα soft tissue massage. Από τότε που ξεκίνησα αυτή τη μέθοδο σταμάτησαν διάφορα μικροπροβλήματα στα κάτω άκρα παρόλο που είμαι λίγο περισσότερο δυσλύγιστος από σκουπόξυλο.... Να είναι συμπτωματικό? Ίσως. Placibo? Δύσκολο.

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/11/2012 :  12:46:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
[quote]Originally posted by anna_ves
[...κινδυνεύεις από άλλα θέματα (και δεν εννοώ απλά να γίνεις κρυόκ..λη)...




"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

chris1978
Forum-Runner

Greece


201 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/11/2012 :  12:53:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πω πω ούτε να το φανταστώ δεν μπορώ,το να είμαι μέσα σε μια μπανιέρα με παγάκια...μππρρρρρρ θα προτιμήσω το κρύο ντουζ με την αλοιφή!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

toulge
Advanced Forum-Runner

Greece
299 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/11/2012 :  13:34:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
χαχαχα....Φαντασου οτι πολλες φορες παιρνω δυο 5κιλα και τα ριχνω μεσα και καθομαι για κανα μισαωρο.Μετα το πρωτο διλεπτο τα ποδια μου δεν τα αισθανομαι νιωθω παραλυτος..Ομως επειδη τις περισσοτερες φορες μετα απο εντονη διαλειμματικη ή ακομα και long run εχω μαθημα ποδηλασιας εσωτερικου χωρου (εργαζομαι ως spinning instructor σε γυμναστηριο) αν δεν το κανω αυτο θα κανω πεταλι σαν συγκαμενος ..... και θα με κοιτανε οι πελατες απορημενοι σαν να λενε...τι ειναι τουτος ρε...

Σε μενα φυσικα εχω δει να κανει δουλεια οπως και ενα καλο αθλητικο μασαζ μετα απο καποιες προπονησεις αλλα σε αλλους δεν ξερω ποσο μπορει να βοηθησει.Παντως σιγουρα κακο δεν κανει.

Ομως σε γυναικες οπως λες ειναι λιγο βαρβαρο.Δεν μπορει ενα μαλακο-απαλο δερμα οπως τον γυναικων να το υποβαλεις σε τετοια δοκιμασια..Και φυσικα εχετε και τα θεματα σας εσεις οι γυναικες..Εισαστε πιο ευαισθητες πως να το κανουμε...


quote:
Originally posted by anna_ves

Προσπάθησα να το κάνω κι εγώ αυτό.. Αλλά δεν τα κατάφερα να βάλω ΚΑΙ παγάκια. Μόνο παγωμένο νερό, και μια φορά 2-3 παγοκύστες. Ναι μεν τα πόδια νιώθουν πολύ ωραία μετά, αλλά αν μπεις στην μπανιέρα από τη μέση και κάτω κι είσαι γυναίκα κινδυνεύεις από άλλα θέματα (και δεν εννοώ απλά να γίνεις κρυόκ..λη). Και σε αυτό είστε τυχεροί οι άντρες. Ε, μα πια!

------------------------------------------------------------------------
"ΕΞΙΣ ΔΕΥΤΕΡΑ ΦΥΣΙΣ" - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ



think positive
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

anna_ves
Elite Forum-Runner

Greece


1101 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/11/2012 :  13:46:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όποτε το κάνω πάντως, ο άντρας μου δεν πλησιάζει καν να δει, παγώνει και μόνο στη σκέψη! Το πιο μαλακό-απαλό δέρμα των γυναικών είναι σχετικό. Δε νομίζω ότι έχουμε πιο ευαίσθητο δέρμα (άλλο τι μας βολεύει να λέμε... ). Τα υπόλοιπα όμως δεν είναι και για πολλή κακομεταχείριση

------------------------------------------------------------------------
"ΕΞΙΣ ΔΕΥΤΕΡΑ ΦΥΣΙΣ" - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

toulge
Advanced Forum-Runner

Greece
299 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/11/2012 :  13:57:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αυτο βασικα εννοω οτι δεν ειναι για σκληρη χρηση το γυναικειο δερμα σε σχεση με το αντρικο παντα.Βεβαια εχω δει πολλες γυναικες να μην...μασανε τιποτα.. αλλα σε γενικες γραμμες οι αντρες ειμαστε πιο....χοντροπετσοι

Χωρις υπερβολη μπορω να σου πω οτι δουλευω συχνα στα κοκκινα και σε hard running training αλλα και στα spinning και θα επρεπε να ειμαι συνηθισμενος. Ομως φετος κυριολεκτικα διαλυθηκα.Μετα τον μαραθωνιο οχι κρυοθεραπεια αλλα καλυμπρα ηθελα να ισιωσω.Μου αφησε αρκετα θεματα φετος η κλασικη.Εκτος απο τα γνωστα πιασιματα σε τετρακεφαλους και κνημες τα πελματα μου ειχαν τα κακα τους χαλια τις 2-3 μερες μετα τον αγωνα..Ακομα και τωρα 2 εβδομαδες μετα υπαρχουν σημαδια στα πελματα..

quote:
Originally posted by anna_ves

Όποτε το κάνω πάντως, ο άντρας μου δεν πλησιάζει καν να δει, παγώνει και μόνο στη σκέψη! Το πιο μαλακό-απαλό δέρμα των γυναικών είναι σχετικό. Δε νομίζω ότι έχουμε πιο ευαίσθητο δέρμα (άλλο τι μας βολεύει να λέμε... ). Τα υπόλοιπα όμως δεν είναι και για πολλή κακομεταχείριση

------------------------------------------------------------------------
"ΕΞΙΣ ΔΕΥΤΕΡΑ ΦΥΣΙΣ" - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ



think positive
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Spartiatis
Elite Forum-Runner

Greece


1605 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/11/2012 :  20:07:12  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Spartiatis Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Προσωπικά βάζω κατεψυγμένα λαχανικά, αρακα, καλαμπόκι στα γόνατα και στους αστραγαλους.

ΟΤΙ ΔΕ ΛΥΝΕΤΑΙ....ΚΟΒΕΤΑΙ..
ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000