Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Κρυοθεραπεία
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 3

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/07/2016 :  10:27:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χτες μετά το μασάζ (σε γνωστό μασέρ-χειροπράκτη στη Βούλα) δοκίμασα για 2η φορά την κρυοθεραπεία και είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος από τη διαδικασία. Πρακτικά δεν μπορώ να πω πόσο βοηθάει η κρυοθεραπεία και πόσο το μασάζ και κατά πόσο κάποιο από τα δύο μπορεί να είναι placebo. Το σίγουρο είναι ότι όταν προσπάθησα να κάνω ένα γερό τέντωμα στα πόδια μου, πχ το βράδυ στο κρεβάτι, δεν αισθάνθηκα ότι θα μαγκώσουν οι τετρακέφαλοι κι οι γάμπες και θα κλειδώσουν. Επίσης, σήμερα, οι καταπονημένοι από τους αυξημένους όγκους των τελευταίων εβδομάδων τετρακέφαλοι και τα γόνατα, είναι φανερά πιο ξεκούραστοι, και έχω παρατηρήσει αξιοσημείωτη διαφορά πχ στην άνεση με την οποία σηκώνομαι από την καρέκλα μου.

Η διαδικασία έχει ως εξής: δεν προϋποθέτει να έχεις κάνει μασάζ, αλλά αν έχεις κάνει ξεπλένεις τα πόδια για να φύγουν τα λάδια. Μένεις με το σορτς-εσώρουχο από τη μέση και κάτω. Φοράς μέχρι τον αστράγαλο καλτσάκια από νεοπρέν (τύπου ψαροντουφεκου) και μπαίνεις σε μια δεξαμενή σα βαρέλι. Το νερό σου φτάνει μέχρι ψηλά στα τετρακέφαλα. Η θερμοκρασία του νερού που έχω κάνει ήταν στους 3-4 βαθμούς, ή λίγο πιο πάνω. Τη στιγμή εισόδου στο νερό, δεν είναι το απίστευτο κρύο που ίσως περιμένεις. Αλλά μετά από 15-20sec αρχίζεις να το νοιώθεις. Στο 1 λεπτό αισθάνεσαι για τα καλά το κρύο, κυρίως στα πέλματα και στα δάχτυλα. Μέχρι το 2ο λεπτό σκέφτεσαι: τι δουλειά έχω εδώ? Ας πάω να φύγω. Τελικά με λίγη κουβέντα συνηθίζεται και ψιλοξεχνιέσαι. Την ίδια ώρα κουνάς τα πέλματα για να αντέξεις το κρύο και για να μην κολλήσουν κάτω τα καλτσάκια. Maximum που κάθεσαι είναι τα 10 λεπτά. Κόστος όσο περίπου ένας καφές έξω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

PATENTAS
Elite Forum-Runner

Greece
1494 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/07/2016 :  22:51:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Άρη, αυτό που περιγράφεις το κάνεις σπίτι σου ή στον φυσιοθεραπευτή;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/07/2016 :  02:18:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by PATENTAS

Άρη, αυτό που περιγράφεις το κάνεις σπίτι σου ή στον φυσιοθεραπευτή;



Στο φυσιοθεραπευτή. Έχω βέβαια και στο σπίτι ένα κρυοτζέλ (της nexcare) στην κατάψυξη το οποίο βάζω εναλλάξ στα γόνατα μετά τα LR.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/07/2016 :  09:15:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχω δει διαφημιστικές καταχωρήσεις ενός κέντρου κρυοθεραπείας στα νότια προάστεια στις οποίες συμμετέχουν και γνωστοί αθλητές. Πρόκειται για το ίδιο κέντρο; Από ότι είχα καταλάβει το κόστος είναι αρκετά παραπάνω από έναν καφέ.

No pain, no gain!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/07/2016 :  10:13:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by dimitrissss

Έχω δει διαφημιστικές καταχωρήσεις ενός κέντρου κρυοθεραπείας στα νότια προάστεια στις οποίες συμμετέχουν και γνωστοί αθλητές. Πρόκειται για το ίδιο κέντρο; Από ότι είχα καταλάβει το κόστος είναι αρκετά παραπάνω από έναν καφέ.

No pain, no gain!



Μάλλον αναφέρεσαι στην πολύ πιο εξειδικευμένη ολόσωμη κρυοθεραπεία μέσω καμπίνας κρυοσάουνας που χρησιμοποιεί αεριοποιημένο άζωτο στοχεύοντας όχι μόνο σε αθλητική αποκατάσταση, αλλά και σε βελτίωση αισθητικής και ευεξίας.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/07/2016 :  11:29:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους

Edited by - Nek2000 on 06/07/2016 11:32:17
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/07/2016 :  12:38:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ναι κάτι τέτοιο με θερμοκρασίες όπως αυτές στη φωτογραφία!

No pain, no gain!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/07/2016 :  13:23:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Cryosauna ή Ολόσωμη Κρυοθεραπεία ονομάζετα. Ξέρω ότι υπάρχει κάποιο στην Γλυφάδα και νομίζω ότι κοστίζει περίπου όσο 10 καφέδες έξω
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/07/2016 :  18:08:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και βάλε

No pain, no gain!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

G.A.P.
Forum-Runner

105 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/07/2016 :  20:20:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παίδες πέρυσι πήγα σε ένα κατάστημα ειδών καθαριότητας και αγόρασα τον πιο μεγάλο πλαστικό κάδο σκουπιδιών που είχε!Κόστος 15ευρώ.Του ρίχνώ νερό μέχρι την μέση περίπου και του προσθέτω 10 κιλά παγάκια που έχω αγοράσει με κόστος 4-5ευρώ περίπου.Με καλύπτει μέχρι τα τετρακέφαλα και κάθομαι μέσα σε αυτό 10'.Τα αποτελέσματα μετά από ένα επίπονο long run είναι άκρως ευεργετικά για τα κουρασμένα πόδια μου.Για τους πιο τολμηρούς υπάρχει και το γέμισμα της μπανιέρας με παγάκια (το κάνουν πολλοί επαγγελματίες αθλητές)για καλύτερα αποτελέσματα σε όλο το σώμα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/07/2016 :  20:46:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μπρρρρρρ!!!!

No pain, no gain!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Peter L
Senior Forum-Runner

696 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/07/2016 :  09:13:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πρόσφατα μια έρευνα έδειξε ότι καλύτερη αποκατάσταση μετά από μια επίπονη προπόνηση γίνεται με θερμοκρασία νερού 10-14 βαθμών Κελσίου για 10-14 λεπτά.
Πολλές φορές οι υπερβολές μπορεί να έχουν τα αντίθετα αποτελέσματα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/07/2016 :  10:15:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πάντως και ποδοσφαιρικές ομάδες βάζουν τους παίχτες μετά από αγώνες ή προπονήσεις να μπαίνουν σε βαρέλια με κρύο νερό.

No pain, no gain!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/07/2016 :  12:28:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by G.A.P.

Παίδες πέρυσι πήγα σε ένα κατάστημα ειδών καθαριότητας και αγόρασα τον πιο μεγάλο πλαστικό κάδο σκουπιδιών που είχε!Κόστος 15ευρώ.Του ρίχνώ νερό μέχρι την μέση περίπου και του προσθέτω 10 κιλά παγάκια που έχω αγοράσει με κόστος 4-5ευρώ περίπου.Με καλύπτει μέχρι τα τετρακέφαλα και κάθομαι μέσα σε αυτό 10'.Τα αποτελέσματα μετά από ένα επίπονο long run είναι άκρως ευεργετικά για τα κουρασμένα πόδια μου.Για τους πιο τολμηρούς υπάρχει και το γέμισμα της μπανιέρας με παγάκια (το κάνουν πολλοί επαγγελματίες αθλητές)για καλύτερα αποτελέσματα σε όλο το σώμα



!!!Ααααάρχοντας (του Πάγου)!!! :D
Εξαιρετική ιδέα και θα την έχω στα υπόψη...

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/07/2016 :  14:07:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...εχοντας δοκιμασει ολες τις μεθοδους, συμπεριλαμβανομενης της κρυοσαουνας, που ειναι η καλυτερη, αλλα δυστυχως πανακριβη, θεωρω οτι η μεθοδος της μπανιερας με παγωμενο νερο (ριχνοντας καμμια 20αρια μονολιτρα παγωμενα εμφιαλωμενα νερα)...ειναι η αποτελεσματικοτερη!!!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000