Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Κρυοθεραπεία
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 3

panos81
Forum-Runner

Greece
63 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/07/2016 :  19:24:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
γιατι τοσο ταλαιπωρία ρε παιδια ?
παγακια μεσα στη μπανιερα ?
κανω μπανιο θαλασσα και τον χειμωνα αλλα αυτο με τα παγακια ειναι μαρτύριο.
προσωπικα αφου κανω το μπανιο μου ,το βαζω στο τερμα κρυο και ριχνω μονο στα ποδια για κανα 5λεπτο ,περνώντας απο ολες τις μυικές ομαδες

5-12-05
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

prof
Advanced Forum-Runner

263 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/07/2016 :  00:13:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Aroulio

quote:
Originally posted by PATENTAS

Άρη, αυτό που περιγράφεις το κάνεις σπίτι σου ή στον φυσιοθεραπευτή;



Στο φυσιοθεραπευτή. Έχω βέβαια και στο σπίτι ένα κρυοτζέλ (της nexcare) στην κατάψυξη το οποίο βάζω εναλλάξ στα γόνατα μετά τα LR.


Το nexcare που εχεις κανει για γονατα; Τι μεγεθος ειναι; Μπορεις να το εχεις και να περπατας;
Γνωριζει αλλος καποιο pack κρυου για γονατο οικονομικο που να μπορεις να το φορας και να περπατας;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/07/2016 :  08:40:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by prof

quote:
Originally posted by Aroulio

quote:
Originally posted by PATENTAS

Άρη, αυτό που περιγράφεις το κάνεις σπίτι σου ή στον φυσιοθεραπευτή;



Στο φυσιοθεραπευτή. Έχω βέβαια και στο σπίτι ένα κρυοτζέλ (της nexcare) στην κατάψυξη το οποίο βάζω εναλλάξ στα γόνατα μετά τα LR.


Το nexcare που εχεις κανει για γονατα; Τι μεγεθος ειναι; Μπορεις να το εχεις και να περπατας;
Γνωριζει αλλος καποιο pack κρυου για γονατο οικονομικο που να μπορεις να το φορας και να περπατας;



To nextcare υπάρχει σε 3 μεγέθη και εγώ χρησιμοποιώ το μεγαλύτερο.
Οι διαστάσεις είναι
Mini 10x10cm
Comfort 10x26,5cm
Maxi 20x30cm

Το μεγάλο (τουλάχιστον) μπορεί να χρησιμοποιηθεί και ως θερμοφόρα. Το έχω μόνιμα στην κατάψυξη και μετά από long ή όταν έχω θέμα το βάζω (μαζί με τη λεπτή υφασμάτινη θήκη που το συνοδεύει) πάνω στο γόνατο, κάθετα στο πόδι, ώστε να πιάνει και την εσωτερική και εξωτερική πλευρά του γονάτου και στη συνέχεια το στεραιώνω με ένα υμάντα τύπου σκρατς, οπότε μπαίνει και βγαίνει εύκολα. Κι ανά 10-20 λεπτά αλλάζω πόδι. Έχω τα πόδια τεντωμένα, πχ συνήθως στον καναπέ, αλλά αν το έχω στεραιώσει καλά δεν έχω πρόβλημα να περπατήσω μέσα στο σπίτι.

Στοιχίζει περί τα 15€.

ΣΗΜ: μειονέκτημα είναι ότι όταν είναι παγωμένο αν πας να το λυγίσεις, είναι εύκολο να ανοίξει στο σημείο της ένωσης του πλαστικού-"ραφής"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/07/2016 :  10:02:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το δικό μου κρύο μπάνιο είναι κάπως πιο απλό, αλλά πολύ αναζωογωνητικό. Κάνω μόνο στις πολύ δύσκολες προπονήσεις, σε long runs πέρα από τα 20 χλμ. Βρέχω τα πόδια με κρύο νερό όπως ο @panos81 για 5 λεπτά, 3 λεπτά με χλιαρό και ξανά αυτό για άλλες δύο φορές. Όταν έχω πολύ μεγάλα long runs, πάνω από τα 27 χλμ, γεμίζω τη μπανιέρα με κρύο νερό (αυτές οι προπονήσεις μου συμβαίνουν πάντα χειμώνα) και κάθομαι μέσα για 15 ολόκληρα λεπτά. Δεν είναι πολύ ευχάριστο...

Πάντως υπάρχει πιο αναζωογωνητικό "κόλπο": στον πρώτο μου μαραθώνιο, μετά το τέλος αναγκάστηκα να περπατήσω για περίπου ένα χιλιόμετρο. Ήταν σωστός Γολγοθάς, όμως την άλλη μέρα τα πόδια μου ήταν σχετικά ξεκούραστα και όχι ιδιαίτερα πιασμένα. Ανάλογο μου έχει συμβεί και μετά από 30άρι long run. Οπότε σκέφτομαι να το δοκιμάσω πιο συστηματικά.



Υ.Γ.: Κάπου πέτυχα τελευταία (νομίζω στο βρετανικό Runner's World) ότι καινούριες έρευνες δείχνουν πως η κρυοθεραπεία δεν είναι τόσο αποτελεσματική όσο θεωρούνταν ως τώρα και ενδεχομένως να αυξάνει τους χρόνους ανάνηψης και να χειροτερεύει την επίδοση.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

prof
Advanced Forum-Runner

263 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/07/2016 :  10:41:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστω aroulio. Σκεφτομαι να αγορασω το https://www.amazon.com/gp/aw/d/B0091IOISW/ref=cm_cr_arp_mb_bdcrb_top?ie=UTF8
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/07/2016 :  12:11:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@prof
δε φαίνεται άσχημο. Μάλλον πιο καλό από το nexcare, αλλά δεν έχω άποψη. Απλά σκέψου πως θα το στεραιώνεις. Είναι σκυλοβαρετό πχ να δένεις και να στεραιώνεις ένα επίδεσμο, έστω ελαστικό 2-3 μέτρα και μετά να το ξετιλύγεις και να το τυλίγεις στο άλλο πόδι.

@bloom
όντως παλαιότερα είχα ακούσει -και το εφαρμόζω- ως οδηγία από προπόνητη γνωστής δρομικής ομάδας "αν μπορείτε βγείτε για περπάτημα ακόμα και το ίδιο απόγευμα μετά το μαραθώνιο, θα κάνει τεράστια αλλαγή στην καθημερινότητα την επόμενη μέρα σας"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000