Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 ενοχληση στο συκωτι απο το διαφραγμα?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 3

sotos-marathon
Elite Forum-Runner

Greece
1737 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 30/11/2012 :  18:03:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
στον κμα που ηταν ο πρωτος μου περιπου στο 38 κμ αρχισαν οι πονοι δεξια στο συκωτι μαλλον κ ταυτοχρονα αριστερα στην σπληνα μαλλον με αποτελεσμα να μην μπορω να παρω ανασα κ αυτο με αναγκασε να περπατησω περιπου 5 λεπτα κ ποτε ξανα να εχω την ιδια ταχυτητα πριν τους πονους.ετσι εχασα αρκετο χρονο με αποτελεσμα να τερματισω σε 3:40 ενω με βαση την εργομετρηση που ειχα κανει εβγαζε 3:20 3:25.μικρο το κακο για πρωτη φορα.
τα πονακια αποτην δεξια μερια συνεχιστηκαν για 10 μερες περιπου κ αναγκαστηκα να κανω εξετασεις αιματος υπερηχο ολα ομως οκ κ ο γιατρος μου μου ειπε οτι ειμαι σουπερ απλα να ξεκουραστω.
την Κυριακη στο 10αρι του Αγ.Κοσμα δεν με ενοχλησε...σημερα στη προπονηση πολυ λιγο αλλα μολις εκανα ρυθμικα εισπνοη εκπνοη με αφηνε.
οταν το ανεφερα στον εργοφυσιολογο μου μου ειπε οτι προερχεται απο το διαφραγμα κ χτυπαει κ λιγο στο συκωτι αλλα ειναι κατι το φυσιολογικο του οργανισμου λογω της πρωτογνωρης καταστασης των πολλων χλμ του μαραθωνιου κ οτι με την παροδο του χρονου κ των προπονησεων θα σταματησει.
σας εχει συμβει κατι παρομοιο στους ποιο εμπειρους δρομεις?ευχαριστω!

Dejan
Master Forum-Runner

Greece


3884 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/11/2012 :  18:39:13  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Dejan Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Να... υπενθυμίσω μόνο ότι το συκώτι δεν έχει νευρικές απολήξεις ^_^

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

chris1978
Forum-Runner

Greece


201 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/11/2012 :  18:47:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν είμαι έμπειρος δρομέας,αλλά πιστεύω αν οι τρανσαμινάσες είναι στα φυσιολογικά όρια τότε μην φοβάσαι τίποτα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotos-marathon
Elite Forum-Runner

Greece
1737 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/11/2012 :  18:47:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
δηλαδη?λιγο πιο αναλυτικα αν θες Dejan.ευχαριστω!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotos-marathon
Elite Forum-Runner

Greece
1737 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/11/2012 :  18:48:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ηταν ολες οι εξετασεις πολυ καλες...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dejan
Master Forum-Runner

Greece


3884 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/11/2012 :  19:25:22  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Dejan Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Ότι στην ουσία το συκώτι δεν πονάει. Συνήθως είναι εντερικό ή/και διαφραγματικό. Το συκώτι όντως μπορεί ακόμη να είναι "άδειο" εάν έτρεξες μαραθώνιο ενώ και το γενικότερο σύστημα μπορεί να μην έχει συνέρθει. Το δικό μου δεν έχει συνέρθει ακόμη πλήρως παρόλο που πήγα χαλαρά τον αγώνα. Στα υπόψη ότι έπαθα ακριβώς το ίδιο πράγμα κι εγώ στον αγώνα (το έγραψα αλλά μπορεί να μη το είδες) και έχασα μάλλον πάνω από 20 λεπτά.

Κάτσε ξεκουράσου μερικές μέρες.

Υ.Γ. Τι κακό είναι αυτό που όλοι μετά το μαραθώνιο αντί να κάτσουν να ηρεμήσουν λίγο ξεκίνησαν να βαράνε λες και δεν τρέξαν :P Ξεκούραση.... αν θέλετε να τρέξετε και στους επόμενους μαραθωνίους :P

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotos-marathon
Elite Forum-Runner

Greece
1737 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/11/2012 :  19:31:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σ ευχαριστω πολυ ησουν πολυ κατατοπιστικος!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/11/2012 :  20:21:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Την έχω πάθει κι εγώ με αυτόν τον τρόπο Σωτήρη, σε 2,3 αγώνες. Η αλήθεια είναι ότι σε τελειώνει αν σε βρει τέτοιος πόνος. Κάτω αριστερά ή δεξιά στην κοιλιά. Πρέπει να είναι το διάφραγμα.
Θα σε γελάσω για το που το διάβασα, το ότι πρέπει να παίρνεις εισπνοή και εκπνοή όταν χτυπά στο έδαφος το αριστερό πόδι, ρυθμικά, 1 ανάσα (εισπνοή-εκπνοή) ανά 4 βήματα. Έτσι δεν πιέζεται το διάφραγμα. Όμως από όταν άρχισα να δουλεύω με τις ανάσες δεν έχω πρόβλημα. Αυτό σημαίνει ότι πάω και ελεγχόμενα βέβαια χωρίς να λαχανιάζω. Γρήγορα αλλά ελγχόμενα, ας μη τα συγχέουμε. Νομίζω η λύση είναι οι σωστές και βαθιές ανάσες. Αν ρίξεις τον ρυθμό σε αφήνει ο πόνος, αλλά σε ξαναβρίσκει αμέσως αν πας να ανεβάσεις.
Τέλος πάντων όλα στο πρόγραμμα είναι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotos-marathon
Elite Forum-Runner

Greece
1737 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/11/2012 :  20:45:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ναι το εχω παρατηρησει κ εγω Γιωργο αυτο με τις ανασες κ ειναι πολυ καλυτερα...σ ευχαριστω πολυ κ σενα Γιωργο που μοιραστηκες την εμπειρια σου μαζι μου!

Edited by - sotos-marathon on 30/11/2012 20:47:31
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MANTONA
Advanced Forum-Runner



401 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/11/2012 :  21:11:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by sotos-marathon

στον κμα που ηταν ο πρωτος μου περιπου στο 38 κμ αρχισαν οι πονοι δεξια στο συκωτι μαλλον κ ταυτοχρονα αριστερα στην σπληνα μαλλον με αποτελεσμα να μην μπορω να παρω ανασα κ αυτο με αναγκασε να περπατησω περιπου 5 λεπτα κ ποτε ξανα να εχω την ιδια ταχυτητα πριν τους πονους.ετσι εχασα αρκετο χρονο με αποτελεσμα να τερματισω σε 3:40 ενω με βαση την εργομετρηση που ειχα κανει εβγαζε 3:20 3:25.μικρο το κακο για πρωτη φορα.
τα πονακια αποτην δεξια μερια συνεχιστηκαν για 10 μερες περιπου κ αναγκαστηκα να κανω εξετασεις αιματος υπερηχο ολα ομως οκ κ ο γιατρος μου μου ειπε οτι ειμαι σουπερ απλα να ξεκουραστω.
την Κυριακη στο 10αρι του Αγ.Κοσμα δεν με ενοχλησε...σημερα στη προπονηση πολυ λιγο αλλα μολις εκανα ρυθμικα εισπνοη εκπνοη με αφηνε.
οταν το ανεφερα στον εργοφυσιολογο μου μου ειπε οτι προερχεται απο το διαφραγμα κ χτυπαει κ λιγο στο συκωτι αλλα ειναι κατι το φυσιολογικο του οργανισμου λογω της πρωτογνωρης καταστασης των πολλων χλμ του μαραθωνιου κ οτι με την παροδο του χρονου κ των προπονησεων θα σταματησει.
σας εχει συμβει κατι παρομοιο στους ποιο εμπειρους δρομεις?ευχαριστω!



Στις τελευταίες προπονήσεις που είχα ανεβάσει ρυθμό και χλμ είχα παρόμοιο πρόβλημα. Το ίδιο έπαθα και σε ένα 5άρι που έτρεξα, δεν με άφηνε να τα "δώσω όλα". Επώδυνη και ενοχλητική αίσθηση.

Τελικά έμαθα πως βοηθά πολύ η εξής τεχνική: Bγάζεις όλο τον αέρα-οξυγόνο από το στόμα...μένεις για λίγα δευτερόλεπτα χωρίς να παίρνεις αέρα (μην σκάσεις ) και αμέσως μετά εισπνέεις. Το έκανα 2-3 φορές την ημέρα και μπορώ να πώ "δεν με ξαναθυμήθηκε".

<<Ό,τι δεν με σκοτώνει με κάνει πιο δυνατή>>!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thesalos
Advanced Forum-Runner

220 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/11/2012 :  22:00:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
πιστευω οτι ειναι η λεγομενη --σουβλια στα πλευρα--το 2009 στο ζαπειο

αγορασα το power breath .τοτε ο πονος με επισκεπτοταν συχνα-πυκνα και

αναγκαζομουν και εγω να κοψω,να περπατω.τωρα το χρησιμοπειω 3 φορες την

εβδομαδα και απο το 2009 δεν με εχει ξαναενοχληση ουτε σε αγωνα ουτε σε

αγωνα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/11/2012 :  22:00:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παρακαλώ, Σωτήρη, σ' αυτή την ομάδα αλληλοβοήθειας και ψυχοδιαταρακτικής υποστήριξης είναι ωραίο να μοιράζεσαι. :)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/11/2012 :  23:21:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by giorgosdelta

Την έχω πάθει κι εγώ με αυτόν τον τρόπο Σωτήρη, σε 2,3 αγώνες. Η αλήθεια είναι ότι σε τελειώνει αν σε βρει τέτοιος πόνος. Κάτω αριστερά ή δεξιά στην κοιλιά. Πρέπει να είναι το διάφραγμα.
Θα σε γελάσω για το που το διάβασα, το ότι πρέπει να παίρνεις εισπνοή και εκπνοή όταν χτυπά στο έδαφος το αριστερό πόδι, ρυθμικά, 1 ανάσα (εισπνοή-εκπνοή) ανά 4 βήματα. Έτσι δεν πιέζεται το διάφραγμα. Όμως από όταν άρχισα να δουλεύω με τις ανάσες δεν έχω πρόβλημα. Αυτό σημαίνει ότι πάω και ελεγχόμενα βέβαια χωρίς να λαχανιάζω. Γρήγορα αλλά ελγχόμενα, ας μη τα συγχέουμε. Νομίζω η λύση είναι οι σωστές και βαθιές ανάσες. Αν ρίξεις τον ρυθμό σε αφήνει ο πόνος, αλλά σε ξαναβρίσκει αμέσως αν πας να ανεβάσεις.
Τέλος πάντων όλα στο πρόγραμμα είναι.





Είναι απο το διάφραγμα,όντως Γιώργη.Το διάβασα και εγώ τελευταία.

Η πιό χαμένη μέρα απο την ζωή μας είναι εκείνη που δέν χαμογελάσαμε.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/11/2012 :  23:24:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...Και εγώ πίστευα πως είναι σπλήνα,συκώτι κλπ αλλά όχι.Ο πόνος προέρχεται απο το διάφραγμα.

Η πιό χαμένη μέρα απο την ζωή μας είναι εκείνη που δέν χαμογελάσαμε.


Edited by - ANASTASIOS on 30/11/2012 23:24:48
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotos-marathon
Elite Forum-Runner

Greece
1737 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/12/2012 :  21:56:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
υπαρχει ενοχληση κ την ημερα που δεν εχεις τρεξει?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/12/2012 :  22:05:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τώρα δε θυμάμαι να σου πω την αλήθεια. Ίσως αν πιέστηκες πολύ να επιμείνει και την επόμενη μερα. Λογικά θα πρέπει να περάσει σε 2,3 μέρες. Έχεις ακόμη θέμα Σωτήρη;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000