Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Απορία για διαφορετικά drops σε παπούτσια
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 4

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/06/2013 :  15:35:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Nick F

ευχαριστώ για τις προτάσεις...!
η adidas δεν βγάζει κανένα 4mm..?

______________________
Βάφλα με παγωτό παρφέ σοκολάτα & κρέμα,με καραμελωμένους ξηρούς καρπούς και σιρόπι σοκολάτας...!!




Τα Haggio ειναι 4mm Νικο και ειναι απιστευτα γρηγορα αλλα αν δεν εχεις συνηθισει να τρεχεις με τοσο λεπτοσολα και μπροστα σ δεν ειναι για πολλα χιλιομετρα, δηλαδη και για αγωνιστικο 10αρι φοβαμαι να τα βαλω.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nick F
Master Forum-Runner

Greece


2942 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/06/2013 :  16:12:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Savvas

quote:
Originally posted by Nick F

ευχαριστώ για τις προτάσεις...!
η adidas δεν βγάζει κανένα 4mm..?

______________________
Βάφλα με παγωτό παρφέ σοκολάτα & κρέμα,με καραμελωμένους ξηρούς καρπούς και σιρόπι σοκολάτας...!!




Τα Haggio ειναι 4mm Νικο και ειναι απιστευτα γρηγορα αλλα αν δεν εχεις συνηθισει να τρεχεις με τοσο λεπτοσολα και μπροστα σ δεν ειναι για πολλα χιλιομετρα, δηλαδη και για αγωνιστικο 10αρι φοβαμαι να τα βαλω.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ


κατάλαβα! άρα πάω για τα kinvara μιας που τα βγάζει και ωραία χρώματα..!!

______________________
Βάφλα με παγωτό παρφέ σοκολάτα & κρέμα,με καραμελωμένους ξηρούς καρπούς και σιρόπι σοκολάτας...!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/06/2013 :  16:30:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Nick F

quote:
Originally posted by Savvas

quote:
Originally posted by Nick F

ευχαριστώ για τις προτάσεις...!
η adidas δεν βγάζει κανένα 4mm..?

______________________
Βάφλα με παγωτό παρφέ σοκολάτα & κρέμα,με καραμελωμένους ξηρούς καρπούς και σιρόπι σοκολάτας...!!




Τα Haggio ειναι 4mm Νικο και ειναι απιστευτα γρηγορα αλλα αν δεν εχεις συνηθισει να τρεχεις με τοσο λεπτοσολα και μπροστα σ δεν ειναι για πολλα χιλιομετρα, δηλαδη και για αγωνιστικο 10αρι φοβαμαι να τα βαλω.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ


κατάλαβα! άρα πάω για τα kinvara μιας που τα βγάζει και ωραία χρώματα..!!

______________________
Βάφλα με παγωτό παρφέ σοκολάτα & κρέμα,με καραμελωμένους ξηρούς καρπούς και σιρόπι σοκολάτας...!!




Με τα Kinvara τρεχεις και Μαραθωνιο.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

psaras
Senior Forum-Runner

Denmark


559 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/06/2013 :  17:03:06  Εμφάνιση Προφίλ  Visit psaras Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα Haggio έχουν Heel (17mm), Forefoot (12mm)
Φοβερά παπούτσια,έχω βγάλει πολλά χιλ μαζί τους και έχω τρέξει μέχρι και μαραθώνιο (3:15)
θέλουν προσαρμογή και δύσκολα γλυτώνεις τα πιασίματα στις γάμπες
Συνήθως στα 600 χιλ αρχίζει να ξεκολλά το πλαστικό μπροστά αλλά αντέχουν ,τα περίμενα για λιγότερα χιλιόμετρα όμως με διέψευσαν.
Στην άσφαλτο κάνουν θόρυβο ,δεν περνάς απαρατήρητος
Για 5αρια 10αρια αγώνες τι να πω είναι φοβερά, κάνουν χοντρή ζημιά σε άσφαλτο η και σε δάσος
Δεν υπάρχει περίπτωση να μείνω χωρίς Haggio εκτός και εάν τα σταματήσουν


Manolis Psaradakis

Edited by - psaras on 06/06/2013 17:20:51
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/06/2013 :  18:43:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by psaras

Τα Haggio έχουν Heel (17mm), Forefoot (12mm)
Φοβερά παπούτσια,έχω βγάλει πολλά χιλ μαζί τους και έχω τρέξει μέχρι και μαραθώνιο (3:15)
θέλουν προσαρμογή και δύσκολα γλυτώνεις τα πιασίματα στις γάμπες
Συνήθως στα 600 χιλ αρχίζει να ξεκολλά το πλαστικό μπροστά αλλά αντέχουν ,τα περίμενα για λιγότερα χιλιόμετρα όμως με διέψευσαν.
Στην άσφαλτο κάνουν θόρυβο ,δεν περνάς απαρατήρητος
Για 5αρια 10αρια αγώνες τι να πω είναι φοβερά, κάνουν χοντρή ζημιά σε άσφαλτο η και σε δάσος
Δεν υπάρχει περίπτωση να μείνω χωρίς Haggio εκτός και εάν τα σταματήσουν


Manolis Psaradakis




Εγω Μανωλη οταν τα πηρα εκανα ολες τις διαλλειματικες με αυτα, δεν ηθελα να βαλω τιποτε αλλο, μεχρι που επαθα μια θλαση στην γαμπα...

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

psaras
Senior Forum-Runner

Denmark


559 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/06/2013 :  22:07:58  Εμφάνιση Προφίλ  Visit psaras Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Σάββα εφόσον σε πείραξαν μακριά τους

Manolis Psaradakis
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

CaballoBlanco
Advanced Forum-Runner

Greece
378 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/06/2013 :  11:10:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η θλάση μήπως ήταν τυχαία; Επίσης υπάρχει διαλλειματική και διαλλειματική. Άλλο το 6 Χ 400 και άλλο το 12 Χ 1000 π.χ. Κάτι άλλο που έχω καταλάβει είναι το εξής: Από τη στιγμή που κατέβεις σε drop, μάλλον δεν είναι σωστό να επιστρέφεις σε μεγάλο τακούνι. Δεν ξέρω πόσο είναι σωστό να τρέχεις και με τα 4 mm, και με τα 12 mm, έστω σε διαφορετικές προπονήσεις. Προσωπικά, από τα λίγα που έχω κάνει, και δεδομένου ότι δουλεύω κατά κανόνα, κάτω από τα 9 mm (Adios 2), μέχρι και τα 0 (5 Fingers), όταν χρησιμποποιώ ένα ψιλοτάκουνο Air Pegasus (χθες ήταν η τελευταία μέρα τους), δε μπορώ ούτε να περπατήσω και μου βγαίνουν προβλήματα...

quote:
Originally posted by Savvas

quote:
Originally posted by psaras

Τα Haggio έχουν Heel (17mm), Forefoot (12mm)
Φοβερά παπούτσια,έχω βγάλει πολλά χιλ μαζί τους και έχω τρέξει μέχρι και μαραθώνιο (3:15)
θέλουν προσαρμογή και δύσκολα γλυτώνεις τα πιασίματα στις γάμπες
Συνήθως στα 600 χιλ αρχίζει να ξεκολλά το πλαστικό μπροστά αλλά αντέχουν ,τα περίμενα για λιγότερα χιλιόμετρα όμως με διέψευσαν.
Στην άσφαλτο κάνουν θόρυβο ,δεν περνάς απαρατήρητος
Για 5αρια 10αρια αγώνες τι να πω είναι φοβερά, κάνουν χοντρή ζημιά σε άσφαλτο η και σε δάσος
Δεν υπάρχει περίπτωση να μείνω χωρίς Haggio εκτός και εάν τα σταματήσουν


Manolis Psaradakis




Εγω Μανωλη οταν τα πηρα εκανα ολες τις διαλλειματικες με αυτα, δεν ηθελα να βαλω τιποτε αλλο, μεχρι που επαθα μια θλαση στην γαμπα...

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/06/2013 :  11:22:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by CaballoBlanco

Η θλάση μήπως ήταν τυχαία; Επίσης υπάρχει διαλλειματική και διαλλειματική. Άλλο το 6 Χ 400 και άλλο το 12 Χ 1000 π.χ. Κάτι άλλο που έχω καταλάβει είναι το εξής: Από τη στιγμή που κατέβεις σε drop, μάλλον δεν είναι σωστό να επιστρέφεις σε μεγάλο τακούνι. Δεν ξέρω πόσο είναι σωστό να τρέχεις και με τα 4 mm, και με τα 12 mm, έστω σε διαφορετικές προπονήσεις. Προσωπικά, από τα λίγα που έχω κάνει, και δεδομένου ότι δουλεύω κατά κανόνα, κάτω από τα 9 mm (Adios 2), μέχρι και τα 0 (5 Fingers), όταν χρησιμποποιώ ένα ψιλοτάκουνο Air Pegasus (χθες ήταν η τελευταία μέρα τους), δε μπορώ ούτε να περπατήσω και μου βγαίνουν προβλήματα...

quote:
Originally posted by Savvas

quote:
Originally posted by psaras

Τα Haggio έχουν Heel (17mm), Forefoot (12mm)
Φοβερά παπούτσια,έχω βγάλει πολλά χιλ μαζί τους και έχω τρέξει μέχρι και μαραθώνιο (3:15)
θέλουν προσαρμογή και δύσκολα γλυτώνεις τα πιασίματα στις γάμπες
Συνήθως στα 600 χιλ αρχίζει να ξεκολλά το πλαστικό μπροστά αλλά αντέχουν ,τα περίμενα για λιγότερα χιλιόμετρα όμως με διέψευσαν.
Στην άσφαλτο κάνουν θόρυβο ,δεν περνάς απαρατήρητος
Για 5αρια 10αρια αγώνες τι να πω είναι φοβερά, κάνουν χοντρή ζημιά σε άσφαλτο η και σε δάσος
Δεν υπάρχει περίπτωση να μείνω χωρίς Haggio εκτός και εάν τα σταματήσουν


Manolis Psaradakis




Εγω Μανωλη οταν τα πηρα εκανα ολες τις διαλλειματικες με αυτα, δεν ηθελα να βαλω τιποτε αλλο, μεχρι που επαθα μια θλαση στην γαμπα...

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ






Ειναι περιεργο πως την επαθα εκεινη την θλαση οντως, αφου δεν πηγαινα ιδιαιτερα γρηγορα και ενω τα ειχα φορεσει σε πολυ πιο γρηγορες προπονησεις μου την εβγαλε την θλαση σε 10αρι.Ισως ηταν πολλα τα χλμ και οτι φρεναρα τον ρυθμο, γιατι εκανα τον λαγο σε εναν φιλο και φοβομουνα μην ξεφυγω και τον καψω.
Ενταξει ισως ηταν οντως συμπτωματικο αλλα τα συγκεκριμενα παπουτσια επιβαρυνουν πολυ τις γαμπες.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/06/2013 :  14:40:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris


Προτείνω Μαρία με τα rider να βγάζεις (χωρίς καμία ενόχληση σε γάμπα-αχίλλειο) όλα τα ελεύθερα τρεξίματα και τα μεγάλα σου, και μόλις πλέον τα αισθάνεσαι πολύ άνετα (εσύ θα το κρίνεις αυτό), τότε αρχίζει με αυτό/αντίστοιχο παπούτσι και κάνεις και τα γρήγορα. Μέχρι τότε στα γρήγορα θα πρότεινα να βάζεις τα boston που τα έχεις μάθει κι όλας!



13 χλμ χθες με προσοχη στο πατημα, ολα καλα με γαμπες κλπ και μετα το 9ο αρχιζω να αισθανομαι ενα καψιμο στο μεγαλο δαχτυλο του δεξιου ποδιου (απο κατω προς την εξωτερικη μερια εκει που λυυγιζει) σαν να ειχε μπει πετραδακι και να τριβεται. Αλλα επειδη ειχα ορεξη να τρεξω, κατι που σπανια μου συμβαινει τελευταια, ειπα να μη σταματησω. Ε, μετα ειδα μια ωραιοτατη φουσκαλα, ειχα να δω φουσκαλα απο την εποχη των vomero που μου ηταν μικρα. Να φταιει αραγε το πατημα που προσπαθουσα να παταω μπροστα, το παπουτσι ή και τα 2? Εχει ραφη σ εκεινο το σημειο απ ό,τι παρατηρησαισως το πατημα μου σε συνδυασμο με τη ραφη να προκαλεσαν πιο εντονη τριβη με συνεπεια τη φουσκαλα. Το αλλο ποδι ΟΚ.

_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

CaballoBlanco
Advanced Forum-Runner

Greece
378 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/06/2013 :  15:09:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ψάξε προσεχτικά τις ραφές! Αντίστοιχο πρόβλημα είχα με τα Saucony Triumph 9, πέρυσι λίγο πριν το Μαραθώνιο μάλιστα. Με χτύπαγε κάπου εκεί μπροστά. Πολύ έντονη ενόχληση! Με προσεκτική παρατήρηση, είδα ότι είχε υπολείματα κόλας, και γενικά κακό ράψιμο... Τα απομάκρυνα όσο μπορούσα και σιγά σιγά έστρωσε. Τώρα στα 500 + χλμ., είναι μια χαρά. Made in China...

quote:
Originally posted by Elda

quote:
Originally posted by trexantiris


Προτείνω Μαρία με τα rider να βγάζεις (χωρίς καμία ενόχληση σε γάμπα-αχίλλειο) όλα τα ελεύθερα τρεξίματα και τα μεγάλα σου, και μόλις πλέον τα αισθάνεσαι πολύ άνετα (εσύ θα το κρίνεις αυτό), τότε αρχίζει με αυτό/αντίστοιχο παπούτσι και κάνεις και τα γρήγορα. Μέχρι τότε στα γρήγορα θα πρότεινα να βάζεις τα boston που τα έχεις μάθει κι όλας!



13 χλμ χθες με προσοχη στο πατημα, ολα καλα με γαμπες κλπ και μετα το 9ο αρχιζω να αισθανομαι ενα καψιμο στο μεγαλο δαχτυλο του δεξιου ποδιου (απο κατω προς την εξωτερικη μερια εκει που λυυγιζει) σαν να ειχε μπει πετραδακι και να τριβεται. Αλλα επειδη ειχα ορεξη να τρεξω, κατι που σπανια μου συμβαινει τελευταια, ειπα να μη σταματησω. Ε, μετα ειδα μια ωραιοτατη φουσκαλα, ειχα να δω φουσκαλα απο την εποχη των vomero που μου ηταν μικρα. Να φταιει αραγε το πατημα που προσπαθουσα να παταω μπροστα, το παπουτσι ή και τα 2? Εχει ραφη σ εκεινο το σημειο απ ό,τι παρατηρησαισως το πατημα μου σε συνδυασμο με τη ραφη να προκαλεσαν πιο εντονη τριβη με συνεπεια τη φουσκαλα. Το αλλο ποδι ΟΚ.

_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις



Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nick F
Master Forum-Runner

Greece


2942 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/06/2013 :  21:23:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
το kinvara 3 θα βοηθήσει να διορθώσω το πάτημα μου..??

______________________
Βάφλα με παγωτό παρφέ σοκολάτα & κρέμα,με καραμελωμένους ξηρούς καρπούς και σιρόπι σοκολάτας...!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/06/2013 :  09:18:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Nick F

το kinvara 3 θα βοηθήσει να διορθώσω το πάτημα μου..??

______________________
Βάφλα με παγωτό παρφέ σοκολάτα & κρέμα,με καραμελωμένους ξηρούς καρπούς και σιρόπι σοκολάτας...!!




Εχουν χαμηλοτερο προφιλ απο τα αντιος αλλα σαν αισθηση τα νιωθεις πιο προστατευτικα.Πιστευω ειναι ενα καλο βημα.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

psaras
Senior Forum-Runner

Denmark


559 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/06/2013 :  11:10:07  Εμφάνιση Προφίλ  Visit psaras Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχω δοκιμάσει πάρα πολλά διαφορετικά παπούτσια αλλά τώρα ψάχνω να βρω τα κατάλληλα για μεγάλες αποστάσεις.
Σε μεγάλα τρεξίματα ,μαραθώνιους ,50 χιλ και 100χιλ έχω πάει με τα Adidas Adizero Adios 2 χωρίς προβλήματα.
Μετά τα 100χιλ έχω την εντύπωση ότι κάποια άλλα παπούτσια ακόμα και με λίγο περισσότερο βάρος αλλά με μεγαλύτερη προστασία θα ήταν καλύτερη επιλογή για έναν αγώνα 100 μιλίων που έρχεται .
Ακούω γνώμες είμαι 66 κιλά mid-foot striker


Manolis Psaradakis
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/06/2013 :  11:52:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σου προτείνω αυτό εδώ Μανώλη. 271γρ στο νούμερο 44,5. Πολύ προστατευτικό και πάρα πολύ ανθεκτικό. Είναι παλιό μοντέλο, δε ξέρω αν υπάρχουν νούμερα.

http://www.amazon.co.uk/Nike-Free-Run-Running-Shoes/dp/B00595R2FM/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1370681320&sr=8-2&keywords=nike+free+run+2
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aytoxeiras
Elite Forum-Runner

1247 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/06/2013 :  11:54:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
πολύ ωραίο θέμα, μπράβο Μανώλη, οι απαντήσεις θα βοηθήσουν και μένα.
για τόσα χιλιόμετρα, νομίζω ένα ζευγάρι δε φτάνει. χρειάζεσαι τουλάχιστον 2 ζευγάρια με διαφορετικό νούμερο, το 2ο προσωπικά θα επιλέξω να είναι 3 νούμερα μεγαλύτερο. εγώ την άλλη εβδομάδα σχεδιάζω να τρέξω ενα 12ωρο με τα Mizuno Wave Rider 13, αλλά δεν ξέρω τι θα φορέσω στην αρχή. Το μιζουνο μου είναι αρκετά μεγαλύτερο και σε 2 μαραθωνίους μου έκανε blistering σε παραπάνω από ένα δάχτυλα.
ΥΓ: Αλήθεια, πότε και που είναι ο αγώνας;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 4 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000